На Херсонщині в місті Каховка днями пройшла конференція «Прибуткове зберігання в нових ринкових умовах». Захід відбувся в рамках Українського проекту бізнес-розвитку плодоовочівництва, який фінансується Міністерством міжнародних справ Канади, співфінансується та реалізується менонітське Асоціацією Економічного Розвитку (MEDA).
Захід приймала компанія «Грін Тім» провідне підприємство з виробництва, переробки та зберігання овочевої продукції, де знаходиться найбільше овочесховище на території України. Організаторами конференції виступили ГО «Земля Таврії» та Український проект бізнес-розвитку овочівництва (UHBDP).
Компанія «Грін Тім» розпочала свою діяльність у 2010 році як багатофункціональне овочесховище, вертикально інтегроване у структуру розвиненого агропромислового комплексу Херсонської області. Сховище є одним з найбільших не тільки в Україні, а й в Європі: 50 тис. т одноразового холодного зберігання, 18 тис. м кв.
Учасниками конференції стали середні та малі виробники плодоовочевої продукції з різних областей України, для яких питання ефективного зберігання вирощеного такою тяжкою працею врожаю є чи не найактуальнішим. Адже в той час, коли великі підприємства-виробники самі дбають про зберігання продукції (бо можуть собі дозволити власні сховища з найсучаснішим обладнанням), для дрібних виробників цей етап є проблематичнішим.
Але Віктор Руденко, агроном виробничого господарства «Дніпровська перлина» компанії «Грін Тім» розповів присутнім, що успіх довготривалого зберігання починається з поля, а не у сховищі, адже якісний продукт, відповідно і зберігається більш якісно.
Варто зазначити, що компанія спеціалізується на вирощуванні та зберіганні так званого борщового набору і є флагманом у цьому виді діяльності.
«На якість вашого майбутнього врожаю впливатимуть такі чинники, як вибір сорту (наше підприємство, як правило, обирає пізні сорти), попередня підготовка грунту, терміни посіву та якісний захист від шкідників та хвороб», ― розповів спікер.
Окремо відзначив Віктор Руденко роль якісного зрошення в процесі вирощування здорової рослини, бо це питання на півдні є ключовим для ефективного ведення сільськогосподарської діяльності. Однак, зазначив він, для лежкості овочів велике значення має термін завершення поливу. Також дуже важливо приділити достатньо уваги захисту рослини від шкідників та хвороб.
Критичним для зберігання є етап підготовки до збору врожаю: треба правильно визначити готовність овочів до початку збору, має значення і спосіб збирання. На «Дніпровській перлині» застосовують механізований спосіб, хоча, як визнав Віктор Руденко, ручне збирання є більш щадним для овочів.
Не менше значення має підготовка продукції до зберігання: бажано ще в полі охолодити та максимально просушити зібрані овочі. Також потрібно, щоб шлях від поля до сховища був мінімальним, бо під час транспортування, особливо зважаючи на якість наших доріг, може відбутися значне псування продукції.
Цікавим для фермерів виявився також виступ Наталії Карасевич, спеціаліста з ефективності компанії «Грін Тім». Вона проаналізувала процес зберігання з точки зору економіки та ознайомила з калькуляцією цього процесу.
Наталія Карасевич працює в компанії 6 років. Це людина, на очах якої компанія напрацьовувала свою стратегію розвитку, робила помилки, виправляла їх та рухалась у потрібному напрямку. За цей час компанія виросла від стартап-бізнесу до лідера ринку овочевої продукції.
«На початку свого існування «Грін Тім» був тільки сховищем, але згодом виявилось, що зберігання овочів як таке не є окремим прибутковим бізнесом. Проблема України в тому, що 88% овочів продається на стихійних ринках і основним критерієм залишається ціна, в той час як в Європі до 80% продукції продається на спеціалізованих ринках через супермаркети. При чому, основним критерієм все-таки є якість товару і надійність постачальника. А наші виробники, на жаль, не готові працювати за договором. В гонитві за високою ціною втрачають час, а відповідно, страждає і якість продукції», ― говорить Наталія Карасевич.
Тому було прийнято рішення про створення ТОВ «Дніпровська перлина», яке спеціалізується саме на вирощуванні високоякісної продукції борщового набору. Сьогодні компанія займається вирощуванням, зберіганням та збутом продукції.
Слідом за теоретичною частиною пройшла екскурсія самим овочесховищем, яку провів директор департаменту виробництва компанії «Грін Тім» Олексій Дудар.
Основним продуктом на зберіганні є цибуля. Від цього екскурсія сховищем вийшла дуже «зворушливою» ― у всіх присутніх сльози стояли на очах від випаровувань :)
Також на зберігання приймаються овочі, які входять до борщового набору. При чому, для кожного виду овочів за технологією потрібна окрема камера зберігання.
Звісно ж, величезні об’єми сховища дозволяють розміщувати на зберігання не тільки власну, а й продукцію інших виробників. Не дивно, що можливість консолідації, кооперації виробників була однією з тем дискусії, що відбувалась на конференції.
Олексій Верещага, виконавчий директор сімейного підприємства «Лана» поділився з присутніми власним досвідом консолідації продукції від дрібних виробників. Підприємство має досвід як у вирощуванні власної продукції(зернові та фруктові сади), так і в її зберіганні, при цьому намагаючись відповідати всім сучасним тенденціям ринку. Збираючи однорідні партії від інших виробників його підприємству вдається організувати збут напряму до споживача на ринки Києва. Але й тут виникає багато проблем людського характеру: обман, недовіра та невиконання партнерських зобов’язань.
«Ми намагаємося пояснити те, що тривалі, планомірні, стратегічні відносини набагато кращі і набагато вигідніші. Тим більше, що є маса країн, які вже давно перейшли на таку форму співпраці і давно працюють плідно, маючи однорідну продукцію гарної якості. Ми теж можемо виходити на інші ринки, ми можемо формувати партії з точки зору агрегації», ― говорить фермер.
Тетяна Паніна, директор господарства «Фаворит 3», займається виробництвом фруктів та овочів на 700 га землі,з яких 200 га ― сади, половина з яких ― яблуневі.
Підприємство володіє сховищем, яке може зберігати 9 тис тонн продукції. Підприємство має досвід зі зберігання борщового набору, яблук, надає послуги зі зберігання меншим фермерам. За словами фермерки, сучасний ринок не дає інших варіантів, окрім підвищення якості продукції, подовження сезону реалізації та отримання вищої ціни за рахунок зберігання.
«Справа в тому що багато хто не усвідомлює, що наш ринок, український, він за останніх три роки пройшов таку деформацію, яку інші ринки, наприклад, ті ж польські, проходили 10-12 років. Тобто багато тих, хто говорить, що ми втратили російський ринок, Донецьк, Крим... Та ні, просто ринок змінився, і той хто зможе перебудуватися і почне рухатися в правильному напрямку ― він залишиться, всі інші підуть», ― наголошує Тетяна Паніна.
Про те, що ринок кардинально змінився говорив і В’ячеслав Жуков, представник компанії «Інтерфуд Юкрейн». Компанія займається торгівлею борщовим набором в мережі супермаркетів, переробкою овочів (очищення цибулі) та їх експортом, зберіганням овочів, та їх продажем, в т.ч на експорт.
Як зауважив спікер, останніми роками ринок збуту продукції трансформувався: якщо раніше стихійні готівкові продажі складали 80% збуту, то сьогодні значна частина продукції пішла на полиці супермаркетів. Зросла в рази і ємність ринку. Тому з жовтня компанія запускає новий проект «Інтерфуд трейд груп» ― об’єднання дрібних та середніх фермерів, які на платформі та від імені компанії мають можливість отримати системний збут круглий рік. Компанія щотижнево буде давати розсилку з замовленнями на наступний тиждень, а виробник зможе обирати вигідні для себе позиції в плані реалізації товару. Звісно, основними критеріями є якість продукції, добросовісне виконання умов контракту, системність поставок та доступність в комунікації.
Загалом, між аграріями та надавачами послуг зі зберігання та реалізації продукції відбувався, жвавий діалог, адже всі його учасники бачили перспективи для розвитку свого бізнесу саме через зберігання. Тому обмін контактами та знаннями йшов безперервно.
Після дискусійного обговорення, Павло Булгаков, головний спеціаліст із зберігання ТОВ «Терра Юкрейн» розповів про застосування різних методів ефективного зберігання продукції в овочесховищах невеликого об’єму та основні помилки при їх проектуванні, будівництві та експлуатації.
«Для продукту, який закладений на зберігання, немає значення велике сховище, чи ні. Найважливіше значення мають три чинники: режим температури і вологи, газове середовище та об’єм камери», ― зауважив фахівець.
Завершальним блоком конференції стали питання, що стосуються джерел фінансування та інвестицій для аграріїв. Для висвітлення їх висвітлення організаторами були запрошені представники банків та проектів міжнародної технічної допомоги.
Підбиваючи підсумки конференції, можна сказати, що вона вийшла надзвичайно насиченою та практичною, адже спікери ― справжні професіонали та фанати своєї справи. І лише можливість переймати напряму безцінний досвід та отримати багато професійних контактів уже була варта того, щоб відвідати гостинний Таврійський Край!
© Ірина Дахновська, Kurkul.com, 2018 р.
Вибір редакції
Не пропусти останні новини!
Підписуйся на наші соціальні мережі та e-mail розсилку.