RTK-системи: що це, скільки коштує та які переваги — розбираємось разом

6 січня 2021 1316 0

Наразі кожен фермер дивиться в сторону точного землеробства, адже тільки при застосуванні інноваційних технологій можна інтенсифікувати виробництво, покращити показники ефективності та зменшити витрати. Одним зі способів відчути всі «плюшки» сучасності є використання RTK-станцій. Проте нерідко аграрії плутають поняття та недооцінюють переваги застосування RTK-сигналу. 

Що ж таке RTK-станції, як вони працюють, скільки коштує їх встановлення, яка техніка для цього необхідна Kurkul.com дізнавався у засновника компаній «Френдт» та FarmRTK Віталія Шуберанського. 

 

 


Що таке RTK-системи?

Базова RTK-станція — це пристрій, який посилає через GPRS-з'єднання корективний сигнал, так звані поправки, що дозволяє підвищити точність звичайного GPS-позиціювання (визначення координат) до 2,5 см.

Зазвичай основними компонентами базової станції є GNSS-приймач, програмне забезпечення для управління приймачем і реєстрації даних на ПК. Також до її складу може входити супутникова антена, джерело безперебійного живлення та засоби зв'язку. Необхідно зазначити, що базова станція може працювати повністю автономно, без участі оператора.

RTK-система

Читати за темою: Економія пального, ЗЗР та насіння — досвід використання RTK-станцій


Як це працює?

Базова RTK-станція розташовується на вишці, а модуль-приймач — в офісі господарства. Одна базова станція може забезпечити сигнал на відстані до 50 км. З метою забезпечення безперебійного сигналу, окрім модуля зв’язку та пристрою для його забезпечення, в кабіну трактора встановлюють модем, який надає постійне мережеве покриття. Для прикладу, компанія FarmRTK розробила 2-сімковий модем, який автоматично перемикається між мобільними операторами із затримкою у 2 секунди, що дозволяє працювати стабільно навіть за відсутності покриття одного з операторів.

«Не без гордості можу сказати, що наша модель сьогодні найкраща на ринку України. Ми врахували всі нюанси роботи мобільних операторів і RTK. Поправка безперебійно відправляється на трактор, таким чином кількість проблем зменшилася на 95%. В цьому році нових RTK-модемів власної розробки було продано близько 100 штук», — зазначив Віталій Шуберанський. 


На якій техніці буде працювати сигнал RTK?

Складнощі інтеграції RTK-системи в техніку залежать від її підготовки. На одні трактори достатньо встановити монітор та активувати необхідні функції. Для непідготовлених тракторів потрібно спершу інтегрувати гідравлічну частину, потім монітор та додаткові антени. Загальна вартість цього обладнання — близько $16 тис.


Скільки це коштує та за який час можна встановити обладнання?

Одна базова станція коштує близько $10 тис. Вартість прийому одного супутникового сигналу високої точності на одиницю техніки — €300 на місяць, €580 на 3 місяці та від €1000 на рік. За умови коректно укладеного договору з компанією-постачальником і вчасно проведеної оплати встановити обладнання можна за 2 дні. 

«При виникненні будь-яких несправностей потрібно буде оплатити послуги сервісного фахівця в розмірі 11 грн/км і 80 €/год. До того ж при виникненні ряду питань можна звернутися на гарячу лінію», — уточнив засновник FarmRTK. 

Термін окупності RTK-системи для господарств із земельним банком понад 500 га складає 1 рік.


Навіщо платити, якщо є безкоштовні системи?

Головна перевага RTK-станцій полягає в забезпеченні техніки високоточним сигналом із коригуванням до 2,5 см, на відміну від безкоштовних систем. Наприклад, похибка безкоштовної системи GL1DE становить від 15 см, а коригування систем GS Satelite і TerraStar, які базуються виключно на роботі геостаціонарного супутника, також не настільки точне та не дозволяє проводити ряд агрооперацій, наприклад, стрічкове внесення добрив, як у системі мережі RTK. 

Під час сівби з використанням сівалки 11,2 м перекриття сягає до 20 см або 1,5%, що виливається у кругленьку суму, а для сучасного аграрія — це неприпустима розкіш! 


Що таке послуга RTK?

Є ряд компаній, які надають RTK-послуги. Тобто для користування RTK-сигналом буде достатньо встановити модем для приймання RTK-корекції і передання її на трактор. Для прикладу, компанія МХП, яка має понад 20 RTK-станцій, може надати вашому господарству послуги RTK-сигналу, за умови перебування в зоні покриття.


Для чого потрібен RTK-сигнал?

Наявність RTK-станцій дозволяє працювати без перекриттів, а це економія на матеріалах (на посівному матеріалі до 4%), добривах, пестицидах тощо, у разі, якщо агрегат оснащений системою автоматичного відключення секцій. А крім того, економія на пальному може сягати до 5% залежно від операції, що немало, коли трактор працює цілодобово і використовує 400-600 л на добу. Значну економічну вигоду можна отримати на полях зі складним контуром.

Ще одна особливість використання системи RTK — повторюваність координат із року в рік. Всі напрямки та пройдені лінії зберігаються в базі системи для повторного використання.

«І ще важливий момент — це витоптування. Після посіву, прополювання, внесення добрив або обприскування часто відбувається витоптування або вирізання культур. При використанні RTK ми мінімізуємо цей момент. Таким чином, прибуток з гектара зростає. За середніми підрахунками, при обприскуванні кукурудзи з урожайністю 8 т/га можна отримати додатковий прибуток близько 30 $/га», — додав засновник FarmRTK. 

 

Яка ще вигода для фермера?

Фермер із земельним банком, наприклад, 300 га, який обробляє власну землю, отримує можливість краще виконувати інші функції: продавати зерно, купувати запчастини тощо, адже йому не потрібно «рулити» процесом — трактор їде сам по собі.

Крім того, аграрій, обробивши свої поля, буде мати можливість здати власну техніку в оренду. На ринку є досить багато обладнання, яке здається в оренду, але сусідні господарства нададуть перевагу техніці з автопілотом та RTK. Отож, фермер буде обробляти землі і сусідніх господарств, заробляючи більше грошей.


Чи складно працювати з RTK-сигналом?

У механізаторів не викликає жодних складнощів робота з RTK-сигналами, адже без автопілота працювати набагато важче, особливо вночі. Автопілот здійснює контроль, а оператор стежить за агрегатом — все просто!

 

«Існують технології, які ми надаємо абсолютно безкоштовно. Просто потрібно мати бажання, зателефонувати нам і запитати, з чого можна почати. Ми надамо, наприклад, супутникові знімки, за допомогою яких фермер зможе подивитися, наскільки у нього неоднорідні поля, і зробити якісь корекції. Це на сьогодні безкоштовно, але потрібно витратити трохи свого часу», — акцентував Віталій Шуберанський. 

Отже, не такі страшні RTK-системи, як їх малюють! Це ще один помічник фермера на шляху до точного землеробства. Маємо надію, що ваша скарбничка знань про RTK-системи поповнилась після прочитання статті) У разі виникнення питань або бажання поділитись досвідом — пишіть в коментарі!

© Анастасія Герасименко, Kurkul.com, 2020 р.

Виконано за допомогою Disqus

+ 14° ... + 8°

Вітер

2.3м/с

Опади

0мм

Вологість

46%