Фермерське господарство «Родюче», що знаходиться у Кропивницькому районі, вже другий рік поспіль вирощує баштанні культури. За словами керівника Геннадія Тактарова, через проблеми з цінами на соняшник він перепрофілював свою діяльність та з допомогою агрономів з Херсонщини почав освоювати вирощування спочатку кавунів та динь, а тепер і томатів.
Цього року аномальна спека додала складнощів — овочі потребували більше зрошення і достигали раніше. Але в області продукція Геннадія Тактарова має попит. І як говорить сам фермер, якби були більші площі — то проблем зі збутом точно б не було.
Геннадій Тактаров: Починав із вирощування сої та соняшника. Це було 15 років тому. Тоді в мене було 200 чи 300 га. Баштанні почав вирощувати у 2023 р. Через військові дії на Херсонщині вирішив спробувати стати постачальником смачної і корисної продукції в нашому регіоні. Разом з тим пробуємо вирощувати томати та цибулю. Але цибулею займатися вже не хочеться більше. Немає ні попиту, ні ціни цього року. А зберігати в нас немає досвіду. Лише перший рік попробували.
Наступного року будемо дивитися у підсумку, що отримали цьогоріч, і тоді вже вирішувати. Можливо, перейдемо на більш вигідні культури.
Геннадій Тактаров: В основному так, але нас консультували агрономи з Херсонщини, які нині вимушено проживають на території Кіровоградщини. Радили, підказували. І ще будемо на майбутнє консультуватися, бо баштанні — то непростий вид діяльності. Та й ґрунти Кіровоградщини відрізняються — маємо тут чорноземи, а на Херсонщині більш піщані ґрунти. Але клімат вже цього літа такий, як і там. Сонце не менш палюче, ніж в Херсоні.
Геннадій Тактаров: Якщо вирощувати чітко за технологічною картою, то проблем зі шкідниками не буде. У різні періоди, різні фази розвитку рослина потребує класичного обробітку. Його чітке дотримання гарантує відсутність проблем.
Геннадій Тактаров: Близько 10 га.
Геннадій Тактаров: Вирощуємо в основному гібриди Бомбейро F1 та Атаман F1, але пробуємо і більш нішеві – жовті, наприклад. У нас приблизно однаково ранніх та середньої стиглості. Підбирали для поступового достигання, аби не було значного навантаження у період збору врожаю.
Геннадій Тактаров: Так, через аномальну спеку в цьому році достигло швидше все. Кавуни, наприклад, приблизно на 2-3 тижні раніше. Цього літа дуже спекотно, що додає складнощів та потребує більше зрошення. Дуже яскраве сонце та спека впливають на рослини, вони можуть підгоріти.
Геннадій Тактаров: Важко говорити про витрати в цей час, оскільки ми тільки почали збір врожаю. Додаються перебої з електроенергією та використання генераторів, а це також впливає на витрати.
Читайте також: Кавуни на глині Прикарпаття — історія релокації господарства з Харківщини
Геннадій Тактаров: Минулого року ціна на кавун була взагалі висока – на рівні 25-30 грн/кг. І це був початок-середина липня. Зараз же вже на початку липня ціна вдвічі менша — 10-15 грн/кг.
Геннадій Тактаров: Ми обрали для себе два гібриди: ранньостиглий Нево F1 та середньостиглий Ребека F1. Ранньостигла трохи менша за розміром. Хоча цього року вони достигли майже разом. Ми їх випробували минулого року, лишились задоволеними, тож посадили знову.
Минулого року у нас один сорт динь просто випав. Бо є свої тонкощі, яких ми тоді не знали. Коли дині починають достигати, треба завершувати полив. Скажімо так, їх не можна ні пересушувати, ні надмірно поливати.
Геннадій Тактаров: На диню ціна трішки менша, ніж минулого року – приблизно на 30%.
Геннадій Тактаров: Ви знаєте, треба рахувати. У кожному індивідуальному випадку вона буде різною, зважаючи на те, як хто вирощує. Припустимо, посіяти просто сівалкою – то одна історія, якщо прокласти зрошення, провести воду – то вже інша. Ми от, наприклад, накривали ще все плівкою, робили «термос» – то додаткові витрати.
Ми от другий рік пробуємо вирощувати томати, але у нас немає напрацювань у цьому напрямку. Минулого року вирощувати їх більше для себе. Цього року розширили. Будемо пробувати гуртовий продаж.
Щодо прибутків, я не можу поки нічого говорити, оскільки це різні культури, погодні умови різко змінилися. Ми просто робимо все за класичними технологічними картами вирощування, то буде видно за результатами пізніше
Геннадій Тактаров: Наші клієнти — це супермаркети і гуртові покупці. Замовлення є. Стараємося максимально швидко реалізовувати, бо на палючому сонці продукція в полі підгоряє.
Геннадій Тактаров: У різних супермаркетів різні вимоги. З одними вдається працювати, з іншими – ні.
Геннадій Тактаров: Наприклад, одна з мереж супермаркетів хотіла працювати з нами, але їхні умови були занадто складними для нас. Вони вимагали, щоб ми доставили товар в спеціальних ящиках і зберігали продукцію в холодильнику з температурою 12-14 градусів. Ми не маємо такої техніки. Це потребувало б додаткових витрат з нашої сторони. Ми тільки почали цим займатися. Лише другий рік. У нас ще недостатньо досвіду та й коштів. Тому збуваємо продукцію у ті супермаркети, які мають простіші вимоги.
Геннадій Тактаров: Це зовнішній вигляд, середня вага, стиглість. Для нас це зрозумілі та зручні умови. Тому працюємо. І могли б більше працювати та постачати, якби мали більші площі під баштанними.
Геннадій Тактаров: Скажу так, різниця, звичайно є. Але в умовах аномальної спеки нам вигідно працювати з усіма. Аби лиш нічого не лишалось в полі, бо просто псуватиметься.
Геннадій Тактаров: Були такі моменти. Але ми співпрацюємо з переробними заводами, які забирають некондицію на концентрат. У деталі я не вдавався.
Геннадій Тактаров: Найгострішою проблемою була і лишається нестача води. Потрібно десь переїжджати ближче до водойм. Потужностей нашої свердловини і басейну для зрошення не вистачає. Тому возимо машинами. Але от як ви приїхали, спека наростає, техніка зламалася. Складна ситуація.
Геннадій Тактаров: Та всієї техніки потребує, що і зазвичай. Однак, що характерно для баштанних – тут потрібно багато ручної праці. А так – звичайні трактори, робимо класичну оранку.
Геннадій Тактаров: Так, пробували посадкову машину для розсади. Але вона підходить лише для однієї культури. Пробували використовувати її під різні, але то не підходить міжряддя, то не підходить кількість в рядку. Ну це вже деталі, нюанси. Тобто якщо це посадкова техніка для кавуна, то вона підходить виключно для кавуна, якщо томат – то виключно для посадки томатів. Ну поки обходимося ручною працею. Ну і збір вручну.
Геннадій Тактаров: Так, сезонні. Ми з ними укладаємо договір цивільноправового характеру на висадження розсади, на збір урожаю. Загалом людей 10 працює.
Геннадій Тактаров: Загалом маємо 40 га.
Геннадій Тактаров: Уся земля орендована, своєї не маємо.
Геннадій Тактаров: Поки маємо не ті статки, аби купувати землю.
Геннадій Тактаров: Подивимось, але це залежить від багатьох факторів. Нам потрібно мати достатньо землі й ресурсів, щоб вирощувати більше продукції. Ми також повинні враховувати ринкові умови та попит на нашу продукцію. Якщо все піде добре, ми зможемо розширитися і продовжимо підтримувати вітчизняне виробництво. Але дай Боже цей рік пережить, а потім вже будемо думати про наступний. Тут така ситуація в країні, що незрозуміло, як ми будемо діяти наступного року. Планувати дуже складно. Живемо тут і зараз. Цього року зберемо те, що виростили, а потім будем планувати далі.
© Ірина Кошкіна, Kurkul.com, 2024 р.
Вибір редакції
Не пропусти останні новини!
Підписуйся на наші соціальні мережі та e-mail розсилку.