З 1 грудня 2024 р. в дію вступає постанова від 22 листопада 2024 року № 1332, яка встановлює нові правила бронювання працівників. Сьогодні робимо огляд змін та нововведень, актуальних для агропідприємств.
З 28 лютого будуть анульовані абсолютно всі броні, які були надані рішенням Мінекономіки або через «Дію». Тобто якщо бронювання працівника закінчується датою після 28 лютого 2025 р., то воно припинить свою «Дію».
Якщо ж бронювання було отримано строком умовно до 11 грудня 2024 р., то воно закінчиться у вказаний період. Пролонгація такої броні не передбачена і потребує поновлення за новою процедурою.
Що робити господарствам, адже в один момент всі броні зникнуть? Мінекономіки рекомендує всім критично важливим підприємствам підтвердити свій статус до 28 лютого 2025 р., ну і відповідно пройти заново процедуру бронювання.
Усі підприємства, установи та організації, які наказами Мінагрополітики визначені критично важливими повинні підтвердити свій статус до 28 лютого 2025 р. відповідно до оновлених критеріїв.
Якщо підприємство не підтвердить статус критично важливого за новою процедурою до 28 лютого, то воно не матиме можливості бронювати через «Дію». Передбачено, що профільні міністерства та ОВА, які видають статуси, мають обов'язок перевірити та підтвердити статус.
Підприємства, які не підтвердили статус, навіть технічно не матимуть можливості здійснити бронювання через «Дію».
Що робити якщо статус закінчується раніше? Приблизно 1% підприємств надали перехідний період. Йдеться саме про ті організації, у яких строк дії статусу закінчується з 23 по 30 листопада. Тому для них статус критичних продовжили до 31 грудня. Для решти — перехідних періодів не передбачено і критичність потрібно поновлювати після спливання її терміну.
Алгоритм набуття статусу критичного важливого підприємства не змінюється. По суті, як і раніше, компанія буде звертатись до відповідного Міністерства чи ОВА. Змінилось тільки те, що тепер є 2 обов'язкові критерії для надання статусу. Тобто, якщо раніше з переліку критеріїв потрібно було відповідати трьом будь-яким, то тепер 2 з трьох обов'язкові. Зокрема, це нарахована середня заробітна плата у підприємстві за останній календарний квартал, яка підтверджується довідкою підприємства, і друге — це відсутність заборгованості по всіх податках, яка підтверджується довідкою або витягом із ДПС.
Розмір нарахованої середньої заробітної плати застрахованих осіб-працівників підприємств, установ, організацій за останній календарний квартал має становити не нижче за розмір мінімальної заробітної плати по країні, помноженої на коефіцієнт 2,5. Відтак середня заробітна плата працівника за місяць має становити не менше 20 тис. грн.
З 1 грудня 2024 року бронювання військовозобов’язаних відбуватиметься виключно через портал «Дія».
Тепер щомісячно буде відбуватись моніторинг відповідності підприємств встановленим вимогам щодо середньої зарплати на підприємстві, рівня податків та кількості військовозобов'язаних. Якщо є невідповідність — буде надаватись час для пояснень. Якщо результат буде негативний, то відбудеться позбавлення статусу.
В першу чергу буде перевірятись чи перебуває заброньований на військовому обліку, чи перебуває в трудових відносинах з підприємством, яку посаду займає і чи нараховується йому заробітна плата не менше встановленої норми. Ну і зрозуміло, що заброньований повинен оновити свої військово облікові дані. Для цього передбачена інтеграція всіх систем та обмін інформацією.
Залишається норма щодо бронювання до 50% працівників серед числа військовозобовʼязаних. Якщо підприємство забронювало певну кількість працівників, а потім з цієї кількості когось мобілізували, то по суті, воно матиме можливість бронювати від тієї кількості, яка існувала станом на 18 травня 2024 р.
Є також деякі виключення, за якими можна забронювати більше ніж 50% працівників. Але ця норма діє у виключних випадках, якщо підприємство може обґрунтувати, що саме ці працівники є критично важливими для окремого проєкту чи контракту. Але це рішення прийматиме Міноборони.
Читайте також: Підприємствам почали відновлювати статус критичності для бронювання працівників
Якщо на підприємстві працює один військовозобов'язаний, то його можна бронювати незалежно від обмежень.
З 1 грудня стане доступною опція анулювання броні через «Дію». Скасування броні можливе за рішенням керівника шляхом подання обґрунтованої заяви. Проте встановлено ліміт — не частіше, ніж один раз на місяць.
© Юлія Маковей, Kurkul.com, 2024 р.
Вибір редакції
Не пропусти останні новини!
Підписуйся на наші соціальні мережі та e-mail розсилку.