Реклама
Безповоротні гранти від єРобота — підводні камені для фермерів

Безповоротні гранти від єРобота — підводні камені для фермерів

18 лютого 2025 426 0

Призупинення роботи Американської агенції з міжнародного розвитку (USAID) в Україні стало несподіванкою для багатьох, в тому числі аграріїв. Адже агенція надала допомогу понад 15 тис. фермерам з України в різних напрямках — від забезпечення насінням до розмінування територій. Ну і звичайно призупинились грантові програми допомоги від USAID, які допомагали виживати чи розвиватись українським фермерам. 

Водночас в Україні працює державна програма єРобота, яка пропонує низку грантів. Фермери можуть претендувати на безповоротну допомогу до 8 млн грн для розвитку свого господарства. Проте чи користуються фермери такою можливістю, як вони оцінюють допомогу держави та які умови гранту? Сьогодні ми на Kurkul.com зважуємо всі переваги та ризики подання заявки на гранти від держави.


Гранти від єРобота — оновлення у 2025 році

Грант — це безповоротна фінансова допомога, яка надається для розвитку стартапів й вже наявного бізнесу. Кошти можна отримати як від державних установ, так і від благодійних фондів, приватних компаній чи міжнародних організацій. Важливою перевагою цього фінансування є його безповоротний характер, що дозволяє бізнесу зберегти кошти та впевненіше розвиватися в перші місяці роботи. Додатковим бонусом виступає комплексний супровід від державних установ — від експертних порад до освітніх заходів, які допомагають підприємцям започаткувати свою справу.

Наразі державний портал «Дія» пропонує такі гранти, на отримання яких можуть претендувати аграрії:

  • Гранти на Власну справу у розмірі до 250 тис. грн. У разі отримання гранту ви маєте: створити хоча б одне робоче місце, здійснювати діяльність не менше 3 років, сплачувати податки в бюджет, зокрема, за працевлаштування робітників.
  • Гранти до 8 млн грн на розширення чи створення 
переробки. Передбачено фінансування 50% коштом гранту та 50% з власних коштів,  створення від 5 робочих місць незалежно від розміру гранту (за умови сплати ЄСВ з заробітної плати з цих робочих місць не менше 20% від суми запитуваного гранту).  
  • Гранти на садівництво та виноградарство. Розмір гранту становить від 140 тис. до 400 тис. грн за гектар, але не більше 70% вартості проєкту висадки насаджень. Умови: створення робочих місць,  встановлення системи зрошення з водозабором; здійснювати вказану діяльність не менше 5 років, сплачувати податки та збори. 
  • Гранти на будівництво теплиць – до 7 млн грн. Ви повинні створити не менше 4 постійних та 10 сезонних робочих місць на 1 га площі модульної теплиці, забезпечити модульну теплицю джерелом водозабору та зрошенням, здійснювати вказану діяльність не менше 3 років після закінчення будівництва, сплачувати податки та збори.
  • Грант для ветеранів та членів їхніх сімей. Умови: створити кількість робочих місць, що відповідає розміру гранту, провадити діяльність відповідно до обраного терміну бізнес-плану — протягом 3, 5 або 7 років, сплачувати податки. 

Розробники кажуть, що подання заявки займе не більше 20 хв. Хоча тут йдеться про саму заявку, без створення бізнес-плану.

Розгляд заявки проводиться Державною службою зайнятості та Мінекономіки. Наступний етап — це схвалення чи відмова в наданні гранту після перевірки уповноваженим банком. Також на потенційного грантоотримувача чекає співбесіда, де він повинен презентувати свій проєкт.

Хоча грант є безповоротною допомогою, у випадку грантів від єРобота держава розраховує повернути кошти у вигляді податків, які сплатить грантоотримувач протягом вказаного терміну. 

Раніше аграріїв лякало те, що кошти гранту треба використовувати строго за планом. Зараз процедуру удосконалили й грантоотримувач може подавати заяви про зміни цільового призначення коштів протягом 6 місяців від зарахування їх на рахунок. 

Помилки у бізнес-планах та проєктах

Якщо говорити про відмову в отриманні грантів від єРобота, то найчастіше причиною стають помилки в проєктах і бізнес-планах. Особливо це стосується грантів на теплиці й сади, де потрібно розробити точний проєкт. В Мінагро вказують такі основні причини, чому фермерам відмовляють в наданні грантів: 

  • помилки в проєктах висадки насаджень чи модульних теплиць. Часто замість них фермери дають просто ідеї або не підписані чи не затверджені замовником проєкти;
  • невідповідність даних, зазначених в заяві, даним проєкту. Наприклад, щодо площі земельної ділянки під насадженнями або теплицями, типу продукту;
  • зазначення різних даних по тексту проєкту. Зокрема, дані Пояснювальної записки  не збігаються з даним генплану та його експлікації, культури чи періоду їх вирощування в різних розділах проєкту;
  • невідповідність суб’єкта господарювання щодо провадження діяльності у сфері вирощування сільськогосподарських культур, згідно з класифікацією видів економічної діяльності;
  • не надана інформація про джерело водозабору, свердловини, не зазначена схема зрошення. Встановлення системи зрошення та водозабору передбачається для усіх культур, крім винограду;
    відсутність інформації щодо поливу або подано проєкт крапельного зрошення з некоректними даними та кресленнями; 
  • проєкти з договорами оренди земельної ділянки строком менше ніж 7 років на дату подання заяви, а також на не суміжних земельних ділянках (для грантів на садівництво, ягідництво та виноградарство) або на земельних ділянках не сільськогосподарського призначення;
  • в поданих проєктах відсутній зведений кошторисний розрахунок вартості будівництва модульної теплиці;
  • відсутня інформація про кількість теплиць (замість цього пишуть «згідно з розрахунком», «згідно ТЗ»);
  • невідповідність поданих проєктів за критерієм «мінімальна кількість садивного матеріалу (саджанців) шт. на 1 га»;
  • зазначення у заявці не площі під насадженнями, а загальної площі проєкту.

До речі, детально про те, яким має бути бізнес-план, ми писали в матеріалі «Як фермеру скласти бізнес-план на отримання гранту — покрокова інструкція».

«Репутація — твоє друге імʼя» 

На відмову від видачі грантів може повпливати й резолюція від банку. Перед видачею гранту, в зобовʼязання працівників Ощадбанку входить перевірка ділової репутації грантоотримувача. Фактично відмовити клієнту банк не може, оскільки це не його задача, адже остаточне рішення приймає Мінагрополітики.

«Ощадбанк виступає посередником між клієнтом та профільним міністерством в частині перевірки ділової репутації потенційного грантоотримувача, згідно із затвердженими наказами міністерства та порядку перевірки Грантів на сади та теплиці від єРобота. Також банк здійснює моніторинг виданих коштів», — розповідає Наталія Буткова-Вітвіцька, членкиня правління Ощадбанку, відповідальна за ММСБ.

Наталія Буткова-Вітвіцька, членкиня правління Ощадбанку, відповідальна за ММСБ.

 Якщо говорити про перевірку репутації, то сюди входять: 

  • гарна кредитна історія, відсутність корупційних дій, судових справ;
  • відсутність боргових проваджень;
  • відсутність справи про банкрутство, податкового боргу, арештованого майна, дотичності до шахрайства, відсутність прізвища заявника в санкційних списках тощо.

«На жаль, трапляється, що заявник переконаний у відсутності негативних факторів, але у відповідних базах містяться відомості про протилежне. А тому, щоб пересвідчитися, що ваша ділова репутація відмінна, перш ніж подавати заявку на участь у грантовому конкурсі, рекомендуємо перевірити відповідність і правдивість інформації про себе в переліку реєстрів», — наголошують у єРобота.

Відтак рекомендується перевірити власні статуси та свого господарства в: Електронному кабінеті платника податків, реєстрі боржників, реєстрі виконавчих проваджень, реєстрі підприємств і організацій України, реєстрі платників ПДВ та ін. 

Коли гроші доведеться повернути державі?

Страх всіх грантоотримувачів, що отримані кошти доведеться повернути. І такий варіант справді можливий, якщо грантоотримувач не дотримуватиметься всіх зобовʼязань. Наприклад, якщо не було створено відповідну кількість робочих місць чи не сплачувались податки.

Створення нових робочих місць — це особлива умова надання грантів від єРобота і через неї фермери часто бояться брати участь у грантових програмах. У разі отримання фінансування у грантоотримувача виникає зобов’язання створити робочі місця протягом 6 місяців з моменту отримання коштів і працевлаштувати працівників не менше ніж на 24 місяці. 

«Умови гранту виконати нереально. Ми тільки заснували бізнес, працюємо двоє з дружиною і хотіли б розширитись і побудувати теплицю. Але треба створити мінімум 2 робочі місця. Так в сезон ці працівники нам потрібні, але це всього 6 місяців. А що далі? Платити зарплату ні за що? Тому ця умова викликає питання, особливо для грантів на садівництво чи тепличні господарства, робота в яких сезонна», — каже фермер Андрій зі Львова. 

Справді, для малого бізнесу, особливо на етапі старту, забезпечення двох і більше працівників зарплатою означає стабільність доходу. А новостворений бізнес може ще не мати його на початку шляху. 

Читайте також: Збудував 40 теплиць з нуля — секрети бізнесу Едуарда Мальченка

Другий приклад, це відхилення від стратегії, яку ви вказали у бізнес-плані або ж перевищення витрат за наведеними статтями. Тоді кошти також прийдеться повернути.

«Великим недоліком у грантах від єРобота є те, що не всі вимоги отримання грантів докладно розписані для клієнта. І в результаті це несе за собою певні непорозуміння в частині використання грантових коштів», — додала Наталія Буткова-Вітвіцька.   

Гранти єРобота

Причиною може стати також використання заборонених КВЕДів та діяльності повʼязаної з:

  • вирощуванням тютюну;
  • виробництвом сидру та вин;
  • наданням в оренду с/г машин;
  • діяльністю домашніх господарств, як виробників товарів для власного споживання;
  • діяльністю домашніх господарств як виробників послуг для власного споживання та ін.

Отримати грант неважко, але є нюанси


Семен Гарига разом з дружиною Яною займається квітковим фермерством. Вони вирощують сухоцвіти на 2 га та додатково мають теплиці. Семен розповідає, що для розвитку свого господарства отримав Грант на власну справу від «Дії». За ці кошти він придбав плити, великі каструлі, сівалку для розширення виробництва.

«Ми підготували бізнес-план, подали його, пройшли співбесіду згідно з процедурою. Грант призначався на збільшення виробництва з умовою створення 2 додаткових робочих місць. У нас вже було двоє працівників, тож потрібно було найняти ще двох. Чомусь люди думають, що гранти отримують тільки за знайомствами чи ще якось. Є правила й умови — дотримуєшся їх і маєш фінансування», — каже фермер.

Оскільки напрямок роботи родини Гариг потребує залучення працівників весь сезон, то виконати умови гранту для них було реально. Їх колега, Маріанна Орлович з ферми «Лавандові пагорби»  отримала 147 тис. грн гранту на власну справу.

«Як на мене, початківцям дуже важко отримати грант. Умови такі, що ті, хто тільки починає розвиватися, не зможе їх виконати. Ось, наприклад ми маємо повернути отриману суму шляхом виплати податків за офіційно прийняту на роботу особу. Але у нас сезонний бізнес. І коли я проходила співбесіду на грант, то мене запитали: «Що ваш працівник буде робити?». Я пояснювала, що все: в сезон буде допомагати на полі, а коли польові роботи закінчуються, то буде допомагати переробляти продукцію чи навіть продавати. І на мене дивились трохи без розуміння. Але з іншого боку агробізнес сезонний, і тут не може бути, як в магазині чи кафе, коли цілий рік є одноманітна робота. Тому я зрозуміла, що грантодавці та держава з одного боку хочуть допомогти, але з іншого — не входять в становище бізнесу», — каже вона. 

________________________________________________________________________

Грантові програми стали справді хорошою альтернативою кредитуванню. Проте перш ніж наважитись на участь в гранті рекомендуємо вам наступне:

1. Оцініть вашу відповідність базовим вимогам: оцініть стан вашої справи та чи готові ви забезпечити співфінансування;

2. Чи маєте ви чітке бачення, на що витратите кошти та чи готові створити нові робочі місця (це обов'язкова вимога грантів єРобота)

3. Оцініть свої ресурси та досвід в обраному напрямку

4. Зважте ризики та можливості

5. Порахуйте фінансову доцільність: співставте суму гранту з вашими потребами. Оцініть, чи окупляться ваші витрати на підготовку.


 © Юлія Маковей, Kurkul.com, 2025 р.

Виконано за допомогою Disqus
Реклама