Бонус до врожаю: фінансові інструменти, як додаткові можливості для аграрія

Бонус до врожаю: фінансові інструменти, як додаткові можливості для аграрія

22 грудня 2020 538 0

Керівник відділу комплексних рішень групи компаній «Агро Експерт» Олег Гусєв про фінансові інструменти та рішення, що акумулюються із пропозицій найбільших на українському ринку компаній-виробників ЗЗР, добрив та насіння.

Kurkul.com: На співпрацю з якими господарствами орієнтується група компаній «Агро Експерт», якщо говорити про агропакети та фінансові програми?

 

Олег Гусєв: Здебільшого необхідність у використанні таких програм виникає у невеликих та середніх господарств, які користуються кредитними коштами. Усі ці фінансові інструменти спрямовані на зменшення витрат для наших партнерів, котрі купують продукцію, представлену в нашому портфелі, а також на отримання додаткової вигоди від реалізації сільгосппродукції самими виробниками. При цьому для аграрія такі програми – це не тільки вигідний спосіб розрахунку, але й зручний інструмент для оптимізації його фінансових потоків.

Фактично це програми, створені компаніями Syngenta, Аdama, ALFA Smart Agro, Monsanto ті ін., які група компаній «Агро Експерт» дзеркально транслює в зручному для своїх клієнтів форматі.

Агрохолдинги теж користуються нашими послугами, але в них, зазвичай, є власні комерційні відділи, вони мають більший «запас міцності» та більше можливостей, що дозволяє їм за рахунок великого обороту та експортного потенціалу самим безпосередньо розвивати співпрацю з міжнародними трейдерськими компаніями.

Kurkul.com: Як виникла ідея створення агропакетів?

Олег Гусєв: Піонером у цьому напрямку була компанія Syngenta, яка орієнтовно 8 років тому створила першу фінансову програму. У нас в Україні вона називається «Підтримка Плюс». Програма була створена як «швидка допомога» дистриб’юторам у погашенні дебіторської заборгованості. Рік тоді був складний, дистриб’юторам було важко розраховуватися з Syngenta, і тому була створена програма, ідея якої була в тому, щоб виробники розраховувались із дистриб’юторами сільгосппродукцією, але з фіксованим бонусом. Це було цікаво виробникам, а дистриб’ютори змогли розрахуватися за своїми зобов’язаннями з Syngenta.

Сьогодні практично в кожної світової компанії такого рівня в портфелі є кілька програм, націлених не тільки на, скажімо, «бартерні» операції, а й на страхові та фінансово-кредитні програми, що дозволяють отримати кредитування на пільгових умовах під цільове використання.

Компанія «Агро Експерт» активно використовує всі ці фінансові інструменти, дзеркально транслюючи їх на господарства, водночас ми не заробляємо на цьому ні копійки. Але таким чином ми отримуємо, по-перше, впевненість у розрахунках, а по-друге, завойовуємо лояльність клієнтів. Зрозуміло, що фермеру не надто цікаво отримати в подарунок кепку, ручку чи блокнотик. Він хоче бачити реальні інструменти, що дають конкретну вигоду.

Тому ми пропонуємо всі наявні на сьогодні опції. Для цього ми постійно вивчаємо ринок. Так, сьогодні в нас була онлайн-конференція з представниками компанії Адама, на якій вони презентували нову програму, котру ми найближчим часом додамо до переліку вже існуючих.

Kurkul.com: Яким критеріям мають відповідати господарства, щоб скористатися агропакетами вашої компанії?

Олег Гусєв: Основні критерії — це позитивна кредитна історія, податкова дисципліна та відсутність відкритих кримінальних проваджень. Ми повинні бути впевнені в наших контрагентах, оскільки використання будь-якої фінансової програми — це завжди певний ризик.

Kurkul.com: Які агропакети користуються найбільшою популярністю в українських аграріїв?

Олег Гусєв: Найбільше сільгоспвиробники користуються так званими «бартерними» агропакетами, за якими вони отримують додаткові бонуси за реалізацію своєї сільгосппродукції. Такими програмами користуються як дрібні, так і великі компанії.

У кожної компанії-виробника ці бонуси, звісно, різняться. Якщо в ADAMA вони фіксовані — це може бути додатково 300 грн/т для зернових та 500 грн/т для олійних культур, то у Syngenta та Альфа Смарт Агро — це додаткові відсотки зверху до ринкової ціни.

Знову ж таки, остаточні цифри залежать від терміну розрахунку: чим раніше господарство розраховується з компанією по цій програмі, тим більший бонус отримує.

Хоч ми і називаємо такі програми «бартерними», насправді всі торгові операції відбуваються в правовому полі України, відповідно до чинного законодавства.

Користуються і фінансово-кредитними та форвардними програмами. Це, наприклад, програма Syngenta «Легко посівна», де аграрії сплачують просто таки «смішний» відсоток за користування кредитними коштами на цільове використання, або «Адама Аванс», що дозволяє виробникам отримати доступ до оборотних коштів під заставу майбутнього врожаю та користуватись біржовими інструментами з метою вигідного продажу вирощеної с.г. продукції.

Є багато цікавих страхових програм. Зокрема від Syngenta — програма «Метео захист», яка передбачає страхування за погодними індексами. У компанії ADAMA є «Адама-профі» — програма, за якою виробник може застрахувати не погодні ризики, а коливання цін на сільгосппродукцію.

Читати за темою: Страхування агробізнесу: куди дивитись українцям та чий досвід переймати

Насправді ми маємо дуже широкий перелік таких програм, і всі вони доступні для наших партнерів.

Kurkul.com: Наскільки популярними сьогодні є такі агропакети серед українських сільгоспвиробників?

Олег Гусєв: З кожним роком кількість господарств, що користуються ними, лише зростає. Сьогодні ж орієнтовно 30% українських господарств користуються представленими в нас агропакетами. Як правило, один раз скориставшись такими інструментами, господарство приходить до нас знову і знову, оскільки це дійсно вигідно. За такою моделлю роботи — майбутнє.

Ми працюємо з усіма регіонами України дуже щільно. Найбільш активні в цьому плані аграрії Заходу та Півдня. Така тенденція спостерігається, мабуть, тому, що рентабельність виробництва дещо нижча, ніж для Центру, що зумовлено більшою родючістю грунтів. Крім того, центр дуже щільно закритий дистриб'юторськими мережами, також впливає і присутність головних офісів світових компаній-виробників ЗЗР, насіння та добрив.

Kurkul.com: Чи налагоджено у вас зворотний зв’язок із клієнтами? Які відгуки отримуєте?

Олег Гусєв: Тут лише позитивні відгуки. Як я вже казав, хто хоч один раз скористався згаданими фінансовими інструментами — обов'язково повертається до них наступного року. Може змінюватися лише форма співпраці та обрана програма.

Kurkul.com: Поділіться планами на найближче майбутнє. Чи плануєте розширяти інструменти й можливості для співпраці з аграріями?

Олег Гусєв: Звісно, ми постійно вдосконалюємося та вивчаємо ринок, використовуючи всі нові можливості та інструменти, що на ньому з’являються.

Крім того, хочу відмітити, що компанія «Агро Експерт» постійно проводить навчання та семінари для наших клієнтів із запрошенням експертів компаній-виробників, як ADAMA, ALFA Smart Agro, Syngenta, Bayer, Corteva та ін.

Наостанок хотів би наголосити для всіх, хто вагається із використанням подібних фінансових, страхових та інших програм: час не стоїть на місці, ринок постійно розвивається та росте. Тож для успішного, рентабельного сільськогосподарського бізнесу, поруч із застосуванням новітніх технологій і препаратів, надзвичайно важливим є використання сучасних фінансових та інших інструментів.

Довідка: Група компаній «Агро Експерт» працює на українському ринку 17 років. Основний напрям діяльності — це реалізація широкого спектру продуктів та послуг, кюди входять засоби захисту рослин, насіння польових культур, добрива-мікродобрива, біопрепарати, силосні бактерії, ґрунтообробна техніка тощо. Додатково пропонуються цифрові сервіси  та агрономічний супровід клієнтів, а також фінансові програми, які об'єднані загальною назвою «Комплексні рішення».

Kurkul.com: Дякуємо за розмову!

© Андрій Яцина, Kurkul.com, 2020 р.

Виконано за допомогою Disqus