Реклама
Жнива 2023: врожайність озимих, ціни на зерно та хід збирання

Жнива 2023: врожайність озимих, ціни на зерно та хід збирання

20 липня 2023 6436 0

В Україні у 22 областях тривають жнива озимого ячменю, а у 12 — розпочали збирання озимого ріпаку. Крім того господарства почали збирати озиму пшеницю. Відтак на 14 липня намолочено 2,16 млн т зерна, при середній врожайності 3,36 т/га. Тож сьогодні поговоримо про те, як жнивують українські аграрії та які очікування щодо врожаю.

Жнива озимих в цифрах

Площа під озимими зменшилась

Згідно з даними Мінагро під врожай 2023 (без урахування тимчасово окупованої території Донецької, Запорізької,  Луганської та Херсонської обл.) українські аграрії засіяли:

  • озимою пшеницею — 3,9 млн га;
  • озимим ячменем — 675,7 тис. га;
  • озимим житом — 85,6 тис. га;
  • озимим ріпаком — 963,9 тис. га.

Тобто всього під озимі виділили 4,7 млн га, що на 1,2 млн га менше, ніж роком раніше. Причиною зменшення стала окупація росією частини українських територій.

Посіви озимих культур у 2022 р.
Посіви озимих культур у 2022 р.

Одещина в лідерах за площами озимих

В розрізі областей, найбільшу кількість зернових озимої групи посіяли на Одещині (760 тис. га). До речі, це підтверджують не тільки цифри, а й підсумки АгроЕкспедиції 2023. Ми поспілкувались з аграріями регіону і дізнались, що деякі на всій свої площі висівають тільки озиму групу.

Якщо порівнювати з 2021 р., то зі статистики бачимо, що у всіх областях України посівні площі озимих зменшились.

Темпи збору та врожайність

Перші повідомлення про початок жнив в сезоні 2023 фіксувались 15-16 червня. Аналогічною була й дата початку жнив роком раніше. Тобто стартували аграрії у звичні терміни.

Станом на 14 липня жнива ранніх зернових та зернобобових культур проведено на 643,8 тис. га (13,5% від засіяних площ). Намолочено 2,16 млн т зерна, при середній врожайності 3,36 т/га. Роком раніше збір в аналогічний період врожай зібрали з 1,2 млн га (10%) при врожайності 2,93 т/га.

Щодо ріпаку, то його вже зібрали зі 158 тис. га, намолочено 329,5 тис. т насіння при урожайності 2,08 т/га. Минулого року, в аналогічний період було обмолочено 133,7 тис. га (11%), намолочено 259,2 тис. т насіння при урожайності 1,94 т/га.

Виробництво ріпаку в Україні
Виробництво ріпаку в Україні

Прогноз на врожай

За прогнозами, в сезоні 2023 врожай пшениці очікується на рівні 16,6 млн т (проти 20,5 млн т у 2022 р.), ячменю — 4,8 млн т (5,6 млн т), кукурудзи — 21,7 млн т (25,6 млн т), ріпаку — 3,8 млн т (3,7 млн т).

На думку фахівців Української зернової асоціації, прогнозований врожай ріпаку становить 3,8 млн т, а ячменю — 4,4 млн т. 

«Врожай пшениці в Україні у 2023 р. може скласти всього 17,9 млн т при зменшенні посівних площ під пшеницею більш ніж на 2 млн га. Втім, навіть такого врожаю більш ніж достатньо для забезпечення внутрішнього попиту та продовольчої безпеки країни (особливо в умовах коли близько 7 млн українців виїхали з країни), але зменшиться експортний потенціал для забезпечення продовольчої безпеки у світі», — зазначають в УЗА

Свої прогнози озвучив аналітик олійних культур трейдингової компанії Barva Invest Андрій Новосьолов. На його думку, у 2023/2024 маркетинговому році Україна матиме врожай пшениці на рівні 17,4 млн т, ячменю — 4,5 млн т, ріпаку — 3,8 млн т. 

Вид культури Врожай у минулому сезоні Прогноз Barva Invest Прогноз Мінагро Прогноз УЗА
Пшениця 20,8 17,4 16,6 17,9
Ячмінь 5,6 4,5 4,8 4,4
Ріпак 3,3 3,8 3,8 3,8

Що відбувається на ринку озимих та чи чекати на ціну?

Про ситуацію на ринку озимих ми поговорили з директором консалтингово-аналітичної компанії Barva Invest Юрієм Гаврилюком. Він зазначив, що зараз фермери здебільшого притримують зібраний врожай. Тут діє математичний розрахунок, коли ціна собівартості вирощування вища, ніж ціна реалізації. Цей фактор стримує аграріїв від продажу. 

«Враховуючи всі обставини з невизначеністю щодо «зернового коридору», фермеру все одно доведеться шукати шляхи реалізації. Є такі культури, які без зернового коридору просто не будуть мати нормального потенціалу і тут йдеться насамперед про пшеницю. Її собівартість вирощування значно вища, ніж ринкова ціна в Україні. Тому на даному етапі аграрії швидше розглядають продаж  ріпаку, тому що ціна реалізації зараз дозволяє продати його трішки вище собівартості», —  зазначив аналітик.

Жнива ріпаку
Жнива ріпаку

На думку Юрія, протягом найближчих місяців відбудеться зростання ціни ріпаку і для цього є багато об'єктивних факторів. Зокрема, недооціненість вартості олії ріпакової в Європі порівняно з іншими оліями.

«На формуванні ціни ріпаку потрібно дивитись більш широко, враховуючи низький врожай соняшника і ще менші перехідні запаси. В цьому сезоні внутрішня переробка буде більшою і може досягти від 500 до 600 тис. т. Це буде стимулювати активний внутрішній попит і ми вже це бачимо. Плюс ми розуміємо, що в нас є наразі два напрямки реалізації ріпаку з логістичної точки зору — це або Європа або відправка через Дунай», — додав експерт.

Щодо ячменю, то його ринок доволі вузький і Європа не є цільовим покупцем цієї культури. Україна зазвичай експортувала його в Китай. Але, як зазначив Юрій Гаврилюк, без зернового коридору продавати на стандартні ринки буде неможливо. Тому ячмінь буде йти на внутрішнє споживання та в обмежених кількостях експортуватись у ближнє закордоння. 

Читайте також: Економія на насінні та пальному у 3 рази — досвід No-till господарства «Лан»

«Так, питання зернового коридору відкрите і воно на багато моментів впливає Але якщо минулого року дійсно стояло питання, куди ж продати збіжжя, то зараз ми напрацювали багато варіантів реалізації. Зараз актуальне питання, не «як реалізувати», а «коли реалізувати». Тому потрібно слідкувати за багатьма факторами одночасно, як світові врожаї, обмеження ЄС чи курс долара. І тому фермеру слід постійно слідкувати за якісною аналітикою», —  підсумував директор Barva Invest.

Як проходять жнива в регіонах?

На Вінниччині врожайність на торішньому рівні

В господарстві «Ольгопіль», що на Вінниччині жнива розпочались 28 червня зі збору озимого ячменю, під який господарство заклало 140 га. Частина урожаю буде реалізована як товарне зерно. А сорт Майбріт традиційно готуватиметься як насіннєвий матеріал.

Жнива ріпаку
Жнива ріпаку

«Стартували зі збору озимого ячменя, який займав невеликі площі. Але на полі працюють всі 7 комбайнів, бо має пройти обкатка техніки, щоб у розпал сезону вона була готова працювати на результат. Зерно має добрий вигляд, очікуємо показники врожайності на рівні минулих років», — зазначив директор господарства Павло Каленич.  

Минулого тижня на полях «Ольгопіль» розпочався збір озимої пшениці. Вона реалізується господарством як товарне зерно та насіннєвий матеріал. Попередньо показник врожайності на рівні минулого року.

«Нашій компанії вдалося реалізувати практично весь врожай минулого року і наші елеватори, склади готові до приймання нового врожаю. Найбільша цінність зараз люди. Техніку і технології можна придбати, але без людей ми не зможемо поле обробити. Тому цінуємо кожного і кожну, хто працює в агрофірмі», — додав керівник підприємства.

Під озиминою у господарстві закладений найбільший клин, тому за сприятливих погодних умов запланований строк на проведення збиральних робіт  20–25 днів.

Збиральну компанію можна схарактеризувати словом «невизначеність»

Керівник Агродепартаменту LNZ Group Олександр Хмелюк розповів, що на більшій частині території країни аграрії розпочали збір озимих ріпаку та ячменю або ж проводять десикацію і невдовзі розпочнуть.

«У нашому господарстві з озимої групи культивуємо тільки пшеницю. Вона  ще «не дійшла», тому її збір розпочнемо орієнтовно після 20 липня. До жнив готові — техніка і пальне є. Проте за прогнозами синоптиків липень очікується нетипово дощовим, з частими грозами, що може сповільнити хід збирання ранніх зернових та ріпаку. До того ж дощова погода буде мати негативний вплив на якість продукції. Тому тут слід не зволікати, за можливості робити десикацію і збирати. При цьому вдасться зменшити ризики втрати врожаю та його якості», — зазначив він. 

Експерт вважає, що достатній запас продуктивної вологи у ґрунті на початок відновлення вегетації та дощові кінець березня та перша половина квітня сприяли формуванню гарного врожаю озимих культур. Але у більшості господарств не було можливості внести більші норми азотних добрив. 

Читайте також: Микола Косолап: Якого біса ми досі оремо?

«В цьому році ми не повною мірою використали даний ресурс. Проте урожайність буде дещо вищою у порівнянні до минулого року. Збиральну компанію я б схарактеризував одним словом: «невизначеність». Вже можна передбачити, що наступний сезон вирощування 2023-2024 р. буде вимагати від нас бути більш раціональними, приймати виважені у всіх значеннях рішення», — підсумував Олександр Хмелюк. 

На Миколаївщині урожайність ячменю до 7,8 т/га

Збір цьогорічних зернових у ГК «Прометей» почався з озимого ячменю на Миколаївщині. В господарстві ним засіяно було всього 224 га. Жнива розпочались стандартно — 20 червня. Після цього техніка перейшла на збір врожаю озимого ріпаку.

«Озима група в регіоні перезимувала чудово, весна також була сприятливою. Взагалі вимерзання для регіону не властиве. В підсумку ми отримали високу врожайність ячменю — 7,8 т/га, а ріпак закрили по 3,4 т/га» —  розповів агроном-технолог Ілля Троїцький.

Жнива пшениці
Жнива пшениці

 Агроном пояснив, що ріпак в господарстві висівають у пізні строки, тому його збирають пізніше, майже водночас з пшеницею. 

«Безумовно жнива пшениці розпочинаємо також рано — близько 1 липня. Зараз вони на завершальному етапі», —  розповів агроном.

Цьогоріч труднощів зі жнивами не виникло, браку людей чи техніки в господарстві Іллі не відчули, але найбільшого дискомфорту завдала погода.

«Зараз спека — 37°C і дуже висока вологість, тому вдень працювати дуже важко. Але всі націлені на роботу, тому справляємось», — додав Ілля Троїцький. 

 © Юлія Маковей, Kurkul.com, 2023 р.

Виконано за допомогою Disqus