Кукурудза Київської області
Kurkul.com

АгроЕкспедиція Кукурудза 2017. Київська та Житомирська області: ТАК-Агро і Агролайн-Україна

АгроЕкспедиція «Кукурудза 2017» 3 жовтня 2017 455 0

Народна оптимістична мудрість говорить, що якщо ранок не склався, то день точно буде хорошим. Тим більше, коли це п'ятий фінішний день АгроЕкспедиції Кукурудза 2017. Разом з нашими друзями з компаній Bayer, «Бізон-Тех», «Лімагрейн Україна», Credit Agricole Bank, PEUGEOT CITROЁN UKRAINE ми побували на Київщині, а наостанок вирішили ще раз заїхати на біс в Житомирську область. Наперед скажемо, що цей день нас дуже вразив. Чим саме? Розповімо по порядку.А почнемо з того, яка вона - столична кукурудза в цифрах:

  • Становить 7,3% в загальноукраїнському виробництві.
  • Посідає перше місце по посівній площі серед сільськогосподарських культур в даному регіоні.
  • У 2017 р загальна площа посівів зернових у сільськогосподарських підприємствах області становить 252,1 тис. га, що на 7,2% перевищує минулорічний показник.
  • З 2016 р обсяги виробництва кукурудзи в регіоні склали понад 1,7 млн. т (середня врожайність - 7,5 т / га).
  • За результатами 2016 р займала серед областей 6 місце за площами і 13 за врожайністю.

Чи будуть в цьому році такі ж показники, покаже час. А поки поточний сезон запам'ятався аграріям наступним:

  • Морозний удар. В кінці квітня-початку травня Київський регіон, як і вся Україна, страждав від несподіваного похолодання. Морози до -5 0С вдарили тоді, коли кукурудза вже зійшла. В результаті, на багатьох посівах цієї культури рослини втратили по 2 аркуша, і через холоди розвиток кукурудзи значно сповільнилося.
  • Погана погода - поганий результат. Якщо через зниженіу температуру культура страждала, то бур'янам така погода була «в радість». Через холоди на багатьох полях не спрацювали грунтові гербіциди. На 50% всіх посівів кукурудзи довелося додатково вносити страхові гербіциди, щоб прибрати бур'яни.
  • Краще пізно ніж ніколи? За вегетаційний період в регіоні випало більше 130 мм опадів. За словами місцевих аграріїв, це не критична цифра. Для порівняння, в минулому році за аналогічний період випало 200 мм. Однак, проблема в тому, що опади випадали не в той час і не в тому місці. Коли вологу очікували в червні, замість неї було посуха, коли в серпні потрібно було тепло і сонце тут пройшли дощі.
  • Під високим градусом. Як і вся країна, Київщина страждала від «африканської» спеки. У липні, коли кукурудза тільки увійшла в фазу цвітіння, температура повітря в регіоні доходила до +40 0С. Деякі гібриди не витримали такої температури, через що зустрічається недозапилення качанів.
  • Ще один шанс. Не дивлячись на те, що дощі в серпні не компенсували нестачу вологи в червні, користь від них все ж є. Осідання в кінці літа трохи подовжили час вегетації, тому кукурудза ще може набрати врожайність. Відповідно, збиральна кампанія почнеться трохи пізніше, ніж у минулому році. За словами аграріїв, збирати урожай почнуть не раніше середини жовтня.


Кукурудза в полі 

Кукурудзяні висоти в ТАК-Агро

Ранок п'ятого дня АгроЕкспедиції був важким. У той час, коли перший екіпаж вже шукав зерно істини в полях Кіровоградщини, наша команда тільки виїхала на підприємство. А коли ми з пригодами нарешті дісталися в м.Тетіїв до господарства «ТАК-Агро», його головний агроном В'ячеслав Нескоремюк пробив колесо. На щастя, місцевий автосервіс працює швидко. І вже через 15 хвилин ми, повні оптимізму, мчали на кукурудзяні поля.

В'ячеслав Нескоремюк, головний агроном «ТАК-Агро»

Перше знайомство з підприємством «ТАК-Агро» відбулося рік тому під час АгроЕкспедиції Пшениця 2016. По дорозі до поля, запитуємо, що змінилося за цей час.

«Ми виросли, розвиваємося, пробуємо нові технології. Ось недавно купили нові комбайни John Deere, вони більш сучасні. Впроваджуємо точне землеробство. Провели аналіз ґрунтів, розробили карти полів, пробуємо диференційоване внесення добрив. Коротше кажучи, рухаємося вперед », — розповідає нам головний агроном.

Як і раніше, в компанії обробляють трохи більше 13 тис. га. Тут вирощують пшеницю, кукурудзу, соняшник і горох. В цьому році відмовились від сої, оскільки в цієї культури одні і тіж ж хвороби, що й у соняшнику. З двох — вибрали те, що більш рентабельно і приносить кращий урожай. Так, в цьому році соняшник показує врожайність від 2,7 до 3,5 т / га. Пшениця забезпечила 4,2 т / га на круг, кукурудзу будуть прибирати не раніше, ніж через 8-9 днів, тому про врожайність казати поки що зарано.

Також тут зберегли тваринництво. На фермі тримають близько 700 голів ВРХ, з яких понад 300 — дійне стадо. За словами В'ячеслава Нескоремюка, зараз тваринництво стало прибутковим. Тому в подальших планах компанії — розвивати напрямок.

Зараз же робота в «ТАК-Агро» кипить вдень і вночі. Коли ми приїхали на підприємство, на одних полях якраз прибирали соняшник, на інших — відразу після збирання готували грунт до посіву озимих культур, а на деяких вже повним ходом йшла посівна.Технологія вирощування кукурудзи в «ТАК-Агро»

Кукурудза на підприємстві — пріоритетна культура. З 13 тис. га під неї віддали 4.5 тис. І поки головний агроном розповідав про специфіку своєї роботи, ми вже дісталися до одного з полів.

- Ось вона, наша красуня !, - каже В'ячеслав Нескоремюк, паркуючи машину біля посівів.

- Дійсно, красуня!

- Звичайно! Ми ж в неї всю душу вкладаємо!

І, мабуть, душі вклали чимало. Вперше за всю АгроЕкспедицію Кукурудза 2017 нам вдалося побачити рослини висотою більше 2 м. А «пірнувши» вглиб поля, можна було знайти навіть гігантів заввишки під 4 м. Якщо б самі не бачили, не повірили. Але очі не брешуть! Навіть наші експерти були в захваті від побаченого. Йдемо дізнаватися технологію вирощування таких «гуліверів».

Обробіток грунту. Після збирання озимої пшениці восени провели глибоку оранку на глибину до 30 см, щоб прибрати падалицю соняшника. Навесні закрили вологу, а за 10 днів до посіву виконали культивацію на глибину 10-12 см. Оскільки навесні було похолодання, в травні додатково провели міжрядний обробіток грунту, щоб тепло надійшло до коріння рослин.

Як згадує В'ячеслав Нескоремюк, кукурудза дуже повільно зростала. Але вже на 4-й день після міжрядної обробки рослини стрімко пішли вгору.

Посів. Посів проводили 20 квітня. Сіяли гібрид Da Sonka з ФАО 350 з нормою висіву 82 тис. / га. Також в компанії сіють гібриди селекції Limagrain.

«За структурою посівних площ у нас виходить так, що 3 роки ми сіємо кукурудзу по монокультурі. На таких полях ми висіваємо гібриди Limagrain, оскільки вони стійкі до збудників хвороб і стабільно дають хороший урожай. Є й гібриди інших компаній, які можна сіяти по монокультурі. Але мій досвід показує, що інші — дають меншу врожайність », — коментує головний агроном.

Кукурудза «ТАК-Агро»

Система добрив. Восени під оранку вносили курячий послід в нормі 5 т / га. Коли проводили культивацію, також вносили карбамід в нормі 200 кг / га. Крім того, з огляду на результати агрохімічного аналізу грунту, на деякі ділянки поля додатково вносили цинк в нормі 1 л / га.

«Рослинам потрібен цинк. Аналіз грунту показав, що на деяких ділянках є нестача цього хімічного елемента. Тому на 6 полях ми його внесли. Перший рік пробуємо. Подивимося, порівняємо врожайність, а тоді будемо вирішувати, вносити на всіх полях чи ні », — уточнює аграрій.

Система захисту. У фазу 6-7 листків вносили гербіцид МайсТер® Пауер в нормі 1,4 л / га. Не дивлячись на несприятливі погодні умови, препарат спрацював ефективно, тому не було необхідності додатково вносити страховий гербіцид.

У фазі цвітіння від комах проводили інсектицидну обробку препаратом з д.р. хлорантраніліпрол. При огляді посіву ми не знайшли слідів метелика лугового ні на качані, ні на стеблах рослин.

Фунгіцидну обробку не проводили, оскільки в цьому не було необхідності. Ми також не виявили жодних слідів хвороб.

В'ячеслав Нескоремюк розповідає про технології вирощування кукурудзи в «ТАК-Агро»

Урожайність. Оглянувши качани, відзначаємо, що вони не пошкоджені хворобами або шкідниками. Разом з агрономом підрахували, що біологічна врожайність кукурудзи - 14 т / га. А ось наш експерти відзначили, що кукурудза «показує» навіть більше — 16 т / га.

«Якщо порівнювати це господарство з більшістю підприємств в Київській області, то тут кукурудза перебуває у відмінному стані. І та біологічна врожайність, яку ми нарахували — дуже хороший показник. У інших аграріїв цього регіону прогнози по врожайності значно гірші — близько 5 т / га. Багато з них піде у збиток. Але в «ТАК-Агро» вдалося отримати такі хороші показники завдяки тому, що вони багато зусиль і коштів сюди вклали. Тут дотримана технологія, і навіть в несприятливих погодних умовах команді господарства вдалося отримати хороший результат », — коментує регіональний представник компанії «Бізон-Тех» в Київській області Ігор Камінський.

 Ігор Камінський, регіональний представник компанії «Бізон-Тех» в Київській області

Після огляду цього поля В'ячеслав Нескоремюк повозив нас по іншим посівам, показуючи свої володіння. І ні на одному полі ми не побачили поганої кукурудзи. Сам же агроном вважає, що в цьому році на круг отримає близько 10 т / га. Ми ж прогнозуємо, що буде більше. Так чи інакше, все покаже бункер. А поки що ми, пообіцявши знову приїхати через рік, вирушили в Житомирську область на наступне підприємство.

 Фото на пам'ять

«Агролайн-Україна»: кукурудза на пісках

Завершити АгроЕкспедіцію Кукурудза 2017 нам судилося в Житомирській області. Двома днями раніше наш екіпаж там вже побував. Тому про особливості сезону в цій області, а також про те, чим славиться житомирська цариця полів, шукайте в нашому блозі:

АгроЕкспедиція Кукурудза 2017. Житомирська область: Вега Агро і Полісся

Чому ж ми вирішили повернутися? Все тому, що наша АгроЕкспедиторська чуйка підказувала, що далеко не все ми там побачили. Тому напросилися в гості до підприємства «Агролайн-Україна», що входить в компанію «Кусто Агро Фармінг».

Володимир Сірий, директор компанії «Кусто Агро Фармінг»

Тут нас зустріли директор компанії «Кусто Агро Фармінг» Володимир Сірий, директор підприємства «Агролайн-Україна» Петро Квашук та головний агроном Ігор Присяжнюк. У звичайний день зібрати їх усіх в одному місці було б важко, але нам пощастило приїхати тоді, коли тут якраз розпочали збирання сої. Як ви зрозуміли, зустріч відбулася прямо в полі =) Звідси і починаємо знайомство з підприємством.

Петро Квашук, директор підприємства «Агролайн-Україна»

«Агролайн-Україна» з 2013 року входить до складу компанії «Кусто Агро Фармінг», яка, в свою чергу, входить в міжнародний холдинг Kusto Group з головним офісом в Сінгапурі. Як не дивно, пріоритетним напрямком і в господарстві, і в материнської компанії є тваринництво. Зараз на підприємстві є ферма на 720 голів ВРХ, з яких 298 — дійне стадо. І в найближчих планах стоїть будівництво нової сучасної ферми, а також збільшення поголів'я до 1200 голів.

Ігор Присяжнюк, головний агроном підприємства «Агролайн-Україна»

«Ми плануємо інвестувати €2,5 млн. в будівництво нового молочно-товарного комплексу. Хотіли почати будівництво в цьому році, але нам не давали землю під ферму. На щастя, зараз все вирішилося. Тому, вже через рік на цьому місці з'являться нові корови і телята », — розповідає нам Володимир Сірий, показуючи місце майбутньої ферми.

Про ферму нам розповідали багато і з великим ентузіазмом, та так, що вистачить на окремий матеріал. Тому, шукайте незабаром інтерв'ю з представниками компанії.

А ми поки повертаємося до підприємства. Незважаючи на те, що тваринницька галузь тут в пріоритеті, рослинництво займає не менш важливе місце в роботі господарства. Зараз у «Агролайн-Україна» мається на обробці трохи більше 2,8 тис. га. Тут вирощують кукурудзу, пшеницю, ріпак, сою, горох. І хоча грунти тут піщані, підприємству вдається отримувати непоганий урожай. Наприклад, ріпак зібрали по 2,9 т / га на круг, пшеницю — по 8 т / га, ячмінь - по 5,4 т / га, сою зібрали з результатом 2,8 т / га, а кукурудзу в минулому році отримали з урожайністю 10-12 т / га.

Також тут впроваджують органічне землеробство. Частина земель зараз проходить сертифікацію в «Органік Стандарт».

«Ми пропорційно ділимо поля на культури, щоб дотримуватися правильної сівозміни. Крім того, наші агрономи працюють добре, ми купуємо якісний посівний матеріал, вчасно вносимо препарати. Агрономія у нас на вищому рівні », — говорить нам Петро Квашук.

Урожай гарбуза

Це зараз компанія процвітає. А раніше, як згадує Володимир Сірий, рослинництво в компанії було під питанням. Але він зміг переконати керівництво холдингу дати цьому напрямку ще один шанс. Коли Володимир приїхав на підприємство, прийнявся кардинально міняти технологію. Насамперед відмовився від нульового обробітку грунту.

«Першою помилкою підприємства було те, що вони не орали ґрунт. Нульова обробка грунту тут не дає ніякого результату, врожайність набагато нижче. Навіть з меншими витратами господарство отримувало великі збитки. Може в інших регіонах no-till дає результат, але тут грунти важкі, їх треба орати », — пояснює Володимир Сірий.

Петро Квашук та Володимир Сірий показують АгроЕкспедиторам кукурудзу

Уже в перший рік після «земельної реформи», яку тут впровадив Володимир, підприємство вийшло в прибуток. А зараз «Агролайн-Україна» нарощує показники врожайності, впроваджує нові технології і розвивається.

Технологія вирощування кукурудзи в «Агролайн-Україна»

На підприємстві кукурудза — одна з головних культур. Вона займає майже чверть посівних площ господарства — 670 га. І з кожним роком ця цифра зростає. Цікаво те, що тут сіють тільки гібриди зернової кукурудзи, і гіршу частину забирають на силос. В цьому році багато посівів кукурудзи, які планували забрати на силос, залишили дозрівати далі — настільки хороша врожайність. На одному з таких полів ми побували.

Обробіток грунту. Прибравши озиму пшеницю, на полі провели оранку на глибину до 30 см. Навесні виконали закриття вологи. Після посіву, коли влітку була спека, щоб зберегти вологу в ґрунті, провели міжрядний обробіток

«Повертаємося до старої технології, по якій ще наші діди працювали. Це дозволяє накопичити вологу і максимально зберегти її в грунті. У минулому році так працювали, отримали непогані результати, тому застосували і в цьому році », — розповідає Володимир Сірий.

Доречі, на полі працювали гусеничним трактором John Deere, тому, що колісний просто застрявав в піску.

