Михайло Нагорняк: США і Китай ставлять за мету популяризувати фіолетову кукурудзу

Михайло Нагорняк: США і Китай ставлять за мету популяризувати фіолетову кукурудзу

3 липня 2020 828 0

Фіолетова кукурудза на полях і досі є дивиною не лише в Україні, проте сьогодні вона набуває все більшого поширення. Наукові дослідження довели, що складні сполуки в зернах гібридів фіолетової та червоної кукурудзи можуть зменшити запалення і поліпшити чутливість до інсуліну. Така кукурудза корисна людям хворим на цукровий діабет. 

Не дивлячись на те, що фіолетова кукурудза й досі проходить численні дослідження, вона вже викликає чималий інтерес серед українських фермерів. «Першопрохідцем» у виведенні сортів фіолетової лікувальної кукурудзи в Україні є селекціонер та фермер Михайло Нагорняк, який розповів нам про тонкощі вирощування, поживні цінності та особливості цього сорту. 

Kurkul.com: Розкажіть, будь ласка, про свою діяльність. З чого вона починалась? 

Михайло Нагорняк: Ми займаємося селекцією та виробництвом солодкої кукурудзи. Це нішева культура, посіви якої в Україні займають близько 10 тис. га. Підприємство називається «Мнагор». Коли я починав свою діяльність і поїхав в управління сільського господарства Вінницької області, мені дали відповідь, що солодку кукурудзу вирощувати недоцільно, адже потреба її в Україні становила близько 300 кг.
В перший рік діяльності ми все ж її виростили та продали близько 500 кг, а виїздили, як на 5 тонн, тобто значного прибутку не було. У той час я ще працював в іншому господарстві, проте надавав фермерам безкоштовні зразки цукрової кукурудзи та відправляв пропозиції. Через 2 роки мені почали телефонувати фермери та запитувати про «мнагорівську» кукурудзу, тому що вона була набагато солодшою за кормову. 

Kurkul.com: Ви займаєтесь селекцією професійно, чи це ваше хобі? 

Михайло Нагорняк: Всі ми аграрії трохи селекціонери, адже відбираємо для посіву краще насіння із відповідними ознаками. Я закінчив аграрний виш та стажування з селекції, відвідав багато семінарів, об'їздив центри, які займаються селекцією (Сквирська дослідна станція, Харківський та Дніпровський селекційні центри кукурудзии), де саме і зібрав вихідні форми сортів для селекції, так званий «банк насіння». Також їздив за кордон, де теж зібрав кілька сортів. Загалом маю понад 300 сортів. В мене навіть є насіння кукурудзи, яке привіз Христофор Колумб. Селекціонер — це свого роду діджей, який міксує певні характеристики культур в одному сорті.
Свої гібриди я відбирав за характеристикою солодкості. В кукурудзі, так би мовити, розділені «чоловічі» та «жіночі» квітки, тому з нею легко працювати. Верх можна накрити ізолятором, так само, як качан, далі надіти його на інші рослини, поступово збираючи пилок із необідних сортів для подальшої селекції. Це досить кропітка робота, але вона дозволяє таким чином певні характеристики одного сорту перенести на інший.

Михайло Нагорняк, директор компанії «Мнагор»

Kurkul.com: Скільки землі відводите під селекцію фіолетової кукурудзи? 

Михайло Нагорняк: У нас наукова діяльність, тому для цього необхідна ділянка всього 10 соток, на якій ми висіваємо 200-250 комбінацій нових сортів щороку. Ми вручну запилюємо рослини та отримуємо 1-2 качани нового гібриду. Далі передаємо їх на ділянку розмноження, якщо він пройшов необхідні тести (безкоштовно даємо людям, які перевіряють деякі характеристики). Якщо все гаразд — висіваємо кукурудзу на ділянці гібридизації 5-10 га. Багато не сіємо, тому що всю волоть необхідно обривати вручну.  

Читати за темою: Історія сімейної ферми KozzziMoni: від бізнес-ідеї до власної сироварні

Kurkul.com: Чому Ви вирішили вирощувати саме фіолетову кукурудзу?

Михайло Нагорняк: У сільському господарстві все давно відомо, із року в рік висіваються ті самі культури. Я хотів це змінити, а також покращити наявні сорти та вивести нові. Років 5 назад на наших ділянках мені трапилась на очі фіолетова кукурудза, але вона була не солодка і не смачна, тож я її відкинув, адже я займаюсь тільки солодкою кукурудзою.
У 2017 році я прочитав статтю в іноземному журналі про американські, а потім і китайські дослідження, проведені на щурах і хом'яках, частину яких годували фіолетовою кукурудзою, а інших — звичайним кормом. В ході дослідження встановили, що хом'яки, які вживали цю фіолетову кукурудзу, не були схильні до ожиріння, гарно розмножувались і їхнє потомство швидше розвивалось. Такі ж дослідження проводились на щурах, і виявилось, що при такому харчуванні вони навіть менше хворіють.
США і Китай поставили собі за мету вивести та популяризувати фіолетову кукурудзу. Я вирішив, що Україна має не відставати. Тож ті сорти, які відкинув спочатку, я почав доробляти. В США минулого року на параді незалежності вже представили цю кукурудзу під назвою «Віолет», тобто в Америці її вже можна придбати. Звісно, наступним йде Китай, який вже цього року готує презентацію фіолетової кукурудзи, а ми її плануємо на наступний рік, тому що для виведення якісного сорту необхідно мінімум 5-7 років.  

 

Kurkul.com: Розкажіть про харчові властивості фіолетової солодкої кукурудзи. 

Михайло Нагорняк: Це дієтичний продукт, який дуже корисний дітям. У фіолетовій кукурудзі найбільше цінуються антоціани, яку мають лікувальну дію. Вона застосовується в дієтичному харчуванні, рекомендована при хворобах печінки, шлункового тракту, серцево-судинної системи та лікування діабету другого типу. Крім того, містить багато вітамінів та мікроелементів, має «омолоджувальні» властивості, позитивно впливає на стан шкіри й волосся, а також рекомендується як засіб від безсоння та депресії. 

Читати також: Кроки до розвитку: як цільові гранти змінюють бізнес у селі  

Kurkul.com: Чи є у вас ще й інші напрямки селекції?

Михайло Нагорняк: У нас є свій завод із вирощування насіннєвого матеріалу та його доробки. В арсеналі підприємства є не тільки ця фіолетова кукурудза, а й, наприклад, перша кукурудза біколор (на качані білі й жовті зерна), біла дієтична кукурудза, яка підходить для годування дітей від 2-х років, що не містить пігментів, а отже, не має ніяких алергенів.  

Kurkul.com: Як прийшла ідея брати участь у конкурсі «Село. Кроки до розвитку»?

Михайло Нагорняк: Після непорозуміння з вінницькими можновладцями я подав заявку спочатку на конкурс Вінницької ОДА, де отримав відповідь «це нереально». Але про мою діяльність написали журналісти, які були присутні на цьому конкурсі. Згодом їхні статті прочитали фермери зі всієї країни й навіть у Молдові та у Національному аграрному університеті Душанбе, що в Таджикистані, куди мене запросили приїхати з лекцією. 

Коли я вирішив брати участь у конкурсі МХП, у мене вже був прототип кукурудзи для посіву, який називався «Вінницький бордо» і призначався для подальшого виведення надсолодкої кукурудзи. Саме з цим сортом я з'явився перед конкурсною комісією, вони в мене повірили і дали фінансування.  

Kurkul.com: Що змінилося після виграшу гранта? На що витратили отримані гроші?

Михайло Нагорняк: Я планував купити різноманітні лабораторні продукти,  ізолятори та фотосепаратор для очищення зерна. Проте нам був необхідний ремонт даху в приміщенні, де повинно було стояти обладнання, він, на жаль, протік, і ми зрозуміли, що з фотосепаратором можна почекати, до того ж вони дуже дорогі. Тобто на виграні гроші ми відремонтували дах на нашому підприємстві, де саме проводиться селекція.

Kurkul.com: Чи не думали селекціонувати ще якісь культури? 

Михайло Нагорняк: Якщо взятись за все одразу — результату не буде. Спочатку хочу довести цю справу до логічного кінця. Наразі зосереджений саме на селекції кукурудзи.

Kurkul.com: Продаєте вирощений урожай тільки на теренах України чи й на зовнішні ринки? 

Михайло Нагорняк: Нашими сортами наразі зацікавилась Молдова та Білорусь. Кукурудза нашої компанії вже росте на полях Узбекистану, Таджикистану, Казахстану, Туркменістану та, звісно ж, України. Поки що продаємо тільки насіннєвий матеріал і технологію вирощування.

Kurkul.com: Які плани маєте на майбутнє? 

Михайло Нагорняк: Нещодавно ми заклали досліди сорту «Фіолетове бордо», будемо й надалі проводити його селекцію. Також мене запрошують відвідати полігон нашої фіолетової кукурудзи в Таджикистані, на цій зустрічі буде присутній навіть їхній президент. До речі, вони мають намір збудувати завод і продавати цю кукурудзу у вакуумному пакуванні. Взагалі моєю метою є продаж нашої фіолетової кукурудзи по всьому світу.

© Анастасія Герасименко, Kurkul.com, 2020 р.

Виконано за допомогою Disqus