Сергій Галузін, співвласник ТОВ «Агро-Ленд»

Сергій Галузін: Концепція ринку землі — це тотальний обман

11 травня 2017 951 0

Земельна реформа залишається актуальним питанням для сільгоспвиробників і простих селян. Варто лише зачепити аграріїв словосполученням «ринок землі», як одразу ж виникає гаряча та активна дискусія. Здається, що українці розділилися на два табори, які ніяк не можуть порозумітися. Але ми знаємо, що скільки людей — стільки і думок, тому публікуємо ще одну точку зору на законодавчі земельні ініціативи від людини, який також має у власності землю.

Співвласник ТОВ «Агро-Ленд» Сергій Галузін в сільському господарстві кілька років. На полях Київщини вирощує сою, пшеницю, соняшник, ріпак, озимий і ярий ячмінь. Окрім цього сіють нут, гречку, сочевицю та квасолю.

Під час конференції «Угорський та український досвід АПК» Сергій Галузін розповів нам, що думає про відкриття ринку землі та рейдерські атаки.

Kurkul.com: Під час конференції з вуст Ольги Трофімцевої ми з вами почули позицію Мінагропроду щодо ринку землі. Ви ж виступили з різкою критикою у напрямку міністерства. Поясніть, у чому бачите «промахи»?

Сергій Галузін: Тут навіть справа не в моїй позиції. Зверніть увагу на тези, які нам сьогодні озвучили: «Ми хочемо досягти прозорості…». Це якась ефемерна прозорість. Так само «прозоро” нас можуть обікрасти. Стосовно ринку землі я підтримую позицію експерта Жан-Жака Ерве, який знає і розуміє і європейський, і наш ринок. В Україні зараз роблять акцент на експорт, пропонують фермерам виходити на іноземні ринки, але ж у цьому випадку прозорість — димова завіса. Ми розуміємо, що аграрії Європи занепокоєні, бо ми стаємо колосальним конкурентом. Вони боялися ще й раніше, коли Україна отримувала незалежність, тому що розуміли, що українські фермери будуть «рости», але це трапилося не так швидко. Зараз нам вдалося налаштувати шикарний механізм роботи. Є деякі складнощі щодо оренди, але вони майже всі вирішені. Ми «приладналися» до цієї землі, відпрацьовуємо технології, маємо сучасну техніку та обладнання, ми досить потужно розвиваємося. Є об’єктивні показники, адже на нашу адресу надходить купа інвестицій із Заходу. Сільськогосподарська Україна перебуває у колосальному драйві і стрімкому рості. Нам здається що це вже ніби само собою розуміється, що так буде завжди. Але одна необдумана дія на державному рівні може нанести невиправну шкоду (урон). Рух цієї налагодженої машини так сповільниться, що ми будемо відчувати що ми з автобану вилетіли в кювет. Та ще й кілька разів перевернемося.

Kurkul.com: Тобто, земельна реформа лише додасть клопотів сільгоспвиробникам України?

Сергій Галузін: Так. Усе зруйнується, не буде росту, якого ми досягали роками, будь-який математичний розрахунок це доводить. Але цього ніхто не хоче бачити, тому що комусь потрібно заробити $10-20 млрд на торгівлі. Завдання тих, хто у керма та біля нього — встигнути «заробити» мільярди. Ми розуміємо, що є тиск з боку МВФ, але можна домовитись, вирішите це питання. А наразі усі зміни і реформи призведуть до того, що зруйнується випрацюваний механізм роботи, мінімум п’ять років, а то і всі десять галузь буде «судомити». У райони вже зараз заїжджають рейдери, які беруть у селі пісок, який ніколи не оброблявся. До того ж, і вони не збираються обробляти ці ділянки, їм головне «зайти», повисмикувати договори оренди. Це вже підготовка до відкриття ринку землі. Зараз рейдери вийшли на новий рівень, вони потужно співпрацюють з юристами і будуть створювати проблеми всім людям, що працюють на землі.

Kurkul.com: І що, на Вашу думку, буде далі?

Сергій Галузін: Розумієте, поле на 100 га — це як автомобіль: уявімо, що він на хорошому ходу, гарно працює, а ми починаємо виривати з нього деталі (причому доволі вміло). Зняли лобове скло — швиденько ви їдете? У п’ять разів повільніше. Колеса спустимо — ви вже майже не їдете. Так і з землею. Країна і так переживає не найкращі часи, курс долара ледве тримаємо, а якщо знову Україна недоотримає кілька мільярдів валютної виручки, що буде тоді з курсом? Мене приголомшує те, що немає ніякого прорахунку, нам просто замилюють очі. Постійно наводять приклади про ціни на землю в Польщі, Румунії, Болгарії… А чому ніхто не говорить про Росію, де ринок землі відкрили більше десяти років тому? Найдорожча земля в Росії — Кубань, Ростовська область, де чорноземи глибиною 7 м. І ця земля коштує $2 тис. Але ж у всіх порівняльних таблицях немає Росії. Тому що треба розбудити почуття жадібності, щоб люди подивились на високі ціни і захотіли продавати. Та ніхто не хоче зрозуміти, що в Україні земля не буде продаватися за великі гроші, бо їх у нас просто немає, ніхто не готувався до такої «підстави». Ми вкладали кошти в техніку, у нові технології, а тепер бах! — і така підніжка.

Kurkul.com: Ви вважаєте, що потрібно залишити все без змін і працювати у напрямку експорту?

Сергій Галузін: Так, удосконалювати ту систему роботи, яку ми будували роками. Із відкриттям ринку землі рейдерів стане в тисячу разів більше. Вони зараз взагалі всі соки витиснуть з селян та фермерів. Є один фінансовий потік, який створили аграрії, а ця «барижна орда» тепер намагається вчепитися в нього. З боку представника Мінагропроду Ольги Трофімцевої зараз було б чесно вийти і сказати: «Це все повна нісенітниця, я подаю у відставку, ось мій маніфест». І її б поважала вся країна. Я не розумію, чому вони так чіпляються за свою роботу. Я розумію, що вона дає, але ж люди самодостатні, вони можуть вчинити чесно.

Kurkul.com: Чи бачите якісь шляхи боротьби з рейдерством? Як уникнути беззаконня?

Сергій Галузін: З цим складно. Я не буду називати фірми, нас теж намагалися у деяких селах «рейдерити». Вони заїжджають і говорять: ми все зробимо для того, щоб отримати шмат землі, знайдемо двадцять бабусь у селі, дамо їм по кілька тисяч гривень, застосуємо фізичну силу, але «вліземо». Тільки ж у них зовсім інша мета — не працювати, а нам заважати.

Kurkul.com: А Ви особисто експортуєте свою продукцію?

Сергій Галузін: Ні. Нам потрібно працювати у напрямку експорту, але не зараз. Ми ще до цього прийдемо, все повинно відбуватися поетапно. Зараз ми відточуємо технологію, доозброюємося, вже досягли пристойних показників, нормально працюємо. Експорт — не самоціль, ми хочемо зробити економічно ефективне виробництво, ми над цим працюємо і у нас це виходить. Тільки б не заважали.

Kurkul.com: Пане Сергію, дякуємо за розмову і бажаємо досягти поставлених цілей!

Вікторія Сумченко, Kurkul.com

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою