Складнощі з неврожаєм і дефолтами за торговими контрактами в цьому році не вщухають. Хтось йде на переговори з контрагентом, хтось розраховує розмір вошаута, деякі йдуть у «глухий» захист або навіть ініціюють розгляд даного питання на державному рівні для участі уряду у врегулюванні ситуації.
Після попереднього матеріалу щодо можливості використання форс-мажорних обставин з'явилося багато питань і прохань деталізувати можливість його застосування виробниками для звільнення від відповідальності за невиконання контрактів. Розібратися з цими питаннями допоможе Анатолій Косован, керуючий партнер юридичної фірми Kosovan Legal Group.
Поняття форс-мажору, передбачене в Законі України «Про торгово-промислові палати України», серед інших обставин передбачає виняткові погодні умови і стихійні лиха, а саме: посуху, заморозки, град, пожежі, циклони, урагани, торнадо, повені, нагромадження снігу, ожеледь, землетруси, блискавки, просідання і зсув ґрунтів, тощо.
Саме наявність однієї або декількох з наведених обставин можуть вважатися форс-мажором і бути засвідчені Торгово-промисловою палатою (надалі ТПП).
Перше, що необхідно розуміти — звільнення від відповідальності за невиконання контракту найбільш ймовірно саме в разі наявності сертифікату ТПП про форс-мажорні обставини.
Читати також: Форварди летять в трубу ― чи буде дефолт по контрактах?
З цією метою необхідно звернутися в ТПП з заявою, до якої необхідно додати договір і документи, що підтверджують наявність зазначених обставин. На цьому етапі виникає питання як підтвердити відсутність врожаю документально?
Виробник може надати декілька документів. Головне, щоб такі документи були видані компетентним органом в рамках його повноважень. Так, наприклад, доказами неврожаю можуть бути:
При оформленні цих документів обов'язково необхідно звернути увагу на зазначення конкретної культури, яка зазнала впливу несприятливих погодних умов і повинна бути аналогічною тій, яка вказана в договорі постачання. Так само в документах необхідно навести перелік земельних ділянок, на яких був неврожай, або сільську раду, на території якої розташовані поля виробника.
Зазначені документи в сукупності з відповідною звітністю сільгоспвиробника дозволять довести ТПП і можливо в подальшому суду, що неврожай стосується культури, зазначеної в договорі, а також той факт, що він зазначився на всіх ділянках виробника, на яких ця культура була засіяна.
Перед подачею документів в ТПП ми рекомендуємо зв'язатися з палатою для узгодження конкретного списку документів, оскільки їх перелік не є виключним. Так само не варто забувати, що суб'єкти малого підприємництва, які потрапляють під вимоги ст. 55 Господарського кодексу, мають право на отримання такого сертифіката ТПП безкоштовно. Окремо варто звернути увагу на положення договору і звертатися в ту ТПП, яка в ньому зазначена.
Необхідно уважно вичитати всі положення договору про форс-мажор. Це пов'язано з тим, що договором може бути передбачено виключну кількість форс-мажорних обставин за договором, що не охоплюють, наприклад посуху. В такому випадку існує висока ймовірність того, що ТПП відмовить у видачі сертифіката.
Ще одним фактором, який може перешкоджати отриманню сертифіката є положення договору про те, який саме товар повинен бути поставлений. Якщо договір передбачає постачання власне вирощеної продукції, і постачальник може підтвердити, що необхідна культура постраждала на всіх полях, де була засіяна, ймовірність отримання сертифікату і звільнення судом від відповідальності досить велика. Однак, якщо в договорі відсутні такі умови або, як у багатьох трейдерів в типових контрактах, зазначено, що постачальник є виробником або першим посередником, далеко не факт, що ТПП видасть сертифікат. Це пов'язано з тим, що форс-мажором не можуть бути визнані:
Звернути увагу на дані пункти варто так само постачальникам, які не є виробниками, тому, що вони практично позбавляють їх можливості посилатися на форс-мажор і підтвердити наявність таких непередбачених обставин.
Окремої уваги заслуговують експортні контракти, регульовані англійським правом, в тому числі GAFTA і FOSFA контракти. Слід розуміти, що неврожай не є форс-мажорною обставиною за англійським правом. До того ж за всю практику нам не траплявся жоден договір поставки за англійським правом, в якому було чітко вказано, що постачанню підлягає товар, безпосередньо вирощений постачальником. Таким чином, без зазначеного застереження будь-який контракт передбачає поставку товару незалежно від того, ким він вирощений. Якщо такий товар не виріс на полях постачальника, значить повинен бути придбаний з ринку і поставлений покупцеві.
Кожен спір по дефолту буде індивідуальним і залежати як від умов договору, так і фактичних обставин. Тому не варто забувати, що навіть отримання належним чином оформленого сертифіката ТПП не дає гарантій того, що контрагент, а надалі і суд, звільнять постачальника-виробника від відповідальності. Це може бути пов'язано як з умовами контракту, описаними вище, так і з іншими обставинами, наприклад відсутністю причинно-наслідкового зв'язку між форс-мажорними обставинами та невиконанням контракту.
В цьому році нам доводилось стикатися з сертифікатами ТПП, які не відповідали умовам договору. Наприклад, договір передбачав поставку будь-якого товару, а не тільки власне вирощеного. Так само один з сертифікатів не відповідав даними звітності, оскільки тієї ж культурою були засіяні і інші поля виробника, які в документі не фігурували. Таким чином наявний сертифікат про форс-мажорні обставини буде лише черговим доказом у справі, який не може мати для суду наперед встановленої сили і буде розглядатися в сукупності з іншими доказами, поданими позивачем. У зв'язку з цим виробники, які не можуть виконати свої контрактні зобов'язання, повинні попередньо детально вивчити всі обставини і положення договору, а також, виходячи з цього, розробити юридично обґрунтовану позицію захисту.
© Анатолій Косован, керуючий партнер юридичної фірми Kosovan Legal Group. Досвід роботи компанії у сфері супроводу агробізнесу і трейдингу — 7 років. Загальний обсяг земельного банку, супроводжуваного компанією — близько 150 тис. га/рік. Обсяг експортних контрактів, що обслуговуються компанією щорічно — близько 2 млн т зернових і олійних культур.
Вибір редакції
Не пропусти останні новини!
Підписуйся на наші соціальні мережі та e-mail розсилку.