Реклама

На Волині 99% картоплі вирощують одноосібники

23 травня 2017 115 0
Обсяги виробництва картоплі на Волині не змінються вже багато років
pixabay.comОбсяги виробництва картоплі на Волині не змінються вже багато років

Обсяги виробництва картоплі з початку 1990-х років фактично не змінилась. Про це «Конкуренту» повідомив начальник відділу земельних відносин та розвитку землеробства ДАПР Волинської ОДА Олександр Книш.

Як пояснив Олександр Книш, 99 % картоплі вирощують власники особистих селянських господарств. З одного боку — це позитивно, що картопля лишилась в таких же об'ємах, не втратилась, на відміну від льону та інших культур, які фактично зникли з наших волинських полів, але є певні негативні моменти.

По-перше, це стосується насінництва. Адже зараз те насінництво у картоплярстві значно поступається насінництву, яке є у великотоварних господарствах, це в основному зернові та технічні культури.

«Щоб справа картоплярства була прибуткова, потрібно, щоб собівартість була нижчою, а для цього повинні бути оптимізовані затрати, а це досягається шляхом дотримання технологій. Зараз є всі, зокрема і технічні засоби, в області фактично проведено технічне переоснащення, і є достатньо потужностей, щоб забезпечити необхідний обробіток ґрунту. Тобто потрібні навички, вміння та бажання для того, щоб отримувати гарні врожаї картоплі і, як наслідок, прибуток», — переконаний Олександр Книш.

Втім він додає, що великотоварні господарства не займаються картоплею, бо це трудомістка культура в плані робочої сили. Незважаючи на те, що процеси механізовані, вони важче автоматизуються, ніж, наприклад, для ріпаку чи зернових.

«У Волинській області, якщо брати в середньому, посівні пло щі коливаються в межах 70 тисяч гектарів. У 1990 році, наприклад, було десь 74 тисяч гектарів, зараз — 72. Валовий збір також коливається близько 1 млн т. Тобто урожайність картоплі лишилась такою самою, коли врожайність зернових фактично подвоїлась – це наслідок того, що потужні господарства на серйозному рівні займаються зерновими», — зазначив Олександр Книш.

Що ж до ціноутворення, то в картоплярстві воно залежить від попиту і пропозиції на внутрішньому ринку, коли зернові культури ідуть в полі світових цін.

З його слів, традиційним ринком збуту волинської картоплі раніше був Крим та Схід України. Втім, незважаючи на те, що багатьом супермаркетам Волині з Києва диктують умови, де брати картоплю, втім в торгових мережах можна побачити й картоплю, вирощену волинськими фермерами.

«Агробізнес — це цех під відкритим небом. Адже мало того, що на цей бізнес, як і на будь-який інший, впливають бізнесові ризики, зокрема такі як стрибки цін, ведення агробізнесу, крім цих традиційних ризиків, сильно залежить від погодних умов», — додав Олександр Книш.

Також він повідомив, що в області діє програма, в рамках якої передбачено механізм здешевлення будівництва картопле — та овочесховищ. Адже для того, щоб мати можливість формувати великі партії картоплі на експорт, картоплесховища просто необхідні.

«Хочеться, щоб картопля активно опановувала поля фермерів і щоб був експорт на картоплю. Адже це буде хорошим стимулом для розвитку картоплярства», — додав Олександр Книш.

Виконано за допомогою Disqus