Зима близько: особливості захисту озимої пшениці

Зимівля без втрат: особливості захисту озимої пшениці

5 грудня 2018 1014 0

Сніг уже давно лежить на фермерських полях. Врешті й календарна зима вже вступила у свої права. У якому стані посіви озимої пшениці її зустріли, чого чекати навесні та на які особливості варто зважати, обираючи препарати для захисту? Щоб знайти відповіді на ці запитання, Kurkul.com поспілкувався з керівником агрономічної служби компанії «Агрохімічні Технології» Сергієм Богомазом.

Kurkul.com: Яка ситуація з озимими сьогодні?

Сергій Богомаз: Цього року майже по всій території України склалися оптимальні погодні умови для розвитку озимої пшениці. Вона була посіяна у вологий ґрунт. Тепла осіння погода протягом двох із половиною місяців сприяла швидкому розвитку озимини. Тому на даний момент озимина перебуває у фазі середина — кінець кущення. Наприклад, на півдні Миколаївської області в більшості посівів уже майже вихід в трубку, тобто це дійсно кінець кущення. Там уже почали хвилюватися що з цим робити, але пішло похолодання, яке зупинило ріст озимини.

Озима пшениця

 Kurkul.com: Як почувається озима пшениця в інших регіонах?

Сергій Богомаз: На Вінниччині, де я зараз перебуваю, ситуація фактично така ж, як і по всій Україні. Усі посіви, ранні та середні, уже перейшли або переходять у середину кущення. Це ж можна сказати про Центральну Україну, і про Західну Україну. У деяких районах Півдня і Сходу України з опадами не пощастило, тому пшениця ввішла в зиму в початкових фазах розвитку.

Kurkul.com: Чи сприяла осіння погода в цьому сезоні розвитку шкідників і хвороб?

Сергій Богомаз: Внаслідок кліматичних умов осені шкідників було дуже багато, спостерігався значний розвиток цикадки, злакової мухи, злакової блішки, озимої совки.. У боротьбі з ними використовували Канонір Дуо, Атрікс, Фосорган Дуо. Високі температури та нечасті опади не сприяли розвитку хвороб. Їх прояв фактично не спостерігався, але не забуваємо про прихований період розвитку хвороб.

Kurkul.com: Як правильно обрати препарат для боротьби зі шкідниками? На які чинники слід зважати?

Сергій Богомаз: Досвід попередніх років показує, що Атрікса абсолютно вистачає для того, щоб зняти разово проблему. Вдруге вона вже не з’явиться в осінній період вегетації.   При відповідній погоді, якщо немає наступних хвиль, для контролю мух, блішок та цикадок обробити Атріксом один раз у нормі 0,15 л/га.

Цьогоріч ніхто не очікував, що буде настільки тепла осінь, а це сприяло розвитку шкідників. Тому хто обрав Канонір Дуо, той вибрав правильний препарат для цього сезону, бо шкідники з'являлися протягом всього періоду осінньої вегетації. Достатньо однієї обробки в нормі 0,1-0,15 л/га для контролю цикадок, блішок, попелиць та мух з пролонгованим ефектом (до 24 днів).

Варто згадати і про оптимальні погодні умови для росту й розвитку озимої совки навесні і влітку. У багатьох посівах озимої пшениці спостерігалася серйозна проблема з цим шкідником. Вирішували її за допомогою препарату Фосорган Дуо у нормі 1,5 л/га.

 Kurkul.com: В чому особливість цього інсектициду?

Сергій Богомаз: Це один із найефективніших інсектицидів, з контактно фумігантною дією, газова фаза якого дозволяє дістати совку, яка є в ґрунті. Працює він у шарі грунту 3-5 см, який є рихлим, тому газ туди краще проникає і краще працює. Коли ще є волога — це взагалі найкраще для його роботи. Обробіток слід проводити у вечірні-нічні години для того, щоб не було знесення вітром, повний штиль і температура має падати не нижче +6 °C, а краще +8 °C. При нормі 1,5 л/га і правильному внесенні достатньо однієї обробки, щоб знищити всіх шкідників, в тому числі озиму совку та хлібну жужелицю. Фосорган Дуо вноситься окремо від інших пестицидів чи мікродобрив.

Озима пшениця

Kurkul.com: А як боролися з хворобами?

Сергій Богомаз: Насамперед фунгіцидний захист розпочинався з протруйника, в залежності від ситуації обирали Ларімар 0,3-0,5 л/т або Триназон 2-2,5 л/т. Оскільки фаза розвитку вже середина-кінець кущення, то після двох-трьох тижнів від сходу культури рекомендували вносити фунгіцид по вегетації для того, щоб пролонгувати фунгіцидний захист протруйника. У цій фазі концентрація діючих речовин у листках у самій рослині падає, відповідно ефективність протруйника фунгіцидного так само падає. Вносили Флутривіт та Карбезим, або суміш цих препаратів.

Це препарати системної дії з фунгіцидним захистом від борошнистої роси та септоріозу листя озимої пшениці. Найкраще поєднання цих двох діючих речовин з осені 0,4 л/га Карбезиму та 0,4 л/га Флутривіту, або ж один із цих препаратів у нормі 0,4-0,5 л/га. Не по всій території України умови були сприятливі для розвитку хвороб — на півдні і в центрі їх сильного прояву не спостерігалось навіть на необроблених полях. Та слід зважати на те, що, наприклад, латентний (прихований) період розвитку септоріозу листя 21-24 дні. Тому нехтувати обробкою не варто. Хворобу краще попередити, а не лікувати.

Чи були проблеми з бур'янами в посівах озимих зернових в осінній період?

Сергій Богомаз: Так, оптимальні умови складалися не тільки для озимини, а і для бур’янів, падалиці ріпаку та соняшнику. Але з цією проблемою впоралися безболісно. Відмінні результати по контролю дводольних бур'янів та падалиці традиційного ріпаку та соняшнику показало застосування  гербіциду Гренадер Максі в нормі 0,025-0,03 кг/га в поєднанні з прилипачем АгроПАВу нормі 0,2 л/га.

Kurkul.com: Чи багато аграріїв користуються саме баковою сумішшю? Наскільки це виправдано?

Сергій Богомаз: Для успішного захисту озимих зернових і в осінній період, і у весняний періоди слід використовувати бакові суміші. Всі препарати АХТ (крім фосорганічних інсуктицидів - Фосорган Дуо та Димефос) є сумісними.

Через високу ефективність та зручність використання в осінній період популярне поєднання Канонір Дуо 0,12 л/га + Флутривіт 0,5 л/га + Гренадер Максі 0,03 кг/га + АгроПАВ 0,2 л/га.

А навесні одна з найпопулярніших бакових сумішей по усуненню збудників – це Карбезим + Флутривіт. Така суміш має відмінний стоп-ефект з пролонгованою дією до 24 днів, а застосовувати можна, починаючи з температури повітря +5 °С.

Kurkul.com: В якому стані озимі входять у зиму? На що можна очікувати весною?

Сергій Богомаз: У зв’язку з тим, що не всі використовували фунгіцидну обробку  з осені, то все ж таки відбулося або відбувається зараження збудниками борошнистої роси, септоріозу, можливо, навіть і сніговою пліснявою. Листова поверхня в пшениці досить велика, тому вона є більш вразливою для розвитку таких збудників хвороб, а ще рослина може ослабнути та спріти під сніговим покривом. Це означає, що необхідно якомога швидше, як тільки дозволять погодні умови, зайти з фунгіцидами в посів озимих культур. Для того, щоб мати більш точну інформацію по стану посіву в конкретному полі, необхідно брати моноліти та ставити їх на пророщування в лютому місяці, а потім підбирати найбільш ефективні препарати чи бакові суміші.

Для правильного підбору гербіциду слід зважати як на видовий склад бур'янів, падалиці ріпаку та соняшника та їх фази розвитку, а також фази розвитку культури та температурні режими. Гренадер Максі працює від +4…+5 °C. Дисулам ми можемо вносити після +10 °C, не раніше. Дисулам також відмінно контролює падалицю всіх видів ріпаку і соняшнику. Його можна використовувати до появи другого міжвузля в пшениці. Гренадер Максі — до появи прапорцевого листка. Так, Дисулам забирає  підмаренник навіть у  8 кільцях, а Гренадер Максі — до 4 кілець. Ділар  має викорінюючу дію на коренепаросткові буряни ,а також контролює всі види падалиці соняшника з грунтовою дією.

Щоб правильно підібрати інсектициди слід зважати на видовий склад шкідників  і особливості їх розвитку. Найчастіше використовують для контролю більшості шкідників  Канонір Дуо та Атрікс, які можна використовувату у бакових сумішах з більшістю препаратів АХТ.

В цілому для ефективного захисту озимих зернових весною важливо відповідально оцінити  особливості конкретного поля і правильно підібрати препарати під конкретні фактори.

Також важливо вчасно спрогнозувати нові проблеми та попередити їх розвиток. Ми з командою агрономів-консультантів «Агрохімічних Технологій» постійно моніторимо ситуацію у полях по всій території України і змінюємо технологічні рекомендації відповідно до нових умов. Це дозволяє отримати максимальний результат від застосування наших продуктів.

Kurkul.com: Дякуємо за розмову!

© Kurkul.com, 2018 р.

Виконано за допомогою Disqus

- 4° ... - 6°

Вітер

2м/с

Опади

0мм

Вологість

97%