В Україні для фермерів запрацює новий фінансовий інструмент

6 березня 2024 309 0
В Україні для фермерів запрацює новий фінансовий інструмент
Kurkul.com

Президент України Володимир Зеленський вчора, 5 березня, підписав Закон України «Про аграрні ноти» (№9266), який був прийнятий Верховною Радою України 22 лютого.

До слова, до другого читання змінили назву законопроєкту — раніше він називався «Про аграрні електронні розписки», а також було внесено низку інших змін.

Цей Закон регулює відносини, що виникають під час видачі, обігу, припинення електронних аграрних розписок (аграрних нот), звернення стягнення за електронними аграрними розписками, та спрямований на створення правових та організаційних умов залучення грошових коштів у сільськогосподарське виробництво на ринках капіталів через механізм функціонування цих
документів. 

Зокрема, в ухваленій Радою версії закону визначено, що «аграрна нота — це неемісійний цінний папір, що посвідчує безумовне зобов’язання боржника, забезпечене заставою, здійснити поставку сільськогосподарської продукції або сплатити грошові кошти кредитору відповідно до умов, визначених таким цінним папером».

Аграрні ноти випускатимуть в електронній формі у вигляді облікового запису на рахунку в цінних паперах з відображенням у Реєстрі аграрних нот, вони можуть перебувати як в обмеженому обігу, так і у вільному обігу, без обмеження торгівлі на організованих ринках капіталу.

Закон також регулює відносини, що виникають під час видачі, обігу, припинення електронних аграрних нот, звернення стягнення за електронними аграрними нотами.

На думку авторів законопроєкту, його ухвалення дозволить:

  • встановити широке коло виробників сільськогосподарської продукції, які зможуть використовувати електронні аграрні ноти з метою отримання доступу до фінансових та товарних ресурсів;
  • запровадити надійний фінансовий інструмент, що розширить коло кредиторів, здатних фінансувати сільське господарство України;
  • запровадити обіг електронних аграрних нот на вторинному ринку капіталу, у тому числі організованому;
  • забезпечити доступ осіб, які можуть інвестувати в сільське господарство через механізми депозитарної системи України;
  • створити умови для видачі аграрних нот іноземним інвесторам через можливості кореспондентських відносин між Центральним депозитарієм цінних паперів та іноземними депозитарними установами. 

При цьому, прийнятий Закон буде діяти паралельно Закону «Про аграрні розписки». Таке рішення дозволить не руйнувати господарські відносини, що вже склалися на ринку з використанням паперових аграрних розписок. Надалі учасники ринку зможуть обирати прийнятний для них інструмент: або паперові аграрні розписки, або аграрні ноти в електронній формі.

Нагадаємо, законопроєкт №9266 «Про електронні аграрні розписки» був зареєстрований у травні 2023 р. У липні 2023 р. він був прийнятий у першому читанні.

© Юлія Немцева, Kurkul.com, 2024 р. 

Виконано за допомогою Disqus