Реклама
Стежте за новим проектом АгроМатематика!

АгроМатематика: Технологія вирощування озимої пшениці: як надійно захистити та суттєво зекономити одночасно?

АгроМатематика 30 травня 2017 1175 0

Команда Kurkul.com разом із колегами з Latifundist.com та SuperAgronom.com розпочинають новий проект АгроМатематика, у якому ми будемо говорити про вигідність та економічну ефективність різних систем захисту рослин. Адже сучасне рослинництво потребує не лише виваженого агрономічного, але й економічного підходу, у чому наші агрономи сьогодні пересвідчуються на власному досвіді.

Кожен агроном знає, що без обгрунтованої та ефективної технології захисту пшениці озимої вирощування можна взагалі не починати. Бур'яни, хвороби та шкідники лише чекають, поки агрономи втратять пильність, щоб всмак «поласувати» культурою. Проте окрім проблеми надійного захисту перед кожним виробником постає ще одна нагальна проблема: рентабельність виробництва. Тобто необхідність скоротити витрати на гектар поля без втрати врожайності, щоб отримати максимальний прибуток.

Корпорація UKRAVIT на своєму прикладі демонструє, що можна успішно поєднувати на перший погляд несумісні речі: економію та надійний захист зернових. Порахуємо?

Протруювання насіння

Фахівці вже давно рекомендують використовувати для протруєння комплексні інсекто-фунгіцидні препарати, або бакові суміші які містять інсектицидні та фунгіцидні діючі компоненти, оптимально – одна проти шкідників та дві проти хвороб, ідеально по дві, на зазначені вище шкідливі організми. На сьогодні, такий двох, трьох чи навіть чотирьох компонентний захист вважається найбільш надійним та довготривалим. Окрім того, при протруюванні можна також використовувати макро- та мікроелементи (краще у комплексі), які будуть підвищувати енергію проростання насіння та стимулювати швидкий розвиток рослин.

Вибір препаратів часто залежить від рівня інтенсифікації виробництва. Якщо господарство планує отримувати 30-40 ц/га врожаю (низька інтенсифікація), то відповідно, що йому не потрібні технології та засоби, які використовують для отримання 70-100 ц/га і вище (висока інтенсифікація).

Корпорація UKRAVIT пропонує рішення для будь-якого рівня інтенсивності виробництва:

 • Низький (30-40 ц/га). Фунгіцидний захист – Ультрасил Дуо (імазаліл та тебуконазол), інсектицидний захист – Матадор Макс (імідаклоприд). Для підвищення енергії проростання та розвитку розгалуженої кореневої системи, доцільно застосовувати комплексне мікродобриво Авангард Старт.
 • Середній рівень (50-70 ц/га). Фунгіцидний та інсектицидний захист – Рекорд Квадро (карбоксин, епоксиконазол, імідаклоприд, ацетаміприд). Для підвищення енергії проростання та масивного розвитку кореневої системи, рекомендовано застосовувати комплексне мікродобриво Авангард Старт.
 • Високий рівень (70-100 ц/га). Фунгіцидний захист – Рестлер Тріо (флудиоксоніл, прохлораз, ципроконазол), інсектицидний захист – Матадор Макс (імідаклоприд). Для підвищення енергії проростання та та розвитку потужної кореневої системи доцільно застосовувати комплексне мікродобриво Авангард Старт та стимулятор-антистресант Гулівер Стимул (гумат калію, бурштинова кислота, фітогормони).

Сходи пшениці, після обробки насіння протруйниками UKRAVIT

Пшениця озима після обробки протруйниками UKRAVIT

Сходи (контроль)

Контроль

Отже, який виробничий ефект отримує агроном при використанні такої системи протруювання насіння? По-перше, захист від найбільш поширених та шкодочинних хвороб зернових:

 • сажкові хвороби (тверда, летюча, кам’яна, карликова сажка);
 • борошниста роса;
 • кореневі гнилі (гельмінтоспоріозна, церкоспорельозна, фузаріозна);
 • пліснявіння насіння;
 • сітчаста плямистість;
 • септоріоз;
alt
kurkul.com

По-друге, захист від таких шкідників: хлібна жужелиця, злакові мухи, попелиці, цикадки, блішки, п’явиці, совка озима, дротяники, трипси. І, нарешті, по-третє, підвищення енергії проростання насіння, як наслідок – підвищення врожайності культури.

Який економічний ефект отримує господарство? Якщо порівнювати з імпортними препаратами від великих компаній-оригінаторів, можна відмітити суттєву різницю у цінах. Візьмемо для порівняння мінімальні роздрібні ціни на оригінальні препарати та продукцію UKRAVIT.

За рекомендованих норм витрати препаратів на протруювання, отримуємо вартість протруєння однієї тонни насіння препаратами UKRAVIT:

 • Для низького рівня інтенсифікації $5,51.При цьому вартість обробки такими ж діючими речовинами, але закордонного виробництва, буде коштувати $18,97.
  Для середнього рівня – $4,39 (враховуючи застосування комплексного протруйника та норму використання мікродобрива Авангард Старт). Вартість закордонних засобів складе $19,94.
  Для високого рівня - $17,58 (Для високого рівня - 17,58 $ (система передбачає контроль найширшого та довготривалого захисту від шкідливих організмів та використання мікродобрива і стимулятора росту). Вартість закордонних засобів становитиме $34,21.

Різниця більша, ніж в 2-3 рази (залежно від технології вирощування) – отже, кожен товаровиробник має змогу суттєво заощадити вже на першому етапі вирощування пшениці, нічого не втрачаючи у якості захисту. 

«На озимій пшениці використовуємо фунгіциди та гербіциди виробництва UKRAVIT. Що можу сказати, можливо, ефективність цих препаратів і не вища, ніж у оригіналів, проте й не нижча. Вони працюють десь на одному рівні. При цьому ціна майже втричі менша. Я препарати UKRAVIT постійно використовую майже на всіх культурах, що вирощую в господарстві, вже близько 8 років, а то й усі 10, зараз точно вже не скажу. Якби вони не працювали, як потрібно, то вже давно б відмовився від них. Зараз на ринку безліч компаній, які пропонують ЗЗР, і зарубіжні, і українські, і китайці з генериками… Проте по співвідношенню якість-ціна дуже мало хто може сьогодні конкурувати з UKRAVIT, на мою думку», — говорить керівник СГПП «Рать» Микола Романюк.

Фази кущення та виходу в трубку

Саме у цей період рослини потребують ефективного захисту від бур’янів, хвороб та шкідників, оскільки будь-яке пошкодження посівів може стати критичним як для розвитку культури, так і для майбутньої урожайності. Спеціалісти UKRAVIT пропонують наступну схему захисту пшениці озимої, залежно від рівня інтенсифікації, попередників та інших факторів:

 • Низький. Гербіцид Голд Стар (трибенурон-метил) із застосуванням ПАР Тандем для покращення ефекту дії пестицидів, фунгіцид Дезарал (карбендазим), інсектицид Фас (альфа-циперметрин). Також рекомендується застосовувати комплексне мікродобриво Авангард Зернові, до складу якого входять усі необхідні рослини на даному етапі розвитку макро- та мікроелементи.
 • Середній. Гербіцид Голд Стар Екстра (трибенурон-метил, тифенсульфурон-метил) із застосуванням ПАР Тандем для покращення ефекту дії пестицидів, фунгіцид Дезарал Екстра (карбендазим, флутриафол), інсектицид Фас (альфа-циперметрин). Додатково рекомендується застосовувати мікродобрива Авангард Зернові та Авангард Сірка+азот.
 • Високий. Гербіциди Голд Стар та Агент (2,4-Д 2-етилгексиловий ефір, флора сулам), ПАР Тандем, фунгіцид Аякс (тіофанат-метил, епоксиконазол, тебуконазол), інсектицид Фас. Додатково рекомендується застосувати комплексні мікродобрива Авангард Зернові та Авангард Сірка+азот, а також регулятор росту Берегиня (хлормекват-хлорид) для захисту посівів від вилягання та збільшення коефіцієнту кущення.

