Фото: SuperAgronom.com

АгроМатематика. Щоб соняшник був іще прибутковішим

АгроМатематика 14 серпня 2017 567 0

Мабуть, дуже мало в Україні таких господарств, які б не вирощували соняшник. Адже ця культура дуже затребувана на ринку — як на внутрішньому, так і на світовому, й має високу окупність. Проте можна зробити вирощування соняшнику ще більш прибутковим, за рахунок економії на системі захисту та підживлень цієї культури.
Причому заощаджувати на якості захисту не доведеться, запевняють представники Групи компаній UKRAVIT. Вони пропонують високоефективні системи захисту соняшнику (а як відомо, саме ЗЗР складають левову частку витрат на вирощування) для будь-якого рівня інтенсифікації виробництва.

Якщо господарству достатньо отримати 1-2 т/га урожаю (низький рівень інтенсифікації), то воно й планує менші витрати на вирощування соняшнику та намагається різним чином скоротити кількість агротехнічних операцій. За середнього рівня інтенсифікації господарство отримає на рівні 2-3 т/га урожаю, за високого — 3-4,5 т/га і більше. Скільки ж буде коштувати весь комплекс ЗЗР та мікродобрив для кожного з трьох рівнів виробництва та чи можна на цьому заощадити? Давайте рахувати разом.

Досходовий контроль бур’янів

Якщо не усунути конкуренцію з боку бур’янів, соняшник не зможе отримати достатньо ресурсів для швидкого та дружного старту. Тому досходовий контроль бур’янів є обов’язковим етапом вирощування цієї культури. UKRAVIT рекомендує для цього наступні препарати: 


 

Для низького рівня інтенсифікації: гербіцид Селефіт (прометрин) проти однорічних дводольних та деяких злакових видів бур’янів. Вартість цього препарату у розрахунку на 1 га посівів становить $18,3. Вартість закордонного препарату такого ж способу дії становитиме $37,35.

Для середнього рівня: бакова суміш гербіцидів Селефіт та Тізер(пропізохлор), який контролює однорічні злакові та дводольні види бур’янів. Така обробка коштуватиме $25,28 на 1 га поля, водночас обробка імпортними препаратами коштуватиме удвічі дорожче — $50,56.

Для високого рівня: гербіцид Варяг (метолахлор, тербутилазин) проти однорічних злакових та дводольних видів бур’янів. На 1 га поля витрати на таку обробку складуть $37,33, тоді як обробка закордонним препаратом коштуватиме $50,99 на 1 га.
 

 

 

 

Грунтові гербіциди (контроль)

Посіви соняшнику, на яких було використано грунтові гербіциди UKRAVIT

 «Ми використовували у посівах соняшника ґрунтові гербіциди Тізер та Селефіту баковій суміші. У минулому році вони забезпечили ідеальну ефективність, у цьому році трохи з’явилися злакові бур’яни, але це проблеми погодних умов року, а не самих препаратів. Застосовували фунгіцид Капітал, якісний та дуже ефективний препарат. Також застосовували інсектицид Антиколорад Макс проти комплексу шкідників, зокрема попелиці, у нормі 0,12 л/га він чудово знищив усі шкідники. І у цьому році вносили комплексні мікродобрива Авангард Р Соняшник та Авангард Р Бор, також ефективні препарати, результат відмінний. Тобто роботою із засобами UKRAVIT ми цілком задоволені», — говорить Сергій Доля, директор ТОВ «Агро-Експерт», що у Харківській області.

 

Фаза 3—6 пар справжніх листків

У цю фазу необхідно подбати про належний контроль злакових (якщо присутні багаторічні види) бур’янів і захист соняшнику від хвороб. Також не завадить забезпечити його необхідними для росту й розвитку елементами живлення. З цією метою слід застосувати:

• Для низького рівня інтенсифікації: гербіцид Квін Стар Макс (хізалафоп-п-етил) для контролю  однорічних та багаторічних злакових видів бур’янів та добриво з вмістом макро- і      мікроелементів Авангард Р Соняшник для підвищення урожайності. Ці препарати  коштуватимуть $11,12 на 1 га поля, препарати ж закордонного виробництва обійдуться у  $43,26.

• Для середнього рівня: фунгіцид Дезарал Екстра (карбендазим, флутриафол) для захисту від  іржі, альтернаріозу, фомозу, фомопсису. Інсектицид Антиколорад Макс (імідаклоприд, лямбда-  цигалотрин) проти лучного метелика, довгоносиків різних видів, попелиць та вогнівок.  Для  підвищення урожайності та забезпечення рослин необхідними для розвитку елементами  рекомендується застосувати комплексне мікродобриво Авангард Р Соняшник та Авангард Р  Бор. Комплексна вартість у перерахунку на 1 га становитиме $22,09. Препарати імпортного  виробництва коштуватимуть $44,53.

