Ми вже 3 роки живемо в стані війни й ризики втрат від бойових дій нікуди не зникають. У ворога є багато можливостей знищити ваше збіжжя і на полі, і в дорозі до сховища, і на елеваторі чи складі. Хто несе відповідальність за ваше зерно, коли воно покинуло територію господарства та як передати зерно на склад чи елеватор так, щоб потім безпроблемно забрати його? Про це розповіла адвокатка, засновниця, керуюча партнерка ЮК «Надійний правовий партнер» Анна Кухарчук під час конференції Re:farm.
Взаємовідносини фермера з зерновим складом регулюються нормами закону. І закон говорить про те, що в Україні нібито діє гарантійний фонд зерна. І якщо зерновий склад буде пошкоджений, то держава самостійно відшкодує вам вартість такого зерна. Але що ми маємо насправді?
Читайте також: 3 фермери, що релокували бізнес — успіх наперекір війні
«З 2013 р. діє цей закон, який говорить про те, що гарантійний зерновий фонд має існувати, і про те, що цей фонд відшкодовує вартість втраченого зерна. Тобто алгоритм держава прописала такий. Але, оскільки ми мали такий кейс, то є свіжа відповідь на мій адвокатський запит, де Міністерство аграрної політики відповідає, що з 2013 р. коли почав діяти закон, такого гарантійного фонду так і не було створено», — розповідає Анна Кухарчук.
Держава не створила ті умови, якими б вона повинна була реалізувати захист виробників. Саме тому єдиний інструмент на сьогодні, який може захистити фермерів у відносинах з зерновим складом — це можливість вписати певні норми в договори.
Коли ви передаєте своє зерно на склад чи елеватор, ви повинні бути впевнені, що в договорі зберігання, який ви підписуєте, або в договорі купівлі-продажу, обовʼязково є пункт, зміст якого говорить, що як тільки товар виїхав з вашого підприємства, то він переходить у власність покупця. Або якщо його забирає елеватор, що він несе за нього відповідальність.
І попри те, що законодавство цього не передбачає, але фермер може в договорі прописати, що зерновий склад, навіть у разі втрати товару за форс-мажорних обставин, гарантує повернути вам зерно. Тобто на відшкодування вартості зерновий склад навряд чи піде, тому краще вимагати повернути саме збіжжя.
«Чи можливо цей пункт лобіювати? Так, можливо. Це дуже складно, але можливо. І як тільки агросім'я всієї України почне включати й відстоювати цей пункт, то буде набагато легше», — додає Анна Кухарчук.
Ті, хто хоча б раз працювали з елеваторами, знають, що вартість зерна часто занижується внаслідок того, що елеватор зменшує показники якості. Чи завжди ситуація однозначна і чи можна це проконтролювати?
Законодавство дозволяє підприємству самостійно перевірити якість зерна. Кожне підприємство виходить зі своїх можливостей — хтось перевіряє власними приладами, хтось співпрацює з приватними чи державними лабораторіями. Тому, коли ви передаєте свій товар, і працівники елеватора чи лаборанти кажуть про інші показники, ви можете оскаржити такі результати.
«В момент, коли вам повідомляють показники якості вашого зерна ви пишете абсолютно простий шаблонний документ-зауваження і вимагаєте перевірити якість вашого зерна в незалежній лабораторії. Якщо збіжжя везе ваш транспорт, то у водія може бути шаблон зауважень, який йому просто необхідно заповнити. Або ваш діловод чи бухгалтер може відправити на електронну пошту зернового складу повідомлення про те, що ви не згодні з такими показниками та вимагаєте передати зерно на дослідження», — розповідає Анна Кухарчук.
З досвіду, адвокатка каже, що завжди знаходиться золота середина. Тобто елеватор не зацікавлений, щоб всі, хто йому везе зерно, почали досліджувати показники якості. Тому десь посередині клієнт і зерновий склад сходяться.
При реалізації або передачі збіжжя на зберігання, важливо звернути увагу на такі документи:
«Зерновий склад, якому ви передаєте на зберігання зерно, повинен видати вам цей документ. Нюанс — контрагент, якому передаєте на зберігання ваше зерно, має бути зареєстрований, як склад. Якщо він не має такого статусу — це створює додаткові проблеми в можливих судових справах», — наголошує Анна Кухарчук.
«Був випадок, коли, наші клієнти здійснили відвантаження товару на зберігання і продаж 22, 23 і 24 лютого 2022 р. Розраховуючи на порядність зернового складу, з яким вони постійно працювали, документи не оформили, але при цьому зареєстрували податкову накладну і сплатили свої кошти. На сьогодні вони залишилися і без коштів, і без зерна та очевидно, що повернення не буде. Ви повинні розуміти, що кожен суб'єкт підприємницької діяльності діє у своїх інтересах і керується власними морально-етичними нормами, які в нього є. Тому чи можна розраховувати, що вам дадуть документи? Робіть все вчасно», — наголошує адвокатка.
Вона додає, що якщо в день відвантаження передачі продукції у вас не буде на руках всіх потрібних документів, то є вірогідність того, що зерно ваше вже виїхало у невідомому напрямку. Тобто ви маєте розуміти ризики та не розраховувати на порядність контрагента.
© Єлизавета Кудиненко, Юлія Маковей, Kurkul.com, 2025 р.
Вибір редакції
Не пропусти останні новини!
Підписуйся на наші соціальні мережі та e-mail розсилку.