Посіви пшениці у фазу кущення, де застосовувалися преперати UKRAVIT

Посіви пшениці у фазу кущення, де застосовувалися преперати UKRAVIT

Посіви пшениці у фазу кущення (контроль)

Посіви пшениці у фазу кущення (контроль)

Така схема захисту дасть змогу контролювати однорічні дводольні бур’яни, у тому числі стійкі до 2,4-Д, а також деякі багаторічні дводольні види. Досягається і стійкий та довготривалий захист від шкідників та хвороб.

Що стосується економічного ефекту від використання, то також можна швидко порівняти та прорахувати фінансовий результат:

 • Для низького рівня інтенсифікації вартість усіх запропонованих препаратів для обробки одного гектару посівів складе $10,88.Вартість обробки 1 га поля аналогічними імпортними препаратами складе $21,88.
 • Для середнього рівня – $16,89. Вартість закордонних засобів складе $56,21.
 • Для високого рівня – $31,68. Вартість закордонних засобів становитиме $64,71.

Знову-таки, різниця виходить досить суттєвою, а ефект від застосування однаковий.

alt

 

Прапорцевий листок

Наступний критичний період для пшениці озимої є фаза прапорцевого листка. Саме в цей період рослинам потрібен додатковий захист від хвороб та шкідників. UKRAVIT пропонує використовувати таку схему:

 • Для низького рівня інтенсифікації застосувати фунгіцид Ті Рекс (пропіконазол, триадимефон) для захисту від борошнистої роси, іржастих хвороб, септоріозу, гельмінтоспоріозу, піренофорозу та церкоспорельозу. Для підвищення урожайності та зміцнення рослин рекомендується використати мікродобриво Авангард Зернові.
 • Для середнього рівня – фунгіцид Аякс (тіофанат-метил, епоксиконазол, тебіконазол), інсектицид АЦ Люкс (ацетаміприд), комплексне мікродобриво Авангард Зернові та препарат на основі гумату калію, бурштинової кислоти і фітогормонів Гулівер Стимул.
 • Для високого рівня – фунгіцид Капітал (азоксистробін, ципроконазол, епоксиконазол) для надійного та тривалого захисту від широкого спектру хвороб. Інсектицид Антиколорад Макс (імідаклоприд, лямбда-цигалотрин) для захисту від найбільш «активних» та небезпечних шкідників. Додатково для підвищення урожайності, зміцнення та оздоровлення рослин рекомендується використати комплексні мікродобрива Авангард Зернові, Авангард Мідь та Гулівер Стимул.

Посіви пшениці у фазі прапорцевого листка, де застосовувалися препарати UKRAVIT

Посіви пшениці у фазі прапорцевого листка, де застосовувалися препарати UKRAVIT

Посіви пшениці у фазу прапорцевого листка (контроль)

Посіви пшениці у фазу прапорцевого листка (контроль)

В результаті посіви надійно захищені від пошкодження хворобами та шкідниками, рослини отримують усі необхідні для нормального розвитку елементи живлення.

Що стосується економічної складової, то й тут отримуємо переконливий та позитивний результат:

 • Для низького рівня інтенсифікації вартість усіх запропонованих препаратів для обробки одного гектару посівів складе $10,18.Вартість обробки 1 га поля аналогічними імпортними препаратами становитиме $23,73.
 • Для середнього рівня – $24. Вартість закордонних засобів складе $39,35.
 • Для високого рівня – $40,26. Вартість закордонних засобів становитиме $61,65.

Тому, у зазначеній фазі, також отримуємо суттєвий економічний та надійний зиск без втрати продуктивності при застосуванні схем від UKRAVIT.

Початок цвітіння

Ще один критичний період, у який рослини пшениці потребують догляду, захисту від шкідливих організмів та забезпечення усіма необхідними для росту й розвитку макро- та мікроелементами.

Залежно від рівня інтенсивності вирощування, рекомендовано застосувати наступні засоби захисту:

 • Низький. Фунгіцид Унікаль (тебуконазол) та інсектицид Антиколорад Макс. Такого захисту буде цілком достатньо, щоб уникнути пошкодження рослин шкідниками чи хворобами колосу.
 • Середній. Фунгіцид Акула (прохлораз, тебуконазол, ципроконазол) з метою захисту від найбільш поширених та небезпечних хвороб зернових, інсектицид Антиколорад Макс (імідаклоприд, лямбда-цигалотрин) для захисту від хлібних жуків, трипсів, блішок, цикад, попелиць і клопа шкідливої черепашки. Для підвищення урожайності та забезпечення елементами живлення рекомендується використати Авангард Зернові.
 • Високий. Фунгіцид Акула, інсектицид Хлорпірівіт-агро (хлорпірифос, циперметрин). Для забезпечення рослин достатнім мінеральним підживленням та підвищення урожайності рекомендується використати Авангард Зернові та Авангард Фосфор+калій.

Посіви пшениці у фазу початок цвітіння (ліворуч контроль, праворуч UKRAVIT

Посіви пшениці у фазу початок цвітіння (ліворуч контроль, праворуч UKRAVIT)

Захист забезпечено, підживлення рослинам у критичну фазу початку цвітіння надано. З агрономічного погляду отримуємо здорові неушкоджені посіви, які формують запланований урожай.

З економічного погляду результат отримаємо наступний:

 • Для низького рівня інтенсифікації вартість усіх запропонованих препаратів для обробки одного гектару посівів складе $12,66.Вартість обробки 1 га поля аналогічними імпортними препаратами складе $31,51.
 • Для середнього рівня – $22,67. Вартість закордонних засобів складе $54,62.
 • Для високого рівня – $31,89. Вартість закордонних засобів становитиме $72,93.
alt
kurkul.comВже давно відомо, що читабельний зміст буде заважати зосередитись людині

 

У підсумку, коли ми порівняли вартість захисту на кожному етапі вирощування, порівняємо сукупну вартість на 1 га поля залежно від рівня інтенсифікації, який передбачає один із показників - урожайність, яку агроном планує отримати:

Низький рівень інтенсифікації – препарати від UKRAVIT становитимуть 39,22 $/га, тоді як закордонні засоби прийдеться купувати за 96,09 $/га.

Середній рівень інтенсифікації – вартість відповідно складе 67,94 $/га та 170,12 $/га.

Високий рівень інтенсифікації – вартість захисту становитиме 121,39 $/га для препаратів UKRAVIT та 233,5 $/га для імпортних ЗЗР і мікродобрив.

«Препаратами UKRAVIT працюємо майже всією лінійкою. У цьому році, як ви знаєте, весна зробила нам чимало сюрпризів, у квітні на поля нашої області випав сніг до 20 см, що стало великим стресом для рослин, які вже перебували у фазі активного розвитку. Тому працювали і гербіцидами, і фунгіцидами, і комплексами UKRAVIT. Усі препарати себе дуже добре зарекомендували, усі спрацювали як потрібно. Можу сказати, що порівняли на власному досвіді і різниці з оригіналами не побачили. У нас є як товарні посіви, так і насінницькі, демонстраційні ділянки та ділянки гібридизації. На насінницьких посівах вирішили не ризикувати та працювати оригіналами, а поряд – «товарні» поля, їх обробляли препаратами UKRAVIT. Різниці не побачили жодної, ефективність на одному рівні. При цьому препарати від UKRAVIT значно дешевші, ми прорахували різницю по тим засобам, які використовували. Виходить, переплатили за оригінали десь 50%», - говорить голова СФГ «Прогрес» Балтського району Одеської області Михайло Лазаренко.

Різниця у вартості в 2-3 рази – дуже суттєвий аргумент для будь-якого господарства, особливо враховуючи вартість однієї тонни пшениці озимої на ринку. Окрім того, знаючи, що у якості урожаю та надійності захисту агроном нічого не втрачає, він навряд чи наддасть перевагу платити більше за той самий результат. А надійність захисту завжди можна перевірити, як на власному досвіді, так і на досвіді своїх сусідів. Також, із зазначеними вище системами захисту у 2017 році по всій території України можливо ознайомитися на Днях Поля, інформація про які буде зазначена на сайті корпорації UKRAVIT.

З питань продажу та співпраці звертатися: ТОВ «Укравіт Агро», м.Київ, вул.Дегтярівська, 25/1.

Гаряча лінія: 0 800 301 401

© Олена Басанаць, SuperAgronom.com, 2017 р.

 

Виконано за допомогою Disqus
Реклама
Матеріали за темою