Аграрні розписки

Аграрні розписки починають працювати на Київщині

Думка експерта 18 січня 2018 555 0

У січні поточного року аграрні розписки почали поширюватися на всю Україну. Донедавна ними користувалися сільгоспвиробники 8 областей, а тепер з ними зможуть працювати всі регіони України. Це стало можливим після введення в дію нового Аграрного реєстру.

Розширення географії аграрних розписок стартувало 16 січня зі столичної області. Вона не випадково опинилася серед пріоритетних. Київщина ще раніше виявляла підвищений інтерес до нового інструменту фінансування малих та середніх сільгоспвиробників і прагнула потрапити до числа пілотних регіонів, в яких відпрацьовувався механізм роботи з ним. Область оголосила себе територією економічного розвитку, тому відкрита до сприйняття та впровадження новітніх технологій, сучасних підходів до організації праці та залучення інвестицій.

Читати по темі: Аграрні розписки: що треба знати с/г виробнику?

Сільське господарство Київщини розвивається динамічно та належить до провідних галузей в області. Обсяг аграрної продукції, виробленої за січень-листопад 2017 р., склав понад 13 млрд гривень і це перевищує відповідний показник попередніх років. В галузі зайнято 31 тис. чоловік, що складає 11 % усіх працюючих.

Андрій Анісімов

За інформацією першого заступника голови Київської ОДА Андрія Анісімова, в регіоні працює 585 сільськогосподарських підприємств та 1236 фермерських господарств. Серед останніх 84 % мають в обробітку до 500 га.

«Це малий і середній бізнес, і саме для нього такий інструмент як аграрні розписки є дуже ефективним. Тому ми будемо активізувати роботу з ним», — зазначив Андрій Анісімов.

Ці дані посадовець оприлюднив під час заходу, який відбувся у Києві 16 січня з нагоди впровадження аграрних розписок у столичній області. Його було організовано Проектом IFC «Аграрні розписки в Україні» спільно з Міністерством аграрної політики та продовольства та Міністерством юстиції. Всі разом вони опікуються практичним втіленням нового інструменту фінансування. Ця робота за сприяння уряду Швейцарської Конфедерації в Україні здійснюється з 2014 р.

За словами державного секретаря Мінагрополітики Владислава Андронова, впровадження нового інструменту фінансування виявилося успішним. За його повідомленням, у 8 пілотних областях станом на 11 січня уже видано 190 аграрних розписок на суму понад 1,2 млрд грн.

Аграрні розписки спочатку впроваджувалися як експеримент на Полтавщині. Згодом до неї приєдналися Черкаська, Вінницька, Харківська, Хмельницька, Тернопільська, Миколаївська та Сумська області.

«Нарешті ми можемо визнати, що експеримент щодо впровадження аграрних розписок успішно завершився», — сказав Владислав Андронов. 

Владислав Андронов

А це означає, що починаються вже не пілотні випробування, а робота загальнонаціонального масштабу.

Відповідне підґрунтя для цього створене, додала заступник міністра юстиції Олена Сукманова. За її словами, до Реєстру аграрних розписок вже підключено 58 нотаріусів. Свої послуги вони надають у вже згаданих 8 пілотних регіонах. До їх підготовки долучився не лише Мін’юст, а й Проект IFC.

«58 нотаріусів — це дуже добре, але ми хочемо, щоб їх стало в рази більше», — пояснила Олена Сукманова.

І такі плани будуть реалізовані, оскільки зростають масштаби роботи з аграрними розписками, а це, відповідно, потребує і більшої кількості фахівців, причетних до їх оформлення.

Заступник міністра юстиції звернула увагу на одну з позитивних особливостей аграрних розписок: досі за ними не сталося жодного дефолту.

«Ми інколи навіть жартуємо поміж себе, що очікуємо хоча б одного такого дефолту. Це також буде добре, бо кредитори розумітимуть, який шлях на них очікує. І що він не буде таким складним у порівнянні з тим, який довелося б пройти через судову систему. Кредитори мають зрозуміти, що це ефективний та зручний інструмент для бізнесу», — додала вона.

Олена Сукманова

Для оформлення аграрних розписок багато важить правильне оформлення прав на землю. У більшості випадків рейдерські захоплення, які особливо масово спостерігалися 2017 р. і відбувалися через подвійну реєстрацію договорів оренди землі. В результаті виникали конфлікти між тими, хто використовує її в господарських цілях.

«Цього року ми зосереджуватимемо свої зусилля саме на сільськогосподарському секторі, на правовому консультуванні та інформуванні як власників паїв, так і власників малого та середнього бізнесу. І робитимемо це разом із профільними асоціаціями, в тому числі, звертатимемо увагу на порядок оформлення і використання аграрних розписок», — додає Олена Сукманова.

Впродовж наступних чотирьох тижнів Проект IFC проводитиме урочисті заходи, присвячені старту аграрних розписок у кожній новій області. Майже кожного робочого дня нова область долучатиметься до роботи з цим механізмом фінансування малих та середніх сільгоспвиробників. І при цьому активно використовуватиметься досвід пілотних регіонів.

«Пілотна фаза була дуже важливою. Бо ми вчилися, тестували, набивали гулі. Нам вдалося долучити до цього процесу не лише постачальників матеріально-технічних ресурсів, нам вдалося залучити банки», — сказала керівник діяльності IFC в Україні Олена Волошина.

Вона також зазначила, що пілотний етап продемонстрував високу ефективність партнерства між державою та приватним сектором.

Олена Волошина

«Тому що проект реально реалізовувався зусиллями IFC разом з МінАПК, з Мін’юстом, з іншими державними установами, в ньому від початку брали участь партнери з приватного сектору. Ми одні з найбільших інвесторів агросектору, ми профінансували його на понад $800 млн. Така підтримка складає 40 % нашого портфелю», — додає Олена Волошина.

Але IFC не спроможна профінансувати всю аграрну галузь самотужки. Тому Корпорація прагне активізувати в Україні внутрішні фінансові ресурси. І саме для цього був створений такий інструмент, як аграрні розписки. 

Активно підтримує український аграрний сектор і Швейцарська Конфедерація.

«Ми працюємо і з іншими секторами, але аграрний нас цікавить дуже сильно. Наші особливі успіхи ми відзначаємо в органічному аграрному виробництві і в такій царині, як аграрні розписки. І ми дуже щасливі, що цей фінансовий інструмент набуває такої популярності», — повідомив директор Швейцарського бюро співробітництва в Україні Хольгер Тауш.

© Микола ЛУГОВИЙ, Національний прес-клуб «Українська перспектива» для Kurkul.com

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою