Наталія Гордійчук, керівник курсу AgriFoodМВА

Наталія Гордійчук: Агро — це не лише «посіяв-зібрав-продав»

6 лютого 2018 649 0

Одного разу знайомий економіст зауважив, що Україні треба перестати співати дифірамби чорноземам і залишити цей промисел фольклору. Мовляв, скільки б не зростав валовий збір зерна — якщо його ціна буде низькою, Україна від цього багатшою не стане. Його нескладний висновок: без переробки вирватися з «сировинного прокляття» агросектору буде складно. Так, ця думка не зовсім однозначна, але має те саме «раціональне зерно».

Навичкам вирощування в Україні навчають у багатьох аграрних освітніх закладах, а ось горезвісній переробці ніхто не вчить. Але з недавніх пір Києво-Могилянська Бізнес Школа (kmbs) запустила програму AgriFood, якраз «заточену» під цей напрямок. Якими навичками повинен володіти сучасний агроменеджер, як вибудувати спадкову модель агробізнесу «від засновників до наступників», а також як виглядатиме сільське господарство зразка 2030 року в інтерв'ю Kurkul.com розповіла керівник курсу AgriFoodМВА Наталія Гордійчук.

Наталія Гордійчук

Kurkul.com: Що повинен уміти сучасний успішний агроменеджер?

Наталія Гордійчук: Як і будь-який менеджер, він повинен, у першу чергу, вміти брати на себе відповідальність. Це не повинно бути чимось механічним, скоріше, внутрішньою потребою відповідати за свої рішення і рішення команди, яку він або вона очолює.

Kurkul.com: Які вимоги бізнес висуває до освіти?

Наталія Гордійчук: Сьогодні в бізнесі профільна освіта важлива, але вона вже не має такого критичного значення, як років 20 тому. Раніше дивилися на диплом спеціаліста, зараз — на вміння вирішувати нестандартні завдання. Беручи фахівця на роботу, в першу чергу, дивляться на образ мислення і здатність змінюватися відповідно до вимог часу.

Kurkul.com: Українські навчальні заклади встигають за стрімкими змінами у світі?

Наталія Гордійчук: На жаль, система освіти в своїй більшості ще живе в парадигмі минулого, де основні зусилля були зосереджені на зазубрюванні досягнень попередніх поколінь. Сьогодні дійсність змінюється блискавично і потрібно вчитися вчасно реагувати на зміни. Минуле цьому не навчить, потрібно дивитися на світ тут і зараз, постійно стежити за трендами, які проектують майбутнє, і будувати бізнес або будь-які інші види діяльності з думками про післязавтра.

Kurkul.com: Тоді в чому особливість освіти і підвищення кваліфікації в АПК?

Наталія Гордійчук: Вважається, що в агропродовольчому бізнесі, на відміну від індустрії розваг або, скажімо, моди, менше звертають увагу на смарт-маркетинг, не так тонко розуміють потреби клієнта. Звідси і загальнопоширена думка, що агро — це про банальне «посіяв-зібрав-продав».

Насправді, в нашій галузі тонкощів ще більше, тому що неправильно посіяне неправильно зійде, а не так зійшло — нічого зібрати, а якщо не збереш, то і не продаси. На кожному етапі потрібна майстерність і глибокі знання. АПК потрібні суперкваліфіковані і технічно підковані фахівці, «універсальні солдати», як я їх називаю.

Недостатньо навчити людину агрономічній професії або, скажімо, випустити харчового технолога з червоним дипломом. З огляду на стрімке проникнення технологій в агровиробництво, професіонал повинен постійно вчитися, «апдейтити свою операційну систему». А управлінець в агро повинен розуміти не тільки тонкощі кожного етапу виробництва, але і точно знати, хто його Клієнт, що представляє собою і яку цінність несе його Продукт.

В офісі kmbs

Kurkul.com: У чому відмінність AgriFoodMBA від kmbs від існуючих світових і українських навчальних програм?

Наталія Гордійчук: Наша нова програма унікальна, вона базується на глибокому розумінні не тільки внутрішнього агропродовольчого ринку і знанні глобальних трендів, а ще на багаторічному досвіді управлінської освіти. У світі не так вже й багато спеціалізованих МВА програм, а якісних, з правильним балансом між бізнес-курсами і технічними, ще менше.

Створюючи AgriFoodMBA програму, я, як її автор, дуже добре розуміла відповідальність, яку беру на себе. Адже обіцяючи учаснику Магістра Адміністрування Агро-Продовольчим Бізнесом, ми заявляємо, що навчимо його професійно керувати цілою екосистемою. Це означає підібрати не тільки професійних викладачів бізнес-курсів на кшталт стратегії, системного мислення, фінансів, маркетингу або проектного менеджменту, а також знайти професіоналів у цій галузі, які зможуть якісно викласти необхідний матеріал.

Kurkul.com: kmbs успішно провела Agro MBA, проводить AgriFoodMBA. У чому відмінність цих двох програм?

Наталія Гордійчук: Дійсно, у нас вже була спеціалізована Агро МВА програма, яка мала п’ять наборів. За нею навчалися дуже цікаві та успішні управлінці і власники аграрних компаній. І ми пишаємося нашими випускниками Агро МВА. Але з часом ми зрозуміли, що потрібно трансформувати наші програми, тому що світ змінюється. Сьогоднішня програма на 90 % англомовна, адже вчити глобальному мисленню і завоюванню світових ринків, не розмовляючи на професійному рівні мовою міжнародного бізнесу, не можна.

Нова програма називається AgriFoodMBA саме тому, що в сучасному світі у цій галузі компанії існують не самі по собі, а в тісній взаємодії з іншими учасниками ринку. Аналогічно агровиробництво не може існувати без свого продовження — харчової промисловості. І в Agri, і в Food проникають інформаційні технології, тому IT теж є дотичною галуззю, як і маркетинг та PR, як фінанси, логістика, наука, ЗМІ.

Ось чому в новій програмі ми взяли екосистемність бізнесу в якості ключового принципу. В одній аудиторії у нас сидять представники науки, постачальників ЗЗР та насіння, агропромислових і переробних підприємств, маркетологи, журналісти, юристи, фінансисти, ІТС, логісти. Всі вони навчаються бізнесу один в одного і в кінці навчання добре розуміють, як функціонує вся екосистема AgriFood. Ми даємо базове розуміння останніх трендів у рослинництві, тваринництві, харчових технологіях, системі якості і сертифікації, точному землеробстві, агротехнологіях тощо.

Kurkul.com: Хто може стати учасником AgriFood kmbs?

Наталія Гордійчук: У нас є дві основні офіційні вимоги: знання англійської мови на достатньому для навчання рівні (intermediate) і управлінський досвід від 3-х років. Ми працюємо тільки з тими людьми, які здатні брати відповідальність не тільки за себе, але і за інших. Решту нам допомагає з'ясувати есе англійською мовою і аплікаційна форма. Ближче ми знайомимося під час співбесіди англійською та українською мовами. Нам важливо побачити потенціал, вміння широко мислити, змінюватися і бути в змозі потім міняти життя інших людей.

Конференц-зала kmbs

Kurkul.com: Довго довелося захищати програму перед керівництвом?

Наталія Гордійчук: Близько року, адже її корисність потрібно було ще довести. Ми розуміємо, що в Україні великий потенціал для агро — це культура, яка трохи відрізняється від інших бізнесів. Коли я робила перші записи, ми з колегою Оленою Драгомировою переконували, що ця програма повинна бути для спадкоємців. Умовно кажучи, для дітей фермерів, які з нуля заробили гроші. Але вона тоді не пройшла.

Потім була ідея, що це повинні бути управлінці з інших бізнесів, які вирішили піти в агро. Зараз не рідкість, коли люди з IT, фінансів та інших галузей бачать аграрний потенціал. Вони десь повчилися, набралися досвіду і перейшли в агро. В результаті, якщо говорити про портрет нашого учасника, то це і власники, і управлінці, і люди з інших бізнесів. Адже агро не існує саме по собі, а тільки в екосистемі.

Екосистема — це всі дотичні бізнеси, які працюють з АПК: переробка, харчова промисловість, IT тощо. У нас є управлінці з IT, наприклад, які тісно працюють з аграрними компаніями. Вони хочуть зрозуміти бізнес клієнта. У нас є юристи, маркетологи, представники дистриб'юторських компаній і їх власники, топ-менеджмент холдингів, управлінці невеликих переробних підприємств, вчені.

Kurkul.com: Розкажіть, як буде проходити навчальний процес?

Наталія Гордійчук: Навчання проходить у формі 4-денних модулів раз на місяць. Всього 16 модулів: 10 в Україні, 3 в Нідерландах (Wageningen University) і 3 в Канаді (University of Alberta). Навчальний процес триває 12 місяців, ще 6 місяців дається на написання і захист дипломної роботи. Крім того, наші учасники не тільки прослухають теорію, їх чекає безліч кейсів і групових завдань; одноденна бізнес-симуляція, агро-гра Business Intelligence, в якій вони зможуть прожити кілька виробничих циклів агрокомпанії; відвідування та спілкування з першими особами унікальних українських, голландських і північноамериканських бізнесів. А окремим практичним завданням буде можливість створити свій агропродовольчий кластер, об'єднавшись з існуючими бізнесами, зацікавленими у розвитку МСБ і регіонів.

В офісі kmbs

У Нідерландах і Канаді у нас 30 % часу викладатимуть професори університетів, а 70 % займе вивчення живих бізнес-кейсів у малих, середніх, великих і дуже великих приватних та державних agrifood корпораціях і установах. Учасники зможуть познайомитися з відомими вченими, політиками, фінансистами та власниками унікальних агропродовольчих і технологічних компаній, представити їм себе і свої компанії або ідеї. Таким чином, ми хочемо відкрити українську управлінську еліту світу, а нашим учасникам дати можливість отримати прямі контакти з лідерами бізнесу і політиками двох таких різних і таких цікавих для України аграрних країн, як Нідерланди і Канада.

Kurkul.com: Неодноразово доводилося чути, що «український MBA» не котирується на ринку. Мовляв, тільки зарубіжні бізнес-школи серйозно сприймаються управлінцями. Ви вірите в престижність «MBA по-українськи»?

Наталія Гордійчук: Так, адже постійно стикаюся з таким ставленням українських управлінців. Але я сама закінчила навчання на ЕМВА в kmbs, у власному бізнесі постійно спілкуюся з іноземними партнерами, що мають міжнародні МВА і можу сказати, що ми не просто на рівні. Іноді те глибоке розуміння бізнесу як системи і стратегічність мислення, які розвивають в kmbs, робить нас на голову вище. Я сама консультую іноземні бізнеси зі стратегічних питань і бачу, що багато наших випускників-управлінців дуже високого рівня. Представляючи нашу AgriFoodMBA програму в університетах Нідерландів та Канади, я була приємно здивована високою оцінкою їх професорів. Деякі з ідей навіть попросили дозволу використовувати в їх бізнес-програмах.

Kurkul.com: Як «загнати» зрілого управлінця в аудиторію?

Наталія Гордійчук: Загнати неможливо, доросла людина повинна мати внутрішню потребу вчитися, бути готовим приділяти чимало часу читанню, підготовці домашніх завдань, доведеться бути відсутнім на роботі не тільки два робочих і два вихідних дні раз на місяць, а й п’ять тижнів іноземних модулів. Ми нікого не переконуємо, до нас управлінці або власники бізнесів приходять самі, вже тоді, коли зрозуміли, що потрібно міняти себе і компанію. А як це зробити, щоб не нашкодити, не знають. Тільки з такими претендентами ми проводимо співбесіди, і вже тоді допомагаємо їм утвердитися в своєму рішенні про навчання. Крім того, в «аудиторії» їх чекають однодумці, дуже цікаві і незвичайні люди, з якими велике щастя вчитися, обмінюватися досвідом, дружити, а згодом може і загальні бізнеси створювати.

Kurkul.com: Програма Agri Food викликала інтерес у ринку?

Наталія Гордійчук: Так, нам навіть почали писати і телефонувати люди з інших країн. Agri FoodМВА — це перша повністю англомовна програма, такий собі крок нашої школи до інтернаціоналізації. Особисто до мене зверталися з Чехії, Австрії, Казахстану. Наприклад, з Казахстану до нас прилітав хлопець, який раніше був маркетологом, а зараз став власником 12 тис. га і займається сільським господарством. Так ось, він розповів про знайомих з іншого бізнесу, які зараз працюють із землею і розуміють, що їм не вистачає знань про агросектор. Вони готові літати до нас з Казахстану. Причому їм потрібно 600 км їхати в Астану, потім до Києва і перебувати тут чотири дні.

До нас приходять люди з різних бізнесів, які звернули увагу на агро і хочуть дізнатися про програму. Для того, щоб не набивати п’ять років собі гулі на голові, тут можна вивчити всю екосистему, познайомитися з людьми, розвинути свою ідею, якщо, звичайно, її маєш, або створити нову. Тож бажаючих дуже багато.

Kurkul.com: За якими галузями майбутнє АПК України?

Наталія Гордійчук: Плодоовочева, м'ясо-молочна галузі, нішеві зернобобові — це те, що в пріоритеті для внутрішнього ринку і наших найбільших ринків-імпортерів: ЄС, Азії, Африки. Однак будь-яка галузь, якщо правильно налагодити зв'язки між наукою-виробництвом-переробкою-продажем, буде ефективною і, відповідно, успішною.

Kurkul.com: Як Ви прийшли в агробізнес? Яким був перший аграрний досвід?

Наталія Гордійчук: Я почала працювати в харчовій галузі в 2000 році в компанії «Чумак». Ми з моїм майбутнім чоловіком, Миколою Гордійчуком, тоді вчилися на романо-германському факультеті КНУ ім. Тараса Шевченка і часто спілкувалися з іноземцями. Якось один американський викладач запропонував нам обом допомогти його друзям, молодим шведам Карлу Стюрену і Йохану Бодену, в роботі нової компанії. Ми поїхали туди влітку на практику, а через два роки після закінчення університету Микола вже працював там комерційним директором. Я ж спочатку була асистентом генерального директора, потім помічником фінансового директора.

Згодом Микола заснував власну компанію, яка займається імпортом, розмноженням і продажем насіннєвої і столової картоплі. Коли молодша донька пішла в дитсадок, я вирішила приєднатися до сімейного бізнесу і з 2005 року займалася маркетингом у компанії «Агріко Україна». Паралельно вела проект по впровадженню на ринок України та СНД американського виробника насіннєвих полімерів і нішевих hi-tech препаратів для насіння Becker Underwood. У 2012 році проект переріс у самостійний бізнес, він приносив достатньо прибутку і не мав нічого спільного з картоплею, тому я вирішила заснувати окрему компанію — «Агрітема».

Kurkul.com: Коли відчули, що існуючих знань не вистачає?

Наталія Гордійчук: Саме в той момент, коли почалося зростання в бізнесі, я відчула різкий брак професійних бізнес-знань, адже не була ні економістом, ні фінансистом за освітою. Знову ж згадала про свою мрію здобути освіту МВА і почала шукати школу в Україні, тому що через насичений робочий графік їздити за кордон не було часу. Відвідала кілька бізнес-шкіл і зупинилася на kmbs, як на кращій, на мою думку. Уже під час навчання я почала використовувати отримані в школі знання. Зайнялася консалтингом для міжнародних насіннєвих компаній, зокрема, розробкою брендинг- і маркетинг-стратегії, модеруванням стратегічних сесій.

Kurkul.com: А як розвивався власний бізнес?

Наталія Гордійчук: Там теж відбулися якісні зміни, ми трансформувалися з дистриб'ютора мікробних препаратів у постачальника кастомізованих рішень: насіння сої, протруйники,  техніка, мікробні препарати, консультативний супровід. Це нас відрізняє на ринку, з парадигми «дистриб'ютор-логіст» ми перейшли до парадигми «постачальник і R&D партнер». Я закінчила навчання на Executive MBA в kmbs у лютому 2016-го і захистила диплом з найвищим на потоці балом. Моя мрія здійснилась.

Kurkul.com: Коли прийшла ідея спробувати створити програму MBA?

Наталія Гордійчук: Влітку 2016 року декан kmbs запропонував створити нову МВА програму для агро, і я прийняла цей виклик. Адже до цього не була в бізнесі освіти (якщо не брати до уваги мій досвід курсів з бізнес-англійської). Над розробкою концепту програми і наповненням AgriFoodMBA курсу я працювала цілий рік, і вже в листопаді 2017 року стартувала перша AgriFoodMBA-1. Ми проводили дуже ретельний відбір майже півроку, відібрали кращих і найбільш перспективних молодих управлінців. Зараз у них вже почався третій модуль. А в кінці березня стартує другий набір AgriFoodMBA-2.

