Торгові війни США вплинули на обвал ринку цукру в Україні

22 лютого 2019 503 0
Торгові війни США вплинули на обвал ринку цукру в Україні
wikipedia.org

Спадний ціновий тренд на цукор на світових ринках вдарить і по виробниках з України. Вже зараз вирощувати цукровий буряк стає невигідно, а фермери скорочують площі під культурою. Як наслідок, експерти прогнозують зупинку роботи частини цукрозаводів. Про це повідомляє UBR.

Вартість цукру знижується ось вже кілька поспіль. З вересня 2016 р. ціни контрактів на лондонській біржі впали майже у 2 рази з $600/т до $360 /т. Багато в чому це пов'язано з кризою перевиробництва. Однак не менший вплив на неослабний тренд має, на думку аналітиків ФАО, знецінення бразильського реала і індійської рупії минулої осені.

«Девальвація національних валют країн — об'єктивний процес. В минулому році різко почали змінюватися настрої міжнародних інвесторів. Вони були налякані торговими війнами, невизначеністю в політиці США, тому стали вилучати свої вкладення з регіонів, які здавалися їм найбільш небезпечними. То в Бразилії відбулася політична криза, в Індії також були проблеми політичного характеру з сусідніми країнами, причому ці держави піддавалися критиці з боку США. Паралельно ФРС стала піднімати облікову ставку, що тільки прискорило процеси», — проаналізував виконавчий директор Міжнародного Фонду Блейзера Олег Устенко.

Зважаючи на те, що Індія і Бразилія є найбільшими постачальниками цукру на світові ринки, девальвація валют призвела до здешевлення їх цукру і подальшої глобальної ланцюгової реакції, внаслідок чого ціна на заваленому солодким товаром ринку обвалилася. Це сильно вдарило по всіх цукрових експортерах, в тому числі і по Україні.

Ціни на цукор на внутрішньому ринку нерозривно пов'язані з світовими, тому зниження вартості на стратегічний харчовий продукт (цукор є одним з найпоширеніших консервантів), радує простих українців. Проте в середньостроковій перспективі цей тренд неминуче вдарить по фермерам, що вирощують цукрові буряки.

В асоціації «Укрцукор» прогнозують, що посівні площі під цією культурою в 2019 р. скоротяться до 220-230 тис. га проти 280 тис. га в 2018 р. Причина — вирощувати буряк стало невигідно.

«Якщо експорт скорочується, то ми виробляємо більше, ніж потрібно для внутрішнього ринку. Профіцит вдарив фінансово по фермерам, значна частина яких вже кілька років не може отримати достатньо високу ціну за цукрові буряки. У свою чергу дефіцит сировини призведе до того, що виробники цукру не зможуть запустити всі цукрові заводи до наступного маркетингового року. Орієнтовно працювати не стануть як мінімум 8 заводів», — прокоментувала заступник голови правління асоціації «Укрцукор» Руслана Бутило.

У випадку дефіциту цукру в Україні, його вартість зросте на 15-20%.

«Такі експортери цукру, як Індія, мають підтримку держави. Це нормально: два роки підтримують виробника, потім п'ять років він заробляє гроші державі. У 2017 р. у нас теж була державна підтримка, коли Україна виробила понад 2 млн т цукрових буряків і багато експортувала, а в 2018 р.і цієї підтримки вже не було. Але хто буде вирощувати цукрові буряки та виробляти цукор собі в збиток? Ніхто. Тому ми і маємо просідання в 2018 р., а 2019 р. впаде ще сильніше. Наскільки сильно — остаточно стане зрозуміло в травні. Але якщо ситуація не зміниться, то в кінцевому підсумку доведеться, як вже було у 90-ті роки, завозити цукор з-за кордону. У цьому випадку він додатково подорожчає на вартість логістики, тобто приблизно на 15-20%», — розповів голова правління асоціації «Укрцукор» Андрій Дикун.

Виконано за допомогою Disqus