Кращі харківські гібриди кукурудзи для фермерів ― результати випробування

559
0
Техніка на полі кукурудзи
Kurkul.comТехніка на полі кукурудзи

Зернова галузь є базою стабільного розвитку основних галузей АПК. Підбір гібридів для малих фермерських господарств є найдоступнішим засобом, за допомогою якого в умовах дороговизни ресурсів можна регулювати рівень врожайності.

В Інституті рослинництва ім. В. Я. Юр’єва  НААН з метою вивчення екологічної пластичності створюваних гібридів у різних ґрунтово-кліматичних умовах були проведені досліди у 2014-2016 рр. по визначенню екологічної адаптивності гібридів кукурудзи до умов вирощування. Як показали результати дослідів, гібриди кукурудзи нової генерації вітчизняної селекції за врожайністю зерна не поступаються кращим гібридам іноземних фірм. Вітчизняні гібриди, завдяки нижчій ціні, дозволять дрібним фермерам отримати кращі врожаї при суттєво менших витратах, оскільки в малих господарствах не завжди є можливість використовувати іноземні чи вносити достатню кількість добрив.Для дослідження було обрано десять гібридів кукурудзи середньоранньої та середньостиглої групи, які добре реагують на оптимізовані умови росту та розвитку рослин. За три роки було оцінено гібриди:

Їх застосування показало підвищення врожайності кукурудзи, значне поліпшення якості продукції і збільшення валового збору зерна.

Досліди проводились на демонстраційних полігонах України (Інститут рослинництва ім. В. Я. Юр’єва  НААН, Харків; Буковинська ДСГДС; АПК «Маїс», Черкаси; Інститут с.-г. північного сходу, Суми; ДП «Саливонківське», Київ; Полтавська ДСГДС; Черкаська ДСГДС, ДГ Асканійське, Херсонська обл.) впродовж 2014-2016 рр. 

2014 рік

Середньорання група:
За погодних умов 2014 р. найбільшу урожайність зерна серед гібридів середньоранньої групи показав гібрид Світанок МВ – 9,21 т/га. Проте при розрахунку індексу ефективної продуктивності найвищий показник виявився у гібридів Варта МВ (3,56) та Лелека МВ (4,44), у гібриду Світанок МВ даний показник був на рівні середнього – 3,45.

Середньостигла група:
Серед гібридів цієї групи відмічено найбільшу урожайність зерна у гібрида Кредит МВ – 8,52 т/га, а індекс ефективної продуктивності  становив  3,46.

 2015 рік

Середньорання група:
У 2015 р. відмічено найбільшу урожайність у середньоранніх гібридів Варта МВ і Лелека МВ –  11,41 т/га та  9,84 т/га відповідно. При визначенні індексу ефективної продуктивності кращими гібридами відмічено Варта МВ та Вимпел МВ – 5,32 та 4,84. У гібрида Лелека МВ даний показник становив 4,63.

Середньостигла група:
У даній групі гібридів найкращі результати показав Донор МВ – 9,14 т/га, при індексу ефективної продуктивності 4,14. Співвідношення урожайності та вологості зерна дало змогу виділити гібрид Витязь МВ, у якого індекс складав  4,93 з рівнем урожайності зерна 8,53 т/га при збиральній вологості зерна 17,3 %.

 

2016 рік

Середньорання група:
2016 р. відмічався як прохолодний та зволожений, але при таких погодних умовах отримано урожайність на достатньо високому рівні. Найбільш урожайними серед середньоранньої групи відмічено гібриди Варта МВ, Кардинал МВ та Гарантія МВ з рівнем урожайності 10,0, 10,1 та 11,56 т/га відповідно. При визначенні  індексу ефективної продуктивності гібридів середньоранньої групи високий показник мали гібриди Варта МВ, Лелека МВ та Гарантія МВ – 4,83; 4,80 та 5,69 відповідно.

Середньостигла група:

Для гібрида Витязь МВ у 2016 р склались оптимальні погодні умови, про що свідчить високий рівень урожайності зерна серед гібридів середньостиглої групи — 12,8 т/га при збиральній вологості зерна 19,1 %.

 Урожайність гібридів кукурудзи в різних ґрунтово-кліматичних умовах

За  результатами випробувань визначено три області України, які мають контрастні ґрунтово-кліматичних умови — це Херсонська обл., Харківська обл. та Вінницька обл. У цих регіонах добре видно рівень урожайності гібридів у різних областях степу, лісостепу та полісся.

Вінницька область.

Детальний аналіз гібридів в умовах Вінницької області показав, що при вирощуванні гібридів Варта МВ та Донор МВ в оптимальних ґрунтово-кліматичних умовах та з використанням належної агротехніки, одержано рівень урожайності Варта МВ — 12,5 т/га та Донор МВ — 12,8 т/га.

Херсонська область.

У жорстких посушливих умовах Херсонської області при покращенні вологозабезпеченості шляхом зрошення гібриди Варта МВ та Донор МВ компенсують витрати на зрошення підвищенням рівня урожайності, а саме 12,3 т/га та 12,7 т/га відповідно. Тим самим гібриди мають високу пластичність до покращення умов вирощування.

Харківська та Київська область.

Урожайність зерна гібрида кукурудзи Лелека МВ, вирощеного  в умовах Київської та Харківської області, відрізняються від попередніх пунктів випробування дещо нижчою урожайністю. Це спричинено несприятливими неконтрольованими дощовими умовами в період цвітіння волоті та запилення качанів, що призвело до значного недобору урожайності зерна гібридів.

У середньому за роки досліджень найбільш урожайними серед гібридів середньоранньої групи були гібриди Варта МВ та Гарантія МВ — 10,03 т/га та 10,16 т/га відповідно, з індексом ефективної продуктивності — 4,52 та 4,91.

У гібрида Лелека МВ теж відмічено високий індекс ефективної продуктивності — 4,63. Даний гібрид у середньому за роки досліджень при значному коливанні погодних умов мав урожайність на достатньо високому рівні з низькою збиральною вологістю зерна – 19,7 %.

Серед представників середньостиглої групи за два роки вивчення відзначився по всім показникам гібрид Витязь МВ.

Крім того, дослідженнями було визначено, що найменший розмах варіації урожайності одержано в гібридах Світанок МВ та Кредит МВ — 0,33 та 0,99 відповідно. Дані гібриди показали стабільну урожайність при коливанні погодних умов року.

Вченими інституту рослинництва ім. В. Я. Юр’єва  НААН проаналізовано десять гібридів кукурудзи харківської селекції за показниками урожайності та вологості зерна. У середньому за три роки досліджень при розрахунку коефіцієнту агрономічної стабільності визначено, що всі гібриди мали високу агрономічну цінність для виробництва. Середній індекс ефективної продуктивності гібридів кукурудзи становив для середньоранньої групи  4,19, а для середньостиглої групи 4,45, що вказує на високорентабельну окупність витрат при вирощуванні гібридів кукурудзи в усіх пунктах випробування.

В Україні, на жаль, склалась така ситуація, що господарства, які вирощують зерно, вибирають посадковий матеріал не за рекомендаціями селекціонерів чи виробників насіння, а за принципом “що росте у сусіда”. У нашому інституті ми даємо рекомендації, у якій зоні, у якому ґрунті та які добрива потрібно вносити для того чи іншого гібриду. Згідно з даними, отриманими у ході досліду, гібриди як харківської селекції, так і інші українські гібриди, не поступаються урожайністю, а в деяких випадках навіть випереджають за показниками імпортні гібриди. При цьому вони значно дешевші, що дозволяє малим господарствам заощаджувати кошти на посівному матеріалі та отримувати при цьому хороші врожаї.

Яскравий представник гібридів ранньої групи, що може зацікавити малі фермерські господарства — новий гібрид Зоряний (ФАО 190), що був зареєстрований у 2017 р. та має потенційну врожайність зерна 11,5 т/га. Стійкий до полягання, засух та хвороб, він визріває за 95-100 днів, що дозволяє зібрати його раніше, ніж середньостиглі та пізні гібриди, у яких період вегетації довший, та поставити зерно на ринок до валу зерна за завищеними цінами. Найкраще себе він проявить у районах Лісостепу та Полісся.

© Наіль Музафаров, Інститут рослинництва ім. В. Я. Юр’єва НААН, для Kurkul.com, 2017

Дізнавайтесь першими найсвіжіші фермерські новини України на нашій сторінці в Facebook, на каналі Telegram, а також підписуйтесь на Куркульський вісник.

Выполнено с помощью Disqus