АгроЕкспедиція Кукурудза 2018. Черкаська область: Агрофірма Маяк і Черкаси-Дніпро Агро

АгроЕкспедиція Кукурудза 2018. Черкаська область: Агрофірма Маяк і Черкаси-Дніпро Агро

АгроЕкспедиція «Кукурудза 2018» 20 вересня 2018 363 0

Новий день АгроЕкспедиції Кукурудза 2018 наша команда провела в Шевченковій Черкащині. Цей регіон давно отримав не тільки поетичну славу, а й заслужив звання зони ризикованого землеробства через аномальну засуху і урагани, які останнім часом «балують» місцевих аграріїв.

Щоб дізнатися, як місцеві сільгоспвиробники знаходять вихід з ситуації, що склалася, і яким видався нинішній кукурудзяний сезон в Черкаській області, ми відвідали «Агрофірму Маяк» і «Черкаси-Дніпро Агро». Разом з нами гостювати в цих підприємствах вирушили партнери з компаній «Лімагрейн Україна», «Август-Україна», «Бізон-Тех» і Credit Agricole Bank.

І поки ми збираємося як на духу розповісти про наші АгроЕкспедиційні пригоди, пропонуємо невеличкий «аперитив» — статистичні дані про кукурудзу в Черкаській області:

  • За даними проекту «Посівна Онлайн», в 2017 р загальна площа посівів кукурудзи в області склала 357,3 тис. га.
  • Урожайність зернової у Черкаському регіоні в минулому сезоні дорівнювала 5,7 т/га. А всього зібрали понад 1,9 млн т.
  • У 2018 р. кукурудза займає 359,3 тис. га, що становить 97,6% від прогнозу.
  • Станом на 14 вересня 2018 р всього в області зернові та зернобобові культури обмолочені на площі 291,4 тис. га (44%) і зібрано майже 1,4 млн т зерна при врожайності 4,6 т/га. В тому числі, кукурудзи на зерно — на площі 8,7 тис. га (2,3%). Зернової зібрано 67 тис. т при середній врожайності по області 7,7 т/га.

Вирощування «золотого зерна» в нинішньому році запам'ятається аграріям Черкаської області такими особливостями:

1. Біііільше кукурудзи! Незважаючи на складні агрокліматичні умови в регіоні, у аграріїв Черкащини кукурудза все одно залишається улюбленою культурою завдяки нескладній технології вирощування і хорошій рентабельності. Агрофірми планомірно нарощують «кукурудзяні потужності»: в порівнянні з попереднім роком посівні площі під цією культурою, згідно з даними Держстату, навіть збільшилися.

2. Поганий рік, хороший рік. Як вже зазначалося раніше, 2017 рік приніс сільгосппідприємствам Черкаської області багато випробувань. Виснажлива посуха, сильні дощі та нещадний град жорстко відкоригували плани виробників на урожай. Деякі господарства недоотримали близько 30% врожаю кукурудзи. Однак погода в нинішньому році, хоч і показала свій примхливий характер, виявилася більш прихильною до людей землі і вирощуваних ними культур.

«Для кукурудзи в цьому році склалися відмінні умови. Весни було, звичайно, замало, потім все компенсувалося. Трохи шкоди принесла серпнева спека, однак опадів на полях виявилося цілком достатньо для розвитку рослин. Критичного поширення шкідниками в посівах кукурудзи також не спостерігалося», — коментує ситуацію менеджер Черкаського регіонального підрозділу компанії «Бізон-Тех» Роман Голяка.

3. «Вологий двіж». Для Черкаської області раніше були характерні середні показники за рівнем опадів. Однак в останні роки аграрії відзначають їх сильний дефіцит під час вегетації основних сільгоспкультур — за весь 2017 рік отримали менше 300 мм. Але, на щастя агрономів, цей сезон видався досить вологим. За словами аграріїв, лише протягом весни-літа 2018 року в Черкаській області вже випало близько 200-250 мм опадів.

4. Другий «нападаючий» гербіцид вийшов з тіні. Традиційно система захисту кукурудзи передбачає дві гербіцидні обробки посівів. Роком раніше поля підприємств могли обійтися лише внесенням основного ґрунтового гербіциду. Але в нинішньому кукурудзяному сезоні аграріям довелося дістати козир з рукавів — провести обробку страховими гербіцидами в зв'язку з великою кількістю вологи і сприятливими умовами для проростання бур'янів.

5. Фунгіцидне підкріплення. Аграрії Черкаської області всерйоз налаштовані на інтенсифікацію технології вирощування кукурудзи і збільшення площ під цією культурою. Однак, на думку регіонального менеджера компанії «Август-Україна» в Черкаській області Ярослава Рудьмана, це може бути чревате поширенням листової інфекції (гельмінтоспоріоз, іржа, фузаріоз). Відповідно виробникам варто звернути увагу на посилення фунгіцидної захисту посівів.

«Внесення фунгіцидів сприяє збереженню і розкриттю потенціалу рослини, відповідно, можна розраховувати на прибавку до урожаю. Ймовірно, в умовах посухи цей ефект не буде настільки очевидним: можна очікувати близько 3-5% прибавки до врожаю. Але в таких умовах, які склалися в цьому сезоні, ефект від використання фунгіцидів (тобто збільшення врожаю) може досягти 10%. Матеріальний зиск легко оцінити», — підкреслює Ярослав Рудьман.

Маяк на горизонті

Знайомство АгроЕкспедиторів з «Агрофірмою Маяк», офіс якої знаходиться в селі Піщане Золотоніського району, почалося в невеликому саду площею 1 га. Місцеві прозвали його маленьким раєм, адже тут ростуть не тільки яблука, груші, сливи і персики, а й обладнані невеличкий ставок, зона відпочинку і навіть апіхатинки. І поки агроном підприємства Михайло Зайцев гордо показував нам всипані яблуками і грушами дерева, ми помітили в саду двох білих лебедів, павичів та навіть гагар.

За словами нашого екскурсовода, цей сад — хобі сина засновника «Агрофірми Маяк» і за сумісництвом заступника директора Олексія Васильченка. Однак незабаром п'ятирічний сад обіцяє стати повноцінним напрямком в підприємстві.

Сам же Олексій розповів, що їхня компанія — це сімейний бізнес з великими амбіціями. У 2000 році «Агрофірму Маяк» заснував його батько Микола Васильченко разом з дружиною.

«Наші батьки заснували це господарство. Зараз тут працюю я, моя дружина Любов, сестра і її чоловік. І вся наша діяльність спрямована на те, щоб розвивати не тільки своє підприємство і отримувати прибуток. Ми разом прагнемо максимально розвивати регіон, в якому працюємо. Не вивозимо гроші звідси, як каже мій батько, герой України, на Канари, а інвестуємо в технології вирощування, ферму, переробку своєї продукції, створюємо робочі місця тут на місці», — пояснює Олексій Васильченко.

Олександр Васильченко

Зараз підприємство обробляє 7 400 га орних земель. Ще близько 1 000 га займають сіножаті, пасовища та землі, які в недалекому майбутньому належить «облагородити» для потреб господарства.

На полях сіють силосну і зернову кукурудзу, озиму пшеницю, сою, люцерну, гречку, сорго, а також сидерати.

Важливим і прибутковим тут вважають тваринництво: вирощують свиней і великої рогатої худоби (1 тис. дійних корів). Тому всю сівозміну, в основному, диктує саме цей напрямок. І, звичайно ж, допомагає органічними добривами — щорічно на поля «Агрофірми Маяк» вносять близько 9 т/га органіки.

Справлятися з таким величезним обсягом робіт допомагає не тільки команда агропідприємства, а й техніка. Техпарк представлений тракторами John Deere: серед них 12 машин до 300 к.с. і 5 більш потужних моделей. Також є чотири комбайни — Claas Lexion  і Claas Tucano, техніка Pottinger і Kinze.

«Будь-яка техніка має право на життя. При оновленні парку для нас важливо забезпечити виконання умов: доступні запчастини, хороший стан навіть б/в техніки і кадри, які зможуть легко освоїти і працювати на цих машинах. Ми не прагнемо зібрати величезний власний техпарк, оскільки це далеко не завжди економічно виправдано. Працюємо як з вітчизняними дистриб'юторами, так і закуповуємо на аукціонах за кордоном. Наприклад, в США», — розповідає фермер.

Насправді, дізнатися більше про «Агрофірмі Маяк» незабаром можна буде у свіжих публікаціях на головному сайті для фермерів — Kurkul.com :)

Ну а поки — трохи про технології вирощування кукурудзи.

«Мокра» кукурудза на горизонті

Під культурою, заради якої ми в рамках АгроЕкспедиції здійснюємо вояж — 4 200 га. Їдемо на перше кукурудзяне поле — і відразу джек-пот. Тут на 66 га вирощують кукурудзу під поливом. Зрошувальну систему Valley за високими рослинами далеко побачити не вдалося, проте велику кількість вологи в ґрунті ми точно оцінили.

Сівба. Під кукурудзу проводили глибоке розпушування дискрепером John Deere 512 і DMI Ecolo Tiger на глибину 38-40 см, дискування і культивацію. Безпосередньо сівбу проводили 12 квітня за допомогою 24-метрової сівалки Kinze.

Система добрив. Дане поле отримало значну кількість добрив: безводний аміакв нормі 100 кг/га, хлористий калій в нормі 150 кг/га, дефекат. Роком раніше тут внесли органічні добрива зі своїх ферм, а в наступному планують додати карбамід.

Система захисту. До питання захисту також підійшли серйозно, адже двічі внесли трихограму за допомогою легкомоторного літака «Бекас», потім провели основний обробіток препаратом Харнес в нормі 3 л/га, а пізніше — Елюміс в нормі 2 л/га. Посівний матеріал, як і планувалося раніше, був оброблений протруйниками.

Кукурудза

Олексій Васильченко додав, що використання зрошення на полях «Агрофірми Маяк» — своєрідний запобіжний засіб, адже в останні роки дефіцит вологи і його усунення стали вирішальними факторами в обсягах отриманого врожаю. Але в цьому кукурудзяному сезоні завдяки рясним опадам в Черкаській області різниця між рослинами під поливом і без нього відчутна мало.

Кукурудза зі «звичайним питним режимом»

На полі по сусідству кукурудзу вирощують, як то кажуть, на богарі. Та й площа тут більша — 137 га.

Попередник і підготовка ґрунту. У попередньому році на цьому полі була посіяна соя. Що стосується обробітку ґрунту, то Олексій Васильченко протягом шести останніх років відходить від класики і практикує глибоке розпушування. Тож тут теж попрацював дисковий глибокорозпушувач John Deere 512 і DMI Ecolo Tiger. Пізніше було проведено легке дискування. Також на цьому полі провели міжрядний обробіток.

Сівба. Сіяли кукурудзу виробництва компанії Рост Агро з ФАО 380 в другій декаді квітня. Працювали дві 24-метрові і одна 17-метрова сівалки Kinze. Норма висіву — 80 тис./га.

Система добрив. Під сівбу вносили, за аналогією з попереднім полем, безводний аміак в нормі 100 кг/га, хлористий калій в нормі 150 кг/га, дефекат і органічні добрива.

Система захисту. Спочатку насіння кукурудзи піддали фунгіцидній обробці. Доповнили систему біологічної захистом у вигляді 2-разового внесення трихограми в нормі 100 тис./га.

Першу гербіцидну обробку провели препаратом Харнес в нормі 3 л/га. Пізніше була ще одна обробка препаратами Егіда в нормі 0,3 л/га і Дублон в нормі 1,25 л/га. Операції проводили самохідними обприскувачами John Deere 48

Не хотіли ми їхати від Олексія, але, як то кажуть, пора і честь знати! Тепло попрощавшись з аграрієм, зробивши фото на пам'ять і пообіцявши приїхати ще не один раз — рвонули на друге господарство.

Черкаси-Дніпро Агро: несподівано доречні опади

У другому господарстві Черкаської області АгроЕкспедитори вже ловили перші промені заходячого сонця. Поля кукурудзи при такому освітленні виглядають по-своєму чарівно, тому ніхто не упустив можливості зробити гарне фото.

Поле кукурудзи

«Черкаси-Дніпро Агро» обробляє земельний банк в 5,8 тис. га і складається з трьох підрозділів, включаючи «Берег Агро» і «Горловецьке». Масиви полів тут сильно відрізняються (від 4 до 215 га), в зв'язку з чим, за словами комерційного директора Павла Голуба, немає сенсу купувати важку велику техніку. Але все займані землі підприємства знаходяться в радіусі 10 км.

У сівозміні господарства задіяно всього 4 культури: озима пшениця, соняшник, озимий ріпак і, звичайно ж, кукурудза. Останні кілька сезонів експериментують з ярими пшеницею та ріпаком.

«На тлі минулорічної посухи, яра пшениця у нас дала на рівні озимої і класом вище — фактично вся 2 класу, а в позаминулому році вийшло 4,8 т/га по озимій пшениці та 5 т/га — по ярій. Аномально взагалі вийшло!» — розповів Павло Голуб.

Павло Голуб, комерційний директор компанії «Черкаси-Дніпро АГРО»

Якщо в господарстві може бути монокультура, то чому так не можна висловитися про техніку? Тут монобрендом для себе вибрали Case IH. Серед техніки:

  • чотири трактори Case IH Puma;
  • один обприскувач Case IH 3330;
  • два комбайна Case IH 6140 і Case IH 2388.

Дрібні «шматки» обробляють за допомогою МТЗ 82, а для технічних потреб, таких як підвезення води або добрив — 4 трактори ХТЗ.

Причіпне обладнання складається з плугів Велес Агро, борони Агромаш і сівалок Vaderstad і Gaspardo.

Павло Голуб зазначив, що ще одна особливість господарства — наявність на полях всього спектру ґрунтів (тільки чорноземи зустрічаються нечасто, нарікав аграрій). Для актуальної інформації про їхній стан раз на 4 роки проводять повний аналіз — в результаті розробляють диференційовану мінералізацію.

До недавнього часу в господарстві існував та приносив плоди невеликий яблунево-грушевий сад.

«Сади були на площі 40 га, але ми викорчували їх і засіяли. Прийняли таке рішення в зв'язку з тим, що це окремий профіль сільського господарства, який повинен опрацьовуватися від «А» до «Я». А у нас основний акцент на зернові», — поділився досвідом директор.

Про своєрідність кожного господарства можна говорити довго, але сонце стрімко наближався до горизонту, а технологія залишалася загадкою, тому ми поспішили дізнатися, який технологічний кістяк ховається за «армією двометрових стебел».

Кукурудза Черкаси-Дніпро Агро

Обробіток ґрунту і сівба. У господарстві віддають перевагу оранці, як основному обробітку ґрунту, тому і для кукурудзи проводили ті ж дії. Після того, як в минулому серпні на даній площі скосили соняшник, поле задискували, зорали і стали завзято чекати 15 травня, щоб посіяти улюблену культуру.

На полі, яке досліджували АгроЕкспедитори, посіяний гібрид Адевей. До слова, це перший досвід використання даного гібрида і, за словами представників господарства, на даний момент станом посівів задоволені. За прогнозами експертів, біологічна врожайність на даний момент становить близько 9 т/га.

Кукурудза

«У цьому році нам неймовірно пощастило з опадами, особливо, якщо порівнювати з минулим сезоном. Зараз дощі йдуть вчасно, рівномірно, як на замовлення», — із задоволеною посмішкою розповів Павло Голуб.

Система добрив. При оранці був внесений безводний аміак (180 кг/га), а під сівбу — нітроамофоска 9:19:29.

Система захисту. Уже не перший рік стежити за посівами кукурудзи підприємству допомагають представники компанії «Август-Україна». Регіональний менеджер даного регіону Ярослав Рудьман веде вказане поле буквально від посіву. Він розповів, що від шкідників 10 серпня застосували трихограму — 150 тис./га, яка розкидали з дельтаплана.

Кукурудза

«На цих посівах і в минулому, і в цьому році спостерігалася бавовняна совка, краї були пошкоджені. Пізніше тут же стали розвиватися хвороби — глибше в полі цього не спостерігається. Можливо, так сталося через те, що під час внесення ентомофагів краї трохи знесло і на ці ділянки не потрапило належної кількості трихограми. В цілому, знову ж таки, якщо порівнювати з минулим сезоном, ефективність трихограми в цьому році була вище», — зазначив Ярослав Рудьман, регіональний менеджер компанії «Август-Україна».

За період вегетації кукурудзи посіви обробили гербіцидом Дублон з нормою 1,25 л/га і Егіда — 0,3 л/га.

Вивчивши посіви кукурудзи і визначивши прогнозовану врожайність, ми згадали рядки з дитячої пісеньки: «Що нам сніг, що нам спека ...», — коли ангари будуть заповнені кукурудзою.

На такій високій і мажорній ноті закінчився третій день кукурудзяних досліджень. Сонце сховалося за горизонтом і з його новою появою почнеться і наш шлях до наступних підприємств в Хмельницькій області. Далі буде! 

Виконано за допомогою Disqus

Київ

+ 34° ... + 15°

Вітер

1.4м/с

Опади

0мм

Вологість

52%

Матеріали за темою