Економія пального, ЗЗР та насіння — досвід використання RTK-станцій

16 грудня 2020 584 0

Здогадайтесь, яке слово з трьох літер викликає у фермера зацікавленість, стурбованість, бажання та острах водночас? Маємо надію, що наші думки збіглися, бо це про RTK!)

Наразі земля — обмежений ресурс і єдиним способом покращення показників ефективності господарства є застосування елементів точного землеробства. Одним із таких елементів є RTK-станції, а мета їх встановлення — інтенсифікація виробництва.

Своїм досвідом з економії насіння, ЗЗР, пального та інших ресурсів внаслідок використання RTK-станцій поділилися провідний інженер групи сервісу систем контролю і систем точного землеробства підприємства «Урожайна країна» Сергій Ярошенко та керівник групи сервісу систем контролю і систем точного землеробства «МХП» Павло Нестеренко.

Павло Нестеренко (ліворуч) та Сергій Ярошенко (праворуч)

Підприємство «Урожайна країна», яке входить у структуру агрохолдингу МХП, функціонує вже протягом 10 років і обробляє понад 32 тис. га в Сумській області. Основні культури:

  • кукурудза (займає 42% посівних площ);
  • соняшник;
  • соя;
  • пшениця; 
  • ріпак.

З моменту заснування підприємство взяло курс на новітні технології, адже звертало увагу виключно на сучасну техніку та її можливі кейси. Практикувати використання RTK-сигналів підприємство почало ще у 2015 р., однак власних RTK-станцій на той час компанія не мала. 

 

«Ми користувалися мережами базових станцій інших підприємств, які надавали нам послуги з оренди. А у 2017 р. придбали кілька десятків власних базових станцій, створили мережу і тепер використовуємо сигнали в кластерах МХП по всій Україні», — розповів Сергій Ярошенко.

Наразі оснащення підприємства включає трактори Fendt, John Deere, обладнані системами паралельного водіння, комбайни New Holland, John Deere, обприскувачі Amazone, Berthoud, обладнання Hexagon, Raven, Precision Planting, Trimble. Механічна техніка також була дооснащена на суму $1,5 млн системами внесення рідких добрив, точного висіву, посекційного відключення, контролю виливу тощо. Крім того, без RTK-сигналу на підприємстві не проходить жодний технологічний процес!

Що таке RTK-станції?

Всі чули про RTK-станції, але нерідко фермери плутають це поняття з іншими супутниковими технологіями. Так що ж таке базова RTK-станція? Це пристрій, який посилає через GPRS-з'єднання корективний сигнал, так звані поправки, що дозволяє підвищити точність звичайного GPS-позиціонування (визначення координат) до 2,5 см.

Зазвичай основними компонентами базової станції є GNSS-приймач, програмне забезпечення для управління приймачем і реєстрації даних на ПК. Також до її складу може входити супутникова антена, джерело безперебійного живлення та засоби зв'язку. Необхідно зазначити, що базова станція може працювати повністю автономно, без участі оператора.

Сама базова станція підприємства розташована на вишці, а модуль-приймач — в приміщенні офісу. Одна базова станція може забезпечити сигнал на відстані до 50 км. А оскільки на підприємстві таких базових станцій розміщено дві, які своєю чергою входять в мережу базових станцій, то вони покривають достатню площу.

Мережа базових станцій, яку використовує МХП, була організована та впроваджена разом із компанією-постачальником послуги FarmRTK, яка має велику їх кількість в Україні.

Переваги RTK-станцій

Наявність RTK-станцій дозволяє працювати без перекриттів, а це економія посівного матеріалу (до 4%), добрив, пестицидів тощо, якщо агрегат оснащений системою автоматичного відключення секцій. Крім того, економія на пальному може сягати до 5% залежно від операції, а це немало, з огляду на те, що трактор працює цілодобово й використовує 400-600 л пального на добу. Значну економічну вигоду можна отримати на полях зі складним контуром.

Особливістю використання системи RTK є повторюваність координат із року в рік. Всі напрямки та пройдені лінії зберігаються в базі системи для повторного використання.

«Наприклад, в одному з кластерів МХП ми працюємо за технологією Strip-Till, тобто з осені проводимо обробіток із внесенням добрив у рядок, і навесні RTK-сигнал забезпечує 100% потрапляння насіння в рядок, де вже лежить добриво», —  зазначив Сергій Ярошенко.

Головна перевага RTK-станцій полягає в забезпеченні техніки високоточним сигналом із коригуванням до 2,5 см, на відміну від безкоштовних систем. Наприклад, похибка безкоштовної системи GL1DE становить від 15 см, а коригування систем GS Satelite і TerraStar, які базуються виключно на роботі геостаціонарного супутника, також не настільки точне та не дозволяє проводити ряд агрооперацій, наприклад, стрічкове внесення добрив, як у системі мережі RTK.

«При використанні безкоштовних систем маємо точність від 15 см і нижче, що недопустимо, скажімо, для роботи з чотириметровим глибокорозпушувачем та сівби технічних культур. Наприклад, під час сівби з використанням сівалки 11,2 м перекриття сягає до 20 см або 1,5%. На перший погляд, ця цифра зовсім невелика, але на добовому обсязі на великих площах це виливається у велику суму», — акцентував Сергій Ярошенко.

Ще одна перевага цієї системи полягає у забезпеченні нею максимально стабільної роботи та найнижчого показника down-time (простою). Для цього є страхові елементи, зокрема допоміжний акумулятор і кілька каналів інтернет-зв'язку.

Хто може користуватися RTK-станціями?

RTK-станції використовують як в агрохолдингах, так і в невеликих господарствах. Фермер із земельним банком, наприклад, 300 га, який обробляє власну землю, отримує можливість краще виконувати інші функції: продавати зерно, купувати запчастини тощо, адже йому не потрібно «рулити» процесом — трактор їде сам по собі.

Крім того, аграрій, обробивши свої поля, буде мати можливість здати власну техніку в оренду. На ринку є досить багато обладнання, яке здається в оренду, але сусідні господарства нададуть перевагу техніці з автопілотом та RTK. Таким чином, фермер буде обробляти землі і сусідніх господарств, заробляючи більше грошей.

Важливий нюанс — покриття 

Єдиний нюанс у роботі з RTK-системами — необхідність наявності безперебійного сигналу мережі.

«Все залежить від мобільного оператора. Однак на підготовчому етапі всі ці моменти прораховуються. Вибираємо ті поля, де є можливість використовувати RTK. А там, де цієї можливості немає, віддаємо перевагу системі, яка працює аналогічно», — говорить Сергій Ярошенко.

Однак і тут є рішення. За словами Павла Нестеренка, таким рішенням став двохсімкартний модем від компанії Farm RTK, який дозволяє автоматично перемикатися на одну з мереж.

 

«Це дозволило нам отримати хороший результат там, де немає покриття одного з мобільних операторів. Наприклад, якщо ми працюємо з мережею «Київстар» і в польовій зоні пропала мережа, 2-сімкартний модем дає можливість переключитися на іншого оператора, який працює. Затримка при цьому становить не більше двох секунд», — сказав Павло Нестеренко.

Він додав, що коли система налаштована і встановлена ​​коректно, то RTK має найвищий і стабільний показник роботи.

Ціна питання 

Придбати 20 базових станцій на підприємстві вирішили за результатами економічних розрахунків. Одна базова станція коштувала $8 тис. (така ціна, тому що купували велику кількість, загалом ціна €10 тис.). Вартість прийому одного коригуючого супутникового сигналу високої точності на одиницю техніки — €300 на місяць, €580 на 3 місяці та від €1000 на рік.

«Підприємству, яке в обробітку має близько 10 тис. га та 2-3 обприскувачі, 7-8 потужних тракторів і кілька легких, потрібна підписка на 12 одиниць техніки. Якщо розрахувати на 8 робочих місяців, виходить сума, яка свідчить про те, що базова станція окуповується менш ніж за три роки», — уточнив Сергій Ярошенко. 

Інтеграція RTK-систем в техніку

Щодо складнощів інтеграції RTK-системи в техніку, то тут все залежить від її підготовки. На одні трактори достатньо встановити монітор та активувати необхідні функції. Для непідготовлених тракторів потрібно спершу інтегрувати гідравлічну частину, потім монітор та додаткові антени. Загальна вартість цього обладнання — близько $16 тис. ($14-17 тис. в залежності від виду та підготовки).

Легкість використання

Не викликає жодних складнощів робота з RTK-сигналами у механізаторів. Навіть більше, за словами Сергія Ярошенка, механізатори охоче працюють за RTK-сигналами. Для цього в компанії щорічно проводяться міжсезонні навчання механізаторів та інженерів від постачальника обладнання FarmRTK Віталія Шуберанського — засновника компанії.

Віталій Шуберанський, засновник «FarmRTK»

 

«Без автопілота працювати набагато важче, особливо вночі. Після зміни болять очі, адже маєш все контролювати сам. Автопілот здійснює контроль, а оператор стежить за агрегатом», — розповів Костянтин Глушенко, механізатор підприємства МХП «Урожайна країна».

Отож, таке незрозуміле, на перший погляд, ‎‎формулювання, як RTK-системи, на практиці виявляється ще одним інструментом в арсеналі фермера на шляху до інтенсифікації виробництва та кроком у майбутнє. 

© Анастасія Герасименко, Kurkul.com, 2020 р.

Виконано за допомогою Disqus