Олена Березовська, голова громадської спілки виробників сертифікованої органічної продукції «Органічна Україна»

Олена Березовська: для органіки однаково важливі внутрішній і зовнішній ринки

1 грудня 2016 376 0

Кілька днів тому Верховна Рада України зареєструвала проект Закону України № 5448 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції». Нині законопроект перебуває на розгляді Комітету з питань аграрної політики та земельних відносин. А ми тим часом вирішили обговорити його у бліц-інтерв’ю з головою громадської спілки виробників сертифікованої органічної продукції «Органічна Україна» Оленою Березовською.

Kurkul.com: Наскільки важливими для України є європейські стандарти контролю органічного сектору, про які йдеться в проекті закону, і чи готові зараз сільгоспвиробники виходити на цей рівень?

Олена Березовська: Звичайно, вони вже давно працюють за європейськими стандартами контролю. Органічне виробництво тим і унікальне, що виробники, які вирішують отримати цей добровільний надстандарт, якраз і погоджуються на європейські норми.

Kurkul.com: У проекті закону йдеться про те, що сертифікація органічного виробництва здійснюватиметься на платній основі за рахунок суб’єктів господарювання. Як ви до цього ставитеся? Чи правильний це шлях?

Олена Березовська: Так і було раніше. Ця сертифікація платна в усьому світі. Суб’єкт сертифікації оплачує інспекцію і оцінювання з власних коштів. У деяких країнах, в тому числі і в Україні є програма компенсації вартості сертифікації. Тобто суб’єкт сертифікації оплачує цю процедуру сам, після чого надає документи і держава відшкодовує цю сертифікацію. В Україні ця програма працює в трьох областях: Львівська, Житомирська і Полтавська.

Kurkul.com: Чи є перспектива, що в інших областях теж буде доступна ця компенсація?

Олена Березовська: Звичайно, що перспектива є. Все залежить від того чи будуть оператори. Тому що, наприклад, у Львівській області компенсацію за сертифікацію заклали в бюджет, але потрібна кількість виробників не набралася і бюджет «прогорів», грубо кажучи. Тому цього року на Львівщині відмовилися від цього шляху і сказали, що будуть підтримувати органічних виробників іншими методами. Полтавська область ризикнула і зараз вони розуміють, що це ризиковано, тому навіть проводили круглий стіл, на якому закликали виробників ставати на органічний шлях і інформували про цю систему компенсації. Але, щоб прийняти рішення стати органічним, добровільно отримати цей надстандарт — для цього треба мати іншу свідомість і розуміти мотивацію. Тому місцеві бюджети просто не хочуть ризикувати. Але на місцевому рівні це дуже легко приймається.

Kurkul.com: Чи збільшиться кількість органічних виробників з прийняттям цього законопроекту?

Олена Березовська: Так, адже це захищеність ринку. Зараз хто хоче, той і називає себе органічним. Конкуренція недобросовісна. І відповідальності немає, бо немає урегульованого ринку. Регулювання може відбутися лише за тими законами, які вже більш-менш урегульовані, наприклад, Закон України «Про недобросовісну конкуренцію» чи Закон України «Про захист прав споживачів». Зрозуміло, що і вони недосконалі, але без них цього проекту про органічне виробництво, який зараз на розгляді Комітету не було б взагалі. Тобто з прийняттям цього закону не можна буде продавати органічне, якщо воно не є органічним. Це перше. Це і економічна мотивація для виробника, яка підтверджується довірою споживача. Адже одним із аспектів є простежуваність. І законопроект передбачає створення операторів (крім реєстру органів сертифікації та реєстру насіння). Це означає, що споживачі, які будуть в реєстрі точно будуть органічними. Зайти і перевірити цю інформацію зможе кожен і це, відповідно, збільшить довіру до органічнічної продукції, її стане більше і до неї збільшиться доступ. Адже зараз асортименту немає, це некомфортно для споживача, адже продукти потрібно вишукувати, довго замовляти і т.д. А цей законопроект захищає і виробника, і споживача одночасно.

Kurkul.com: А як щодо маркування органічної продукції? Воно не сприяє довірі споживачів?

Олена Березовська: Ми можемо сміливо сказати, що маркування органічної продукції в Україні унікальне. Цей знак єдиний захищений державою і зараз вже завершується його реєстрація, як інтелектуальної власності держави. Жодне маркування, ні ГМО, ні якісь інші логотипи не мали і не мають такого статусу.

Kurkul.com: Тарас Кутовий зазначав, що прийняття цього законопроекту посприяє експорту органічної продукції на зовнішні ринки. Чи погоджуєтесь з цією думкою? І чи не краще зробити ставку на реалізацію цих продуктів на внутрішньому ринку?

Олена Березовська: Не потрібно ставити в противагу внутрішній і зовнішній ринки. Треба працювати мудро. Я вважаю, що внутрішній ринок також треба розвивати, адже є ряд продукції, яка апріорі не може бути експортоорієнтованою. Але споживачі у нас бідні. Відсоток споживання органічної продукції дуже невеликий. Якщо ми будемо орієнтуватися тільки на внутрішній ринок, то він ніколи не буде розвиватися. Взагалі, зараз українське сільське господарство експортоорієнтоване. І це збільшить доходи населення, насправді-то. Так, не завтра, але експорт збільшить доходи населення і вони зможуть купувати органічну продукцію, яка орієнтована на внутрішній ринок: овочі, ягоди, молоко, м’ясо. Адже найуспішніші органічні компанії — ті, які більш-менш рівномірно розвивають внутрішній і зовнішній ринок. До того ж є ряд продукції, яка в Україні поки що апріорі нецікава. Наприклад, органічна полба. На неї в Україні не сформований попит, а в Європі він є, тож чому нашим виробникам не скористатися цією можливістю? Моя думка — не провокувати на вибір, а мудро поєднувати.

Тарас Кутовий абсолютно правий у тому, що українське органічне законодавство буде сприяти експорту, тому що Україна зараз у чорному списку імпортерів. І для того, щоб потрапити хоча б у «сірий» список, потрібно виконати ряд вимог. Так от наявність законодавства — це вже один з пунктів виходу з чорного списку. Врегулювання закону та його підтримка державою — також серед цих вимог. Як тільки Кабмін офіційно прийме стратегію Міністерства аграрної політики та продовольства «3+5», як закон — це вже буде офіційний документ, що Україна підтримує органічне виробництво.

Kurkul.com: Органічне законодавство і зміни в ньому — це великий крок вперед для органіки в Україні?

Олена Березовська: Саме так. Не потрібно боятися складнощів, які є зараз у існуючих виробників. Закон писав сектор і сміливо можу сказати, що співпраця громадськості з Міністерством у написанні цього закону є унікальною. Органічний сектор настільки вміє довести, що їм потрібно, що владі більше нічого не залишається, окрім як погоджуватися з тим, що це потрібно.

Вікторія Сумченко, Kurkul.com

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою