Реклама
Неллі Кожушко, доктор сільськогосподарських наук, професор, директор Інституту проблем картоплярства північно-східного регіону України

Неллі Кожушко: Основна проблема картоплярства – відсутність насіннєвого матеріалу

7 березня 2016 431 0

Вона присвятила своє життя селекції картоплі, тепер же цій справі навчає інших. Про те, з якими проблемами зіштовхуються фермери, що вирощують картоплю, і про свій шлях в аграрній науці під час майстер-класу «Особливості технологій вирощування овочевих рослин і картоплі» Kurkul.com розповіла доктор сільськогосподарських наук, професор, директор Інституту проблем картоплярства північно-східного регіону України в складі Сумського національного аграрного університету (СНАУ) Неллі Кожушко.

Kurkul.com: Попереду черговий сезон. Чи можете спрогнозувати яким він буде? Адже є інформація, що фермери будуть зменшувати посівні площі на 10-15%.

Неллі Кожушко: Ще у 2007 році Сумський національний аграрний університет розробив концепцію розвитку сфери картоплярства до 2015 року. Вона передбачала скорочення посівних площ з 66 тис. га до 50 тис. га. Сьогодні ж прозвучала інформація, що вже на цей рік посівні площі скоротились до 57 га. Тобто, ця концепція, лінія скорочення посівних площ, все-таки чітко простежується і, скоріше за все, буде простежуватися і далі.

Kurkul.com: З чим це пов’язано?

Неллі Кожушко: Економічно вигідніше вирощувати високопродуктивні сорти картоплі та збільшувати вал не за рахунок розширення посівних площ, а саме за рахунок підвищення урожайності, подвійного збору урожаю та скорочення площ. Я думаю, що ця лінія буде простежуватися і далі. Власне, в такому напрямку йде картоплярство всіх передових країн світу.

Kurkul.com: Які основні проблеми в галузі картоплярства бачите зараз?

Неллі Кожушко: Основна проблема в сфері картоплярства – відсутність насіннєвого матеріалу. Перш за все у Сумській області. Створено багато сортів, 174 сорти занесені до реєстру, з них 67 – української селекції. Однак, всю Сумську область аграрний університет не може забезпечити насіннєвим матеріалом. У нас немає такої технічної бази та і сам університет є неприбутковою організацією. Ми зараз шукаємо зв'язки з виробниками картоплі, які б взяли на себе витрати саме з насінництва картоплі. Ось це ось завдання №1. Сорт без насінництва – мертвий.

Kurkul.com: Експерти у галузі картоплярства зазначають, що на сьогодні 96-94% усієї продукції виробляють малі фермерські господарства. З чим це пов’язано?

Неллі Кожушко: Розумієте, тенденція до розпорошеності почала даватися в знаки з 1990 року, коли розпався СРСР і виробників кинули напризволяще. Кожен шукав собі шлях для виживання. В першу чергу, фермери. Багато хто почав займатися картоплярством. На 1990-1991 роки фермерських господарств було 99%. Зараз вже звучить цифра 94-93%. Але я думаю, на перспективу піде лінія укрупнення. Треба переходити на промислове насінництво, на промислове вирощування насіннєвої картоплі, товарної картоплі, і це здешевить ціну одного та іншого.

Kurkul.com: Пані Неллі, розкажіть як ви опинилися в аграрній галузі? Чому вирішили зайнятися цією наукою?

Неллі Кожушко: Я працюю в Сумському аграрному університеті 33 роки. На початку 80-х років ми з чоловіком приїхали на Сумщину з Білорусії. Нас запросили, щоб розвинути напрямок селекції насінництва картоплі. У ті часи я була ще кандидатом наук. Спеціально під мого чоловіка побудували селекційно-насінницький комплекс. Але 11 років тому чоловіка не стало, а я, як дружина, продовжую його роботу.

З тих часів нами створено 24 сорти картоплі. 11 з них уже визнані, занесені до реєстру, інші – перспективні. Вся моя трудова діяльність починалася з картоплі, так триває і дотепер.

Kurkul.com: Що саме вас приваблює в цій сфері?

Неллі Кожушко: Картопля – це така культура, від якої неможливо відірватися. І кожен створений сорт – це твоє дітище. І кожен сорт, який створюєш, любиш однаково. Під наукові селекційні напрямки роботи були відкриті навіть спеціальні дисципліни в Сумському національному аграрному університеті. У міру сил і можливостей, накопиченого досвіду, я передаю свої знання студентам. Я вже від картоплі невіддільна, це моя культура.

Неллі Кожушко

Kurkul.com: Ніколи не думали зайнятися фермерством?

Неллі Кожушко: Після закінчення Білоруської сільськогосподарської академії я відразу пішла працювати на кафедру. Після цього вступила до аспірантури. А вже потім ми з чоловіком переїхали в Суми займатися наукою. У Білорусії мені свого часу пропонували стати головою колгоспу. Тоді це було престижно. Але якось не склалося.

Kurkul.com: Якби були фермером, займались би картоплею?

Неллі Кожушко: Звичайно. Якщо б я була фермером, якщо б була ще в тому віці, я б займалася вирощуванням картоплі. Саме картоплі для свіжого споживання, особливо в літній період. Ми, Україна, чим займаємося? Аби споживати свіжу картоплю закуповуємо її в Туреччині та Єгипті. Але у нас є свої можливості. В кінці сезону картоплі багато, а ось у червні свіжої та молодої – дефіцит. Я думаю, що це було б економічно вигідно і мале фермерство в даному випадку б процвітало.

Kurkul.com: Напередодні 8 Березня, що б Ви хотіли побажати жінкам-колегам?

Неллі Кожушко: В першу чергу, здоров'я, добробуту, злагоди в родині. Ось коли все це є, тоді фермер буде справжнім фермером.

Kurkul.com: Дякуємо за приємну розмову та бажаємо подальших успіхів у роботі!

Вікторія Сумченко, Kurkul.com

Виконано за допомогою Disqus
Реклама
Матеріали за темою