На австралійській фермі вирощують томати лише на сонці і морській воді

1 листопада 2016 113 0
Потужність Sundrops Farms — 18 тис. т томатів
esolar.comПотужність Sundrops Farms — 18 тис. т томатів

У посушливій пустелі прибережної Південної Австралії побудували криту ферму, яка використовує два найбільш доступних ресурси — сонце і морську воду, повідомляє «Родовід».

І того, й іншого у Австралії дуже багато. На Sundrops Farms вирощують помідори.

Ферма — перша комерційна сільськогосподарська система в своєму роді. Тут не використовують грунтові води, грунт, пестициди, викопне паливо для вирощування зернових культур.

Сонячно-морська ферма з'явилася у 2010 р. як невелика експериментальна теплиця, сьогодні — це територія близько 20 га. Потужність Sundrops Farms — 18 тис. т томатів.

Принцип роботи такий: із затоки, розташованій приблизно у 3 км, перекачують морську воду, потім через тепловий вузол, що працює на сонячній енергії, воду опріснюють, потім вносять в воду поживні мікроелементи (склад проектанти тримають в секреті) і поливають ними рослини, які ростуть на субстраті з шкаралупи кокосових горіхів (поновлюваний ресурс, ріст коренів).

Генеральний директор Sundrops Farms Філіп Саумвебер вважає, що необхідність в пестицидах відпадає, тому що морська вода проходить повітряні фільтри при закачуванні. Ці фільтри вбивають комах-шкідників завдяки високому вмісту солі у воді, насиченою повітрям.

Sundrops Farms отримує сонячну енергію від 23 тис. дзеркал, що відбивають світло на вежі-приймачі на висоті 115 м. За один безхмарний день вона виробляє до 39 МВт електроенергії — цього більш ніж достатньо для живлення системи опріснення та інших енергетичних потреб на об'єкті. Надлишки тепла і води збираються в сховищах на фермі, щоб використовувати при необхідності. У резерві близько 10-15% відсотків своїх потреб в електроенергії.

Томати пілотної австралійської ферми вже давно надходять на полиці магазинів, в тому числі і інтернет.

На розробку Sundrops Farms витратили близько $200 млн. Це на $100 млн більше, ніж виділяється на будівництво типової гідропонної тепличної системи. Але, за словами гендиректора, система морської води окупиться в довгостроковій перспективі, так як звичайні оранжереї є дорожчими через те, що працюють на електриці, що отримується від викопного палива.

Компанія-розробник вже зараз займається будівництвом ще однієї аналогічної ферми в Австралії і в США, штат Теннесі. А в Португалії недавно добудували Sundrops Farms. Керівництво компанії акцентує увагу, що вони завжди намагаються використовувати стійкі матеріали, щоб знизити залежність від обмежених природних ресурсів.

І хоча локації для будівництва вибираються максимально підходящі під вимоги, не на всіх об'єктах є можливість повністю бути незалежним. Так екологи б'ють на сполох через кількість енергії, необхідної для опріснення води, а також через скидання в океан висококонцентрованих розсолів, які можуть нашкодити морській флорі і фауні.

Філіп Саумвебер розповідає, що питання зі надвисокою солоністю вирішується так: тепла вода з підвищеною концентрацією солі змішується з охолодженою морською водою у великому резервуарі під фермою перед скиданням назад в океан. Невеликі перевищення солоності затверджені Управлінням з охорони навколишнього середовища.

Такі ферми можуть стати в нагоді в майбутньому, тому що людство стикається з проблемою обмеженості ресурсів вже зараз, а до 2050 р. доведеться годувати близько 9,6 млрд осіб.

Виконано за допомогою Disqus