Віктор Ланько, засновник ПрАТ «Чернігівське Племпідприємство»

Віктор Ланько: всі ми з часом повертаємося до сільського господарства

31 травня 2016 828 0

Поля ПрАТ «Чернігівське Племпідприємство» знаходяться неподалік від кордону з Білорусією та міста атомщиків Славутича. Господарство високо цінується керівництвом області, тому за роки існування ферми на ній побували прем’єр-міністр України та цілих три міністри Мінагропроду.

Коні Будьоного

Історія підприємтсва, що належить Віктору Ланько, нараховує вже більше ста років. Його було засновано ще в царські часи, а після жовтневої революції на базі господарства створили кінний завод, на якому розводили коней для армії Будьоного. Після того, як в армії відмовилися від кінноти, на господарстві почали вирощувати бичків і займатися виробництвом сперми. У сховищі і досі є близько 2 млн доз сімені в газоподібному стані.

Віктор Ланько серед поля

Коли підприємство перейшло до Віктора Ланька та його компанії «Лагрос», тут було близько 50 корів. Основний бізнес чоловіка в той час не мав шляхів для подальшого розвитку і підприємець постійно шукав нові перспективні сфери діяльності. У 2008 році пан Віктор побував не семінарі з розвитку молочних ферм, що відбувся в Німеччині, де дізнався про всі вигоди «молочного» фермерства. Там же було підписано і договір про купівлю доїльного залу Westfalia.

Строкате стадо

Зараз же в корівнику ПрАТ «Чернігівське Племпідприємство» утримується близько 400 голів дійного стада. На підприємстві планують побудувати новий корівник на 500 голів дійного стада та ще два для утримання сухостійних корів та телят.

Стадо складається з корів червонорябої породи, але зараз у господарстві проводять голштинізацію і буквально нещодавно закупили 49 чистокровних нетелів голштинської породи, яких утримують в окремому загоні. Також в стаді є кілька корів, викуплених в сусідньому господарстві, котре закривалося і тварин хотіли здати на м’ясо. Віктор Ланько фактично врятував їх від м’ясокомбінату.

49 голштинських корів

«От подивіться наскільки відрізняються «колгоспні» корови від наших. Вони по екстер’єру ніякі, худющі, у них там незрозуміло який шлунок. І от стоять поряд наші корови, — усі рівні як одна. Такі будуть давати молоко!», – говорить Віктор Ланько.

Корівник

На даний момент у господарстві 270 дійних корів, які діляться на 4 групи за кількістю молока, що дають і, відповідно, за раціоном, який отримують. Якщо корова починає давати менше молока, її переводять в нижчу групу, адже тварина почне набирати зайву вагу на посиленому кормі. Якщо ж корова дає менше 10 літрів на добу, то її відправляють на м’ясокомбінат.

Виробляємо молоко екстра-класу

В середньому корови на підприємстві дають 21-22 л молока на добу, а рекордний надій склав 56 літрів! Процедура доїння проходить в тому самому залі Westfalia. Зал повністю автоматизований, тому контакт молока з зовнішнім середовищем мінімізується і на фермі завжди отримують молоко найвищого класу.

Доїльна зала

«Ми обрали систему залу «ялинка» зі швидким виходом корів на дві сторони. Поки що обладнання закупили тільки на одну сторону, бо для нашої кількості корів його достатньо. Згодом докупимо другу сторону і зможемо доїти 32 корови за раз», – говорить фермер.

Продають же молоко на місцевий молокозавод за ціною 6,50-7 грн/л. Кожного дня до підприємтсва приїздить молоковоз і забирає продукцію з 10-тонної цистерни, розміщеної в доїльному залі.

Всі в рівних умовах

В господарстві практикують холодний метод утримання корів, тому корівники не опалюються додатково і навіть телята утримуються в таких умовах.

Дефективна корова

«Телята витримують до 20 град. морозу. Перших два-три дні вони сохнуть під лампою, набираються сили, а потім відправляємо їх в загальні умови», – розповідає нам головний зоотехнік господарства Олег Мартинюк.

За його словами, телята утримуються в індивідуальних будиночках та клітках до двохмісячного віку, а потім переводяться в загальну групу. Одразу після пологів теля отримує молозиво, далі 5 днів його годують звичайним молоком, а після цього переводять на американський замінник молока. Ця речовина готується у спеціальному апараті, котрий розмішує замінник, підігріває до 36 градусів і видає порціонно для кожного теляти. Також, починаючи з п’ятого дня, телятам в необмеженій кількості видають голандський комбікорм і з часом вони переходять повністю на цю їжу.

Напівдикі корови та голандські сири

Окрім цього на господарстві планують створити напівдике стадо корів абердино-ангусської м’ясної породи.

Корови харчуються

«Це м’ясна порода корів, яка має мармурове м’ясо. Вся Європа робить біфштекси саме з такого м’яса. Зараз ми запліднюємо деяких проблемних корів спермою абердинів, яку закупаємо в США, і тоді в них більше шансів завагітніти. Тому в нас вже є деяка кількість таких напівкровних теличок, у яких ген абердинів явно домінує. Також ми плануємо закупити кілька бичків цієї породи і створити повноцінне стадо, яке буде на вільному випасі», – розповідає засновник господарства Віктор Ланько.

Віктор Ланько посеред корівника

Ще одна з ідей — відкриття власного виробництва твердих сирів за голандською технологією.

«На жаль, у нас в країні немає культури сироваріння. Ви б знали, з чого роблять наші сири! Просто візьміть шматочки українського й голандського сиру та покладіть їх на хліб в мікрохвильовку і подивіться що з ними буде. Український буде схожий на гуму», – скаржиться пан Віктор.

Те, що поле родить

Розвивають в господарстві і рослинництво. Зокрема, у цьому році на 4,5 тис. га тут посіяли більше десятка сільськогосподарських культур: пшеницю, жито, озимий ріпак, віку, люцерну на сінаж, овес, ячмінь, люпин, горох, тритикале та кукурудзу.

Жито

Частина врожаю йде на корм коровам, частина — продається. Наприклад, минулого року вдалося продати партію вівса закордонному покупцеві. Великим попитом користується й жито групи «А»: від пекарень і булочних немає відбою, автомобілі вибудовуються у чергу до воріт підприємства.

Григорій Васеко, директор

«У нас було 2 тис. т жита і ми його продали дуже швидко. Це перспективна культура. Чому жито не сіють холдинги – не знаю..?», – каже директор господарства Григорій Васеко.

Михайло Бондар. головний агроном

Потужностей для зберігання зерна у господарства вистачає. Мають свій зерноочищувач, американську газову сушарку, склади, тому зберігають врожай самостійно.

Що цікавить аграрних міністрів?

Є у Віктора Ланько і інтерес до альтернативних шляхів заробітку. На підприємстві розглядають можливість встановлення сонячних батарей.

«Наш корівник дуже вдало розташовано: обидві сторони даху виходять на сонячну сторону. Якщо встановити на нього батареї, то зможемо виробляти 560 кВт год. електроенергії, а якщо обладнаємо і корівники, що будуємо, то виробіток дійде і до 1 мВт⋅год. Зможемо продавати електроенергію за зеленим тарифом», – ділиться планами господар ферми Віктор Ланько.

Також на господарстві зацікавлені і в утилізації гною шляхом віджиму вологи, яку можна вивозити на поля, і реалізації сухих залишків, як добриво. Зараз 150 га полів удобрюють саме коров’ячим гноєм, який добре замінює КАС.

Сушарка

Тому нинішньому аграрному міністру також, як і трьом попередникам, буде на що подивитися на господарстві. Хоча Віктор Ланько має трохи сумнівів стосовно зацікавленості Тараса Кутового в таких поїздках.

«А чи буде їздити новий міністр? Це Павленко був «європейським» товарищем, всім цікавився, всюди їздив… Коли він приїхав, у нас була холодрига, я в тулупі ходив, а він був легко одягнений, але на всіх фото усміхався», – згадує фермер.

Але, за його словами, на господарстві спеціально ніколи не готувалися до приїзду поважних гостей, адже тут і так все в повному порядку.

Корови на господарстві

«За природою людською всі ми повертаємося до землі, до сільського господарства. Можете згадати ці слова, коли ви будете в моєму віці і вам захочеться цим займатися. А вам неодмінно захочеться! Це, вочевидь, потреба кожної людини!», – підсумовує нашу бесіду Віктор Ланько.

Екскурсія корвіником для членів АгроЕкспедиції

А ми сподіваємося, що на ПрАТ «Чернігівське Племпідприємство» зможуть реалізувати всі свої плани і жителі Чернігівщини невдовзі зможуть сидіти під світлом лампи, що працює на екологічній сонячній енергії, пити молоко екстра-класу та заїдати його справжнім голандським сиром, виробленим в Україні!

Андрій Губін, Вікторія Сумченко, Kurkul.com

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою