Науково-практичний семінар «Засоби захисту рослин, як інструмент підвищення врожаю та прибутковості»

Технологічний супровід — важливий чинник для ефективності виробництва фермерських господарств

10 вересня 2018 392 0

Науково-практичний семінар «Засоби захисту рослин, як інструмент підвищення врожаю та прибутковості», проведений у Київській області компанією CHEMISСHE GUTER, показав, наскільки результативними можуть бути партнерські відносини, якщо в їх основі лежать довіра та відповідальність.

Захід відбувся на базі Панфильської дослідної станції Інституту землеробства НААНУ, і проходив за зовсім нетрадиційною схемою. Розпочавшись не з «офіційної», теоретичної, частини, а як то кажуть, без зайвих слів, відразу — в полях. Причому сама дослідна станція була лише першим пунктом у насиченій програмі семінару. Учасники — середні та малі фермери, що з’їхалися із найближчих районів Київщини, — ознайомилися з посівами різних культур відразу в декількох місцевих господарствах. Що ж цікавого вдалося побачити та дізнатися?

Надійний гербіцидний захист для вітчизняної сої

Розпочали з огляду сої на полі Дослідного господарства Панфильської дослідної станції. Самі посіви — насіннєві. Інститут землеробства НААНУ, до структури якого належить станція, займається селекцією власних сортів цієї зернобобової культури. На полі, яке відвідали учасники семінару, було висіяно 2 сорти — Муза і Переяславка. Зрозуміло, що соя ця не-ГМО, тож постає питання гербіцидного захисту.

Як розповів Олександр Чорний, регіональний представник CHEMISСHE GUTER, сівбу тут проводили 26-27 квітня, з густотою 600 тис. насінин/га. Підживили КАС-ом у нормі 150 кг/га під час передпосівного обробітку, і в рядки по 100 кг/га нітроамофоски. Від бур’янів обробили препаратом Гермес® у нормі 1,2 л/га.

Олександр Чорний, регіональный представник компанії CHEMICSHE GUTER та учасники семінару

«Тут було важливо не проґавити основний бур’ян, яким є лобода. Тому було прийнято рішення обробити посіви тоді, коли лобода перебувала у стадії 2 пар справжніх листків. Як бачите, препарат спрацював досить добре — посіви практично чисті. Причому вартість такого внесення обійшлася всього у $25/га», — констатував Олександр Чорний.

Його слова підтвердив провідний науковий співробітник Інституту землеробства Микола Штакал, наголосивши, що і справді, проводячи гербіцидну обробку, брали до уваги фазу розвитку бур’яну. Також він детальніше розповів про сорти, створені в Інституті. Зокрема, Муза — середньо-ранній, найбільш урожайний і відповідно — найбільш перспективний з цієї групи стиглості. А Переяславка — середньостиглий, стійкий до осипання та до хвороб.

Окрім гербіцидного захисту, провели і фунгіцидний. За словами Олександра Чорного, коли на початку червня проявилися перші ознаки бактеріозу, посіви були оброблені препаратом Беназол® у нормі 0,8 кг/га. За певний час провели другу обробку, застосувавши Титул Дуо® і додавши Бор та мультикомплекс Росток.

Присутні фермери й агрономи оцінили посіви, що і справді були чистими, без бур’янів, без ознак хвороб, та й урожай можна було прогнозувати непоганий. Як констатували учасники, на вигляд, більше 3 т/га.

На запитання, звідки Олександр Чорний знає усі подробиці технології, застосованої на цьому полі, він відповів, що компанія CHEMISСHE GUTER намагається бути не просто постачальником засобів захисту, а здійснює технологічно-консультаційний супровід. Тож процес вирощування культур у партнерських господарствах проходить під пильним оком фахівців компанії. Таким партнером, зокрема, є і Панфильська дослідна станція.

Кукурудза і соняшник: вчасний захист — кращий результат

Наступним пунктом в ознайомчому маршруті стали поля ПП «Галаган-Агро». Господарство обробляє 800 га землі в Яготинському районі, сіють буряк, ячмінь, озиму пшеницю, кукурудзу, сою та соняшник. Учасникам семінару показали товарні посіви соняшника та кукурудзи, розміщені на одному масиві — якраз дуже зручно для огляду.

Як розповів господар підприємства Сергій Галаган, у нього був негативний досвід використання генериків для захисту рослин, натомість мав вдалий досвід співробітництва з Олександром Чорним по інших культурах. Тому вирішив цього разу довіритись його порадам. Скажімо, на соняшнику (гібрид Імерія КС, системи Clearfield®) застосували той же гербіцид Гермес®.

