Ринок землі: реакція соцмереж на закон про землю

Ринок землі: реакція соцмереж на закон про землю

2 квітня 2020 432 0

У ніч на вівторок 31 березня Верховна Рада України ухвалила у другому читанні та в цілому законопроект №2178-10 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення». Цей документ мав більше 4 тисяч техніко-юридичних правок.

Користувачі соціальних мереж активно обговорюють цю історичну подію. Аудиторія поділилася на тих, хто схвалює відкриття ринку землі, і тих, хто вважає це рішення хибним кроком.

Ринок землі: реакція політиків

Керівник фракції «Слуга народу» Давид Арахамія назвав прийняття закону про відкриття ринку землі «кінцем кріпацького права в Україні». Купити-продати землю фізичні особи - громадяни України зможуть уже з 1 липня 2021 року.

Керівник Офісу президента України Андрій Єрмак теж назвав ухвалення закрну про землю історичною подією. Також він відзначив, що уряд повинен зробити ще дуже багато для розбудови прозорого та справедливого земельного ринку. За словами Андрія Єрмака, має бути створений ефективний земельний кадастр та розроблена системна державан підтримка українських фермерів.

Екс-прем'єр-міністр України Олексій Гончарук подякував депутатам ВРУ за підтримку закону про ринок землі. А також додав, що команда уряду під його керівництвом підготувала все необхідне для старту ринку землі  — провели масштабний аудит державних кадастрів,вперше об‘єднали всі кадастри в один та почали разом з Держгеокадастром оцифровувати територію всієї країни. 

Колишній президент України Петро Порошенко у своєму зверненні до українців сказав, що рішення про запуск ринку землі — надважливе. Політик пояснив, що політична партія «Європейська Солідарність» підтримала зняття мораторію на продаж землі за умови заборони продажу державних та комунальних земель.

«Знайдені відповіді, що робити і як підтримати українського фермера, який вже багато десятків років отримав право постійного землекористування. Лише їм надана можливість володіти землею за межами 100 гектарів. У цих умовах також зроблені кроки, щоб не допустити монополізації землі агрохолдингами», — пояснив Петро Порошенко.

Колишня т.в.о керівника розформованого Мінагрополітики Ольга Трофімцева у своєму дописі на Facebook зазаначила, що завжди підтримувала відкриття легального ринку землі, бо напсравді «чорний» ринок існує вже давно. Однак вона зазначила, що нині в умовах економічної кризи, що розвивається, карантину та пандемії коронавірусу голосування за такий закон  є доволі сумнівним.

«Історичним моментом» також назвав рішення більшості нардепів міністр інфраструктури Владислав Криклій. 

Колишній народний депутат і громадський діяч Олексій Мушак назвав 259 голосів «за» закон про обіг сільгоспземель незворотньою перемогою. Адже витратив на просування земельної реформи багато часу і зусиль.  Політик пояснив, що насправді суттєвих економічних наслідків для України вільний ринок землі не принесе. Натомість ця історична подія принесе набагто більше позитивних змін для історичної свідомості українців.

«Саме тому запуск ринку — це крок до зміни нашого коду з заборони на можливість. Це усвідомлення, що українців обманювали важливістю мораторію. Це крок до припинення схем. І врешті решт, де більше свободи і прав, там краще якість життя. Принаймні, я в це вірю», — написав Олексій Мушак.

Заступник Міністра юстиції України та Уповноважений у справах Європейського суду з прав людини Іван Ліщина підтримав рішення ВРУ про прийняття закону про обіг сільгоспземель. А також подякував юристам Аркадію Бущенку і Михайлу Тарахкалу за участь у справі «Зеленчук і Цицюра проти України», яку розглядав Європейський суд з прав людини, та назвав це рішення «соломинкою, що зламала, або бодай надломила хребет цьому такому живучому верблюду» (тобто мораторію на продаж сільгоспземель — ред.).

Нагадаємо, що 22 серпня 2018 року Європейський суд (ЄСПЛ) прийняв рішення у справі «Зеленчук та Цицюра проти України», згідно з яким мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення був визнаний таким, що порушує права людини.

«Звісно, в такому обрізаному вигляді, коли від реформи залишили право розпоряджатись землею, але фактично відрізали її економічну складову, вона викликає більше жалості ніж радості, але все ж таки це дійсно крок уперед з точки зору захисту права власності», — напиcaв Iван Ліщина.

Ринок землі: реакція агроринку

Експертка з розвитку органічного ринку в Україні Тетяна Ситник, судячи з її допису на Facebook, не підтримує прийнятий закон та пророкує, що в майбутньому українці матимуть проблеми через відкриття ринку землі.

«Пройде небагато часу, коли стане стидно за цей закон про ринок землі. Як стидно за президента 2019», — написала Тетяна Ситник. 

Відомий пасічник Олег Чабан із Кіровоградщини відмітив те, що багато хто із аграрїїв та простих українців прийнятий закон про ринок землі просто навіть не читали, однак коментують. На його думку, насправді це закон про робочі місця на селі, на машинобудівних заводах та суміжних підприємствах. Олег Чабан переконаний, що після зняття мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення буде мультиплікаційний ефект для економіки України.

Підтримав законодавчу ініціативу ВРУ засновник і голова СФГ Тимошенка П.І. сам Петро Тимошенко.

«Я сам фермер уже 27 років. Саме Фермер із простого люду, починав із лопати, вил, сапи і коси, 8 років зводив кінці із кінцями і то не завжди, так от я завжди був за ринок землі. Саме ТАКИЙ, як і прийняли! Паї мають продаватися!», — написав на своїй сторінці у Facebook Петро Тимошенко.

Фермер написав, що прийнятий закон допоможе упорядочити відносини між орендарем та орендодавцем і поставити крапку на багатьох шахрайських схемах.

Засновник громадянської платформі «Нова Країна» Андрій Длігач у своєму дописі на Facebook наголосив, що задача запуску ринку землі була пріоритетною в усіх аналітичних матеріалах його команди. Адже приватна власність є шляхом до справжньої демократії та економічного процвітання.

«Параметри ринку далекі від тих, на яких ми наголошували. І говорити про суттєвий економічний ефект не доводиться»,  — написав фахівець. 

 © Катя Капустіна, 2020 р. Kurkul.com

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою