Peli can live запускає проєкт із відновлення лісосмуг

25 лютого 2020 334 0
Peli can live запускає проєкт із відновлення лісосмуг
Kurkul.com

Фонд Peli can live за інформаційної підтримки Latifundist Media запускає проєкт «Лісосмуги життя». Мета — відновлення існуючих лісосмуг, а також створення нових лісосмуг задля відновлення біорізноманіття та зниження негативного впливу змін клімату на сільгоспугіддя.

Фахівці Національного екологічного центру зауважують, що в більшості областей України лісосмуги у критичному стані, як через вирубування дерев на дрова, так і через відсутність фахового догляду, що пов’язано з невизначеним статусом.  Більшість лісосмуг створено близько 50-70 років тому і потребують реконструкції та догляду. До того ж, з роками площа орних земель збільшувалась, але нові лісосмуги не створювались.

Полезахисні лісосмуги виконують дуже важливі екологічні функції:

  • сприяють підтриманню найважливіших екологічних процесів у агроекосистемі;, таких як ґрунтоутворення, регуляція температурного і водного режимів, зниження сили вітрів та запобігання ерозійним явищам;
  • забезпечують середовище для існування (біотоп) диких видів флори та фауни, наприклад для комах-запилювачів або птахів, без яких поля будуть пустелями;
  • урізноманітнюють ландшафт і створюють можливості для продукування агроекосистемою низки важливих екосистемних послуг, які ми використовуємо навіть не усвідомлюючи їх існування.

Повідомляється, що з 1 січня 2019 р. набрав чинності Закон України №2498-VIII, який врегульовує питання передачі в оренду або користування полезахисних лісосмуг. Тепер державні та  комунальні підприємства можуть брати лісосмуги у постійне користування, або фермери можуть орендувати землю під лісосмугами, за умов належного утримання та збереження насаджень і забезпечення виконання ними функцій агролісотехнічної меліорації.  У Сумській та Вінницькій областях є домовленості між аграріями, лісівниками та місцевою владою, в результаті захисні лісові смуги підсаджують, борються зі шкідниками та бережуть від пожеж.

«Якщо фермери дбають про лісосмуги, то з часом вони фіксують позитивний вплив на якість і кількість врожаю, це суттєво стимулює їх до захисту та догляду за лісовими насадженнями навколо їхніх полів. Під захистом лісосмуг підвищується середня врожайність зернових культур на 18-23%, технічних — на 20-26%, кормових — на 29-31%», — зазначають фахівці.

Дивитись за темою: Анатолій Тиховод (АФ Ольвія): Як сучасний агробізнес працює в гармонії з природою

За даними Держгеокадастру: Найбільші втрати захисних лісосмуг полів зафіксовані у Південних регіонах України: Херсонській (3271,2 га), Запорізькій (2266,4 га), Миколаївській (1653,8 га) та Одеській (1638,1 га) областях. Інші адміністративно-територіальні одиниці зазнали хоч і менших, але суттєвих втрат: Кіровоградська (958 га), Хмельницька (122,1 га), Дніпропетровська (76 га) тощо.

Виконано за допомогою Disqus

+ 38° ... + 24°

Вітер

1.7м/с

Опади

4.3мм

Вологість

72%