Фонд Peli can live за інформаційної підтримки Latifundist Media запускає проєкт «Лісосмуги життя». Мета — відновлення існуючих лісосмуг, а також створення нових лісосмуг задля відновлення біорізноманіття та зниження негативного впливу змін клімату на сільгоспугіддя.
Фахівці Національного екологічного центру зауважують, що в більшості областей України лісосмуги у критичному стані, як через вирубування дерев на дрова, так і через відсутність фахового догляду, що пов’язано з невизначеним статусом. Більшість лісосмуг створено близько 50-70 років тому і потребують реконструкції та догляду. До того ж, з роками площа орних земель збільшувалась, але нові лісосмуги не створювались.
Полезахисні лісосмуги виконують дуже важливі екологічні функції:
Повідомляється, що з 1 січня 2019 р. набрав чинності Закон України №2498-VIII, який врегульовує питання передачі в оренду або користування полезахисних лісосмуг. Тепер державні та комунальні підприємства можуть брати лісосмуги у постійне користування, або фермери можуть орендувати землю під лісосмугами, за умов належного утримання та збереження насаджень і забезпечення виконання ними функцій агролісотехнічної меліорації. У Сумській та Вінницькій областях є домовленості між аграріями, лісівниками та місцевою владою, в результаті захисні лісові смуги підсаджують, борються зі шкідниками та бережуть від пожеж.
«Якщо фермери дбають про лісосмуги, то з часом вони фіксують позитивний вплив на якість і кількість врожаю, це суттєво стимулює їх до захисту та догляду за лісовими насадженнями навколо їхніх полів. Під захистом лісосмуг підвищується середня врожайність зернових культур на 18-23%, технічних — на 20-26%, кормових — на 29-31%», — зазначають фахівці.
Дивитись за темою: Анатолій Тиховод (АФ Ольвія): Як сучасний агробізнес працює в гармонії з природою
За даними Держгеокадастру: Найбільші втрати захисних лісосмуг полів зафіксовані у Південних регіонах України: Херсонській (3271,2 га), Запорізькій (2266,4 га), Миколаївській (1653,8 га) та Одеській (1638,1 га) областях. Інші адміністративно-територіальні одиниці зазнали хоч і менших, але суттєвих втрат: Кіровоградська (958 га), Хмельницька (122,1 га), Дніпропетровська (76 га) тощо.
Вибір редакції
Не пропусти останні новини!
Підписуйся на наші соціальні мережі та e-mail розсилку.