Часник для посадки

Старт нової ери українського часнику: як у кооперативі UkrUP посадили зубок

Служба новин 6 грудня 2017 2115 0

Керівник часникового кооперативу UkrUP Ганна Морозова переконана, що у виробників українського часнику — велике майбутнє. Тож де і як воно починається, ми, команда Kurkul.com, на власні очі побачили на полі під Козельцем на Чернігівщині.

Саме тут під чітким наглядом керівництва кооперативу UkrUP Ганни Морозової, Сергія Капінуса та Андрія Марченка пройшла посадка часникового зубка на зиму.

Польові дослідження з українського… часнику

Цього дня нам пощастило: Чернігівщина зустріла чудовою сонячною погодою як для третьої декади жовтня. На полі, куди ми приїхали із Ганною Морозовою, вже працювали часниківники та трактор із сівалкою.

Перше, на що звернули увагу: керівники фірми UkrUP Сергій Капінус та Андрій Марченко самі засипають посівний матеріал у сівалку та «ходять за трактором».

На наш подив і мовчазне питання Ганна, усміхаючись, сказала, що хлопцям набридла робота в офісі і вони залюбки «відводять душу» в полі біля часнику та землі.

Технічна карта

Зі слів директора UkrUP Сергія Капінуса, ця ділянка має стати експериментальною і показовою. У кооперативі планують випробувати на різних сегментах поля технології, що трохи відрізняються одна від одної. Таким чином, у кооперативі хочуть створити щось на зразок «методички» для українських часниківників.

Сергій Капінус

«На цьому полі ми маємо випробувати різні технології: наприклад, кілька видів зрошення чи стрічкове внесення гуматних та хелатних добрив. Ми хочемо зрозуміти, що і на якому етапі потрібно часнику в наших умовах вирощування. Маємо вивчити досвід європейських часниківників, додати свій, щоб вивести якусь універсальну формулу вирощування. Ту, яку кожен український фермер міг би використовувати на своїх ділянках», — розповів Сергій Капінус.

Обробіток ґрунту й підживлення

Голова кооперативу UkrUP Ганна Морозова зазначила, що поле під Козельцем експериментальне: раніше тут була цілина. Спочатку в незалежній державній лабораторії провели повноцінний аналіз ґрунту, щоб визначити його склад і адаптувати до потреб часнику. Тут планують регулярно проводити цей аналіз, аби правильно вносити добрива і мікродобрива протягом усієї вегетації рослин.

Ганна Морозова

Отож, згодом на полі була проведена глибока оранка, як рекомендують досвідчені часниківники. Потім зробили дискування та фрезерування ґрунту.

«Згідно з результатами аналізу, на цьому полі не вистачало основних показників, тож ми внесли 500 кг елементів мінерального живлення: N:P:K = 16:16:16. Тобто маємо близько 80 кг азоту, який необхідний часникові на першому етапі, коли він набирає зелену масу. Фосфор же є малорухомим у ґрунті, тому його треба вносити завчасно. Тоді є шанс, що коли часнику знадобиться це живлення, фосфор опиниться саме там, де йому потрібно — біля кореня рослини. Якщо фосфор вносити навесні, то це треба робити інтенсивно, наприклад, під час поливу», — додав Сергій Капінус.

Садити часник рекомендують на ґрунтах із кислотністю 5,8-6,5 рН (максимально 7 рН), адже на кислих ґрунтах ця культура не росте. За словами Сергія Капінуса, на їхньому полі кислотність ґрунту середня.

Посадка часнику

Частину поля вже засіяли повітряною цибулинкою, тепер висадили зубок. В UkrUP кажуть, що поки перевагу віддають українським сортам — Харківському фіолетовому та Дюшесу. Обидва сорти першої репродукції — після повітряної цибулинки, після однозубки.

Тож бачимо у сівалці розлущений протруєний зубок часнику із додаванням стимулятора росту.

Посадковий матеріал

І не дивно, що обрали українські сорти. За словами Сергія Капінуса, нормальною вважається урожайність часнику 1:6 або 1:7. Тобто при посадці зубка масою 6-7 г можна очікувати головку часнику із сімома зубками такої ж маси. Отже, якщо в UkrUP висадили близько 1-1,5 т/га, то й планують отримати тут орієнтовно 7-10 т/га урожаю.

Норма висіву часнику традиційна — 250-270 тис. рослин/га. Однак хоч стандартна овочева схема посадки передбачає ширину міжряддя 45 см, в UkrUP її зменшили до 38 см. Це зробили для того, щоб «попасти» під стандартний трактор із 130-сантиметровою віссю і уникнути його модифікацій. Відтак сукупна ширина, яку захоплює 4-рядна сівалка, становить 118 см, тож у подальшому трактор може легко маневрувати між рядками.

«Посадку проводимо за допомогою звичайного трактора МТЗ. Така техніка є чи не в кожному фермерському господарстві. Сівалка в нас іспанського виробництва — JJBroch, ми її міжряддя «підігнали» для нашого поля. Проте маємо вже і сівалки українських виробників, які ми трохи удосконалюємо під особливості кожного поля», — розповів Сергій Капінус.

Посадку часнику проводили на глибину 8-10 см. Це дозволить уникнути вимерзання культури і безболісно перезимувати часнику.

Як сказав Сергій Капінус, їхня сівалка для часнику має 4 рядки й 200-кілограмовий бункер, що дозволяє висаджувати 2-3 га часнику в день при швидкості 2-3 км/год.

«Щонижча швидкість техніки, то виходить більш точний висів. А це є запорукою хорошого врожаю, оскільки саме при точному висіві на визначену глибину зберігається доступ до кисню усім зонам живлення рослини в грунті», — наголосив часниківник.

А що далі?

Після посадки часнику ще по мокрому грунту вносили страховий гербіцид, що зробив 40-денний екран і знищив одно- і дворічні бур’яни.

Андрій Марченко

Тепер в UkrUp чекають весни, щоб розпочати комплекс весняно-польових робіт. Починати будуть із внесення мінеральних добрив по мерзлоталому грунту. Потім проведуть боронування, щоб затримати вологу і порушити капілярність грунту. Далі — у кооперативі працюватимуть згідно з власною технологічною картою вирощування часнику.

«На цьому полі плануємо тестувати три види поливу (крапельне зрошення, дощування, туманний полив) та різні системи захисту й добрив. Тож на виході хочемо отримати не менше 8 т нетто з гектара», — поділилася планами Ганна Морозова.

І трохи ще…

UkrUp — кооперація українських фермерів, які займаються промисловим вирощуванням часнику. Зараз кооператив об’єднує 19 фермерських господарств, 2 переробні компанії та кількох виробників техніки. Площа земель під цією культурою складає близько 265 га. Засновники кооперативу мають на меті отримати стабільний доступ на зарубіжні ринки для українських фермерів та надати споживачам часник відмінної якості за привабливою ціною.

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою