Вакцинування маточного поголів’я кроликів

Вакцинування маточного поголів’я кроликів

14 жовтня 2019 15781 0

Промислове кролівництво в Україні — не надто поширена справа. Адже вирощування пухнастиків має чимало складнощів. Серед них — вірусні хвороби, здатні винищити все поголів'я за 2 дні. Проте, знаючи нюанси вакцинації, легко попередити ці неприємності. Про нюанси процедури та графіки щеплень сьогодні розповість Kurkul.com, а практичні поради надасть Тарас Козловський, засновник і директор промислової кролеферми ТОВ «Наша кролеферма».

Найнебезпечнішими вірусними хворобами для кролівництва є міксоматоз та вірусна геморагічна хвороба кролів (ВГХК). Вони не лікуються і можуть винищити все поголів’я промислової ферми за тиждень.

«Вірус міксоматозу переносять комарі, кліщі. Якщо в промислових умовах кролики утримуються в закритих приміщеннях, суворо проводяться заходи деінсектизації, є санітарні розриви та кордони, то можна відмовитись від вакцинації проти цієї хвороби, залишивши обробку лише від ВГХК», — коментує Тарас Козловський.

За правильних умов дотримання міксоматоз можна попередити

Щодо важливості щеплень, то процедура:

 • запобігає розвитку епідемії серед поголів’я
 • полегшує процес отримання санітарного дозволу на реалізацію племінного молодняку чи кролятини. Наприклад, завдяки проведенню вакцинації тушки виробництва «Наша кролеферма» реалізуються у львівських супермаркетах, а незабаром у продаж надійдуть тушонки із кролячого м’яса вищого гатунку.

Про важливість вакцинування поговорили. А які препарати використовувати? На ринку вакцин є моновалентні та полівалентні вакцини. Перші мастять ослаблений штамп лише одного збудника хвороби (або міксоматозу, або ВГХК), другі — гарантують імунітет відразу проти двох хвороб.

Читати за темою: В Україні потрібно уніфікувати рецепти людської та ветмедицини — ЄБА.

У переліку зареєстрованих в Україні ветеринарних імунобіологічних препаратів є 17 найменувань, з яких 1 проти пастерельозу, 1 проти дерматофізів, 9 моновалентних проти ВГХК, 4 моновалетних проти міксоматозу, 2 полівалетних (комплексних).

Щодо ВГХК, то вакцинацію проводять моновалетними препаратами:

 1. Вакцина проти вірусної геморагічної хвороби кролів тканинна інактивована гідроокисалюмінієва (Україна "Сумська біологічна фабрика")
 2. Вакцина проти вірусної геморагічної хвороби кролів тканинна інактивована гідроокисалюмінієва (Україна Херсонське державне підприємство — біологічна фабрика)
 3. Песторін, Pestorin (Чеська Республіка, акціонерне товариство «Біовета»)
 4. «LAPIMUN GEM-2», «Лапімун Гем-2» (Україна ТОВ «Біо-Тест-Лабораторія»)
 5. «LAPIMUN GEM», «Лапімун Гем» (Україна ТОВ «Біо-Тест-Лабораторія»)
 6. «Раббівак-V» (Росія ТОВ «Торговий Дім «БіАгро»)
 7. «Геморагівак» (Україна, ТОВ «Біо-Тест-Лабораторія»)
 8. Вакцина проти вірусної геморагічної хвороби кролів тканинна інактивована гідроокисалюмінієва ( Росія, ДНУ Всеросійський науково-дослідний інститут ветеринарної вірусології і мікробіології Россільгоспакадемії)

Моновалетними вакцинами від міксоматозу кролів є:

 1. «LAPIMUN MIX», «Лапімун Мікс» (Україна, ТОВ «Біо-Тест-Лабораторія»)
 2. «Myxoren», «Міксорен» (Чеська Республіка, акціонерне товариство «Біовета»)
 3. «Раббівак-В» ( Росія, ТОВ «Торговий Дім «БіАгро»)
 4. Вакцина проти міксоматозу кролів суха жива культуральна із штаму «В-82»
  (Росія, ДНУ Всеросійський науково-дослідний інститут ветеринарної вірусології і мікробіології Россільгоспакадемії)

До переліку зареєстрованих полівалентних вакцин належать:

 1. «LAPIMUN GEMIX», «Лапімун Гемікс» (Україна, ТОВ «Біо-Тест-Лабораторія»)
 2. «Песторін Мормікс», «Pestorin Mormyx»  (Чеська Республіка, акціонерне товариство «Біовета»).

Укол кролематці: користь чи шкода?

Тарас Козловський, який утримує 700 племінних маток, практикує дворазову вакцинацію плем’ядра (1 січня та 1 червня). Якщо є проблема, то не звертає увагу на вагітність та лактацію самки. Головна мета — не допустити зараження тварин та падіж стада. Тому навіть вагітність на першому-другому триместрі чи лактація не є перешкодою для вакцинації. Навпаки, при народженні кроленята отримують імунітет із молоком матері.

«Небезпечним періодом для щеплення є третій триместр вагітності (за тиждень до окролу). Вакцинація в цей період суттєво пригнічує імунітет самки, провокує викидні, агресивність при лактації й падіж тварин. Якщо третій триместр припадає на дату вакцинації (1 січня чи 1 червня), то переносимо дату процедури для таких тварин на 7-10 днів», — пояснює експерт.

У господарстві вакцинують тварин лише від ВГХК, застосовують вакцину так звану «молдаванку». А міксоматоз просто попереджають закритим способом утримання, високою санітарною безпекою, інсектицидними засобами.

Тарас Козловський практикує дворазову вакцинацію плем’ядра

Календар щеплень

За 5-6 днів до дати вакцинації проводять дегельмінтизацію маточного та ремонтного поголів'я. Для цього з вечора у самців та самок із кліток забирають поїлки з водою. Вранці повертають їх на місце, але замість води дають спеціальний розчин (1 таблетка Альбену на 1 л води).

Щодо вакцинування, то на промисловій кролефермі  «Наша кролеферма» працюють за схемою: щеплення молодняку для племінного використання чи промислового утримання починають у віці 35 днів. Повторно вводять препарати у віці 75. Далі ремонтний молодняк вакцинується за загальною схемою два рази на рік. Якщо використовують монопрепарати від одного вірусу, то інтервал між щепленнями від різних хвороб має складати не менше 14 днів.

На промислових кролефермах можна додатково вакцинувати тварин від пастерельозу. 

Читати за темою: Кролеферми нового типу на Черкащині діють, як замкнуті комплекси.

Застосовують препарат «Pasorin Ol», («Пазорін-Оль», Чехія). Схема щеплення: тварин вакцинують у віці від 4 тижнів. Стійкий імунітет розвивається і триває протягом 6 місяців. Для підтримання імунітету тварин щеплюють щопівроку.

В поодиноких випадках в неблагополучних районах кроликів додаткового вакцинують від дерматофітозів препаратом «Vacderm», («Вакдерм», Росія, НВВіЗЦ «Ветзвіроцентр»). Молодняку у 50 днів вводять 0,5 мл, дорослим тваринам — по 1 мл з інтервалом 10-14 днів. Імунітет діє 1 рік, потім потрібна повторна вакцинація.

Вакцинація кролів. Джерело: youtobe.com

Тепер про вакцинацію від міксоматозу і ВГХК. Якщо застосовувати полівалентну вакцину, то дотримуються схеми:

 • молодняк у 45 днів вагою не менше 500 г перший раз вакцинують, повторюють у 75 днів
 • кролематок і самців вакцинують 2 рази в рік в складку за голкою чи стегно

Якщо використовуєте моновалентні вакцини, то схема аналогічна, але враховуючи нюанс: інтервал між щепленнями від міксоматозу і ВГХК повинен складати не менше 14 днів.

Чому щеплення не допомогло?

Вакцина може некоректно спрацювати у випадках:

 1. Використання простроченої вакцини, препарату, придбаного не в ветеринарній аптеці й без сертифіката. Купувати вакцини із рук тваринників, що розводять кроликів, чи у продавців на базарі — сумнівна затія. Адже вони не гарантують якість препарату, достовірну інформацію про виробника й умови зберігання.
 2. Порушення умов зберігання вакцин. Навіть препарат, придбаний у ветаптеці, але який зберігався невідомо де і скільки, може нанести шкоду тварині, а не покращити її імунітет. Тому ліки для вакцинації зберігаються лише в холодильнику. Також бажано, щоб шлях із ветаптеки до домашнього холодильника вакцина провела у термопакеті (підійдуть ті, що продаються у супермаркетах у відділах заморожених продуктів).
 3. Робота із нестерильним інструментом. Сюди можна віднести вакцинацію всього маточного поголів’я одноразовим шприцом. Краще не пошкодувати 20 грн та придбати достатню кількість одноразових шприців і голок, ніж в один день утилізувати все маточне поголів'я.
 4. Щеплення хворих тварин. Ніякий препарат не врятує кролика, коли він захворів. Навпаки, в ослаблений організм ви введете порцію збудника хвороби, пришвидшивши загибель пухнастика. Тому ветеринари радять перед початком вакцинації 2-3 дні спостерігати за маточним поголів’ям. Якщо крольчихи та кролі-самці активні, мають температуру тіла в межах 38,5-39,5 °C, чистий сухий ніс, блискучі очі без гнійних виділень, чисту, сяючу шерстку та нормальні випорожнення, то проводити щеплення можна. Якщо ж тваринка хвора, то спочатку вилікуйте її, а потім займайтесь профілактикою хвороб.

Як бачимо, у вакцинуванні маточного поголів’я немає нічого складного. Головне купувати вакцину у ветаптеці, щепити здорову тварину та дотримуватися схем вакцинації. Тоді ваші вухані будуть множитися і рости вам на радість.

© Марина Солонар, Kurkul.com, 2019 р.

Виконано за допомогою Disqus

+ 29° ... + 19°

Вітер

2.5м/с

Опади

0мм

Вологість

54%
Матеріали за темою