Kurkul.com: Якщо не АПК, то чим би Ви займалися?

Наталія Гордійчук: Я б точно не сиділа вдома, така вже у мене натура, не вмію просто на кухні возитися. Та й готувати не дуже вмію (посміхається — ред.). Я в юності мріяла бути скульптором, серйозно займалася малюнком і ліпленням, можливо, зайнялася б мистецтвом. Ще мені дуже подобається створювати різні тематичні події і запрошувати туди цікавих спікерів або викладачів, які дають можливість амбітним і рішучим людям, у яких очі горять так само, як і у мене, створити щось нове.

Kurkul.com: Ваш список з 3-5 книг, які варто прочитати кожному успішному управлінцю в галузі агробізнесу.

Наталія Гордійчук: Я б не стала рекомендувати бізнес-книги з агробізнесу, вони нудні (посміхається — ред.). Краще читати про бізнес взагалі, тому що принципи у всіх однакові. Але серед коротких публікацій відео на тему новітніх агротехнологій можу порадити:

  • The Agriculture Manifesto. 10 key drivers that will shape agriculture in the next decade. Robert Saik, PAg, CAC;
  • Know GMO movie by Robert Saik;
  • Sustainable Marketing. Ynte K van Dam.

Із загальної літератури це Говард Шульц, Дорі Джонс Йенг «Як чашка за чашкою будувалася Starbucks», Адріан Сливоцький «Міграція Цінності. Що буде з вашим бізнесом післязавтра». Ще можу порекомендувати художню літературу про вольових людей, прикладами яких можна надихатися. Це Айн Ренд і її «Джерело» і «Атлант розправив плечі».

В офісі kmbs

Kurkul.com: Назвіть Ваш список базових навичок успішного керівника в АПК.

Наталія Гордійчук:

  • Комунікативні навички (спілкування з співробітниками і партнерами, інвесторами, медіа) на вищому рівні. Сьогодні story telling і networking capabilities цінуються більше, ніж досвід.
  • Стратегічне мислення. Тому що, якщо не бачити бізнес як систему, не вийде його будувати на довгу перспективу.
  • Уміння швидко приймати рішення і брати на себе відповідальність за успіхи і невдачі.

Kurkul.com: Яким Ви бачите агробізнес у 2030-му? Ферми, на яких безпілотна техніка працює за технологією «рою»? М'ясо в пробірці? Вертикальні сади?

Наталія Гордійчук: Всі згадані вами технології цілком реальні і вже можуть з'явитися в найближчі років п’ять. Головним трендом і навіть необхідністю є прагнення до розвитку (sustainability), бо в ньому полягає раціональне використання ресурсів. Далі — роботи, дрони, безпілотна техніка, точне землеробство, яке виключає неефективні витрати посівного матеріалу, добрив і ЗЗР. Потім налагодження зв'язків в агропродовольчих ланцюгах для збільшення цінності на кожному етапі виробництва. Важливий момент — свідоме споживання, зменшення порцій і харчових відходів у розвинених країнах, зниження втрат у процесі виробництва і логістики в країнах, що розвиваються (Україна в тому числі), енергозберігаючі/«зелені» технології. Все те, що дозволить знизити використання ресурсів, знизити забруднення атмосфери і ґрунтів та підвищити ефективність і рентабельність виробництва.

Kurkul.com: Ваша порада керівнику агробізнесу, який бажає досягти успіху: на чому зосередити свою увагу в першу чергу? Яких поширених помилок краще уникати? До чого бути готовим?

Наталія Гордійчук: Вперто працювати, постійно вчитися (і на помилках теж), подорожувати по світу, розширювати кругозір, вчитися розповідати про себе і бізнес, щоб це було цікаво іншим. У нас не прийнято хвалитися, а в Америці, наприклад, якщо у тебе немає своєї цікавої історії — ти ніхто. Тому вчіться сторітеллінгу, презентуйте себе так, щоб іншим хотілося мати з вами справу. Але за історіями повинна стояти справжня робота, щоденна, важка, але натхненна. Будьте успішні! Розкажіть світу, що кращий агробізнес — український!

© Костянтин Ткаченко, Kurkul.com, 2018 р.

Виконано за допомогою Disqus