Олена Березовська: для органіки однаково важливі внутрішній і зовнішній ринки

357
0
Олена Березовська, голова громадської спілки виробників сертифікованої органічної продукції «Органічна Україна»
Олена Березовська, голова громадської спілки виробників сертифікованої органічної продукції «Органічна Україна»

Кілька днів тому Верховна Рада України зареєструвала проект Закону України № 5448 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції». Нині законопроект перебуває на розгляді Комітету з питань аграрної політики та земельних відносин. А ми тим часом вирішили обговорити його у бліц-інтерв’ю з головою громадської спілки виробників сертифікованої органічної продукції «Органічна Україна» Оленою Березовською.

Kurkul.com: Наскільки важливими для України є європейські стандарти контролю органічного сектору, про які йдеться в проекті закону, і чи готові зараз сільгоспвиробники виходити на цей рівень?

Олена Березовська: Звичайно, вони вже давно працюють за європейськими стандартами контролю. Органічне виробництво тим і унікальне, що виробники, які вирішують отримати цей добровільний надстандарт, якраз і погоджуються на європейські норми.

Kurkul.com: У проекті закону йдеться про те, що сертифікація органічного виробництва здійснюватиметься на платній основі за рахунок суб’єктів господарювання. Як ви до цього ставитеся? Чи правильний це шлях?

Олена Березовська: Так і було раніше. Ця сертифікація платна в усьому світі. Суб’єкт сертифікації оплачує інспекцію і оцінювання з власних коштів. У деяких країнах, в тому числі і в Україні є програма компенсації вартості сертифікації. Тобто суб’єкт сертифікації оплачує цю процедуру сам, після чого надає документи і держава відшкодовує цю сертифікацію. В Україні ця програма працює в трьох областях: Львівська, Житомирська і Полтавська.

Kurkul.com: Чи є перспектива, що в інших областях теж буде доступна ця компенсація?

Олена Березовська: Звичайно, що перспектива є. Все залежить від того чи будуть оператори. Тому що, наприклад, у Львівській області компенсацію за сертифікацію заклали в бюджет, але потрібна кількість виробників не набралася і бюджет «прогорів», грубо кажучи. Тому цього року на Львівщині відмовилися від цього шляху і сказали, що будуть підтримувати органічних виробників іншими методами. Полтавська область ризикнула і зараз вони розуміють, що це ризиковано, тому навіть проводили круглий стіл, на якому закликали виробників ставати на органічний шлях і інформували про цю систему компенсації. Але, щоб прийняти рішення стати органічним, добровільно отримати цей надстандарт — для цього треба мати іншу свідомість і розуміти мотивацію. Тому місцеві бюджети просто не хочуть ризикувати. Але на місцевому рівні це дуже легко приймається.

Kurkul.com: Чи збільшиться кількість органічних виробників з прийняттям цього законопроекту?

Олена Березовська: Так, адже це захищеність ринку. Зараз хто хоче, той і називає себе органічним. Конкуренція недобросовісна. І відповідальності немає, бо немає урегульованого ринку. Регулювання може відбутися лише за тими законами, які вже більш-менш урегульовані, наприклад, Закон України «Про недобросовісну конкуренцію» чи Закон України «Про захист прав споживачів». Зрозуміло, що і вони недосконалі, але без них цього проекту про органічне виробництво, який зараз на розгляді Комітету не було б взагалі. Тобто з прийняттям цього закону не можна буде продавати органічне, якщо воно не є органічним. Це перше. Це і економічна мотивація для виробника, яка підтверджується довірою споживача. Адже одним із аспектів є простежуваність. І законопроект передбачає створення операторів (крім реєстру органів сертифікації та реєстру насіння). Це означає, що споживачі, які будуть в реєстрі точно будуть органічними. Зайти і перевірити цю інформацію зможе кожен і це, відповідно, збільшить довіру до органічнічної продукції, її стане більше і до неї збільшиться доступ. Адже зараз асортименту немає, це некомфортно для споживача, адже продукти потрібно вишукувати, довго замовляти і т.д. А цей законопроект захищає і виробника, і споживача одночасно.

Kurkul.com: А як щодо маркування органічної продукції? Воно не сприяє довірі споживачів?

Олена Березовська: Ми можемо сміливо сказати, що маркування органічної продукції в Україні унікальне. Цей знак єдиний захищений державою і зараз вже завершується його реєстрація, як інтелектуальної власності держави. Жодне маркування, ні ГМО, ні якісь інші логотипи не мали і не мають такого статусу.

Kurkul.com: Тарас Кутовий зазначав, що прийняття цього законопроекту посприяє експорту органічної продукції на зовнішні ринки. Чи погоджуєтесь з цією думкою? І чи не краще зробити ставку на реалізацію цих продуктів на внутрішньому ринку?

Олена Березовська: Не потрібно ставити в противагу внутрішній і зовнішній ринки. Треба працювати мудро. Я вважаю, що внутрішній ринок також треба розвивати, адже є ряд продукції, яка апріорі не може бути експортоорієнтованою. Але споживачі у нас бідні. Відсоток споживання органічної продукції дуже невеликий. Якщо ми будемо орієнтуватися тільки на внутрішній ринок, то він ніколи не буде розвиватися. Взагалі, зараз українське сільське господарство експортоорієнтоване. І це збільшить доходи населення, насправді-то. Так, не завтра, але експорт збільшить доходи населення і вони зможуть купувати органічну продукцію, яка орієнтована на внутрішній ринок: овочі, ягоди, молоко, м’ясо. Адже найуспішніші органічні компанії — ті, які більш-менш рівномірно розвивають внутрішній і зовнішній ринок. До того ж є ряд продукції, яка в Україні поки що апріорі нецікава. Наприклад, органічна полба. На неї в Україні не сформований попит, а в Європі він є, тож чому нашим виробникам не скористатися цією можливістю? Моя думка — не провокувати на вибір, а мудро поєднувати.

Тарас Кутовий абсолютно правий у тому, що українське органічне законодавство буде сприяти експорту, тому що Україна зараз у чорному списку імпортерів. І для того, щоб потрапити хоча б у «сірий» список, потрібно виконати ряд вимог. Так от наявність законодавства — це вже один з пунктів виходу з чорного списку. Врегулювання закону та його підтримка державою — також серед цих вимог. Як тільки Кабмін офіційно прийме стратегію Міністерства аграрної політики та продовольства «3+5», як закон — це вже буде офіційний документ, що Україна підтримує органічне виробництво.

Kurkul.com: Органічне законодавство і зміни в ньому — це великий крок вперед для органіки в Україні?

Олена Березовська: Саме так. Не потрібно боятися складнощів, які є зараз у існуючих виробників. Закон писав сектор і сміливо можу сказати, що співпраця громадськості з Міністерством у написанні цього закону є унікальною. Органічний сектор настільки вміє довести, що їм потрібно, що владі більше нічого не залишається, окрім як погоджуватися з тим, що це потрібно.

Вікторія Сумченко, Kurkul.com

Не пропусти останні новини! Підписуйся на наші соціальні мережі та e-mail розсилку.

Выполнено с помощью Disqus
 

Матеріали до теми