Озиме жито

АгроПолігон КВС-УКРАЇНА: Озиме жито в Талісман-агро, Сумська область

АгроПолігон «КВС-УКРАЇНА» 2 листопада 2017 184 0

АгроПолігон «КВС-УКРАЇНА» відкриває черговий свій сезон із Сумської області, з господарства «Талісман-агро». Тут нашим об’єктом для спостережень стане поле з посівами жита гібриду БРАЗЕТТО.

Шосткинський район, у якому розміщене господарство, розташований у північній частині області. Фактично, це зона Полісся, із глинистими й піщаними ґрунтами. І варто лише на певний час залишити землю без обробітку, як ліс починає «захоплювати» території. Та порівняно молоде підприємство готове братися за будь-яку «цілину», бо прагне рости й розвиватися.

Земля кличе

Керівник ФГ «Талісман-агро» Дмитро Лощаков не має агрономічної освіти. Але він завжди відчував потяг до села, до роботи на землі. Напевно, то був «поклик генів», адже його батько, Іван Петрович Лощаков, понад три десятиліття пропрацював агрономом у місцевому господарстві. У родини було трохи власної землі, де вирощували картоплю. Поки Дмитро вчився на інженера міського електротранспорту і просто допомагав батькам в аграрних справах, кількох десятків гектарів цілком вистачало. Та коли вже вирішив, що його доля — сільське господарство, почали розширяти свій земельний банк.

Дмитро Лощаков, директор ФГ «Талісман-агро»

Інтенсивне зростання

Ще три роки тому господарство мало в обробітку 200 га землі, потім збільшило до 700 га. Сьогодні в їхній оренді понад 2 тис. га, з яких цього року під посівами перебувало 1400 га. Решта — землі, що давно не оброблялися, поросли вже рідколіссям, тож доводиться їх розчищати й викорчовувати дерева. Та Дмитро сподівається, що до наступної весни вони вже будуть готові під посівну.

До слова, такі темпи розширення господарство взяло не лише завдяки долученню приватних паїв. «Талісман-агро» бере активну участь в аукціонах на оренду земель державної власності. Як зізнається Дмитро Лощаков, ці аукціони — той іще заряд адреналіну.

Візитка господарства «Талісман-агро»

Особливості сівозміни

На оброблюваних землях вирощують озимі жито та пшеницю, овес, люпин, гречку, цього року вперше взялися за кукурудзу, а наступного року планують спробувати вирощувати соняшник.

Початок нинішнього сезону для північної Сумщини видався не найкращим. Дві хвилі весняних заморозків пошкодили сходи багатьох культур. За словами Дмитра, чимало місцевих господарств вимушені були пересівати окремі площі. «Талісман-агро» пересівати не довелося нічого, але найбільше постраждала від такої погоди кукурудза. Тож перший «млинець» виявився грудкою.

Натомість, на відміну від інших регіонів, тут влітку проблем із посухою не було. Загалом зібрали непогані врожаї. Під озимі зернові було відведено 600 га (це приблизно 35% від усіх оброблюваних площ), із них отримали пшениці на круг 7,2 т/га, жита — 6,3 т/га.

Оскільки тут суглинисті ґрунти, застосовують лише боронування і дискування. Пробували глибоке рихлення, та ефекту не отримали. Поки що більша частина техніки в господарстві — вже стара, хоч і надійна. Аж ось нещодавно придбали новенькі трактор і телескопічний навантажувач Claas, обладнані сучасними технологічними новинками, і планують потроху вводити в свою систему господарювання технології точного землеробства.

Власні потужності для зберігання

Окрім «орних» земель, господарство використовує отримані площі також як майданчики для будівництва. Адже зібрані врожаї вже не вміщаються у наявних двох складських приміщеннях. Які, до слова, були придбані в жахливому стані. Їх відремонтували й переобладнали, а тепер планують будувати ще 1—2 склади, зерновий тік і сушарку.

Ми побували на новенькому зерноочисному комплексі, який постав на місці старої пилорами. А далі вже рушили до нашої основної мети — поля з посівами жита гібриду БРАЗЕТТО селекції KWS, за яким у проекті АгроПолігон ми слідкуватимемо протягом усього періоду вегетації — аж до збирання врожаю.

Поле озимого жита в «Талісман-агро»

Поле, яке ми відвідали, Дмитро Лощаков називає «навчальним». Адже жито господарство сіє лише другий рік — і лише набирається досвіду у вирощуванні цією нової для себе культури.

Технологічна інфографіка

«Ми вирішили збільшити площі посівів цього гібриду, коли отримали досить високі результати (6,3 т/га) у попередньому сезоні, попри несприятливі умови, в яких відбувалася вегетація БРАЗЕТТО», — зазначив Дмитро Лощаков.

Дещо про гібрид

БРАЗЕТТО — один із порівняно нових гібридів селекції KWS, запропонованих українським аграріям. Це гібрид інтенсивного типу, він високоурожайний. За словами Ігоря Давидюка, менеджера з маркетингу та продукт-менеджера із зернових культур компанії «КВС-УКРАЇНА», його потенційна врожайність, отримана на дослідних ділянках на легких піщаних ґрунтах, сягала 12 т/га. У виробничих умовах  — 9 т/га.

Ігор Давидюк, продакт-менеджер компанії «КВС-УКРАЇНА»


«Це гібрид із системою Pollen Plus. Розроблена та запатентована компанією KWS система захисту жита від ріжок (Claviceps purpurea) за рахунок підвищеної пилкоутворюючої здатності гібридів. Тобто, БРАЗЕТТО має високу стійкість до ріжок і, відповідно, посіви швидко запилюються, відсутнє ураження ріжками», — уточнює Ігор Давидюк.

Окрім того, цей гібрид має високу продуктивність колоса та високу масу тисячі насінин.

Поле і сівба гібриду БРАЗЕТТО

Отже, об’єкт нашого спостереження — поле площею 115 га біля с. Погребки Шосткинського району. Сіяли 5 вересня посівним комплексом Lemken, попередник — овес. Основний обробіток — дискування бороною «Краснянка», внесення добрив у нормі 50 кг/га селітри і 150 кг/га діамофосу.


«Рекомендована норма висіву взагалі 70 кг/га, але в нас вийшло 73 кг/га. Це трохи більше 2 млн рослин на гектарі. Що ж до глибини сівби, то ми намагалися витримати норму у 2-3 см. Хоча на нашому ґрунті з цим було трохи важко», — уточнює директор господарства.

З погодою посівам пощастило — відразу після висівання пройшов дощ, тож умови для проростання були сприятливі.

У полі

Восени на цьому полі вже ніяких робіт не проводитимуть. А на весну, за рекомендацією фахівців «КВС-УКРАЇНА», планують здійснити 2 підживлення азотними добривами по 200 кг/га, спрацювати регулятором росту та, відповідно до ситуації, оброблятимуть гербіцидом і фунгіцидом.

Експертна думка

Ігор Давидюк, який оглядав посіви разом із нами, зазначив, що посіви перебувають у доброму стані, а сходи — в оптимальній фазі.


«Зараз ми можемо нарахувати від 3-4 до 6 вегетативних пагонів — це наразі оптимальна кількість. Адже перед входом у зиму нам потрібно мати якраз до 6 пагонів. Тоді рослини добре перезимують, не буде жодних проблем із випаданням, вимерзанням», — зазначив він.


Щодо глибини сівби, то експерт помітив залягання і до 4 см, але, на його думку на легких ґрунтах це допустимо. Тим більше, що рослини добре розкущені, отже, почуваються комфортно.

Рослина озимого жита

Хвороб чи шкідників ані ми, ані експерт не помітили. Отже, система протруєння насіння працює нормально.


«Базове протруєння насіннєвого матеріалу нашого жита — це Кінто Дуо 2,5 л/т, Гаучо Плюс 0,5 л/т, Вітазим (стимулятор росту) і мікродобриво Яра Віта Рексолін ABC», — деталізував Ігор Давидюк.

Також ми оцінили норму висіву — вийшло приблизно від 1,9 до 2 млн рослин на гектарі. Це оптимальна кількість, яка має бути за вирощування озимого гібридного жита.

Єдине, що викликало запитання, — не найкращий попередник. Та, за словами Дмитра Лощакова, вони це знають, але так диктувала сівозміна.

Водночас Ігор Давидюк додав, що у випадку стерньового попередника — потрібно при його збиранні застосовувати подрібнювач соломи, який має рівномірно розкидати її на ширину захвату жатки. Тоді не виникне проблем ані з зароблянням соломи, ані з висіванням. І сходи будуть рівномірними.

Жито

Отже, наш перший візит виявився вдалим. Тепер ми будемо частими гостями в «Талісман-агро», слідкуватимемо, як росте наше «підопічне» жито. Будемо разом із керівником підприємства «вчитися», вникати в поради фахівців «КВС-УКРАЇНА», відкривати для себе особливості гібриду БРАЗЕТТО й тонкощів його вирощування. А за такого інтенсивного розвитку самого підприємства ще й маємо нагоду спостерігати за цим процесом — можливо, його досвід стане у пригоді й нашим читачам.

Наступний візит АгроПолігону на Сумщину — на межі листопада-грудня, щоб побачити, як жито входить у зиму.

Чекаємо на зустріч.

Алла Гусарова, SuperAgronom.com

Виконано за допомогою Disqus

Київ

- 2° ... - 8°

Вітер

4.3м/с

Опади

0мм

Вологість

70%

Матеріали за темою