Реклама
Кролі

Федорів «Ковчег», або історія племінного розплідника кролів

24 січня 2018 1835 0

Вирощування кролів, на перший погляд, звична справа, якою важко когось здивувати. М’ясо у цих тварин смачне та цінне — білків у ньому найбільше, а холестерину — найменше. Друга корисна похідна — кролячі шкурки. Хутро з кролів приємне на дотик, пухнасте, має безліч цікавих відтінків. Але для Федора Капелюшного розведення кролів — навіть не хобі, а сенс життя, тому всі тварини на фермі «Ковчег-2006» доживають своє щасливе життя. З аграрієм ми поговорили про перспективи вирощування різних порід «вухастих» в Україні, схрещення і репродукцію нових порід.

Kurkul.com: Розкажіть про своє господарство, чим ви займаєтесь?

Федір Капелюшний: Ми знаходимося у с. Нова Павлівка на Кіровоградщині. Маємо півтисячі кролів. Основний напрям діяльності — виведення, схрещення та репродуктивне розведення. Зараз вирощуємо 15 різних порід кролів — це полтавське срібло, білий панон, «строкачі» (строкатий німецький велетень — ред.), каліфорнійські та інші. Особлива гордість — порода, яку ми вивели самостійно, називається новопавлівська білооста.

Федір Капелюшний і Катерина Капустіна
Федір Капелюшний і Катерина Капустіна

Kurkul.com: Хто ви за фахом? Чому вирішили займатись розведенням кролів?

Федір Капелюшний: Я викладач, кандидат технічних наук, а простіше кажучи — інженер-механік. До речі, для свого господарства самостійно зробив два млини і гранулятор для корму. Моя історія почалась з того, що у першому класі сусіди подарували мені два кроля. В 11 років я вже виводив нову породу. На початку 90-х взяв 3,5 га землі й почав займатись розведенням більш масштабно. Мною рухає цікавість, люблю експериментувати.

Kurkul.com: Розкажіть про селекцію. Ви закуповуєте тварин за кордоном?

Федір Капелюшний: У нас дуже велика проблема в Україні з кролівництвом, із тим, що не має припливу «нової крові». Нехай будуть ті самі породи, але ж потрібна інша кров — селекція. Купуємо кролів у нашому регіоні але, буває, що починаю досліджувати родовід, а тварина — моя. Тому часто відбувається виродження на фермах. Я знаю, що деякі господарства закрилися через це.

Kurkul.com: Ви зареєстрували нову породу кролів, чим вона цікава?

Федір Капелюшний: Взагалі реєстрація — складна процедура, в матеріальному плані у тому числі. Потрібно мати, як мінімум, 500 однотипних кролиць, щоб була підстава зареєструвати породу. Я зареєстрував Новопавлівську Білоосту породу в 1999 р. Ці кролики відрізняються тим, що у них білий низ і чорний верх. Їх можна вже зустріти далеко за межами Кіровоградськоїй області. Порода ця більше для хутра, а зараз в Україні майже немає хутрового бізнесу. Тому в себе я просто «підтримую» цю породу, тому що вона у нас виведена.

Новопавлівська білооста
Новопавлівська білооста

Kurkul.com: Виходить, для вас кролівництво — більше  хобі?

Федір Капелюшний: Ні, для мене це міні-бізнес. Я продаю кролів, купую бензин, корм. Але надприбутків не маю.

Kurkul.com: Кому продаєте породних тварин?

Федір Капелюшний: Кролівники з усієї України беруть у мене тварин на розплід і на м'ясо. Багато людей приїздить на ферму за консультацією, розпитують, що і як. Хтось хоче розпочати свою справу, хтось консультується.  Можна сказати, половина мого робочого часу — консультування.

Федір Капелюшний
Федір Капелюшний

Kurkul.com: Скільки людей працює на вашому господарстві?

Федір Капелюшний: Я себе не вважаю фермером. Я — куркуль, тож все роблю самостійно. «Хто йде один, той буде перший» — ось мій принцип. Навіть передати справу нікому. Думав, син буде цим займатися, але він настільки «тєхнарь», що онук спочатку сказав «джип», а потім «тато»і «мама».

Kurkul.com: Крім кролів ви чимось ще займаєтесь?

Федір Капелюшний: Маю ще мускусних качок, цесарок. Останніх у нас десь 400. Можна сказати, що в області маємо найбільше господарство із утримання цесарок. Вони цікаві тим, що мають дуже цінні яйця, які не мають протипоказань для споживання. Там є корисний холестерин, яйце не псується десь до півроку, навіть якщо зберігати яйця без холодильника. Я розмножую породу Foxі Сhick або Велетень. На мою думку, це найперспективніша порода для невеликих ферм. Півні ростуть до 7 кг, а кури несуть десь 250 яєць за рік. І ще, що характерно, ці птахи несуться саме зимою, тоді, коли наші кури зменшують «об’єми».

Федір Капелюшний
Федір Капелюшний

Kurkul.com: А як з державною підтримкою, чи знаєте ви про такі програми?

Федір Капелюшний: Я маю принцип — нічого не просити від когось, аби не заважали. То перевірку якусь задумають санітарну, то по документам купу всього треба на кожну породу, то Зелену карту, то ще щось. Це потрібно, я розумію, але допомоги я від держави не чекаю.

Kurkul.com: Дякуємо за розмову. Успіхів вам!

© Єлизавета Кудиненко, Катерина Капустіна, Kurkul.com, 2017 р.

Виконано за допомогою Disqus
Реклама
Матеріали за темою