Посів. Після закриття вологи 25 квітня провели посів. Сіяли гібрид ЄС Бомбастік з ФАО 230. Оскільки планували, що кукурудза піде на силос, сіяли з густотою 90 тис. / Га.

За словами Володимира Сірого, зараз в компанії експериментують з ФАО. У цьому році на невеликих площах пробують сіяти гібриди з ФАО 350-380. Перехід на більш пізні гібриди пояснюють тим, що у них більш розвинені качани, і врожайність вище.

Система добрив. Перед закриттям вологи на поле вносили карбамід в нормі 250 кг / га. Одночасно з посівом вносили добрива YaraMila в нормі 80 кг / га. Пізніше під час міжрядної обробки грунту знову внесли карбамід в нормі 50 кг / га.

Система захисту. Гербіцидна обробка включала в себе внесення препаратів з д.р. ацетохлор в нормі 2,5 л / га, нікосульфурон1 л / га, а також 2,4-Д кислоти.

Фунгіцидну обробку не проводили, оскільки в цьому не було необхідності.

«Чому не робили? Тому, що в усьому господарстві ми дотримуємося 4-пільної сівозміни. Відповідно, і хвороб немає. Ми повернулися до старих технологій, тому і грошей менше витрачаємо на вирощування, і результат в підсумку отримуємо кращий », — коментує Володимир Сірий.

З інсектицидною обробкою все аналогічно — не проводили так як не було проблем. Оглянувши посіви, ми також не знайшли слідів ні метелика лугового, ні дротяники, ні будь-яких хвороб.

Урожайність. Як і на попередньому підприємстві, кукурудза тут також «росла» — близько 2 м. А ось качани трохи менші. Проте, за нашими підрахунками, біологічна врожайність на цьому полі складе мінімум 9-10 т / га. Хороший урожай вдасться зібрати за рахунок більшої густоти рослин.

Посіви кукурудзи «Агролайн-Україна»

А ось коли будуть збирати урожай, точно відповісти не готові. За словами директора підприємства, Петра Квашука, не раніше, ніж через 9 днів.

«Нам сою треба прибрати і посівну закінчити. Тільки тоді візьмемося за кукурудзу », — каже директор.

Оглянувши це поле, ми ще трохи покаталися по околицях, подивилися на поля, побували на оранці поля і навіть заїхали на молочну ферму. Але просто так нас не відпустили додому, а нагодували вечерею, подарували хліб власного виробництва та поділилися мріями про майбутню ферму.Залишали ми підприємство вже пізно вночі, але ситі і дуже задоволені днем, що минув. Адже, незважаючи на скептичні прогнози експертів про майбутній урожай кукурудзи, ми побачили, що в Україні є підприємства, де цариця полів дасть дуже хороший результат. Правда, такі господарства треба шукати, іноді навіть двічі заглянути в один і той же регіон.

Фото на пам'ять

«Завершальний день АгроЕкспедиції Кукурудза 2017 був багатим на приємні сюрпризи. Я був вражений результатами на першому підприємстві, на другому — ми також побачили досить хороші результати з великим потенціалом врожайності. І якщо попередні 4 дні підприємства мали задовільний результат, то сьогоднішній день показав, що урожай в деяких господарствах буде чудовим. І тут треба розуміти, що цим господарствам вдалося виростити хорошу кукурудзу при незначному рівні витрат, завдяки тому, що вони зуміли підібрати правильну технологію, вибудувати сівозміну. Безумовно, фактор погоди теж зіграв свою роль », — ділиться враженнями заступник директора Департаменту підтримки Агро Бізнесу Credit Agricole Bank Василь Білозерських.


Василь Білозерських, заступник директора Департаменту підтримки Агро Бізнесу Credit Agricole Bank

Таким був фінальний польовий день АгроЕкспедиції Кукурудза 2017. Але хто сказав, що на цьому ми закінчуємо? Попереду підведення підсумків, де ми розповімо все, що залишилося за лаштунками кукурудзяних пригод. Далі буде...

Виконано за допомогою Disqus

- 6° ... - 8°

Вітер

2.5м/с

Опади

4.4мм

Вологість

57%
Матеріали за темою