Мирон Пундор, експерт з агроефективності

Мирон Пундор: Нестача бджіл на запиленні соняшника коштує аграріям 15 млрд на рік

28 вересня 2017 1224 0

Запилення ентомофільних культур (соняшник, ріпак, гречка, сади, ягідники, баштанні культури) відіграє важливу роль у формуванні зав'язі та відповідно отриманні врожаю. Не останню роль у цьому процесі відіграють бджоли. І хоча соняшникового меду збирають найбільше в Україні, розміщення бджіл якомога ближче до посівів вигідне не лише пасічникам. Виявляється, аграрії серйозно  недооцінюють співпрацю з бжолярами.

Kurkul.com вирішив з'ясувати вигоди співпраці пасічників і рослинників й звернувся до експерта з агроефективності Мирона Пундор.

Kurkul.com: Розкажіть, чому саме тема повноцінного запилення соняшнику зацікавила вас найбільше?

Мирон Пундор: Захопився я дослідженням цієї теми тоді, коли дізнався, що в Україні під соняшником 6 млн га. А коли провів паралель між тим, скільки бджолосімей утримується і скільки потрібно для запилення, то взагалі вжахнувся!

Україні потрібно щонайменше 6 млн бджолосімей для запилення соняшнику, тоді як фактично їх менше 3 млн. До того ж половина з них розміщена стаціонарно. Недозапилення обходиться аграріям в недоотриманні 10-40% товарного соняшнику (за даними ННЦ «Інституту бджільництва ім. П.І.Прокоповича»). А це не мало, не багато більше 1,5 млн т товарної продукції на суму близько 15 млд грн/рік. По простому, щорічно аграріїї недоотримують близько 2,5 ц або 2500 грн з кожного га соняшнику. Коли на полі достатньо комах —  зменшується кількість пустоцвіту, збільшується виповненість зерна та відсоток олійності, скорочується термін цвітіння (відповідно прискорюється дозрівання зерна).

Kurkul.com: Скільки бджіл потрібно для запилення одного гектару посівів?

Мирон Пундор: Одна здорова бджолина сім’я налічує 30-60 тисяч робочих бджіл. Для ефективного запилення посівів соняшника фахівці із запилення рекомендують 1-2 бджолосімї на 1 га. Потреба залежить від густоти посівів (коливається від 35-40  до 80 тис на поливних землях), відстані від вуликів до квітуючих масивів, сили бджолосімей та фази іх розвитку. 

Kurkul.com: Деякі пасічники стверджують, що сучасні гібриди соняшнику не виділяють нектару, тому використання бджіл є неефективним, чи є так насправді?

Мирон Пундор:  Частково правда. Але вже сьогодні селекціонери працюють над виведенням гібридів, які приваблюють комах. Найбільшою проблемою є посуха. Коли у грунті відсутня продуктивна волога, тоді дуже слабо виділяється нектар, відповідно бджоле неохоче відвідують суцвіття. Мало того, під час дефіциту вологи соняшник утворює вязкі виділення, які здатні погубити бджіл.

Kurkul.com: Для ефективної роботи бджіл вулики потрібно правильно розмістити, чи не так?

Мирон Пундор: Це є однією з важливих передумов ефективного запилення. Комах потрібно розміщувати так, щоб найбільш віддалена частина посівів знаходилась на відстані не більше 2 км. Чим ближче знаходяться вулики до квітуючого поля, тим більше вильотів та відвідувань квітів зроблять бджоли. Зі збільшенням відстані польоту ефективність запилення зменшується. Велику роль відіграє своєчасність підвезення бджіл до посівів.

Kurkul.com: Якщо більшість вуликів в Україні розміщено стаціонарно, як їх підвезти до посівів?

Мирон Пундор: З цією метою найбільш зручними є спеціальні кочові платформи. Часто використовують бджолопавільйони або маніпулятори для погрузки/розгрузки вуликів. Хоча найбільш розповсюдженим, і при цьому трудомістким, є ручна погрузка, перевезення, розгрузка вуликів. На жаль…

Kurkul.com: Скільки зараз коштують послуги по запиленню?

Мирон Пундор: Ринок цих послуг наразі формується. Прийнято вважати, що пасічник отримує мед з медоносів і цього достатньо для нього, але це не так.  Потрібно взяти до уваги, хто і на на яку відстань буде їх перевозити, хто забезпечуватиме охорону, обслуговування тощо? Тож ціни на такі послуги різняться, цьогоріч було від «дякую» до 300 грн/бджолосімю на товарному соняшнику та від 500 грн/сімю на ділянках гібридизації. А загалом потрібен час, щоб аграрії переконались в тому, який ефект від запилення і усвідомили рівень дефіциту комах під час цвітіння!

Kurkul.com: дякуємо за цікаву розмову!

© Єлизавета Кудиненко, Kurkul.com, 2017 р.

Виконано за допомогою Disqus

+ 15° ... + 6°

Вітер

2м/с

Опади

0мм

Вологість

66%
Матеріали за темою