Директор інформаційно-аналітичної компанії «ПроАгро» Миколи Верницького

Микола Верницький: Цьогоріч аграрії використовуватимуть менше МТР (Бліц-інтерв’ю)

2 жовтня 2015 277 0

В українському агросекторі, за словами заступника міністра аграрної політики та продовольства України Володимира Лапи, виникло занепокоєння динамікою проведення посівних робіт під урожай 2016 року. Kurkul.com вирішив запитати у директора інформаційно-аналітичної компанії «ПроАгро» Миколи Верницького, якими є проблеми осінньої посівної кампанії цього року та чим у майбутньому загрожують незадовільні темпи її проведення.

Микола Верницький пояснив, що насправді, глобальних проблем з осінньою посівною немає. За його словами, безумовно постраждають ті господарства, де була велика засуха. Але з точки зору ринку України критичної затримки не спостерігається.

Kurkul.com: Чи існує зараз проблема з проведенням осінньої посівної?

Микола Верницький: Дійсно, проблема існує. Адже за відсутності опадів, зокрема на півдні та сході України, аграрії змушені сіяти у суху землю з надією на те, що коли ситуація покращиться, насіння зійде. Є ділянки посівів, на яких зернові і озимий ріпак зовсім не зійшли. Але це не є критичним питанням, адже якщо буде тепла зима, та випаде сніг, посіви під снігом, з великою ймовірністю, зійдуть, та навіть розвинуться. Такі явища вже мали місце кілька років тому. Але, безумовно, відсутність опадів спричинить зниження врожайності в тих регіонах, де є посуха.

Kurkul.com: З яких причин виникають такі проблеми? Наскільки значну роль відіграють погоді умови?

Микола Верницький: Першим та основним чинником для темпів проведення посівної кампанії є погода. Так, затримка, яка виникла зараз, потенційно знижує врожайність і завжди залежить від погодних умов. Але якщо буде тепла зима, сприятливі весна та літо, врожайність за рахунок пізніх періодів може покращитись. А це компенсує зниження, яке ми спостерігаємо зараз. А погодні умови, як ми знаємо, у нас в країні мінливі. Зараз вони можуть бути несприятливі, а з часом ситуація різко змінюється. Така тенденція вже спостерігалась. До того ж, проблема не тотальна. Затримка стосується окремих господарств та окремих полів, на яких аграрії понесуть збитки. Але загальної картини по Україні це не зіпсує.

Kurkul.com: Чи існує проблема у аграріїв з матеріально-технічними ресурсами?

Микола Верницький: У цьому полі ситуація щороку незмінна. Першим постає питання нестачі коштів. Державою фінансування не виділяється вже більше 15 останніх років і це позитивно. Власниками підприємств все необхідне закуповується власними силами. Бізнесмени завжди шукають компроміс, наприклад, купують частину дорогого елітного насіння та частину вітчизняних сортів або ж сортів української чи власної репродукції. Можна сказати, що у 2015 році аграрії використовуватимуть менше матеріально-технічних ресурсів. Але досвід вказує, що це не обов’язково призведе до зниження врожайності. Адже й у 2014 році власники сільських господарств скаржилися на девальвацію, подорожчання ресурсів та нестачу коштів. Врожай же зібрали не набагато менший, ніж попереднього року, хоча й знизили посіви кукурудзи. А врожай пшениці був вищий, ніж позаторік, чому посприяли погодні умови.

Тобто фактор економії присутній, але не основний. За рахунок зниження витрат, звісно ж, можна варіювати прибутком. Проте собівартість продукції при цьому зазвичай кардинально не змінюється.

Kurkul.com: Дякуємо за розмову!

Дарина Козоріз, Kurkul.com

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою