АгроМатематика. Захист кукурудзи

АгроМатематика. Як краще заощаджувати на вирощуванні кукурудзи

АгроМатематика 3 жовтня 2017 546 0

Кукурудза є однією із найбільш вагомих культур для вітчизняного сільгоспвиробника. Її вирощують у всіх регіонах — від півдня до півночі та від сходу до заходу. Проте останніми роками кліматичні зміни позначились і на врожайності цієї надійної та завжди рентабельної культури. Коригувати технології вирощування з урахуванням дефіциту вологи та прояву посух, звісно, необхідно. Проте можна також подбати і про підвищення рентабельності вирощування за рахунок здешевлення виробничих процесів, у першу чергу — захисту рослин. І якщо зробити це можна без зниження якості та надійності захисту, то чому б не заощадити?

Затрати на вирощування традиційно розраховують, виходячи з того результату, який планують отримати. Це закономірно та виправдано. Тому й захист планують залежно від рівня інтенсифікації виробництва кукурудзи: якщо запланований урожай складатиме 4,0−5,0 т/га (низький рівень інтенсифікації), то немає необхідності витрачати стільки ж коштів, як на середній рівень із запланованим урожаєм 5,0−8,0 т/га чи високий з урожаєм 8,0−13,0 т/га і більше. Отож і ми разом з експертами Групи компаній UKRAVIT рахуватимемо витрати залежно від рівня інтенсифікації виробництва та запланованих результатів.

Досходовий захист

Більшість фахівців однозначно стверджує, що нехтувати досходовим захистом кукурудзи від бур’янів у жодному разі не варто. Не така вже й значна економія на ґрунтових гербіцидах може у підсумку обернутись значними втратами майбутнього урожаю, адже кукурудза на початкових етапах розвитку не конкурентноспроможна по відношенню до бур’янів. У скільки ж обійдеться досходовий гербіцидний захист?

Низький рівень інтенсифікації виробництва. Гербіцид Хортус (ацетохлор) для контролю однорічних злакових та деяких дводольних видів бур’янів коштуватиме $15,25 на 1 га посівів. Якщо ж для обробки узяти аналогічний препарат закордонного виробництва, вартість буде дещо більшою, $19,72.

Середній рівень. Гербіцид Тізер (пропізохлор) для контролю однорічних злакових та дводольних видів бур’янів обійдеться у $21,5 за 1 га, аналогічний імпортний препарат — вже у $32,07.

• Високий рівень. Гербіцид Варяг (метолахлор, тербутилазин) для контролю однорічних злакових та дводольних бур’янів у перерахунку на 1 га поля коштуватиме $33, тоді як імпортний препарат такої ж дії — $45,32.

>Результат такої обробки — добре захищені чисті посіви та перші заощаджені кошти, нехай, на перший погляд, і не дуже суттєві, але ж це лише початок вирощування!

Фаза 3—5 листків

Це саме та фаза, у яку потрібно подбати про післясходовий контроль засміченості посівів. Адже якщо упустити оптимальний момент, із бур’янами на полі вже справитись не вдасться, або ж результати гербіцидної обробки будуть набагато гіршими. До того ж бур’яни, які відтягують на себе до 30% усіх ресурсів (вологи, поживних речовин, сонячного світла) встигнуть завдати кукурудзі значної шкоди. Тому знехтувати цей період не можна, внесення страхового гербіциду — така ж обов’язкова ланка для вирощування кукурудзи, як і внесення ґрунтового. Але й на цій обробці можливо  заощадити.

«У цьому році практично вся система захисту кукурудзи у нас була побудована на препаратах UKRAVIT і за допомогою фахівців компанії. Можу зазначити, що гербіциди спрацювали «на відмінно», а якщо порівнювати з тими господарствами, де через погодні умови гербіциди не спрацювали або спрацювали гірше, ніж могли б, то ми однозначно у плюсі. Дію інших засобів, у тому числі і комплексних добрив від UKRAVIT, будемо оцінювати вже після збирання урожаю. Я вважаю, що бункер — найбільш правдивий індикатор роботи і ЗЗР, і аграріїв. Але наперед можу сказати, що плануємо отримати 11 т/га, тобто захист, думаю, нас не підвів», — говорить Андрій Теслюк, директор СГК «Улашанівський».

 

 • Низький рівень інтенсифікації. Рекомендується застосування гербіцидів Міладар Комбі (нікосульфурон, тифенсульфурон-метил) для контролю однорічних та багаторічних злакових, а також деяких дводольних бур’янів, та Тур (2,4-Д етилгексиловий ефір) для контролю однорічних та деяких багаторічних дводольних бур’янів.

Така бакова суміш надійно захистить посіви від усіх найбільш поширених та шкодочинних бур’янів. Додатково рекомендується використати суміш поверхнево-активних речовин Тандем для підвищення ефективності дії пестицидів та комплексне добриво з макро- і мікроелементами Авангард Р Кукурудза для підвищення урожайності культури. У комплексі застосування всіх зазначених препаратів на 1 га поля коштуватиме $15,57. Якщо ж використати препарати такого ж спектру дії та ефективності, але закордонного виробництва, вартість становитиме на рівні $37,58.

• Середній рівень. Фахівці UKRAVIT рекомендують застосувати у баковій суміші гербіциди Агент (2,4-Д етилгексиловий ефір, флорасулам) проти однорічних та деяких багаторічних дводольних бур’янів, зокрема стійких до 2,4-Д, та Міладар (нікосульфурон) проти однорічних і багаторічних злакових та деяких дводольних бур’янів. Додатково слід внести суміш поверхнево-активних речовин Тандем для підвищення ефективності дії пестицидів, препарат Гулівер Стимул (гумат калію, бурштинова кислота, фітогормони) для підвищення урожайності та стресостійкості, а також комплексне добриво з макро- й мікроелементами Авангард Р Кукурудза для підвищення урожайності кукурудзи. У сумі ці препарати в перерахунку на 1 га обійдуться у $21,79. Закордонні препарати такої ж дії коштуватимуть уже $46,84.

• Високий рівень. Двокомпонентний гербіцид Міладар Дуо (мезотріон, нікосульфурон) надійно проконтролює однорічні й багаторічні злакові та дводольні бур’яни. Для високоефективної дії гербіциду рекомендовано застосувати суміш поверхнево-активних речовин Тандем. Також слід внести препарат Гулівер Стимул для підвищення урожайності та стресостійкості й комплексне добриво з макро- і мікроелементами Авангард Р Кукурудза для підвищення урожайності. Внесення цих препаратів коштуватиме $27,2 на 1 га, внесення таких же закордонних — $51,79.

Оскільки гербіциди, рекомендовані до внесення за середнього та високого рівнів інтенсифікації виробництва, мають ширше вікно застосування, обробку дозволено проводити у фазах 3−7 листків у кукурудзи.

Фаза 6—10 листків

У цей період необхідно провести позакореневі підживлення кукурудзи вкрай необхідними елементами. Незалежно від рівня інтенсифікації це буде дуже корисний та потрібний культурі агрозахід, яка дасть змогу рослинам повноцінно розвиватись та покращить кінцеву урожайність. Для цього фахівці UKRAVIT рекомендують комплексні добрива Авангард Р Кукурудза та Авангард Р Цинк. Їхнє внесення коштуватиме $6,60 на 1 га посівів. Якщо ж використати такі ж комплексні добрива імпортного походження, вартість внесення на 1 га буде вищою більше, ніж вдвічі — $14,6.

Тим господарствам, які планують отримати максимально високий урожай кукурудзи (на рівні 8,0-13,0 т/га і вище) рекомендується в цей період подбати про захист культури від хвороб. Для цього оптимальним препаратом буде фунгіцид Капітал (азоксистробін, ципроконазол, епоксиконазол), який захистить кукурудзу від гельмінтоспоріозу, фузаріозу, іржастих хвороб, септоріозу, альтернаріозу, пухирчастої сажки. Його застосування у розрахунку на 1 га поля коштуватиме $28,25, застосування ж закордонного препарату аналогічної дії — $36,85.

Викидання волоті

Викидання волоті — один із критичних періодів вегетації кукурудзи, і якраз у цей період найчастіше починають активізуватися головні шкідники культури. Тому інсектицидний захист посівів у цей час є актуальною проблемою для кожного агронома.

Експерти UKRAVIT радять для низького та середнього рівнів інтенсифікації виробництва застосувати інсектицид Антиколорад Макс (імідаклоприд, лямбда-цигалотрин) проти стеблового кукурудзяного метелика, західного кукурудзяного жука, попелиці, совок. Його вартість на 1 га посівів складе $3,39, тоді як вартість закордонного препарату із тими ж діючими речовинами становитиме $9,14 на 1 га.

Для високого рівня інтенсифікації рекомендовано застосувати інсектицид Хлорпірівіт-агро (хлорпірифос, циперметрин) для ефективного контролю стеблового кукурудзяного метелика, західного кукурудзяного жука, попелиці, совок та інших. Вартість обробки 1 га поля цим препаратом складе $10,32, таким же препаратом імпортного виробництва — $18,96.

«Ми використовували ЗЗР від UKRAVIT на кукурудзі для повного спектру захисних обробок та для підживлення рослин (комплекси Авангард Р Кукурудза, Гулівер Стимул). Хочу сказати, що гербіциди, і ґрунтовий, і страховий, спрацювали добре, проблем з бур’янами у цьому році в нас не було. Також не мали проблем зі шкідниками та хворобами, але остаточний результат, я думаю, можна оцінювати лише після збирання урожаю. У нас вирощується 44 гібрида селекції різних насіннєвих компаній, працюємо по No-till. Тому цікаво буде порівняти результати урожайності та побачити, як впливає на них система захисту. Проте думаю, що в програші ми точно не будемо», — говорить Олег Жига, головний агроном СФГ «Нива-1».

Який же результат?

Отже, застосовуючи мінімальну кількість обробок ефективними препаратами, можна не лише повністю захистити та підживити посіви кукурудзи, а й значно заощадити на ЗЗР і мікродобривах. Підрахуємо кінцевий результат:

• Для низького рівня інтенсифікації витрати на 1 га посівів за умови застосування препаратів UKRAVIT становитимуть $40,12, тоді як такі ж обробки закордонними препаратами обійдуться у $81,04.

• Для середнього рівня застосування препаратів UKRAVIT на 1 га складе  $53,28, застосування ж закордонних препаратів коштуватиме $102,7.

• Для високого рівня препарати UKRAVIT на 1 га поля коштуватимуть $107,57, тоді як закордонні препарати — вже $167,52.

Коли можна заощадити майже удвічі на захисті рослин і підживленні та водночас бути упевненими в якості такого захисту, чи є сенс витрачати зайві кошти на вирощування? Адже лише купівлею ЗЗР витрати на виробництво кукурудзи не обмежуються, і якщо можна суттєво скоротити хоча б одну статтю витрат, до того ж одну з найвагоміших, це буде великим внеском у підвищення загальної рентабельності вирощування кукурудзи.

Виконано за допомогою Disqus

Київ

+ 7° ... + 1°

Вітер

2.1м/с

Опади

0мм

Вологість

81%

Матеріали за темою