Цукрові буряки

АгроЕкспедиція Цукровий буряк 2017. Кіровоградська область: Панчеве та Капітанівський цукровий завод

АгроЕкспедиція «Цукровий буряк 2017» 31 жовтня 2017 404 0

Кіровоградська область стала фінальною точкою на маршруті першого екіпажу АгроЕкспедиторів.

Разом з нашими експертами з Bayer, «КВС-УКРАЇНА», «Бізон-Тех», Credit Agricole Bank та PEUGEOT CITROЁN UKRAINE ми побували у АФ «Панчеве», що входить до складу агрохолдингу «Агроспецсервіс», а також змогли зсередини оцінити роботу цукрового заводу «Новомиргородський цукор».

Кіровоградська область займає 5% від загальноукраїнського виробництва цукрових буряків. Сама культура посідає у регіоні 9 місце за обсягами посівних площ, хоча цьогоріч площі під буряками у області зменшилися на 11,3% порівняно з минулим сезоном.

А ось кілька фактів про цьогорічні особливості вирощування солодких коренів на Кіровоградщині:

  • Менше буряків. Одне з найбільших підприємств області цьогоріч відмовилося від вирощування цукрових буряків взагалі. Внаслідок цього обсяги площ під культурою зменшились на 3 тис. га — це суттєве зниження, якщо врахувати, що в цілому по області сіють близько 12 тис.-15 тис. га.
  • Нестача дощів. На відміну від західних регіонів, Кіровоградщина відчула значний дефіцит вологи. У регіоні була значна посуха, яка суттєво вплинула на урожай.
  • Не нашкодили. Незважаючи на те, що ЗЗР через несприятливі погодні умови показали себе не надто добре (спочатку холоди, а потім нестача вологи затримувала рух соку у буряках), серйозних проблем із шкідниками у регіоні не спостерігалось.

Цукрові буряки у АФ «Панчеве»

Першим цього дня команду АгроЕкспедиторів приймав безпосередньо на полі Андрій Кушніренко. Це головний агроном «Агроспецсервіс», до складу якого входить і господарство «Панчеве». Декораціями нам слугували працюючі бурякозбиральні комбайни та техніка, що вивозила урожай з полів.

Андрій Кушніренко, головний агроном «Агроспецсервіс»

До холдингу «Агроспецсервіс» входить кілька підприємств із загальним земельним банком 13 тис. га. У сумі в усіх господарствах холдингу засіяно пшеницею 1,3 тис. га, соняшником 2,7 тис. га, кукурудзою 4,7 тис. га. Цукровими буряками засіяно 4,4 тис. га, із яких 1,2 тис. га на сьогодні вже викопали.

Попередником цукрових буряків була озима пшениця.

Обробіток ґрунту. Восени глибока оранка на 30-32 см, вирівнювання площ. Навесні передпосівна культивація.

Сівба розпочалася 12 квітня. На жаль, за весь період посівної дощів не було взагалі. Погіршили ситуацію і весняні заморозки до -2ºС. Далі проблема дефіциту вологи ще загострилася у зв’язку з літньою посухою. У результаті у поточному сезоні,якщо не враховувати жовтневі дощі, котрі і дозволили бурякам нормально розвиватися, випало усього 180 мм опадів. Основні гібриди — Коала, Скорпіон, Магістр.

Збір цукрових буряків

Система добрив. Перед оранкою вносили діамофоску 180 кг/га, калій хлористий 250 кг/га та безводний аміак 150 кг/га.

Система захисту. Через надто холодну весну та заморозки забезпечити повний захист вчасно не вдалося, оскільки температура для внесення гербіцидів повинна бути не нижчою за +10ºС. Вносили гербіциди у 2 етапи: Бетанал Експерт 0,8 л/га та препарат з д.р. метамітрон 1 л/га. Третю обробку проводили з використанням Бетанал Експерт та препарату з д.р. трифлусульфурон-метил 30 г/га.

З 22 червня 4 рази вносили фунгіцид з д.р. тіофанат-метил 0,8 л/га з інтервалом у 20 днів.

«Оскільки підприємство є основним виробником цукрових буряків у регіоні, звичайно ж, тут застосовують препарати нашої компанії, як бетанальної групи, так і препарати для захисту кукурудзи МайсТер, а також ряд інших наших продуктів. «Агроспецсервіс» є нашим стратегічним партнером, із яким ми співпрацюємо вже більше 10 років, і, звичайно, будемо лише нарощувати співпрацю», — підкреслив представник Bayer у Кіровоградській області Андрій Кравцан.

Андрій Кравцан, представник Bayer у Кіровоградській області

Урожайність буряків цьогоріч очікується на рівні 45 т/га. Враховуючи відсутність дощів, у господарстві задоволені і такими показниками. Збирання урожаю розпочали 25 вересня.

