Костянтин Супрун, співвласник ПАФ «Санті»

Костянтин Супрун: Люблю соняшник, а з кукурудзою майже граю в лотерею

19 жовтня 2017 723 0

Під час АгроЕкспедиції Кукурудза 2017 ми завітали в гості до приватної агрофірми «Санті» в с. Верхньоінгульське на Кіровоградщині. Це господарство можна назвати показовим сімейним підрядом. Керує тут справжній аграрний тріумвірат: батько-засновник фірми Василь Супрун, його син Костянтин Супрун і їхній зять Микола Байбарак. У кожного з них — своя роль в управлінні господарством.

Тож про свою роль у приватній арофірмі «Санті» команді Kurkul.com розповів сам Костянтин Супрун.

Отже, Костянтин Супрун спеціалізується на агрономічних рішеннях, експериментах на полях та роботі з пайовиками. Також він любить ходити на полювання, їздити на спортивних мотоциклах, грати у волейбол. А ще бере участь у житті району та є активним членом «Аграрної самооборони».

Kurkul.com: Чому обрали таку незвичну для українців назву агрофірми — «Санті»?

Костянтин Супрун: Підприємству «Санті» уже 16-й рік. Назву обирали спільно. Тато каже, що це в честь світлої і сонячної долини чаю.

Вивіска з незвичною назвою господарства

Kurkul.com: Яким напрямком Ви займаєтеся в господарстві?

Костянтин Супрун: Більше, напевно, я вирощую соняшник в господарстві, це мій профіль. Люблю його, приємно дивитися на цю культуру. Ось у мене батько любить вирощувати пшеницю. Він на неї їздить дивитися кожен день: як вона проростає, як кущиться. Микола (Микола Байбарак — ред.) любить кукурудзу, а я соняшник. Кожен взяв свою ланку, на мені ось соняшник. Ним займаюся вже 12 років. Тож  уже  здалеку за кольором соняшнику можу визначити, що йому не так. Якихось особливостей технології немає. На нього треба дивитися як на живу людину: якщо щось не так, значить, йому чогось не вистачає. Все видно на полі, із кабінету ти цього всього не побачиш. Сидиш на полі, дивишся на рослину і тобі все на місці видно.

До слова, нині земельний банк «Санті» становить 2 тис. га. Вирощують озиму пшеницю, ячмінь, ріпак. Але найбільше тут справді посіяли соняшнику (730 га) і кукурудзи (480 га).

Kurkul.com: Які проблеми доводиться вирішувати у вирощуванні соняшника?

Костянтин Супрун: Багато проблем. Наприклад, у нашому районі дуже поширився вовчок. Є в нас багато пайовиків, які йдуть-приходять і відразу самі намагаються 2 роки посіяти соняшник по соняшнику, деякі сіють 10 років на одному полі. А при сприятливих умовах вовчок поширюється добре. Ось ці фермери, які по 5-10 років сіють на одному місці, нам дуже «допомагають». І тому вовчок поширюється швидко. Зараз вирощувати соняшник складно, треба з вовчком боротися, підбирати правильний посівний матеріал.

На даний момент будемо скорочувати посіви цієї культури. Будемо сіяти більше кукурудзи, тому що вона провокує проростання насіння вовчка. То намагаємося використовувати технологію Clearfield®, але вона повністю вовчок не вбиває і знищує тільки видимі частини.

Вовчок на полі

Kurkul.com: Що найбільше запам’яталося у Вашій соняшниковій історії?

Костянтин Супрун: Якось за добу наш оператор прибрав 137 га соняшнику. Це був рекорд, я ще по супутнику перевіряв, очам своїм не повірив.

Соняшник перед збором урожаю

Kurkul.com: Ви плануєте збільшувати площу під кукурудзою. Які особливості її вирощування у «Санті»?

Костянтин Супрун: Технологія починалася з того, що нам потрібно було підібрати собі правильне ФАО для нашого дуже посушливого регіону. Зараз це 280-290. Максимальний урожай в цьому році у сусідніх господарствах становить 2,5-3,5 т/га. У нас планується зібрати не менше 6 т/га. Це, звичайно, для інших не показник, але для нас це середньо завищена планка.

