На ринку побільшало фальсифікату: експерти радять дослідити насіння перед посівом

21 грудня 2022 106 0
На ринку побільшало фальсифікату: експерти радять дослідити насіння перед посівом
UKRAVIT
  • Фермери розпочали підготовку до весняної посівної
  • Експерти радять уже провести дослідження посівного матеріалу
  • Цьогоріч в кожному 10 зразку було виявлене зерно, уражене бактеріозом

Попри зменшення посівних площ та зміну їх структури, українські аграрії активно ведуть підготовку до весняної посівної кампанії 2023. Тож наразі, коли триває закупівля посівного матеріалу, фахівці «Інституту здоров’я рослин» рекомендують обов’язково попередньо перевірити його якість.

Як розповів науковий співробітник Інституту Сергій Сальніков, якщо на погодні особливості наступного сезону вплинути неможливо ніяким чином, то проконтролювати якість посівного матеріалу під силу завдяки лабораторному дослідженню. І нехтувати цим кроком, якщо ви розраховуєте на високу майбутню врожайність, не варто.

«Як показали дослідження, проведені нашими вченими у 2022 році, 88,2% зразків насіння зернових культур мали високу схожість — вище 92%, а понад 90,3% — ще й високу енергію проростання. Не такою безхмарною була ситуація із зараженістю посівного матеріалу: кожен із перевірених зразків містив патоген Alternaria spp. (з них 25% мали частку ураження понад 10%), 97% — патогени Fusarium spp. (ступінь ураження — до 10%, однак подекуди сягав 10-15%) і близько 30% зразків були уражені Septoria spp. Крім того, 25% зразків містили патогени, що викликають пліснявіння насіння, а в кожному 10-ому було виявлене зерно, уражене бактеріозом», — пояснив експерт.

Також він зазначив, що в останні роки аграрії часто додатково досліджували посівний матеріал зернових на ураженість сажкою.

«Проаналізувавши отримані результати, ми виявили, що 1% насіння був уражений летючою сажкою, 10% — твердою і 15% — карликовою. Висновок — прохолодні та дощові умови поточного сезону негативно впливали на заселеність зерна фітопатогенами. Тому актуальність дослідження насіння дуже висока — адже інколи заощаджена на ньому сотня гривень може вилитися в значні недобори врожаю», — додав Сергій Сальніков.

Найперший показник, на який Сергій радить перевірити посівний матеріал будь-якої культури, — це схожість (лабораторна та польова): саме вона визначає здатність насіння дати сходи за оптимальних умов. Не менш важливою є енергія проростання, адже цей показник відповідає за рівномірність проростання та подальший розвиток рослин. 

Крім того, важливо знати масу 1000 насінин посівного матеріалу та його вологість. Маса тисячі насінин характеризує його крупність та виповненість і наявність в ньому необхідних поживних речовин, а вологість — вміст вільної вологи. 

Якщо ви купуєте вже протруєне насіння, за словами фахівця, не зайвим буде перевірити якість протруєння — якими діючими речовинами та в якій концентрації оброблене насіння. Особливо актуальним це питання є сьогодні, в умовах війни, коли на ринку суттєво збільшилася частка фальсифікату.

«Так, у 2022 році перевірене насіння дуже часто містило значно меншу кількість діючої речовини, аніж було заявлено. Між тим, захист культур на ранніх етапах росту та розвитку має ключове значення для повноцінної реалізації їх потенціалу продуктивності, тому нестача протруйника на насінні означає зниження тривалості та якості цього захисту», — підсумував Сергій Сальніков.

Читати за темою: Після завершення активних польових робіт аграріям радять провести дослідження ґрунту

© Юлія Немцева, Kurkul.com, 2022 р.

Виконано за допомогою Disqus