Реклама
АгроЕкспедиція Пшениця 2018. День 3. Запорізька область: Перемога і Славутич

АгроЕкспедиція Пшениця 2018. День 3. Запорізька область: Перемога і Славутич

АгроЕкспедиція «Пшениця 2018» 21 червня 2018 428 0

Яскравим жовтим кольором пшениці й палючим сонцем запам'ятався АгроЕкспедиторам третій день подорожі. Запорізька область виявилася найбільш сухою і гарячою серед південних регіонів, ну, і прийом аграріїв з господарств «Перемога» і «Славутич» теж був теплим.

Як вирощують пшеницю по mini-till і поступово впроваджують волого-енергозберігаючі технології, чому в підрозділі агрохолдингу експериментують з горохом і глибоким розпушуванням та як досягають оптимістичних урожаїв у песимістичних умовах?

Відповідати на ці питання нам допомагали наші партнери з компаній «Бізон-Тех», «Август-Україна», «Лімагрейн-Україна» і Credit Agricole Bank, що супроводжують нас протягом усього тижня досліджень українських полів.

Для початку узагальнимо дані про посіви пшениці на козацькій землі.

Статистичні дані про пшеницю в Запорізькій області:

  1. Площі під пшеницею в області 2018 р. становлять близько 8,9% від загальноукраїнських посівів цієї зернової.
  2. Посіви пшениці у цьому сезоні займають 1-е місце за площею серед інших сільськогосподарських культур в області.
  3. Озимої пшениці під урожай-2018 в регіоні було посіяно 575,5 тис. га, не зійшла вона на 0,4% площ. За даними департаменту агропромислового розвитку Запорізької ОДА, весну в гарному і задовільному стані зустріли 85% даних посівів.
  4. Ярицю в поточному році аграрії Запоріжжя посіяли на 1,72 тис. га, що  на 500 га більше, ніж у минулому.
  5. У 2017 році, за даними Держстату України, в Запорізькій області отримали 2,07 млн ​​т озимої і ярої пшениці. Середня врожайність по регіону — 3,3 т/га.
  6. У 2017 році Запорізька область посіла 3-е місце за обсягом валового збору пшениці і 1-е — по площі. 

Так ось, поговоримо про мінливість погоди. З огляду на побачене і почуте в місцевих господарствах, а також випробувавши на собі всі «принади» спекотного літа, ми цілком можемо дозволити собі виділити певні тенденції.

Неймовірна спека. З початку календарної весни всі говорять про фактичну відсутність опадів. На момент нашого візиту в господарства Запорізької області (20 червня) на термометр було страшно глянути, адже шкала невтомно підходила до +40 ℃.

90 днів посухи. Останній раз повноцінні дощі пройшли в області ще в березні. Після цього опади у 5-9 мм були за щастя. А в деяких районах після 20 травня і того не було.

Мінус 40% врожайності. У зв'язку з тривалою посухою експерти прогнозують зниження врожайності на 30-40% в порівнянні з попереднім роком. Аграрії налаштовані більш оптимістично і сподіваються повторити торішні результати.

Потрібно більше води! Площі під зрошенням в регіоні постійно збільшуються. Якщо кілька років тому землі під зрошенням становили 1% від загального зембанку регіону, то на сьогодні це вже 4-5%. З кожним роком цей показник продовжує збільшуватися.

 Роман Гладкий, менеджер Запорізького регіонального підрозділу «Бізон-Тех»


«Зараз все більше аграріїв південних областей, зокрема, Запорізької області замислюються над тим, щоб впроваджувати зрошення. На це виділяють колосальні кошти: відновлюють старі системи, купують нове зрошувальне обладнання та інше. На даний момент приблизно 4% площ знаходяться під зрошенням. Років 10 назад і одного відсотка не було, тому помітив зростання в цьому напрямку», — пояснює Роман Гладкий, менеджер Запорізького регіонального підрозділу «Бізон-Тех». 

Перемога: «Намагаємося максимально вкладати в розвиток»

Господарство номер один за рахунком третього дня АЕ носить горду назву «Перемога». Наш навігатор привів нас у с. Степногірськ до Віктора Грищука — директора підприємства.

Існує «Перемога» вже 19 років і є сімейним бізнесом, адже найближча родина Віктора Івановича задіяна в землеробному процесі: дружина завідує складом, а син отримує аграрну освіту, щоб у майбутньому очолити господарство.

