Законопроект №4010а відніме права у власників земельних ділянок — думка

19 серпня 2016 154 0
Що несе законопроект №4010а?
footage.framepool.comЩо несе законопроект №4010а?

В Україні розробляються закони, які йдуть врозріз з баченням розвитку села та аграрного виробництва, кооперативного та фермерського рухів України, всього аграрного устрою, написав у своєму блозі на Аgropolit.com народний депутат України Вадим Івченко.

За його словами, законопроект №4010а «Щодо вдосконалення правового регулювання користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (Емфітевзис)» був зареєстрований 15.07.2016 і ще не виносився на розгляд Аграрного комітету.

Емфітевзис — право користування чужою земельною ділянкою с/г призначення, зазначив він. Про емфітевзис говорять, як про додатковий інструмент для кредитування малих та середніх фермерів (кредитування в Україні під 20-25% це нісенітниця!).

«Давайте розбиратись – якщо строк договору емфітевзису більше 30 років по-суті це є право власності. Згідно з законодавством, сторони зобов’язані погодити у договорі лише ті умови, які вони вважають істотними. Однією з таких істотних умов договору є плата за користування. У договорі емфітевзису відсутня прив’язка до будь-якої грошової оцінки землі відповідно до Закону, як основної складової у визначенні розміру плати за землю», — зазначає нардеп.

Також від додає, що плата за користування може бути як щорічна, так і за весь термін користування.

«Отримав кошти наперед, вирішив свої життєві питання – і отримати свою землю назад вже складно, вважай продав. Тобто, вкотре бачимо бажання латифундистів і банкірів, в обхід мораторію, ввести псевдо-обіг земель, вдосконалити і легалізувати схему та ухилитися від сплати податків. Що ж отримаємо у разі прийняття?», — зазначив нардеп.

По-перше, ті, хто накопичує великі масиви зможуть відійти від державного регулювання ціни на землю. І це тільки ще більш зробить біднішими наших селян та призведе до втрати коштів місцевих бюджетів (ПДФО, єдиний податок, індексація…).

«По-друге, згідно з договором емфітевзису, користувач має право без дозволу власника землі продати своє право користування ділянкою третій особі. Він лише зобов’язується надіслати власнику лист про намір продажу та з пропозицією викупити у нього це право по заявленій ним ціні», — сказав Вадим Івченко.

Також, користувач на свій розсуд, може надати можливість третій особі право прокласти лінії електропередач, трубопроводи, проходи, проїзди, брати за це плату, а селянин в кінці кінців, якщо і отримає свою землю назад, матимете вже неповноцінну ділянку з обмеженнями у використанні.

«Перекупники, як правило, намагаються додатково підписати з договором емфітевзису першочергове право на викуп землі після зняття мораторію, оформити заповіт, боргові розписки або договори займу», — повідомив Вадим Івченко.

По-третє, на його думку, право користування ділянкою може бути передано банку під заставу, без згоди якого, розірвати договір власник вже не зможе, іноді навіть при порушенні користувачем умов договору. Причому, надається можливість такої застави навіть на землі державної та комунальної власності.

«Якщо користувач не в змозі погасити кредит, банк зможе продавати користування ділянкою без прилюдних торгів, тобто кому забажає, в тому числі іноземним компаніям та іноземним банкам», — стверджує Вадим Івченко.

По-четверте, за його словами, товариствам надається можливість вносити право емфітевзису до статутного фонду, що значно підніме ціну на акції компанії. Саме це і дозволить отримати під заставу кредит у Євробанків під 3-5%. Тобто, гарно підготуватись до зняття мораторію на продаж землі.

Виконано за допомогою Disqus