«Аналогів цього продукту в Україні немає. Це унікальне поєднання грамініцида (хізалофоп-П-етилу) та імазамокса. Нашій компанії вдалося поєднати імазамокс та грамініцид. Відповідно, Гермес® знімає не лише дводольні, а і злакові, зокрема, пирій. До того ж, ним можна працювати зі зменшеними нормами виливу води. Стандартна — це 200 л/га, але багато хто, особливо якщо великі площі треба обробити, переходять на меншу кількість виливу. От якраз за нашими рекомендаціями Гермес® працює зі 100 л/га виливу води. Ефект тільки покращується, можна переконатися на цьому полі», — зазначив директор по роботі з ключовими клієнтами компанії CHEMISCHE GUTER Павло Бондаренко.

За його словами, продукт унікальний також тим, що він працює і за прохолодної погоди, і в посушливих умовах. До того ж, за правильного застосування, за допомогою цього препарату можна поборотися і з такою дуже гострою проблемою, як вовчок.

«Якщо внести Гермес® у фазу другої пари листків соняшника, то матимете чисте від вовчка поле. Адже ця рослина-паразит «пробуджується» саме в цю фазу, насідає на корінь культурної рослини. І саме в цей час ми працюємо Гермесом®, його діючі речовини проникають всередину соняшника і звідти діють на вовчок, будучи для нього токсичними. Паразит знищений, проблема вирішена», — пояснює Павло Бондаренко.

Для фунгіцидного захисту на посівах застосували препарат Титул Дуо®. Він ефективний проти іржі, септоріозу, склеротиніозу, але, за словами Павла Бондаренка, захистом від хвороб його дія не обмежується. Титул Дуо® має ще властивість регуляції росту. Завдяки йому стебло соняшника потовщується, рослина стає дещо нижчою, зате коріння — більш міцне і розгалужене. Не варто забувати і про бор. Для соняшника це важливий мікроелемент, його можна вносити навіть 2 рази — разом із фунгіцидними обробками. Яких також має бути дві.

Господар же підприємства, зазначив, що на цьому полі бор і справді вносили два рази, останній — разом із карбамідом у нормі 5 кг/га. Ефектом дуже задоволені.

До слова, ПП «Галаган-Агро» вирощує також озиму пшеницю, застосовуючи на ній схеми захисту за рекомендацією Олександра Чорного. Як розповів фахівець, цього року врожайність, наприклад, сорту Патрос становила 7,7 т/га, приблизно така сама врожайність була досягнута і в сусідньому ДП «Малоберезанське» — 7,4 т/га. Якість зерна в обох господарствах — 2 клас.

Далеко не відходячи, поговорили і про кукурудзу. За словами Павла Бондаренка, у CHEMISСHE GUTER є для цієї культури досить цікавий гербіцид — Прімадонна®. Це суспензійна емульсія, що містить 300 г/л 2,4-Д (у вигляді складного 2-етилгексилового ефіру) і 3,7 г/л флорасуламу. Крім того, до його складу входить біоактиватор, завдяки якому зменшується пестицидне навантаження і рослина культурна отримує менший стрес.

Посіви кукурудзи господарства «Галаган-Агро», представлені учасникам семінару

«Прімадонна® працює тільки по дводольних, включаючи осот. А для роботи по злакових можна додати, наприклад, препарат Кассіус. Найбільш оптимальна фаза його внесення — від 3-го до 7-го листка. Загалом же період внесення залежить від ФАО кукурудзи. Якщо ФАО менше — варто працювати гербіцидами не пізніше фази 10-го листка», — порадив Павло Бондаренко.

Учасники скрупульозно повивчали посіви, повимірювали розмір кошиків соняшнику, порахували кількість зернин в качанах кукурудзи, подопитувались господаря та представників CHEMISСHE GUTER і MAIS (насіннєва компанія) про нюанси застосовуваних технологій. І рушили далі. Наступний пункт — цукрові буряки.

Секрет ефективності гербіцидів на буряках селекції SESVANDERHAVE

Як розповів спеціаліст із насіння ТОВ «Сесвандерхаве-Україна» Василь Козій, на Яготинщині галузь вирощування цукрових буряків перебувала то на підйомі, то переживала падіння. Нове відродження розпочалося декілька років тому. Серед господарств, які долучилися до цього процесу, — і ТОВ «СПГ ім. А.Г. Кравченка», на полі якого продовжилась практична частина семінару.

На площі 80 га було посіяно цукровий буряк гібриду Федеріка. Тут досить показовий приклад співпраці між господарством, селекційною компанією та компанією, що забезпечує засобами захисту. За словами Василя Козія, застосовували вже відпрацьовану методику.

