Покривні культури — це рослини, які сіють, щоб захистити ґрунт від ерозії в період міжсезоння, покращити його фітосанітарний стан, збагатити органікою та поживними речовинами. Вони можуть бути висіяні в сівозміні одразу після збирання основної культури або ж їх підсівають поряд з основною культурою.
Прихильники використання покривних культур переконують — чим менше голих площ, тим менше викидів в навколишнє середовище, швидша секвестрація вуглецю та вища продуктивність ґрунтів. Сьогодні говоримо про те, як правильно обрати покривну культуру для вашого господарства і яку користь можна отримати.
Покривні культури мають здатність покращувати структуру ґрунту і збагачувати його органічною речовиною. При розкладанні решток покривних культур у ґрунт надходить значна кількість елементів живлення.
Мирослава Предоляк, експертка з ґрунтознавства та живлення рослин, під час круглого столу присвяченому вуглецевому землеробству поділилась результатами дослідження. Вирощуючи покривні культури у господарств зменшується кількість фунгіцидних, гербіцидних і пестицидних обробок. Але основне — це збагачення ґрунту органічною речовиною.
«В одному господарстві, де практикують покривні суміші протягом тривалого часу, овес посіяли в абсолютно сухий ґрунт. Єдиним джерелом вологи були опади. В результаті маємо якісну сформовану кореневу систему, яка буде поглинати елементи живлення і відповідно забезпечувати рослини. На цьому ж полі, де б ми не взяли грудочку землі, всюди є дощові черв'яки. Це говорить про те, що ґрунт живий, він відновлюється. Як агрохімік скажу, що у промислових господарствах зустріти у ґрунті дощових черв'яків дуже важко», — розповіла дослідниця.
Звичайно, покривні культури несуть за собою витрати, адже потрібно доукомплектувати техніку чи купити насіння. Але натомість можна отримати органіку та пожнивні рештки. Також покривні культури — це елемент вуглецевого землеробства, на якому також можна заробляти.
Щодо економіки, то за рік вирощування покривних культур можна додатково отримати 3 000 грн/га, з урахуванням кількості діючих речовин, які надійдуть із покривними культурами.
Покривними культурами можуть бути, як монокультури, так і суміші. Але коли фермер вибирає тип покривної культури, він має розуміти її кінцеве призначення. Адже є покривні культури, які накопичують велику кількість азоту, покращують структуру, а є такі, наприклад, як конюшина, яка має протиерозійну здатність.
Але з практики, фермери надають перевагу сидеральним сумішам, адже поєднання різних видів рослин матиме кращий ефект, ніж монокультура. Лише є складність в тому, що виростити суміш складніше, бо різні культури мають різну потребу в глибині посіву. Є й ті, які непоєднувані між собою. Тому перед висівом рекомендується ознайомитись з умовами вирощування культур.
Щоб правильно обрати покривні культури аграрію варто покроково врахувати наступні фактори:
1. Агрономічні цілі. Вони включають поліпшення структури ґрунту, збільшення родючості, контроль ерозії, зниження кількості бурʼянів тощо.
2. Кліматичні умови. Тут варто зважати на температурний режим та кількість опадів.
3. Тип ґрунту. Є ряд покривних культур або сумішей, які непридатні для певного регіону, адже не кожна рослина може рости там, де ми цього хочемо.
4. Сівозміна. Варто обирати продуктивні покривні культури, щоб отримати максимальну вегетативну масу рослин.
5. Доступні ресурси. Це можливість купити насіння, технічне забезпечення, різноманітність сумішей, сумісність культур.
6. Економічний фактор. Варто враховувати вартість вирощування та потенційну вигоду
Вуглецеве землеробство передбачає зменшення викидів в атмосферу шляхом дотримання екологічних агротехнологій. Зокрема в Україні має перспективу програма Carbon Credit, яка надає фермерам можливість отримати кошти, які вони генерують завдяки своїм практикам вуглецевого землеробства. Але варто розуміти, що отримати як агрономічну, так і економічну вигоду від покривних культур можна тільки поєднуючи різні елементи.
Читайте також: Сучасна теплиця: перспективні конструкції, матеріали та технології
«У вуглецевому землеробстві дуже важливо при впровадженні елементів дотримуватися комплексності, поєднувати всі фактори між собою, визначати пріоритетність. Фермер не може висіяти покривні культури на всіх площах, а тільки на 10%, то тоді пожнивні рештки й обробіток, працює там на інших площах і це матиме системний вплив. Комплексність дає той сталий розвиток і оптимізацію ресурсів, зменшення негативного впливу навколишнього середовища. І те ж саме накопичення коштів від програми вуглецевих кредитів в рази вище, коли використовуєш поєднання, аніж впровадження однієї технології», — підсумувала Мирослава Предоляк.
© Юлія Маковей, Kurkul.com, 2024 р.
Вибір редакції
Не пропусти останні новини!
Підписуйся на наші соціальні мережі та e-mail розсилку.