Фахівці оцінили стан посівів озимих культур з космосу

1 квітня 2021 139 0
Фахівці оцінили стан посівів озимих культур з космосу
Kurkul.com

Фахівці відділу космічних інформаційних технологій і систем Інституту космічних досліджень НАН України та ДКА України дослідили стан озимини за супутниковими даними. Про це повідомляє пресслужба Національної академії наук України (НАНУ).

Так, в Україні станом на 20 березня 2021 р. за супутниками вже ідентифіковано 65% озимих культур від офіційної статистики посівів. Це — 6 млн га, які територіально знаходяться в усіх областях України. Лідерами сходів озимих культур за супутниковою інформацією є Херсонська, Запорізька, Дніпропетровська, Миколаївська та Одеська області з посівною площею озимих понад 400 тис. га. Друге місце посідають Хмельницька, Кіровоградська та Вінницька області, де загальна площа виявлених площ озимих культур за супутниковими даними перебуває в інтервалі 300-400 тис. га.

Зазначається, що згідно зі статистичними даними, у Луганській та Донецькій областях посіви озимих перевищують 300 і 400 тис. га відповідно, а в Харківській обл. — навіть 600 тис. га. Проте за супутниковими даними є зовсім інша картина.

«Річ у тім, що визначення озимих культур за супутниковою інформацією у весняний період відбувається за однією характерною ознакою — яскраво-зеленим кольором щодо інших сільськогосподарських полів. Проте у 2021 р. згадані східні області не дають можливості виявити озимі культури за наведеною характеристикою», 一 йдеться у повідомленні.

Щоб культура доросла до оптимальної стадії росту перед входженням у зимовий спокій, необхідне дотримання та виконання багатьох чинників. Основними з них є правильно обраний період сівби та сприятливі погодні умови до перших морозів і снігового покриву. Побачене науковцями за супутниковою інформацією свідчить про те, що котроїсь із цих умов не було дотримано й культури просто не встигли досягти необхідної стадії, перш ніж встановився зимовий режим погоди.

Читати також: Експерти оцінили погодні умови для перезимівлі озимих задовільними

За словами Тетяни Адаменко, начальника відділу агрометеорології Українського гідрометеорологічного центру кандидата географічних наук, у 2020 році внаслідок жорсткого дефіциту опадів (з другої половини літа і до кінця вересня) у більшості областей спостерігалася повітряно-ґрунтова посуха, що охоплювала до 70-80% площ, призначених для сівби озимини, й обумовила вкрай несприятливі умови для вчасної сівби та осінньої вегетації озимих культур під урожай 2021 року.

«У західних та північних областях посуха припинилась у кінці вересня, на решті території — впродовж жовтня. У Луганській, Донецькій, Харківській, багатьох районах Дніпропетровської, Запорізької, Херсонської, Миколаївської та Одеської областей посуха утримувалася найдовше. На значних площах цих областей (особливо Харківської, Донецької, Луганської) орний шар ґрунту залишався сухим і впродовж більшої частини жовтня. Відповідно, умови для закінчення сівби й осінньої вегетації озимих культур були несприятливими. Сходи рослин утворювалися зі значною затримкою, були зрідженими, місцями відзначалася повна загибель проростків зерна та сходів», 一 зазначила вона. 

Читати ще: В США поліпшився стан озимої пшениці

Послаблення посухи і насичення ґрунту вологою до оптимальних значень на 60-70% площ відбулось у першій половині жовтня. Оптимальне зволоження ґрунту та надзвичайно високе для середини осені температурне тло виявилися сприятливими факторами для пізніх посівів (понад 50% площ було засіяно у дуже пізні строки), які обумовили швидкий та повноцінний ріст і розвиток рослин. За таких сприятливих умов загалом в Україні значна частина засіяних озиминою площ у Луганській, Донецькій областях і багатьох районах Харківської області залишалася під впливом посухи, яка припинилася там лише у листопаді.

«Майже одночасно із припиненням посухи відбулося похолодання, внаслідок якого на території східних областей завершилася вегетація озимини у початкових фазах розвитку – проростання зерна й утворення сходів. На решті території країни фазовий розвиток рослин озимих відповідав оптимальному (кущіння). Упродовж холодного періоду на території східних областей утримувався стійкий зимовий режим погоди, без глибоких відлиг, тому умов для зміни фазового розвитку озимих не складалося», 一 повідомила Тетяна Адаменко.

За оцінкою експерта, станом на 25 березня 2021 р. температурні умови для відростання свіжої зелені (відновлення вегетації) на посівах озимини створювалися лише у південних областях.

Читати за темою: В Україні достатній рівень вологи у ґрунті — Метео Фарм

 

Виконано за допомогою Disqus