Чернігівський фермер показав французам багатопрофільність свого господарства

2 липня 2019 1384 0
Григорій Ткаченко, керівник ФГ «Напорівське»
Григорій Ткаченко, керівник ФГ «Напорівське»

Керівник ФГ «Напорівське» Григорій Ткаченко вже вчетверте приймає у своєму господарстві колег-фермерів із Франції. Винороби, тваринники, ягідники і землероби — всім цікавий досвід українського фермера, який на 1,5 тис. га землі зумів побудувати господарство, в якому є все – від пшениці до молока, від малини — до фруктового саду. Повідомляє gorod.cn.ua.

Григорій Ткаченко – людина, яка зробила себе сама. Розпочавши господарювати на 6 га, його фермерське господарство наразі розрослося до 1,5 тис. га земель довкола Лукашівки, що в Чернігівському районі.

Григорій Ткаченко неодноразово бував у Франції. Тож фермеру є з чим порівнювати.

У «Напорівському» випробовували різні культури, однак зупинилися на озимій пшениці, кукурудзі, соняшнику та традиційній культурі для поліського краю – картоплі. Під неї Григорій Ткаченко відвів чималі площі, бо ж культура — надрентабельна! Втім, цьогорічні врожаї обіцяють бути не настільки щедрими. Через відсутність опадів фермер прогнозує недобір зі врожайності.

«По озимій пшениці недобір буде однозначно. З картоплею може бути взагалі катастрофа, бо якщо найближчі кілька тижнів не буде дощу, то врожаю не буде взагалі. Єдина культура, яка нині добре себе почуває – це соняшник», — зауважив Григорій Ткаченко.

На початку весни тут закупили перший китайський трактор фірми «UTO». Фермер розповів, що техніка зарекомендувала себе дуже добре, відсіявши без проблем і нарікань понад 1 тис. га площі.

Особлива гордість Григорія Ткаченка — це його корови. У господарстві взяли курс на голштинізацію породи. Наразі у «Напорівському» близько трьох сотень голів ВРХ, половина з них — дійне стадо. 

«Ферма – це завод. Він може існувати навіть тоді, коли не буде землі. Тому це – наша гарантія триматися на плаву. Сьогодні важко зрозуміти яким буде ринок землі, а купити землю такі як я не в змозі», — пояснив фермер. 

Попри складності, які нині переживає молокопереробна галузь, молочарство все ж прибуткова річ. Особливо, якщо молоко екстра-класу. Збувають тут його на ПАТ «Куликівське молоко».

Найрентабельнішим у своєму господарстві фермер все ж вважає ягідництво. Курує напрямок зять Григорія Ткаченка Сергій Холодний. Для цього він створив навіть окремий бренд — «Фруктова країна». Поблизу ферми на 2 га вирощують малину та ожину.

«Малина у нас різних сортів. Рання — сорти «Ляшка» та «Глен Файн». Заявлена врожайність — 15-20 т/га. Є й ремонтантна малина, вона буде плодоносити аж до ранніх морозів», — розповів Сергій Холодний. 

Григорій Ткаченко прогнозує, що малина стане найрентабельнішою культурою в його господарстві. 

«У цьому році проблем із реалізацією немає – до 500 кг забирає ринок. Якщо буде більше, то в нас є два потужні підприємства — у Ніжині та Сновську. Вони забирають ягоди в необмеженій кількості», — зауважив фермер. 

Дивлячись на те як господарюють українці, французи тільки дивуються: як при ставці кредиту 20%, без державних програм підтримки та дотацій українським фермерам вдається виживати? І не просто виживати, а платити гідні зарплати, оновлювати виробничу базу, планувати майбутнє.

Виконано за допомогою Disqus