«Після сівби ведемо облік добової температури. Я фіксую мінімальну й максимальну, а Павло Бондаренко аналізує ці дані і відповідно визначає, коли потрібно вносити і які саме засоби захисту. Наприклад, на цих посівах було застосовано таку схему гербіцидного захисту: Бетарен Супер 5,1 л/га, Митрон — 3 л/га, Кондор — 80 г/га, Форвард — 1,2 л/га. Це загальні норми, які були внесені за 5 обробок», — розповів фахівець «Сесвандерхаве-Україна».

У свою чергу, Павло Бондаренко пояснив, чому довелося застосовувати гербіциди декілька разів. Річ у тім, що на цьому полі було багато берізки, власне, гірчаків різних видів. Навіть із лободою не такі були проблеми. Тому відразу вирішили діяти потужними нормами гербіцидів. При цьому, якщо розділити вказані цифри на застосовану кількість при кожному обробітку, то стане зрозуміло, що насправді дози невеликі, але судячи зі стану поля — цілком ефективні.

Одним із чинників, що позитивно вплинули на результат, стала якість води.

«Передусім слід перевірити якість води, яку ви застосовуєте для виготовлення суміші. Визначаємо її жорсткість, вміст кальцію тощо. Якщо ці показники не відповідають нормам, то треба за допомогою спеціальних препаратів довести їх до потрібних рівнів. І лише тоді робити бакову суміш. Лише за рахунок якості води можна підвищити ефективність дії препаратів, а отже — зменшити їхні дози і відповідно — собівартість технології захисту. Наприклад, якщо раніше господарства витрачали на захист буряку більше $400, то сьогодні ця сума зменшилась до $150. А ефективність лише підвищилась завдяки системним підходам в захисті посівів», — зауважив Павло Бондаренко.

Детальніше про те, яким чином можна досягти такого ефекту, він пообіцяв розповісти в теоретичній частині семінару. А тим часом учасників запросили поглянути на ще одне поле з посівами соняшнику, яке стало досить доброю ілюстрацією важливості вдалого вибору засобів захисту.

Учасники семінару

Історія соняшника зі щасливим кінцем

Чимало з учасників семінару — фермери з невеликим земельним банком, яким не завжди легко точно дотримуватись технологій. А подекуди їм просто потрібна фахова порада. Так сталося і в господарстві, поле якого було останнім пунктом «пленерної» частини зустрічі. Керівник ФГ «ВАЯК» Віктор Бойко, охоче поділився своєю історією, адже зрештою вона завершилася добре.

«Соняшник гібриду Камаро на цьому полі в 35 га ми посіяли 15-18 квітня.  Сходи вийшли дуже дружні, радували око. А до того я вніс досходовий гербіцид — поспішав, бо термін дії закінчувався. І начебто все спрацювало, але тут пішли дощі… А з ними «пішли» і бур’яни. І я зрозумів, що якщо нічого не зробити, то мій соняшник тими бур’янами повністю накриє», — почав розповідь господар поля.

А його колега, керівник ФГ «Я-Мал» Василь Малюга, продовжив розповідь. Адже проблему було вирішено, як то кажуть, з його подачі. Бо, будучи і сам так званим «малим» фермером (у нього в обробітку 40 га), намагається працювати за технологією, й тісно співпрацює з Олександром Чорним уже протягом декількох років, дотримуючись його порад.

Василь Малюга, керівник ФГ «Я-Мал»

Саме за рекомендацією Олександра Чорного на зарослому бур’янами полі господарства «Ваяк» було застосовано препарат Гермес. Результат учасники побачили на власні очі.

«Як бачите, посіви чисті, кошики у соняшників прекрасні, діаметр великий, окремі навіть надзвичайно великі. Звісно, результат по осені будемо рахувати, але наразі я дуже задоволений», — не приховував усмішки господар поля Віктор Бойко.

Інструменти та фактори підвищення врожайності

Надихнувшись оглянутим полем, учасники вирушили на останню частину семінару, де більше дізналися і про препарати, про які вже почули в полях, і про те, які ж чинники впливають на ефективність систем захисту.

Детальне ознайомлення провів Павло Бондаренко.

Насамперед він акцентував увагу на інноваційних препаративних формах тих засобів, які пропонує CHEMISСHE GUTER своїм клієнтам.

Зокрема, він назвав такі переваги колоїдних і мікроемульсійних формуляцій:

  • менший розмір часток (0,1 мкм) порівняно зі стандартними ЗЗР (2-5 мкм);
  • швидке та глибоке проникнення і розподіл всередині рослини;
  • утворення стабільного розчину (не розшаровується).

«Продих листка має розмір 0,2 мікрона, а розмір частки діючої речовини у наших формуляціях — ще менший. Відповідно їхня проникність — швидша й повніша. А колоїдні системи кращі тим, що це абсолютно прозорі розчини, продукт не випадає в осад і при цьому досить стійкий. І в цьому ноу-хау наших розробників — вони знайшли такі речовини, які мають необхідну для агротехнологій дію і водночас здатність для створення з ними різних препаративних форм», — зауважив Павло Бондаренко.

Те саме стосується і формуляції у вигляді масляної дисперсії. Завдяки їй краплі продукту не стікають із листків, добре покривають листкову поверхню і проникають всередину неї.

У портфоліо CHEMISСHE GUTER є такі мікроемульсійні препарати: Скарлет МЕ; Бенефіс МЕ; Медея МЕ. А концентрати колоїдного розчину, зокрема, такі: Дротик ККР; Зонтран ККР; Репер ККР; Титул Дуо ККР; Тріада ККР.

Також Павло Бондаренко розповів про іще цілу низку унікальних препаратів, які пропонує компанія вітчизняним аграріям, і водночас надав декілька порад щодо особливостей застосування засобів захисту.

Учасники семінару

Зокрема, наголосив на необхідності постійного контролю жорсткості води і відповідного доведення її до потрібних рівнів. Або ж, наприклад, порадив для обприскування препаратом Гермес використовувати 2-факельні форсунки — так ефективніше. Якщо говорити про контроль лободи, то тут будь-яким препаратом, за словами фахівця, слід працювати за денного світла. Адже ця рослина має властивість із заходом сонця «закриватися», захищаючи точку росту.

Як зізнавалися потім опитані фермери-учасники, такі поради дуже важливі в їхній роботі. Завдяки співпраці та технологічному супроводу з боку представників CHEMISСHE GUTER, їм вдається підвищувати рівень свого виробництва, зменшувати втрати, а натомість збільшувати прибутки.

«У нас господарство невелике, обробляємо 55 га. Але працюємо давно, знаємо фахівців компанії CHEMISСHE GUTER не перший рік, а от препаратами користуємось недавно. І зразу відчули різницю. Тут здійснюють повний супровід, контроль над тим, як ми їхні продукти застосовуємо. То й результатів досягли кращих. Поважаю таке ведення справ», — зазначив у коментарі для Kurkul.com керівник ФГ «Овіс-60»  Олександр Гришко.

Як розповів у коментарі для Kurkul.com Павло Бондаренко, схожі семінари для місцевих фермерів компанія проводить і в інших регіонах. Скажімо, у червні на базі СТОВ «Колос» (село Хоменки Вінницької області) відбувся День поля, присвячений системам захисту озимих зернових. І вже зараз можна сказати про результати, отримані господарством на посівах озимої пшениці, які тоді оглядали учасники заходу. Зокрема, по сорту Сецессе (1-ша репродукція, попередник горох) урожайність становила 10,84 т/га. Тут у системі захисту застосовували Скарлет у нормі 0,4 л/га і Титул Дуо – 0,3 л/га. Також працювали інсектицидом — 0,1 кг/га, гербіцидом — 25 г/га + прилипач 0,2 л/га і двічі стимулятором росту — по 1 л/га. Це найвищий результат, а по інших сортах озимої пшениці урожайність була такою:

Сорт — Колоніа, 1-ша репродукція, попередник горох. Система захисту: Скарлет — 0,4 л/га, Титул Дуо — 0,3 л/га, інсектицид — 0,1 кг/га, гербіцид — 25 г/га + прилипач 0,2 л/га, стимулятор росту — двічі  по 1 л/га. Урожайність — 9,68 т/га, якість — 3 клас.

Сорт — Франц, 1 репродукція, попередник горох. Система захисту: Скарлет — 0,4 л/га, Титул Дуо — 0,3 л/га, інсектицид — 0,1 кг/га, гербіцид — 25 г/га + прилипач 0,2 л/га, стимулятор росту — двічі  по 1 л/га. Урожайність — 8,27 т/га.

Сорт — Орійка, 1 репродукція, попередник горох. Система захисту: Скарлет — 0,4 л/га, Титул Дуо — 0,3 л/га, інсектицид — 0,1 кг/га, гербіцид — 25 г/га + прилипач 0,2 л/га, стимулятор росту — двічі  по 1 л/га. Урожайність — 7,63 т/га.

Тепер цікаво буде надалі дізнатися і про майбутні результати щодо урожайності на полях, оглянутих на Київщині. А загалом семінар «Засоби захисту рослин як інструмент підвищення врожаю та прибутковості» успішно продемонстрував, що важливо вибудовувати не лише системи обробітку, живлення, захисту на полях. А й системи тісного співробітництва між усіма учасниками агровиробництва.

© Алла Гусарова, Kurkul.com, 2018 р.

Виконано за допомогою Disqus