• Для високого рівня: фунгіцид Захист (цимоксаніл, металаксил) проти сірої та білої гнилей,  альтернаріозу, несправжньої борошнистої роси, борошнистої роси, фомозу та фомопсису.  Інсектицид Хлорпірівіт-агро (хлорпірифос, циперметрин) для захисту від лучного метелика,  довгоносиків різних видів, попелиць, вогнівок, совок та шипоноски. Для підвищення  урожайності та забезпечення рослин необхідними для розвитку елементами живлення  рекомендується застосувати продукти Авангард Р Соняшник та Авангард Р Бор. Загальна  вартість вказаних препаратів на 1 га поля складе $27,55, тоді як вартість таких же препаратів,  але закордонного виробництва, складатиме $59,42.


3-6 пар листків (контроль)


3-6 пар листків (UKRAVIT)Період бутонізації — початку цвітіння

Це наступний період, у який необхідно потурбуватися про захист соняшнику від хвороб. Ось які заходи рекомендують експерти UKRAVIT:

Для низького рівня інтенсифікації: внесення фунгіциду Дезарал Екстра проти фомозу, фомопсису, альтернаріозу та іржі, а також мікродобрива Авангард Р Бор для підвищення урожайності. Вартість препаратів для 1 га поля становитиме $13. Імпортні препарати того ж рівня коштуватимуть $22,81.

Для середнього рівня: фунгіцид Захист проти сірої та білої гнилей, альтернаріозу, несправжньої борошнистої роси, борошнистої роси, фомозу та фомопсису, а також мікродобриво Авангард Р Бор. Коштуватимуть ці препарати для 1 га посівів $11,53, тоді як препарати закордонного виробництва коштуватимуть $30,17.

Для високого рівня: фунгіцид Капітал (азоксистробін, ципроконазол, епоксиконазол) проти фомозу, фомопсису, сірої та білої гнилей, іржі, пероноспорозу, борошнистої роси, альтернаріозу, септоріозу. Мікродобриво Авангард Р Бор та стимулятор росту, антистресант Гулівер Стимул (гумат калію, бурштинова кислота, фітогормони) для підвищення урожайності культури та протидії стресам. Внесення цих засобів обійдеться у $34,45 на 1 га, закордонні ж препарати коштуватимуть дещо дорожче — $37,9.

 
«Застосовували протруйник Антихрущ Люкс, ми завжди протруюємо насіння соняшника від личинок хруща, дротяників, совок перед сівбою. Потім вносили ґрунтові гербіциди Селефіт та Тізер у баковій суміші по схемі 2л +2л на 1 га. Страховий гербіцид проти однорічних та багаторічних злакових застосовували Селеніт Макс. Взагалі у цьому році важко щось оцінювати, бо рік був дуже нетиповим, у нас, наприклад, дощ був 7 квітня і потім дощі вже пішли лише минулого тижня. Тобто дуже сухо, опадів майже не було впродовж літа. Тому ґрунтові гербіциди цього року спрацювали повсюди не досить добре. Проте результат дії застосованих препаратів ми бачимо, тут нарікати не доводиться. В цілому препаратами UKRAVIT я задоволений, оскільки застосовували не лише у посівах соняшнику але й на зернових культурах, кукурудзі, отриманий результат є відмінним — розповідає Олександр Бабій, агроном ПП «Соснова», що у Київській області.

Фаза цвітіння сояшнику

Крім того, для середнього та високого рівнів інтенсифікації виробництва соняшнику рекомендовано перед збиранням провести десикацію препаратом Десикант (дикват дибромід), що коштуватиме для 1 га поля $17,85. Десикація із застосуванням імпортних препаратів обійдеться майже удвічі більше — $31,56.

А що ж у підсумку?

Отже, настав час порахувати, що ж ми змогли заощадити за умов застосування запропонованих систем захисту та підживлення соняшнику. Залежно від рівня інтенсифікації виробництва, отримали наступні цифри: 

Низький рівень: система захисту від UKRAVIT у перерахунку на 1 га посівів коштуватиме $42,42, якщо ж застосовувати імпортні препарати з тими ж діючими речовинами та ефектом, захист коштуватиме $81,6.

Середній рівень: запропонована система захисту та підживлень обійдеться у $80,87 за 1 га, захист із використанням закордонних препаратів коштуватиме $156,81.

Високий рівень: запропонована UKRAVIT система захисту та підживлень коштуватиме $116,98 за 1 га, вартість захисту з використанням закордонних препаратів становитиме $179,85.

 

 

 

 


Ліворуч — контроль. Праворуч оброблено десикантом UKRAVIT

При цьому йдеться виключно про економію коштів, якість самого захисту та позитивний вплив на рослини соняшнику в обох випадках будуть однаковими. Хтось, можливо, вважає, що переплата за високого рівня інтенсифікації розміром у $62,87 для надбавки «за бренд» не така уже й велика. Проте помножте цю суму на кількість гектарів у господарстві і вона буде вже більш суттєвою. А в умовах, коли аграрії намагаються заощаджувати кожну гривню, бо вона аж ніяк не буде зайвою, коли потрібно ще закласти витрати на технічні операції, ПММ, мінеральні добрива тощо, така економія на захисті та підживленні рослин буде дуже доречною.

Олена Басанець, SuperAgronom.com

 

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою