Сергій Прилуцький, голова ФГ «Прогрес»
Kurkul.com

Сергій Прилуцький: Виробники яєць кожного дня працюють у збиток

14 вересня 2017 277 0

Під час АгроЕкспедицій Kurkul.com зустрічає багато яскравих особистостей, які довгий час працюють у сільському господарстві. Одним із таких корифеїв аграрної галузі є голова ФГ «Прогрес» Сергій Прилуцький. У розмові з фермером ми дізнались про реалії виробництва яєць та переробки сільгопродукції, а також про те, якою є конкуренція за землю між фермерськими господарствами.

Kurkul.com: Сергій Олексійович, розкажіть як ви опинилися в аграрній галузі, з чого починали?

Сергій Прилуцький: Сам я інженер за освітою, у сільське господарство прийшов за настановою партії у 80-х роках. В цьому кабінеті починав працювати головою колгоспу, а після реформування аграрної галузі став власником фермерського господарства. Починали ми зі свинарства, тримали ВРХ, а в 2003 році занялись птахівництвом, але з часом залишилась тільки птиця, вирощування сільгоспкультур і переробка.

Kurkul.com: Ваше господарство довгий час займалось свинарством і розведенням ВРХ, чому зараз відмовились від цих напрямів?

Сергій Прилуцький: Так склалося, що собівартість утримання свиней була дуже висока. Ми тримали їх дуже довго, потім, у зв'язку з тим, що економіки не було, змушені були вирізати, з коровами склалася та ж історія. Зараз переживаємо ту ж проблему на птахофабриці. Собівартість птиці — 12 грн, а ціна яйця — до 5 грн. То, відповідно, ми розуміємо — рано чи пізно ми змушені будемо розлучитися з цим напрямом, якщо у країні щось не зміниться.

Kurkul.com: Ви займаєтесь лише виробництвом яєць?

Сергій Прилуцький: Так м ’яса в нас немає, тільки яйце. Ми завозимо маленьких курчат з Кожухівської птахофабрики, вирощуємо до 90 днів і утримуємо цю птицю ще 14 місяців. Маємо 43 тисячі курей на один оборот. Після цього птицю забиваємо і Мелітопольський м'ясокомбінат її забирає. Так виробництво не переривається цілий рік.

Kurkul.com: Чому займатися птахівництвом зараз стало збитково?

Сергій Прилуцький: Зараз фермери масово вибивають курей, виробництва становиться все менше. А люди як їли, так і їдять. Як тільки не стане курей — ціна яйця буде висока. Зараз все до цього йде, чекаємо. До Нового року, я думаю, ціна буде вже за 15 грн. Той, хто залишиться на ринку, розуміє, що кожен день у нього є збиток, тому що не можна продавати нижче собівартості. Але тут нікуди не дінешся, якщо птицю посадив, то 14 місяців її треба утримувати, не зважаючи на збитки. У цьому і заключаються складності виробництва яєць.

Kurkul.com:  Ви маєте переробний комплекс, для яких цілей він будувався, що там виготовляєте?

Сергій Прилуцький: У 2004 р. ми побудували великий переробний комплекс, щоб годувати птицю. Нам був потрібен соняшниковий шрот, коли починали займатись птахівництвом, з його якістю були проблеми, тому маємо своє виробництво. Також виготовляємо соняшникову олію. У нас є партнери, які купують олію. Вони самі приїжджають і купують. Це компанія «Оліс» відомий в Запоріжжі  виробник майонезу і олії. Ще є млини, є крупоцех, є макаронний цех. Все понабудовували, але на жаль, вони не працюють.

Kurkul.com: Для переробки соняшник самостійно вирощуєте, які ще культури вирощує господарство?

Сергій Прилуцький: Ми обробляємо трохи більше 4 тис. га, на яких вирощуєм кукурудзу, пшеницю, ріпак і соняшник. Протягом 5 років пробували свої сили у виробництві сої, але проти природи не підеш — вона у нас не прижилася.

Kurkul.com: Ви говорили, що в колгоспі було 5 тис. га, зараз у вас 4,5 тис. га — це люди забрали землю і самі обробляють?

Сергій Прилуцький: Люди забрали, віддали іншим, може більш ефективним господарям. Конкуренція за землю у нас є, була і буде. Так сталося, що у тебе можуть забрати землю у яку ти сьогодні вклав. Ніхто не хоче брати собі ділянки з бур’янами, занедбані території. Зараз людина приходить на готове, туди,  де хтось уже вклав кошти, гербіциди, обробив ґрунт, а він побачив, що там все добре і дає більше тільки для того, щоб переманити когось. Конкуренти відслідковують у госреєстрах дати закінчення договорів і переманюють пайщиків вигіднішими умовами.

Єлизавета Кудиненко, Kurkul.com

Виконано за допомогою Disqus