На підприємстві техніка витримана в патріотичних тонах — сині трактори та жовті комбайни компанії New Holland. Крім цього, тут недавно придбали ножовий ролер Dal-BO. У техпарку на території господарства також стояли борона Case 370, сівалка MaterMacc і обприскувач сумського виробництва. Віктор Грищук не женеться за брендами, головне, щоб техніка справно виконувала свої основні функції.

Для власних потреб у господарстві побудували 2 склади потужністю 6 тис.т і зерноочисний комплекс.

У господарстві вирощують озиму пшеницю, ячмінь, соняшник і горох. Зернові культури займають близько 45% сівозміни. Але ситуація цілком може змінитися, оскільки в найближчому майбутньому планують зайнятись вирощуванням нішевих культур. Плюс для поліпшення родючості своїх чорноземів хочуть спробувати зайнятися бінарними посівами сидеральних культур. Яких саме, поки не визначилися, але найближчим часом обіцяли розповісти.

 Віктор Грищук, директор СВК «Перемога»

«Ми твердо налаштовані на розвиток, адже договори з пайовиками у нас укладені на максимальну кількість років. Хочемо стабілізувати земельний банк з метою впровадження сучасних волого- і енергозберігаючих технологій, які дали б можливість виживати в умовах спеки», — пояснює аграрій.

Основна культура підприємства

Ярої пшениці в господарстві не сіють зовсім, тому говорити ми будемо тільки про озиму. Під урожай 2018 року її тут посіяли на 375 га. Кращим попередником для неї (якщо не брати до уваги чорний пар) в «Перемозі» вважають горох, але не завжди виходить складати сівозміну саме так.

Основною технологією обробки ґрунту для озимої пшениці вже не перший рік є mini-till. Як розповів директор підприємства, дуже хочуть поступово перейти на no-till, але поки на практиці «нуль» ще не застосовували.

Озима пшениця становить велику статтю доходів підприємства. Навіть з урахуванням складних погодних умов прибуток із цієї культури отримують найбільший. Сіють першу і другу репродукцію, третю за 19 років не використовували жодного разу.

За словами директора, витрати на вирощування пшениці в цьому році складають від 5 до 7 тис. грн/га, але не завжди сума така, адже треба враховувати кількість пестицидних обробок, витрату палива та інше.

Поле озимої пшениці, заради якого ми, власне, і приїхали до Віктора Івановича, з усіх боків оточене лісосмугами, що приховують його від «сторонніх очей». На 64 га сорт Ватажок Одеської селекції посіяли 5 жовтня з нормою 220 кг/га.

При посіві внесли 100 кг/га нітроамофоски.

Система захисту включала гербіцид Балерина 0,4 л га + рідке добриво Добродій, інсектицид Коннект 0,4 л/га. Цього цілком вистачило, бо особливого поширення шкідників чи хвороб не спостерігалося.

Регіональний представник компанії «Август-Україна» в Запорізькій області Микола Лукашенко також упевнений, що до застосування пестицидів, зокрема, протруйників, потрібно підходити серйозно, і це питання дуже індивідуальне.

«Важливо протравлювати  насіння інсектицидним протравлювачем, особливо якщо пшениця сіється по стерньових попередниках. Потрібно також звертати особливу увагу на діючі речовини, адже їх велика кількість в одному препараті не є запорукою успіху. Нехай це буде 2 д.р., але працювати вони будуть краще, ніж 3», — зазначає Микола Лукашенко.

На другому полі пшениці, де під час нашого візиту вже збирали врожай, був посіяний сорт Журавка Одеська (еліта). Також ми побачили посіви Одеської селекції, де попередником був горох. Як розповів нам комбайнер, якого довелося відірвати від роботи, вологість зерна пшениці 13,1%.

Провівши власні розрахунки, ми отримали прогнозовану врожайність на рівні 5,6 т/га. Вже скоро дізнаємося, що покаже бункер. Сподіваємося, що результати будуть позитивними. Кілька годин спілкування з Віктором Грищуком пролетіли непомітно, адже з цікавим співрозмовником завжди так. А нашій команді пора рухатися далі, адже попереду ще стільки незнайомих нам господарств і ще більше незвіданих технологій.

Агрофірма Славутич (Агротех): експерименти і великі плани

Якщо землі попереднього підприємства знаходяться на південь від Запоріжжя, то поля «Славутича» розташувалися на північ від обласного центру. Втім, якихось кліматичних преференцій через географічне положення тут немає — опадів не бачили з березня, коли в сукупності випало 52 мм цілющої вологи. Про це команді агроекспедиторів розповіли виконавчий директор підприємства Іван Костенко і головний агроном Микола Карпенко. Всього у них в обробці знаходиться 8 тис. га (з 15 тис. га, які належать «Агротех», що робить їх членами клубу «Топ-100 латифундистів»).

Сівозміну господарства становлять озима пшениця, озимий та ярий ячмінь (295 га і 255 га), горох (747 га), соняшник (+2772 га), кукурудза (169 га) і ріпак (264 га). За словами Івана Костенко, ще в 2012-13 роках тут могли залишати поля під паром, але ринок диктує свої умови, і такої розкоші нині аграрії дозволити собі не можуть. Для «відпочинку» полів у сівозміну і був введений горох. Площі під цією культурою з кожним роком збільшують.

Ще одне нововведення, яке зараз активно впроваджують на підприємстві — глибоке розпушування. Використовують агрегат Maschio Gaspardo Attila. Замислюються на підприємстві й про створення зрошувальної системи.

Іван Костенко, виконавчий директор «Агрофірми Славутич»

«У нас є система зрошення, але вона на даний момент не діюча. У перспективі зможемо мати близько 200-250 га під зрошенням», — розповідає про плани виконавчий директор, вкотре нарікаючи на відсутність вологи.

Врожай зберігають у складах підлогового зберігання місткістю 14 тис. т. Частину зібраного зерна здають на власний млин. Решту врожаю продають трейдерам. У цьому році уклали контракт з агрохолдингом «НІБУЛОН».

Майже готова і фінальна «ланка» переробки — добудовують пекарню на 5-7 тис. хлібин, які планують поставляти в найближчі населені пункти.

Також на підприємстві є установка з виробництва брикетів із залишків від соняшнику. На альтернативне паливо перевели частину приміщень підприємства, а зараз розглядають можливість створення пекарні на брикетах. Також продають продукцію жителям сусідніх сіл.

Парк техніки підприємства досить «строкатий». Як і в попередньому господарстві, тут трактори New Holland. А ось збиральна техніка тут більш різноманітна — українські комбайни «Сварог», продукція New Holland, Acros 530 від «Ростсільмашу», білоруські «Палессе» і раритетні «Нива» та «Дон». Всього 11 одиниць.

«Для допомоги пайовикам завжди є потреба в маленькому комбайні з підбирачем і подрібнювачем соломи, який здатний заїхати в городи. Тому від «Ниви» ми нікуди не підемо», — з посмішкою розповідає Микола Карпенко.

З посівної техніки в «Славутичі» використовують Great Plains і «Клен». Ґрунтообробні агрегати переважно виробництва Maschio Gaspardo і вітчизняні. У тому числі і виробництва Оріхівського «Агротех», який входить в одну групу компаній зі «Славутичем». ЗЗР вносять за допомогою причіпних обприскувачів виробництва Elvorti і Maschio Gaspardo.

Нову техніку на підприємстві часто купують в лізинг або в кредит. За словами Івана Костенко, вивчали і можливість роботи з популярним нині авалюванням векселів.

«Серед компаній агросектору найбільшим попитом користуються кредити на поповнення оборотних коштів для фінансування сільськогосподарського циклу. Умови фінансування враховують специфіку діяльності агробізнесу, перш за все, сезонність і тривалий виробничий цикл, графік погашення максимально адаптований до надходжень виручки від реалізації сільськогосподарської продукції. Популярні серед аграріїв альтернативні інструменти фінансування, а саме авалювання векселів. Даний продукт дозволяє в значній мірі знизити вартість фінансування, що, в свою чергу, позитивно відбивається на прибутковості компаній. Ще одним фактором, що дозволяє знизити фінансове навантаження, є фінансування в рамках партнерських програм», — пояснила ефективність роботи з векселями експерт з агробізнесу Credit Agricole Bank Діна Сапіч.

Із закупівлі посівних матеріалів, пестицидів і хімії на підприємстві намагаються працювати тільки з перевіреними компаніями. Наприклад, вже кілька років співпрацюють з «Бізон-Тех», у яких купують насіння соняшнику і пестициди. Бували за цей час і непрості ситуації.

Наталія Закройщик, менеджер Томаківського регіонального підрозділу «Бізон-Тех»

«На травневі свята, у вихідні доводилося робити термінову поставку гербіцидів. Але це для нас нормальна практика, адже ця весна дуже коротка і нетипова. Багатьом підприємствам препарати були потрібні «сьогодні на сьогодні», — згадує менеджер Томаківського регіонального підрозділу «Бізон-Тех» Наталія Закройщик.

За словами експерта, в цьому році весна була важкою і нетиповою, так як виходити в поля для внесення добрив почали лише в квітні, а влітку до всього іншого додалися спека і посуха.

«Втім, ми все ще чекаємо на гарний урожай, оскільки багато підприємств зараз працюють з якісними фунгіцидами, стимуляторами, а з осені використовують хороші протруйники, що сприяє доброму розвитку культури», — додає представник «Бізон-Тех».

Після таких історій нам стало дуже цікаво подивитися на «стомлену сонцем» пшеницю і особисто переконатися, що незважаючи ні на що, «Славутич» залишиться з хорошим урожаєм.

Пшениця в «Славутичі» — демо vs товарний посів

Культура нашої АгроЕкспедиції займає в господарстві 3615 га. У минулому році середня врожайність пшениці в підприємстві склала 3,9 т/га. Рекордним же можна назвати 2015 рік, в якому зібрали 3,96 т/га.

Поле, на яке ми приїхали, має площу 52 га, 12 га з яких відноситься до демо-ділянок.

«Демо-полігон заклали для власних потреб. Тут представлено 14 сортів Київського інституту, 2 гібриди Заатен-Уніон, по 2 гібриди пшениці і ячменю селекції KWS і один сорт компанії Limagrain», — розповів про структуру демо-посівів головний агроном підприємства.

Іншу частину поля займає товарний посів пшениці одеської селекції сорту Пилипівка, попередником для якої був горох.

Говорячи про пшеницю, варто приділити особливу увагу системі добрив.

«При посіві давали 100 кг/га сульфоамофосу NP 20:20:14. Також «годували» в залежності від попередника селітрою або її замінниками (33:1:1 або 33:4). Другу підгодівлю проводили КАС 32 по 100 кг/га. Був і заводський КАС, і той, який купували на заводі гранули і варили самі», — згадує Микола Карпенко.

 


Технології для демо-полігону і товарних посівів дещо відрізняються. Якщо Дагмар від Limagrain сіяли з нормою 1,5 млн/га, то показник сорту Пилипівка — 4,5 млн/га. Для демо-поля провели додаткову культивацію, оскільки, за словами головного агронома, місцеві ґрунти без такої обробки можуть перетворитися на справжнє каміння. Крім цього, демо-поля посіяли ще й на два тижні пізніше — 10 жовтня.

За словами Миколи Карпенка, іноді в господарстві проводять десикацію пшениці і ячменю, але в цьому році зернові повинні дозріти без сторонньої допомоги.

А ось із приводу потенційної врожайності тут налаштовані дуже оптимістично.

«В минулому році пшениця по гороху дала врожайність 5,2 т/га. У цьому році також плануємо одержати не менше 5 т/га», — поділився прогнозом Микола Карпенко.

Станом пшениці на полі залишилися задоволені і наші експерти.

«Поле повністю чисте, гербіциди та фунгіциди спрацювали, хвороб ми не бачимо. При системі захисту, яку використовують в цьому підприємстві, це нормальна ситуація. Агрономи підприємства працюють за інтенсивною технологією, використовують сучасні ЗЗР. Тому такий стан посівів — результат правильної роботи підприємства і вибору агрономів», — резюмувала нашу інспекцію менеджер Томаківського регіонального підрозділу «Бізон-Тех» Наталія Закрійник.

А ми, тепло попрощавшись із господарством, вирушили на північ. Далі у нас за планом Харківська область, де нас чекають господарства «Норма» і «Батьківщина». До нових зустрічей!

Виконано за допомогою Disqus
Реклама
Матеріали за темою