Половини початку кукурудзи

Намагаємося застосовувати мінімальну технологію обробки ґрунту. Тут працював DMI Ecolo Tiger 530 на глибину 32 см. Навесні провели культивацію 12-метровим культиватором John Deere 960. Для посіву використовували сівалку John Deere 2126 CCS. Густота посіву 50 тис./га із міжряддям 70 см. На таку густоту ми виходили довго — років п’ять. Також ми виходили на чистоту поля, це було важко, тому що було багато препаратів, які не працювали. Зараз ми працюємо з МайсТер®, він працює відмінно, забирає всі бур'яни з поля. Поки ми не скаржимося, ця технологія нас влаштовує.

Читайте за темою: АгроЕкспедиція Кукурудза 2017. Кіровоградська область: Санті та Шанс

Сіяли в 20 числах квітня. Ми тут з кукурудзою як в лотерею граємо. Якщо є хоч якась можливість вийти на поле після снігу, у першу чергу сіємо кукурудзу. Практично по болоту. І посів інших основних культур намагаємося теж розтягнути.

Kurkul.com: Експериментуєте на полях? Як і з чим?

Костянтин Супрун: Із добривами для кукурудзи проводив експерименти разів 20. Є люди, які кажуть, потрібно вносити під корінь, потрібно вносити під оранку. Але я зі своєї практики скажу: кукурудза у нас більше бере листом, показує кращі результати. Те, що кидаєш під корінь, вона не бере, тож ми добрива на кукурудзу вносимо, в основному, листом.

Ще звернули увагу на сорго. Ми плануємо запускати цей проект. Але зараз через посушливі умови потрібно міняти, наприклад, ріпак на сорго, думаю. У наших умовах воно при нормальній врожайності 4,5-5 т/га покриє витрати, які могли б дати на соняшнику або ріпаку. Ми колись уже вирощували біле сорго на зерно на 250 га. Із ним було дуже складно. По-перше, в перший рік був неправильний підхід до обробки й посіву. По-друге, зі збутом було важко, тому відмовилися на невизначений період. А зараз хочемо повернутися до вирощування сорго.

Kurkul.com: А безпосередньо Ви займаєтеся рішенням управлінських завдань у господарстві?

Костянтин Супрун: Не без цього, звичайно. У нас немає ні штатного агронома, ні інженера. Бо робота агронома залежить від сонця і дощу. Неврожай — значить, дощу не було. Урожай — значить, приходить і каже «Дайте мені премію, тому що був дощ». Нам така одиниця в бою не потрібна, точно так же, як і інженер. Бо ми праюємо із сервісом для нашої техніки. Фахівці приїхали й точно знають, де шукати проблему. І все можуть зробити за 15 хвилин.

Усього працює 32 людини в «Санті». Це переважно місцеві селяни. Механізаторів у нас 16, навіть більше, ніж фактично треба. Але штат скорочувати не плануємо. Я просто не можу звільнити і відправити додому людей, які з нами пройшли все від самого початку. Адже це і з їхньою допомогою ми змогли купити нову техніку і далі господарювати.

Насамкінець трошки до сказаного додав і бізнес-партнер Костянтина, а за сумісництвом його зять Микола Байбарак.

«Костя працює в нас і з пайовиками. Він з ними проводить бесіди, доносить їм всю інформацію, що у нас відбувається в господарствіі. Це радує, тому люди не йдуть, людям подобається у нас. Важко чути від колег, коли говорять, що їх пайовики дуже погано відгукуються. За період більше 10 років жоден із 290 людей, які у нас є пайовиками, не сказав, що наша родина непорядна. Це  результат нашої спільної роботи», — розповів Микола Байбарак.

А оскільки останнім часом Кіровоградщина опинилася в епіцентрі аграрного рейдерства, то в «Санті» вирішили одними з перших стати на захист свого і всіх сусідніх господарств. Тож Микола додав, що Костянтин Супрун очолює у Верхньоінгульскому місцевий осередок «Аграрної самооборони».

Костянтин Супрун (справа) та Микола Байбарак (зліва), співласники агрофірми «Санті»

Kurkul.com: Дякуємо за розмову!

© Катя Капустіна, Kurkul.com, 2017 р.

Виконано за допомогою Disqus