Коли мова зайшла про нові технології, котрі хотілося б застосовувати у вирощуванні цукрових буряків, Андрій Кушніренко розповів, що вже деякий час приглядається до технології КОНВІЗО© СМАРТ.

«Кілька разів спеціально їздили на «Байєр АгроАрену» біля Умані, щоб подивитись на гібриди, толерантні до КОНВІЗО 1. У нас на підприємстві існує проблема із падалицею буряків, буває таке, що падалиця на цілому полі «забиває» основний гібрид. А система КОНВІЗО© СМАРТ повністю вирішує цю проблему», — розповідає головний агроном.

У свою чергу, представник компанії «КВС-УКРАЇНА» Сергій Гопаненко підтвердив намір компанії розвивати співробітництво з агропідприємствами регіону.

«Система КОНВІЗО© СМАРТ на сьогодні має низку переваг порівняно із звичайною технологією. Аграрії, котрі її вже бачили, позитивно оцінюють можливості системи і спробують запровадити її на своїх підприємствах. З «Агроспецсервісом» ми однозначно будемо співпрацювати за даною системою. У наступному році плануємо засіяти 50-70 га під нашу систему КОНВІЗО© СМАРТ, це в цілому по агропідприємствах. Хоча, звісно, хотілося б і більше», — розповідає Сергій Гопаненко.

Сергій Гопаненко, представник компанії «КВС-УКРАЇНА»

Ми зробили фото на згадку із головним агрономом господарства, тепло попрощалися та вирушили далі.

Капітанівський цукровий завод

Останнім пунктом маршруту АгроЕкспедиції Цукровий буряк 2017 став Капітанівський цукровий завод.

Вивіска на вході в цукровий завод

Як розповів нам його директор Юрій Нечипоренко, підприємство розпочало роботу 23 вересня. Порівняно з минулим роком це пізно, проте іншого виходу не було — чекали, доки буряки «дійдуть до кондиції».

«Цей рік був дуже посушливим. Ми очікували, що урожайність буде не менше 50 т/га, а маємо 45 т/га. Трохи кращою була ситуація на тих полях, де хоч якийсь дощик пройшов. Тому восени сезон розпочали пізніше. Пішли дощі, ми вирішили дати бурякам час підрости», — розповідає Юрій Нечипоренко.

Юрій Нечипоренко, директор Капітанівського цукрового заводу

Зараз цукроваріння на заводі йде повним ходом. За добу тут переробляють 4,15 тис. т сировини. Минулого року потужність заводу була меншою й становила 3,4 тис. т за добу. Збільшити потужність вдалося завдяки плановій модернізації: встановлено новий жомопрес, придбано дві нових центрифуги для цукру першого продукту. Завдяки новим центрифугам вдалося також підвищити якість цукру. Зараз завод виробляє цукор ІІ категорії, але має у планах вийти на виробництво продукту І категорії.

Є й інші труднощі, окрім невисокої урожайності, — низька ціна на цукор та реалізація. Якщо минулого року Капітанівський цукровий завод експортував свою продукцію у 6 країн, то цьогоріч майже уся вироблена продукція йде на склад чекати кращих часів.

«Ціна на цукор взагалі не мотивує. Зараз 1 кг коштує 12 грн. Це майже собівартість виробництва. Та й реалізувати його важко. Цього року ми працюємо фактично на наш склад. Майже все йде туи на зберігання», — скаржиться директор заводу.

Цукор із заводу

«На сьогоднішній день, як і завжди, ключовими факторами успішності цукрового виробництва є професійна команда, наявність гарантованого доступу до сировини, а так само питання енергоефективності. При цьому вимоги до енергоефективності заводу ростуть з кожним роком. Ми раді, що в числі партнерів Credit Agricole Bank є такі компанії, як «Капітанівський цукровий завод», де всім цим питанням приділяється увага на належному рівні. Зі свого боку ми розуміємо, що саме потрібно підприємству, і намагаємося надавати необхідну підтримку. Зокрема, не так давно ми профінансували компанію, кошти були спрямовані на закупівлю жомо-пресів і центрифуг, що безпосередньо впливає на ефективність заводу і собівартість виробленої продукції», — коментує Олексій Ступак, директор департаменту розвитку корпоративного бізнесу Credit Agricole Bank.

Олексій Ступак, директор департаменту розвитку корпоративного бизнесу Credit Agricole Bank

Ми обов’язково розповімо про підсумки та висновки нашого бурякового кроп-туру, особливості виробництва та ціни на цукор у нашому підсумковому блозі. А зараз настав час прощатися з нашими господарями та вирушати по домівках. Польову частину АгроЕкспедиції Цукровий буряк 2017 завершено.

Виконано за допомогою Disqus

+ 9° ... + 5°

Вітер

3.2м/с

Опади

0мм

Вологість

69%
Матеріали за темою