Реклама
Григорий Гудима: Програма фінансування під майбутній врожай — завжди йдемо назустріч агровиробникам

Григорий Гудима: Програма фінансування під майбутній врожай — завжди йдемо назустріч агровиробникам

29 грудня 2020 552 0

Наразі в Україні налічується понад 46 тис. фермерських господарств. Левова їх частка потребує залучення позикового фінансування на прийнятних умовах. Однак все більше аграріїв виказують недовіру інструментам фінустанов, адже через високу відсоткову ставку й вимоги застави майна існують побоювання вчасно не погасити заборгованість і залишитись ні з чим.  

Гарною альтернативою банківським інструментам кредитування є фінансові програми аграрних компаній під заставу майбутнього врожаю, які націлені на підтримку невеликих агровиробників, а також на побудову довготривалих партнерських відносин. Саме такі умови пропонує фінансова програма ГК «Прометей». А що потрібно для підписання угоди, на яку суму може розраховувати фермер та яким чином формується вартість врожаю Kurkul.com розповів керівник сектору аналітики і моніторингу ГК «Прометей» Григорій Гудима.  

Kurkul.com: Розкажіть, будь ласка, в чому суть фінансової програми ГК «Прометей»?

Григорій Гудима: Ми надаємо підтримку дрібним та середнім фермерським господарствам шляхом забезпечення їх добривами, засобами захисту рослин, посівним матеріалом та іншими матеріалами під заставу майбутнього врожаю. 

Kurkul.com: В чому полягає процес кредитування? Під врожай яких культур можна отримати фінансування та коли відбувається розрахунок?

Григорій Гудима: Все дуже просто. Оформляється заявка на певну суму, виходячи з потреб агровиробника, складається перелік всього необхідного і визначається строк повернення. Якщо аграрій хоче розрахуватись ранніми зерновими, то дата закриття заявки буде 1 серпня. У випадку розрахунку олійними кінцевий строк — 1 жовтня. На ці дати фермер має розрахуватись тоннажем обраної культури відповідно до заданої суми та нарахованих відсотків. 

Читати також: Бонус до врожаю: фінансові інструменти, як додаткові можливості для аграрія 

Kurkul.com: Як визначається вартість зерна?

Григорій Гудима: Вартість 1 т зерна на момент проведення розрахунку за договором кредитування визначається згідно з закупівельними цінами елеваторів компанії. Зазвичай обирається найближча точка відвантаження. Фермер може приїхати на елеватор, забрати всі необхідні матеріали й туди ж привезти зерно. Якщо він привіз зерно, наприклад, 27 липня, то ціна буде відповідна ринковій на сьогодні й однакова для всіх. Ніяких мінус 100-200-500 грн на тонні. 

Kurkul.com: Скільки має заплатити фермер за таку послугу? Яка зараз відсоткова ставка?

Григорій Гудима: Фермер має закрити вартість фінансування. На початку ставка складала 24% річних, сьогодні — 20% і нижче. Цей відсоток у кожному окремому випадку коригується та обговорюється. 

Kurkul.com: З аграріями яких регіонів ви співпрацюєте? 

Григорій Гудима: У нас немає прив'язки до якихось регіонів, працюємо з усіма. Чи то Миколаївська, Кіровоградська, Київська або Сумська область, заявка фермера буде розглянута.

Kurkul.com: Які вигоди отримає фермер, якщо скористається вашою програмою?

Григорій Гудима: Переважна більшість банківських відділень знаходиться в обласних центрах, куди фермеру потрібно їхати, ходити по кабінетах, витрачаючи свій дорогоцінний час. Фактично кожен елеватор компанії є повноцінним представництвом компанії в регіоні, тобто «Прометей» нараховує понад 30 регіональних відділків, що значно економить час аграрія. Це перший плюс. По-друге, не кожна людина хоче просити позику, тому ми самі приходимо до контрагентів і питаємо: «Шановні, ми пропонуємо кредитування, може вам потрібно?». Таким чином фермеру залишається зібрати мінімальний пакет документів і пройти процедуру погодження.

Третя перевага — термін перевірки документів у нашій компанії триває максимум тиждень, адже всі керівники знаходяться у швидкому доступі. Фермеру не потрібно буде проходити весь бюрократичний цикл від перевірки документів юристом компанії до служби безпеки у Києві та чекати місяць або два. 

Наступний і, напевно, один із головних плюсів — при поверненні позики фермер нічого не втрачає, адже може бути впевненим у прозорості цін на зерно. Існують подібні програми на ринку, проте вони мають нюанси, пов'язані саме з чинною ціною збіжжя. Повторюсь, що у нас діють ринкові ціни для всіх контрагентів без виключення. Умовно кажучи, аграрій не відчує різниці продажу зерна на елеватор чи на порт. І останнє — це отримання якісних матеріалів, які ми використовуємо й у своїх господарствах.

