Як не стати жертвою контрафактного насіння?
21 лютого 2017 295 0

«Обережно, контрафакт!» або як не стати жертвою підробленого насіння

Посівна на носі — господарства запасаються насінням. А поки аграрії заклопотано готуються, не «сплять» і шахраї. Не так давно на Харківщині виявили «цех», в якому фасували насіння нібито «відомих торгових марок». Таку інформацію оприлюднила прес-служба прокуратури Харківської області. Слідство поки триває, але вже відомо, що організували бізнес троє підприємливих братів: вони мали і спецобладнання для пакування, і етикетки з логотипами відомих насіннєвих фірм. Якби їм вдалось продати всю контрафактну продукцію, то вони «нагріли б руки» на фермерах більше ніж на 2 млн грн. Аграрії рахували б збитки уже під час збирання врожаю, бо саме у цей період вони зазвичай і виявляють, що придбали не «оригінал».

Про те, як не стати жертвою контрафактного насіння, і як борються із зловмисниками, які його підробляють, нам розповіла виконавчий директор Насіннєвої асоціації України Сюзанна Григоренко. А от самі фермери та агрономи говорять на цю тему неохоче. Можливо, тому що хоч раз, але хтось із них та й «попав» якщо не на контрафактне, то на неякісне або протерміноване насіння. У приватних розмовах кажуть, мовляв, хто зізнається у такому? Адже зазвичай підроблене насіння купується «чорним налом». А спокушаються покупці на його низьку ціну, яка нижча від вартості оригінального вдвічі, а то й більше.

«Скупий платить двічі»

Волинський аграрій Олександр Безух зізнатися у своєму «промаху» із насінням ріпаку не соромиться. Розповідає, що купив його в інтернет-магазині, і як тільки отримав, відразу ж зрозумів за його зовнішнім виглядом і якістю хімічної обробки — це підробка. Проте, ризикнув і посіяв. Замість заявлених 4 т/га, отримав врожайність ріпаку 3 т/га.

Олександр Безух

«Якщо ми купуємо конкретний гібрид, то ми знаємо, що від нього чекати при правильній обробці, знаємо його ФАО і т.д. А від того «сумнівного» насіння незрозуміло, що чекати, яка його врожайність. Тим більше, якщо ми купуємо гібрид, то замість нього цілком може виявитися якийсь сорт, і ви отримаєте не заявлені 10 т/га кукурудзи, а всього 5 т/га», — розповідає Олександр Безух.

Агроном фермерського господарства «Тетяна 2011» Олександр Сивогорло каже — саме тому й не ризикують при купівлі насіння: не хочуть мати плачевних результатів з урожаєм.

«Я працюю лише з перевіреними виробниками і постачальниками. Знаю — якісне насіння дешево не коштує. Ті господарі, які «ведуться» на дешеву рибку, зрештою мають плачевні результати. Тому раджу не скупитись, а працювати з оригінальними, офіційними та відповідальними партнерами», — розповідає агроном.

Виконавчий директор Насіннєвої асоціації України Сюзанна Григоренко наголошує — якщо аграрій все ж придбав контрафактне насіння і виявив це, то компанії-виробники насіннєвого та садивного матеріалу не несуть відповідальність за його якість. До них можна звертатись із претензіями лише якщо ви придбали насіння у офіційних дистриб’юторів компанії та є докази, які це засвідчують. Тому, перед покупкою, фермеру варто переконатися, на яких засадах продавець реалізує продукцію, і обов’язково перевірити у нього наявність необхідного пакету документів та сертифікатів. Часто на це аграрії закривають очі, коли насіння продається аж за надто вигідною ціною. Проте, згодом найчастіше виявляється, що «скупий платить двічі» — підроблене насіння у найкращому випадку не забезпечує заявленої врожайності, або ж взагалі не сходить.

Сюзанна Григоренко

Не зайвим буде перед покупкою перевірити на сайті виробників або ж постачальників інформацію про ту лінійку товарів, яку вони пропонують. А також звернути увагу на особливості маркування — додаткові захисні елементи (голограми, магнітні смуги та ін.), яких не має контрафакт. До того ж, на сайтах насіннєвих компаній вказані і контакти їх офіційних дистриб’юторів. Потрібно вимагати сертифікат на кожну партію насіння.

Відповідальність

Сюзанна Григоренко каже, що боротьба з контрафактним насінням дасть результати лише тоді, коли виробники та правоохоронні органи об’єднають зусилля. Тому що виявити підроблений насіннєвий та садивний матеріал — це одне, а от довести справу до суду — зовсім інше.

«До суду важко дійти, тому що стоїть питання, щоб вчасно зібрати доказову базу, щоб порушник закону нікуди не зник, і насіння нікуди не ділось. У нас наразі немає спеціалізованого державного підприємства, яке могло б зберігати це виявлене контрафактне насіння. І зазвичай просто опечатуються склади, де воно було виявлено. І це може тривати кілька місяців, на час розслідування. А це ж товар, який швидко втрачає властивості, особливо якщо зберігається у невідповідних умовах», — розповідає Сюзанна Григоренко.

Зазвичай зловмисники підробляють ті марки та лінійки насіння, які користуються на ринку найбільшим попитом. До речі, біда в Україні не лише з контрафактним насінням, а й із сертифікацією насіннєвого та садивного матеріалу, принаймні поки державне підприємство, яке буде займатись сертифікацією цілком не налагодить процес. Адже наразі воно лише на стадії формування і не може працювати на повну. Тож Насіннєва асоціація України сподівання по перевірці та сертифікації матеріалу покладає на обласні осередки.

Нагадаємо, з 2017 року сертифікацію насіння проводитиме держане підприємство підпорядковане Міністерству аграрної політики та продовольства України. І якщо раніше ця процедура була безкоштовною, то в нинішньому році вже стала платною.

Читати по темі: Сертифікація насіння стала платною

Людмила Лутицька, Вікторія Сумченко, Kurkul.com

Коментувати
Виконано за допомогою Disqus

Київ

+ 33° ... + 12°

Вітер

1,9м/с

Опади

6,87мм

Вологість

72%

Матеріали за темою