Цукровий буряк

АгроМатематика. Солодко й недорого: як захистити буряки цукрові з економією

АгроМатематика 25 жовтня 2017 322 0

Буряки цукрові — культура досить вибаглива та непроста. Вони потребують не лише вивіреної агротехнології та чітких строків проведення усіх операцій на полі. Їм також необхідний надійний захист від бур’янів, шкідників та хвороб, адже буряки цукрові відомі своєю високою чутливістю до впливу цих шкодочинних організмів.

Вирощувати буряки цукрові непросто, проте й рентабельність їхня сягає 300% і більше — за умов правильної технології. І, звісно, потрібно подбати про надійний захист культури в період вегетації, щоб отримати максимальний урожай солодких коренів. А оскільки захист цей багатоступеневий і передбачає, зазвичай, значну кратність обробок, ніж для інших традиційних культур, він складає значну частку витрат на вирощування.

Ми разом із фахівцями групи компаній UKRAVIT порахували, як можна забезпечити надійний захист буряків цукрових та при цьому скоротити витрати на ЗЗР майже вдвічі. Захист ми розраховували, виходячи з запланованої урожайності культури 50-80 т/га і більше. Адже отримувати менше, вкладаючи багато праці та коштів у вирощування буряків цукрових, просто немає сенсу. Тож давайте подивимось, яку економію ми зможемо отримати за запропонованою експертами UKRAVIT комплексною системою захисту та позакореневих підживлень.

Посіви буряків  цукрових, де застосовувався гербіцид компанії UKRAVIT


Досходовий захист


Буряки конкуренції з боку бур’янів не терплять, тому важливо подбати про те, щоб у перші тижні після появи сходів культури, поля залишалися чистими. А для цього важливо вчасно обробити ґрунтовим гербіцидом Тізер (пропізохлор) для контролю однорічних злакових та деяких дводольних бур’янів.

Експерти радять проводити таку гербіцидну обробку за 1-2 дні після сівби. Коштуватиме вона $20 на 1 га поля, тоді як препарат такої ж дії імпортного виробництва обійдеться у $32,08.

«Цього року ми використовували продукти UKRAVIT майже на усіх вирощуваних культурах: на кукурудзі, пшениці, ріпаку, цукрових буряках. Для цукрових буряків застосували повністю пропоновану UKRAVIT систему захисту, включаючи не лише гербіциди, інсектициди та фунгіциди, але й комплексні добрива та стимулятори росту. У комплексі можу сказати, що система сподобалась, усі ЗЗР спрацювали добре. Якщо десь були якісь питання, ми зверталися до фахівців UKRAVIT, вони допомагали. Сподіваємось, урожай нас також порадує, поки що буряки не збирали, чекаємо техніку. Ще й врахуйте ціну препаратів, то ми у будь-якому випадку у плюсі», — каже Сергій Гутник, головний агроном АФ «Оксанина» з Черкаської області.


Перша пара справжніх листочків

Ростуть буряки — поступово ростуть і бур’яни. Тому вже у фазі двох справжніх листків потрібно буде проводити страхову гербіцидну обробку. Застосувати для цього фахівці UKRAVIT рекомендують бакову суміш препаратів Віталон Експерт (десмедифам, фенмедифам, етофумезат) проти однорічних дводольних і деяких злакових бур’янів та Корд (трифлусульфурон-метил) проти однорічних дводольних бур’янів. Для підвищення ефективності дії пестицидів слід використати ПАР Тандем.

Комплексна вартість такої обробки складе $13,66 у перерахунку на 1 га посівів. Якщо ж застосувати такі ж препарати, але закордонного виробництва, вартість обробки для 1 га посівів становитиме $36,09. Різниця у вартості майже потрійна, а з урахуванням кількості гектарів під буряками цукровими у господарстві — ще й дуже значна.
Взагалі буряки до повного змикання рядків дуже чутливі до впливу бур’янів, тому гербіцидних обробок може знадобитися кілька. Особливо в тому випадку, коли маємо справу із засміченими полями.

 Посіви буряків цукрових

Друга-третя пара листків

У цей період проводиться наступна гербіцидна обробка препаратами Віталон Експерт та Голдікс (метамітрон). Така бакова суміш забезпечить надійний контроль однорічних дводольних та злакових бур’янів і дозволить культурі розвиватися без небезпечної конкуренції. Додатково рекомендується внести комплексне добриво Авангард Р Буряк для підвищення урожайності.

Вартість цієї обробка становитиме $45,51 на 1 га поля, а от імпортні препарати такої ж дії коштуватимуть уже $76,49.


Третя-четверта пара листків


У цей період розвитку буряка цукрового слід було б застосувати суміш гербіцидів Віталон Експерт, Корд та Мортал (етофумезат), щоб прибрати з поля однорічні злакові та дводольні бур’яни. Гербіциди краще вносити з сумішшю поверхнево-активних речовин Тандем. Чисті посіви — запорука гарного та швидкого розвитку культури. А для забезпечення рослин необхідними елементами та підвищення урожайності варто внести стимулятор росту, антистресант Гулівер Стимул (гумат калію, бурштинова кислота) і комплексне добриво Авангард Р Бор.

 Посіви буряків цукрових

Якщо порахувати вартість усіх згаданих засобів на 1 га посівів, отримаємо $24,89. Начебто й не маленька цифра, проте якщо порівняти її з комплексною вартістю таких же закордонних препаратів — $63,39, вона здасться навіть дуже помірною.


Період перед змиканням рядків


Насправді мова повинна йти про два періоди, трохи розтягнені у часі: змикання рослин у рядку та змикання рослин у міжрядді. Поки не наступило повне змикання, бур’яни все ще матимуть шанс негативно вплинути на культуру та відтягнути на себе такі потрібні бурякам ресурси. Щоб запобігти цьому, потрібно буде провести ще дві обробки гербіцидами:

  • Перед змиканням рядків — препарати Голдікс проти однорічних дводольних і злакових бур’янів та Мастак (клопіралід) проти однорічних дводольних і деяких багаторічних коренепаросткових бур’янів. У цей же час рекомендується внести Гулівер Стимул та Авангард Р Бор для підживлення рослин і підвищення урожайності. Ця обробка для 1 га поля коштуватиме $47,15, якщо ж застосувати імпортні препарати, її вартість складе вже $79,28.
  • Перед змиканням міжрядь (або за появи злакових видів) — гербіцид Квін Стар Макс (хізалофоп-п-етил) проти однорічних та багаторічних злакових видів бур’янів, а також комплексні добрива Авангард Р Бор та Авангард Р Буряк для підвищення урожайності. Вартість такої обробки — $16,15 на 1 га. Препарати закордонного виробництва такої ж дії коштуватимуть уже $30,21.

Захист від хвороб та шкідників


Буряки цукрові дуже чутливі не лише до бур’янів, шкідники та хвороби теж завдають посівам чималого негативного впливу. Своєчасний захист і, обов’язково, — робота на випередження, тобто профілактика замість лікування вже розвинутої хвороби, забезпечать найкращі результати.

Строки фунгіцидних обробок кожен аграрій планує самостійно, виходячи з умов поля, генетичної стійкості обраних гібридів, гідро-термічних та фітосанітарних умов поточного року. Проте потрібно пам’ятати, що будь-яку хворобу набагато легше попередити, аніж потім «лікувати» та втрачати урожай через ураження фітопатогенами. Тому на кількості й якості обробок заощаджувати не варто. Але можна зменшити їхню вартість шляхом підбору препаратів:

Дезарал Екстра (карбендазим, флутріафол) проти борошнистої роси, церкоспорозу, альтернаріозу.

Ті Рекс (пропіконазол, триадимефон) проти церкоспорозу, борошнистої роси, іржі.


Аякс (тіофанат-метил, епоксиконазол, тебуконазол) проти борошнистої роси, церкоспорозу, рамуляріозу.


Капітал (азоксистробін, ципроконазол, епоксиконазол) проти церкоспорозу, борошнистої роси, іржі, переноспорозу, рамуляріозу, фомозу, альтернаріозу.

Додатково у цей же період рекомендується застосовувати Гулівер Стимул і комплексне добриво Авангард Р Буряк для підвищення урожайності культури.

Навіть якщо доведеться застосувати усі вищевказані препарати разом із добривами, вартість їхнього внесення на 1 га поля складе $63,46. Якщо ж вносити закордонні препарати такої ж дії та ефективності, вартість обробки 1 га посівів становитиме $83,87.

Інсектицидні обробки проводяться протягом вегетаційного періоду за необхідності. Для цього слід застосовувати препарати Хлорпірівіт-агро (хлорпірифос, циперметрин) та Антиколорад Макс (імідаклоприд, лямбда-цигалотрин) проти комплексу шкідників.

Вартість препарату Хлорпірівіт-агро на 1 га поля складе $8,75, тоді як вартість препарату імпортного виробництва тієї ж дії буде уже $15,80. Вартість Антиколорад Макс на 1 га поля становитиме $4,52, вартість же закордонного складе $15,24.


Переплатити не можна заощадити


У цій фразі кому ставить кожен сам для себе, визначаючи головні пріоритети: чи переплачувати за той же рівень захисту, чи заощадити на препаратах, при цьому нічого не втрачаючи у якості захисту посівів. Але, погодьтеся, різниця між $244,08 (а саме така вартість системи захисту, запропонованої фахівцями UKRAVIT) та $432,42 (а стільки доведеться заплатити за захист закордонними препаратами) суттєва навіть у межах одного гектара. А якщо їх у господарстві не одна сотня, а то й навіть тисяча, економію важко назвати невеликою.

Останнім часом багато виробників почали рахувати прибуток не з поля в цілому, а прибуток з гектара. Давайте для прикладу порахуємо й ми. За середньої урожайності буряків цукрових 60-65 т/га можна отримати близько 50 000 грн. Якщо витрати на вирощування становитимуть 20 000 грн, як, зазвичай, це й буває, то гектар поля дасть вам чистий прибуток 30 000 грн. Непогано, проте можна отримати й більше: за використання системи захисту UKRAVIT витрати на вирощування зменшаться приблизно на 7000 грн, а отже, на таку ж саму суму зросте й чистий прибуток. Можливо, варто спробувати?

Олена Басанець, SuperAgronom.com, 2017 р. 

Виконано за допомогою Disqus

Київ

+ 0° ... - 3°

Вітер

4м/с

Опади

0мм

Вологість

84%

Матеріали за темою