Kurkul.com: З якими брендами співпрацює компанія? На що може розраховувати фермер?

Григорій Гудима: Якість для нас є основним критерієм вибору насіння, ЗЗР та добрив. Аграріям пропонуються азотні, фосфорні, калійні та комплексні добрива вітчизняного виробництва, оскільки ми співпрацюємо з підприємствами групи Ostchem («Азот», «Сєвєродонецьке об'єднання Азот», «Рівнеазот») та білоруським підприємством «Гомельський хімічний завод». Посівний матеріал використовуємо таких провідних виробників, як Limagrain та Syngenta, а ЗЗР — BASF та ALFA Smart Agro. 

Kurkul.com: Який пакет документів має надати фермер?

Григорій Гудима: Пакет документів потрібен мінімальний. Це основні документи підприємства, заявка та завершений процес комплаєнсу. Ми повинні визначити, яку суму можна надати тому чи іншому виробнику. Схематично весь процес виглядає так: фермер — заявка — розгляд — ухвалення рішення — підписання договору. 

Kurkul.com: Назвіть умови, які необхідні для підписання угоди.

Григорій Гудима: Ми не маємо якихось певних умов для надання кредитування. Ні мінімальної партії зерна, ні мінімальної суми чи розміру земельного банку. Компанія співпрацює як з ФОПами і фермерськими господарствами, так і з одноосібниками. Необхідно зазначити, що ми працюємо з аграріями, які вже є нашими партнерами, та з новачками. Звичайно, що останніх ми перевіряємо більш ретельно, але набагато швидше, ніж банківські установи. 

Kurkul.com: Коли аграрію може бути відмовлено у фінансуванні?

Григорій Гудима: У випадку проблем із документами й наявності боргів. Але це життя, бувають різні ситуації, особливо останніми сезонами. У разі закриття прогалин та погашення боргів ми, звичайно, будемо співпрацювати.

Kurkul.com: Чи існує певна система страхування у випадку форс-мажору? 

Григорій Гудима: Ми завжди йдемо назустріч агровиробникам. Якщо фермер не зміг віддати, наприклад, до 1 серпня пшеницю, то ми знайдемо компроміс — перенесемо строки, змінимо варіанти закриття, розтягнемо договір тощо. 

Kurkul.com: На яку мінімальну і максимальну суму фінансування може розраховувати фермер?

Григорій Гудима: Максимальну суму назвати дуже важко. На рахунок мінімуму, то, напевно, від 20 тис. грн. На початку діяльності програми ми кредитували одноосібників і на 5-10 тис. грн, бо надавали змогу фермерам ознайомитись з можливостями угоди.

Kurkul.com: Чи давно ця програма існує на ринку?

Григорій Гудима: Можна сказати, що вона працює вже досить тривалий час. На ринку вона десь з 2018 року, а точніше з кінця 2018/19 МР. 

Kurkul.com: Скільки господарств скористались вашою програмою за цей час?

Григорій Гудима: На сьогодні — це понад 100 господарств. З кожним роком партнерів стає все більше. При чому, левова частка цих фермерів працюють з нами кожного сезону. Це довіра, така позитивна статистика не може не радувати.

Kurkul.com: Чи були проблеми, пов'язані з невиконанням угоди?

Григорій Гудима: Були випадки, коли ми, йдучи назустріч нашому контрагентові, змінювали строки виконання договору у зв'язку з важкими погодно-кліматичними умовами. Ми розуміємо агропідприємців, адже теж займаємось вирощуванням с/г культур. За весь час існування програми не було ні конфліктів, ні судових розглядів.

На ринку багато випадків, коли конфлікти через невиконання договорів призводили до банкрутства підприємств, ми не підтримуємо таку позицію, адже всім треба працювати і заробляти.

Kurkul.com: Чи існують на ринку аналогічні програми? В чому ваша відмінність? 

Григорій Гудима: Кредитування під майбутній врожай не є новинкою на ринку. Плюсом нашої програми вважаю вилучення незручностей, з якими стикаються аграрії, адже, повторюсь, просити ніхто не любить. Крім того, «Прометей» має довіру на ринку, оскільки прозоро виконує всі обов’язки. Зазвичай ми не працюємо за принципом «одного разу вистачить», а будуємо партнерські відносини з фермерами для співпраці на постійній основі. 

Світ агро, на жаль, став іншим, більш жорстким. Ми намагаємось підтримувати тих, хто обрав нас. Агровиробники мають довіру до нашої компанії, я вважаю це найбільшим досягненням і однією з головних ознак успіху.

Kurkul.com: Дякуємо за бесіду!

© Анастасія Герасименко, Kurkul.com, 2020 р.

Виконано за допомогою Disqus
Реклама
Матеріали за темою