Віталій Шуберанський: Як і скільки може заробити фермер із технологіями RTK — досвід FarmRTK

13 січня 2021 1621 0

Травмування рослин під час культивації чи обприскування або інші стреси внаслідок догляду за посівами призводять до пригнічення рослин або і повної їх загибелі. Відповідно, фермер отримує збитки. Але вже зараз можна відкоригувати траєкторію руху сільгосптехніки так, що «комар носа не підточить» і жодна рослина не постраждає.

Як цього досягти? Скільки на такій технології можна заощадити і навіть заробити? Скільки коштує сучасна система для кінематичного позиціонування?

Про це та багато іншого розповідає Віталій Шуберанський, засновник компанії FarmRTK, що спеціалізується на таких системах і їх сервісі.

Kurkul.com: Що таке RTK та яку користь ця технологія приносить фермерам?

Віталій Шуберанський: RTK, або розширено Real Time Kinematic, у перекладі з англійської мови означає «кінематика реального часу». Якщо більш детально, то кінематичне позиціювання в режимі реального часу — це супутникова навігаційна технологія, яку використовують для підвищення точності даних про місцеперебування, отриманих із супутникових систем позиціювання, зокрема GPS, GLONASS, Galileo, NavIC і BeiDou.

Віталій Шуберанський, засновник компанії FarmRTK

Загалом, ця технологія дозволяє отримувати поправки до вимірювань і встановлювати місце розташування з сантиметровою точністю.

Читати також: Економія пального, ЗЗР та насіння — досвід використання RTK-станцій

Kurkul.com: Як давно RTK використовують в агросфері і яку цінність має ця технологія?

Віталій Шуберанський: Ця технологія має велике значення для двох сфер — геодезії та сільського господарства. Найбільш цінними є висока точність та стабільність роботи системи.

Працюючи з RTK-системою, аграрій цілком може навчитися уникати перекриттів та пропусків на полі під час будь-яких агротехнологічних операцій. А ще так можна зменшити травми для рослин під час обробок і, відповідно, — зберегти урожай на полі. Так, наприклад, ми рахували, що при використанні RTK на обприскуванні саме завдяки такій опції цілком можливо отримати додатковий прибуток: при середній врожайності кукурудзи 8 т/га можна говорити про +30 $/га.

Особливо цінна технологія для просапних культур чи при використанні технологій типу strip-till, коли обробки треба проводити один в один по рядках. Якщо ж фермер працюватиме без автопілота та RTK, то часто отримає певну похибку. А це є дуже небажаним для майбутнього врожаю та прибутку.

Більш того, RTK-система дозволяє отримати не тільки точність позицій в 1 см, а й допоможе відновити всі процеси навіть після тривалого періоду — днів, місяців, років.

Kurkul.com: Що потрібно фермеру для роботи за RTK-технологією?

Віталій Шуберанський: Наша компанія FarmRTK пропонує аграріям не просто опцію позиціювання, а цілу систему, що забезпечить йому комфортну роботу. Сюди входить сам  сигнал RTK (як послуга), RTK-станція (як товар) та RTK-модем. Якщо ми відправляємо RTK-корекцію, її потрібно прийняти та передати дані на машину. Для цього нам потрібен модем, який встановлюється безпосередньо на трактор чи комбайн. 

Власне, нашу адаптовану до вітчизняних реалій технологію можна назвати кращою на ринку України. Ми врахували всі нюанси роботи мобільних операторів та RTK. Після усунення проблем сигнал коригування безперешкодно і постійно відправляється на трактор. Ми дійшли до того, що за допомогою нашого модема з двома GSM-модулями вдалося отримати сигнал там, де в інших його немає. Загалом кількість проблем у роботі зменшилась на 95%. 

Цього року ми продали близько 100 нових RTK-модемів власної розробки. Не планували так швидко всі продати, але ті, хто спробував це в себе в агрофірмі, із задоволенням оснащують усю техніку цією технологією. 

Kurkul.com: Багато хто каже, що якість зв’язку в провінції у різних операторів залишає бажати кращого. Чи виникають проблеми в роботі RTK-системи?

Віталій Шуберанський: Звичайно, є проблеми з покриттям мобільних мереж. Але RTK-модем нівелює їх, тому що працює одразу з кількома операторами мобільного зв'язку. Отже, якщо на якихось ділянках немає, наприклад, покриття Київстар, то цілком може бути Lifecell чи Vodafone. 

Наш модем обирає саме того оператора мобільного зв’язку, який нормально працює. Це дозволяє передавати корекцію безперебійно. 

Хоча насправді бувають зони, де взагалі немає покриття ніяких мереж. Спільно з компаніями-операторами працюємо з Міністерством цифрової трансформації. Дуже сподіваємось, що масштабний проєкт діджиталізації країни дозволить вирішити ці проблеми в недалекому майбутньому. Існує велика надія, що оператори невдовзі зможуть забезпечити якісний інтернет у селах та на дорогах завдяки більшій кількості вишок мобільного зв’язку.

Kurkul.com: Наскільки легко інтегрувати вашу RTK-технологію в агрофірмі?

Віталій Шуберанський: Ми працюємо з усіма виробниками, які забезпечують рішення у сфері точного землеробства і представлені на ринку України. Уже можемо працювати навіть із RTK-дронами.

Kurkul.com: Скільки агрофірмі коштуватиме реалізація цього проєкту?

Віталій Шуберанський: Встановлення базової станції коштує близько €10 тис., але вона в основному не потребує додаткового обслуговування. Від моменту замовлення, платежу до встановлення всіх складових і запуску система зазвичай проходить не більше 2 днів.

Але якщо виникають якісь проблеми в роботі, то потрібно буде сплатити послуги сервісного спеціаліста в розмірі 11 грн/км і 80 €/годину. Для зручної співпраці в таких ситуаціях працює гаряча лінія, де фахівці можуть у телефонному режимі допомогти і зорієнтувати клієнта.

Kurkul.com: За який період має окупитися RTK-система?

Віталій Шуберанський: Термін окупності цієї системи для господарства із земельним банком від 500 га складає 1 рік. Щоправда, економію від її застосування трохи складніше порахувати, бо надто різняться умови кожного господарства і навіть кожного поля.

Kurkul.com: Чи можна якимось чином протестувати систему або дізнатися більше про технологію у вашої компанії?

Віталій Шуберанський: Просто потрібно мати бажання, зателефонувати нам і запитати, із чого можна почати. Існують технології, які ми пропонуємо абсолютно безкоштовно. Просто фермеру треба витратити більше свого часу на опрацювання інформації. Наприклад, ми можемо передати супутникові фотографії, за допомогою яких фермер зможе переглянути, наскільки в нього неоднорідні поля, і зробити потрібні корекції в роботі агрегатів.

Kurkul.com: Які агрофірми найчастіше наважуються на впровадження цієї технології позиціонування?

Віталій Шуберанський: Візьмемо для прикладу європейських фермерів. У них, у порівнянні з нашими, обсяги користування землі менші й потреба в ефективному управлінні та її обробітку стоїть дуже гостро. Фактично це єдиний спосіб збільшення прибутку. Тому українським фермерам, незалежно від земельного банку, варто було б теж над цим задуматися. Необов’язково витрачати відразу мільйони гривень чи доларів на закупівлю якихось технологій. Можна починати з маленького і потроху виходити на той рівень, що дозволить економити витрати й отримувати хороші прибутки.

Наш «найменший» клієнт обробляє близько 300 га, використовує автопілот із RTK-системою і цілком відкритий до новацій.

Оскільки він є власником бізнесу та одночасно обробляє землю, то тепер, завдяки цій опції, він суттєво полегшив свою роботу. І цілком може з користю для інших виробничих процесів витрачати заощаджений час.

Більш того, цей фермер отримав суттєву конкурентну перевагу і тепер здає в оренду свою техніку. Між іншим, сусіднє господарство віддає перевагу саме цьому фермеру, бо у нього є автопілот із RTK за конкурентною ціною. Отже, з’являється перевага і додатковий заробіток.

Kurkul.com: Чи є якась закономірність щодо географічного розміщення ваших клієнтів?

Віталій Шуберанський: Робота компанії FarmRTK поширюється на всю територію України. Менше користуються уточненим позиціюванням аграрії Півдня — Миколаївська, Херсонська, Одеська області. 

Найбільше замовляють у Західній Україні. Думаю, це пов'язано з близькістю до Європи, де наші співвітчизники швидше можуть «підглянути» за новинками та пробувати їх реалізовувати на виробництві.

Kurkul.com: Але як Ви свого часу опинилися в агросфері?

Віталій Шуберанський: Знаковим для мене було знайомство з Іллінецьким аграрним коледжем ще в 7 класі. Поставив собі за мету вчитися там, зрештою, здобув освіту і згодом вступив одразу на 3 курс Національного університету біоресурсів та природокористування України.

На одній із агровиставок познайомився з представником компанії АБА «Астра», і так стартувала моя кар’єра в агросфері. Пізніше працював директором із продажів компанії Agro Invest, а потім — заступником директора і генеральним директором компанії «Френдт».

Близько 6 років тому ми почали працювати з RTK-системами, протягом цього часу відвідали десятки фахових івентів, розширили портфоліо і почали адаптувати інновації для українського агроринку. 

За цей час я здобув великий багаж знань і досвід, а також розібрався в багатьох трендах сільського господарства. Єдиним правильним виходом у цій ситуації було створити власну компанію, яка б приносила максимальну користь сучасним аграріям. Тож 2020 року я заснував компанію FarmRTK, яка забезпечує клієнтам RTK-сигнал та спеціалізується на всьому необхідному обладнанні. Тепер ми готові надати українським фермерам авторську технологію, розроблену під специфіку нашого ринку.

Kurkul.com: Виходить, працювати з RTK-системою почали ще в компанії «Френдт», а потім цей напрям став окремим бізнесом?

Віталій Шуберанський: Справді, цим напрямом почали цікавитися ще в компанії «Френдт», але ми не змогли для нього давати більше ресурсів, ніж іншим напрямам. Розвивали цей продукт, скажімо, у вільний час. Згодом ми помітили, що все більше людей хочуть ввести ці технології. Тож аби запропонувати аграріям якісніший сервіс, вирішили вивести напрям RTK в окрему компанію, найняти кваліфіковану команду сервісників і розвивати його досить концентровано.

Kurkul.com: Які найближчі плани маєте Ви і компанія зараз?

Віталій Шуберанський: Наступного року будемо виходити на ринок СНД та Східної Європи та взагалі просувати свої модеми на світовий ринок. Але Україна залишиться в центрі нашої уваги. Паралельно будемо досліджувати умови інших країн, щоб створити продукти саме під потреби їхніх аграріїв.

Kurkul.com: Щиро бажаємо успіхів!

© Катя Капустіна, Kurkul.com, 2020.

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою